چرا به واسط کالا اعتماد کنیم؟

مریم میرزایی | 21 اردیبهشت 1399

واسط کالا ازجمله اپلیکیشن‌ها و سایت‌های پویایی است که این روزها درزمینهٔ تجارت الکترونیک در میان متقاضیان بسیار محبوب واقع‌شده است. در عصر فناوری و اینترنت که درگاه‌های اقتصادی به‌سوی فروشگاه‌های آنلاین بازشده است، خریدوفروش به‌راحتی انجام‌شده و متقاضیان می‌توانند به انواع کالاها و خدمات موردنیاز خود دسترسی داشته باشند. اعتبار و ضمانت کار، دو عامل مهم در پیشبرد فرایند فروشگاه‌های آنلاین محسوب می‌شود که واسط کالا به‌عنوان یک واسطه‌گر توانسته با توجه به تجارب کاری و سابقه درخشانی که در حیطه عرضه کالا و خدمات به فروشندگان و خریداران خود دارد، تعامل سازنده‌ای را در تجارت الکترونیک فراهم کند.

آگهی‌ها در واسط کالا طبقه‌بندی‌شده است. شما می‌توانید برای خریدوفروش وسایل خود و همچنین برای معرفی کسب‌وکار خود از آن استفاده کنید. نکته‌ی قابل‌توجه اینکه آگهی‌ها به‌صورت رایگان در واسط کالا ثبت می‌شوند.
کسب‌وکار واسط کالا در مركز توسعه تجارت الكترونیكی وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی‌شده و دارای نماد اعتماد الكترونیكی می‌باشد؛ بنابراین در مورد اعتماد به واسط کالا هیچ‌گونه شک و تردیدی باقی نمی‌ماند.
با گسترش علم فناوری و خریدوفروش اینترنتی مسیر جدیدی برای کلاه‌برداران نیز بازشده است. ما در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را به شما آموزش دهیم که دچار چنین معضلاتی نشوید.

واسط کالا
واسط کالا

تشخیص آگهی‌های واقعی و غیر واقعی

چگونه می‌توان فهمید که کدام آگهی‌ها واقعی و کدام‌یک غیرواقعی هستند و طرف مقابل قصد کلاه‌برداری دارد. باواسط کالا همراه باشید تا روش‌های بسیاری برای ایمن ماندن در برابر کلاه‌برداران به شما آموزش دهیم.

حال اجازه دهید نگاهی بیندازیم که کلاه‌برداران در واسط کالا چگونه کار می‌کنند؟ و چگونه می‌توانید قبل اینکه ضرر مالی ببینید، آن‌ها را تشخیص دهید. همچنین به شما یاد می‌دهیم که چگونه یک معامله‌ی ایمن در واسط کالا داشته باشید. با رعایت نکات زیر به‌هیچ‌عنوان دچار این‌گونه مشکلات نخواهید شد.

حضوری انجام دادن معاملات در صورت امکان

در صورت امکان معاملات را حضوری انجام دهید یعنی اگر قصد خرید کالایی از شخصی که در شهر دیگر زندگی می‌کند را دارید، در صورتی که امکان دارد به شهر طرف مقابل سفر کنید و کالای مورد نظر را حضوری خریداری کنید. (البته الآن که مبحث کرونا داغ است، از سفر به طور جدی پرهیز نمایید). ملاقات در یک مکان عمومی و به همراه یکی از دوستان خود، ایده‌ی بسیار خوبی است. البته در جلسات حضوری نیز باید نهایت دقت را داشته باشید.

در غیر اینصورت اگر کالایی را قصد دارید از شخصی که در شهر شما نیست خریداری کنید، قبل از اینکه مبلغ موردنظر را به‌حساب طرف مقابل واریز نمایید، از طرف بخواهید که به اداره‌ی پست شهر خود رفته و تصویری از نامه‌ی پستی با مهر و امضای اداره پست و آدرس محل شما را برایتان بفرستد تا اینکه مطمئن شوید که کالای موردنظر برای شما ارسال می‌شود و جای هیچ‌گونه کلاه‌برداری نیست. پس از دیدن این صحنه می‌توانید همان لحظه مبلغ موردنظر را برای آن فرد ارسال کنید.

پیامک‌های بی‌نام‌ونشان

زمانی که در حال چت کردن با طرف مقابل خود هستید اگر مبهم صحبت کرد و یا جواب‌های بی‌ربطی می‌دهد به‌احتمال‌زیاد این پیام در حالت کلی برای هزاران نفر ارسال می‌شود. اینجاست که باید بیشتر مواظب باشید.
ما همچنین به شما می‌گوییم که اگر پیام‌ها خیلی رسمی و بدون هیچ غلط املایی باشد نیز احتمال اینکه، این یک پیام کلی از سمت کلاه‌برداران باشد زیاد است؛ زیرا عموم مردم همان‌گونه که صحبت می‌کنند، می‌نویسند و چت می‌کنند.

نکته‌ی بسیار مهم: به تازگی افرادی کلاه‌بردار، پس از اینکه آگهی از طرف کاربر در واسط کالا ثبت شد پیامی را به کاربر ارسال می‌کنند که “در خبر نامه واسط کالا عضو شوید و مبلغ 2 هزار تومن بپردازید، در غیر اینصورت آگهی شما حذف می‌شود.” به هیچ وجه فریب این افراد رو نخورید، زیرا واسط کالا هیچ خبرنامه‌ای را ندارد و این افراد کلاه بردار با این کار سعی در خالی کردن حساب کاربران دارند.

پیامک‌های بی‌نام‌ونشان
پیامک‌های بی‌نام‌ونشان

روش پرداخت وجه

روشی که خریدار یا فروشنده برای پرداخت وجه از شما می‌خواهد خود، سرنخی است که به‌راحتی می‌توانید به اهداف آن‌ها پی ببرید. بهترین راه پرداخت و دریافت وجه، به‌صورت حضوری هست. دریافت چک تضمین‌شده نیز می‌تواند قابل‌قبول باشد. البته باید حواستان را جمع کنید زیرا بسیاری از این چک‌ها تقلبی هستند. درنهایت می‌توان گفت وجه نقد بهترین راه برای یک معامله‌ی خوب و پرسود است. همچنین می‌توانید مقداری از وجه موردنظر را پرداخت کنید و بقیه‌ی آن را هنگام تحویل کالا به‌حساب شخص واریز کنید.
هرگز باکسی که می‌خواهد از انتقال وجه اینترنتی، چک صندوق، انتقال وجه از طریق شبکه‌ی شتاب استفاده کند؛ تجارت نکنید. این نشانه‌ای است که آن‌ها به‌احتمال‌زیاد سعی در کلاه‌برداری شما دارند.

احتیاط کردن قبل از ارسال رزومه خود

هرگز تا قبل از اینکه از پیشنهاد کار مطمئن نشده‌اید رزومه‌ی خود را ارسال نکنید. ازآنجاکه رزومه، اطلاعاتی در مورد شما، مانند نام، مدرسه، آدرس ایمیل، آدرس خانه و شماره تلفن شما ارائه می‌دهد، سارقان می‌توانند از این اطلاعات برای سرقت پول و هویت شما استفاده کنند.

کسی که اطلاعات کارت اعتباری یا اطلاعات شخصی را مستقیماً از شما درخواست کند، قابل‌اعتماد نیست. حتی اگر برای استخدام در یک شرکت با شما تماس گرفتند قرار نیست شما اطلاعات مالی خود را در اختیار ایشان قرار دهید. آن‌ها می‌توانند از اطلاعات شما برای جعل هویت در کلاه‌برداری‌ها استفاده کنند.

اگر هوشیار باشید واسط کالا می‌تواند راهی جالب برای یافتن آنچه لازم دارید به شما آموزش دهد. فقط قبل از آن بااحتیاط عمل کنید و مراقب علائم هشداردهنده باشید. حتماً قبل از خرید، کالای موردنظرتان را از نزدیک مشاهده کنید. ممکن است در عکس کاملاً مشخص نباشد و نیز شکستگی‌هایی داشته باشد، خصوصاً اگر گران‌قیمت است.
اگر در واسط کالا به دنبال شغل مناسبی هستید. باید مواظب و مراقب شرکت‌هایی باشید که بدون مصاحبه شمارا استخدام می‌کنند. حتی اگر متقاضی کار از راه دور هستید حتماً در مورد آن شرکت تحقیق کنید و تا حد امکان از دفتر کار این شرکت بازدید نمایید.

هرگز خریدار را به خانه خود دعوت نکنید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. اطمینان حاصل کنید که در خانه تنها نیستید و یا همسایگان خود را در جریان قرار دهید.

رزومه
رزومه

واسط کالا تضمین نمی‌کند

اکثر سایت‌های خریدوفروش آنلاین هیچ شخص خاصی را تائید نمی‌کنند. واسط کالا هیچ لیست رد آگهی بر اساس شخصی که آگهی را منتشر می‌کند ندارد؛ بنابراین اگر شخصی ادعا می‌کند توسط واسط کالا تضمین‌شده است؛ می‌توان گفت صد در صد قصد کلاه‌برداری را دارد. درواقع کلاه‌برداران دروغ می‌گویند تا شما به ایشان اعتماد کنید. هیچ‌گونه صدور گواهینامه‌ی فروش یا خدمات و یا گواهی خریدوفروش خاص از طرف واسط کالا وجود ندارد.

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر