چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم؟

سرعت و شتاب خودرو برای رانندگان حرفه‌ای و به‌خصوص جوانان بسیار مهم است. تقریباً همه ما همیشه به دنبال راهی برای افزایش شتاب خودرو هستیم تا کاهش شتاب خودرو؛ ما در این مقاله با ارائه چند روش می‌خواهیم به شما آموزش دهیم چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم. اما جالب است بدانید که شرکت‌های خودروسازی بنا به یک سری دلایل امنیتی، سرعت و شتاب خودروهای تولیدشده را محدود می‌کنند. درواقع این شرکت‌ها با کنترل پارامترهای مختلف نمی‌گذارند خودرو حداکثر کارایی خود را نشان دهد.

این کار سه دلیل دارد: یکی به دلیل رعایت نکات ایمنی، گاهی شتاب اولیه یا حتی شتاب ثانویه، می‌تواند شما را از یک تصادف سنگین نجات دهد و از شدت تصادف بکاهد. دوم به دلیل کاهش مصرف سوخت. سوم به دلیل اینکه برخی از شرکت‌ها با ارائه خدمات پس از فروش اضافه و پرهزینه شتاب خودروی شما را افزایش می‌دهند؛ پس محدود کردن شتاب خودرو به نفع این شرکت‌هاست و می‌توانند از این راه سود زیادی داشته باشند.

علاوه بر محدود کردن شتاب خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی، وقتی مدت زیادی از خودرو استفاده می‌کنید می‌توانید متوجه شوید که خودرو شتاب روزهای اول را ندارد. یکی از دلایل به وجود آمدن این مشکل فرسوده شدت قطعات و وسایل خودرو است. در مقاله تقویت موتور ماشین نیز نکات بسیار ارزنده‌ای است.

راه‌های افزایش شتاب خودرو

در اولین قدم برای افزایش شتاب خودرو، باید چند گزینه را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض و یا تعمیر کنید. البته مقاله چرا خودرو شتاب ندارد، نیز به شما کمک شایانی می‌کند، حتما آن را مطالعه کنید.

روغن موتور و فیلتر آن

وظیفه اصلی روغن‌موتور در خودرو، خنک نگه‌داشتن قطعات خودرو و روان شدن حرکت آن‌هاست. اگر روغن‌موتور مصرفی خودروی شما کیفیت لازم را نداشته باشد، درنتیجه هنگام عمل احتراق، قبل از این‌که شمع‌ها اقدام به جرقه‌زنی کنند، گرمای زیاد سیلندر، باعث ایجاد احتراق خواهد شد و درنتیجه کارکرد خودرو با اشکال مواجه خواهد گردید.

برای افزایش شتاب خودرو باید در انتخاب نوع روغن‌موتور برای خودرو دقت کرد زیرا روغن‌موتور مورداستفاده در هر خودرو از نوع خاصی است. همچنین روغن‌موتور بعد از طی مسافتی مشخص باید تعویض شود که این مسافت به خودروی شما و همچنین نوع روغن‌موتور مصرفی بستگی دارد. یک مورد دیگر هم دقت در اصل بودن روغن‌موتور مصرفی است زیرا امروزه روغن‌موتور تقلبی و نامرغوب به‌وفور یافت می‌شود.

هر بار که روغن‌موتور را تعویض می‌کنید، برای حفظ سلامت و عملکرد خودرو، باید فیلتر روغن‌موتور را هم عوض کنید حتی اگر به‌ظاهر نیاز به تعویض نداشته باشد. مقاله‌ی نگهداری خودرو بسیار مفید است و شما را در نگهداری هرچه بهتر خودرو کمک می‌کند.

روغن موتور و فیلتر
روغن موتور و فیلتر

فیلتر هوا

فیلتر هوا شاید جزو ساده‌ترین قطعات خودرو باشد که از گذشته تاکنون ساختار آن تغییر چندانی به خود ندیده است؛ اما یکی از قطعات تأثیرگذار بر عملکرد خودرو است که تأثیر مستقیم روی عملکرد خودرو دارد. این قطعه قرار است که با تصفیه هوای ورودی به موتور، احتراق یکنواختی را ایجاد کند اما به‌مرور زمان ذرات گردوغبار منافذ آن را پر می‌کنند و موتور برای تنفس هوای موردنیاز خود تلاش بیشتری می‌کند؛ بنابراین، برای افزایش شتاب خودرو باید فیلتر هوای خودروی شما تمیز باشد و به‌موقع تعویض شود. یک راه پرهزینه و تخصصی دیگر هم نصب توربو شارژ یا سوپر شارژ است.

سیم گاز

سیم گاز خودرو به‌طور مستقیم به دریچه ورود هوای موتور متصل است؛ بنابراین هرچه بیشتر گاز دهید طبیعتاً هوای بیشتری هم وارد سیلندرها خواهد شد؛ اما شل شدن سیم گاز باعث می‌شود که دریچه هوا به‌اندازه مناسب باز نشود و هوای کافی هم به داخل سیلندرها راه نیابد.

نبود هوای کافی هم باعث می‌شود که احتراق موتور قدرت قبل را نداشته باشد و شتاب خودرو کاهش پیدا کند. برای افزایش شتاب خودرو حواستان به سیم گاز باشد که شل نشده باشد.

انژکتور خودروهای جدید و دلکوی خودروهای قدیمی

اگر ترکیب مناسب سوخت و هوا در درون سیلندر بر هم بخورد باعث کاهش شتاب خودرو می‌شود. به دلیل آلودگی‌هایی که در سوخت خودرو وجود دارد، دهانه انژکتور به‌مرورزمان دچار کثیفی یا گرفتگی می‌شود و سوخت کافی به داخل سیلندرها تزریق نمی‌شود. درنتیجه مخلوطی نامتوازن به داخل موتور پاشیده می‌شود که احتراق آن قدرت سابق را نخواهد داشت.

تمیز بودن انژکتور یکی از پاسخ‌های سوال چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم است که شست و شوی آن بر عهده تعمیرکار متخصص است.

تعمیر دیسک و صفحه در صورت لزوم

مانند تمامی قطعات خودرو دیسک و صفحه هم یک عمر مفید دارند که تمام شدن آن بر عملکرد خودرو تأثیرگذار است؛ بنابراین برای زیاد کردن شتاب خودرو دیسک و صفحه را هم به‌صورت دوره‌ای چک کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید.

تعویض دیسک و صفحه
تعویض دیسک و صفحه

پمپ بنزین خودرو

یکی از عوامل مؤثر در ترکیب سوخت و هوا، پمپ بنزین خودرو است. با این‌که پمپ بنزین خودرو عمری طولانی دارد اما به‌مرور فرسوده می‌شود و نمی‌تواند با قدرت کافی، سوخت موردنیاز موتور خودرو را تأمین کند.

اگر خودروی شما پمپ بنزین فرسوده و یا خراب داشته باشد، در عمل سوخت‌رسانی با مشکل مواجه می‌شود. این موضوع سبب می‌شود در هنگامی‌که سیلندر به سوخت بیشتر جهت افزایش شتاب خودرو نیاز دارد، سوخت نتواند به‌خوبی تأمین شود و درنتیجه خودرو شتاب لازمه را نداشته باشد.

  • خرابی پمپ بنزین خودرو معمولاً وقتی‌که موتور دور بالایی دارد بیشتر خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین، اگر در سربالایی‌ها شتاب خودروی شما به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کم می‌شود یکی از دلایل آن می‌تواند فرسودگی پمپ بنزین باشد.
  • استفاده از بنزین سوپر با در نظر گرفتن اکتان پیشنهادی کارخانه، در بسیاری از خودروها موجب بهبود عملکرد می‌شود. در خودروهای گران‌قیمت، استفاده از بنزین سوپر اهمیت زیادی دارد؛ زیرا بنزین موجود در ایران مرغوبیت لازم را ندارد. برای بالا بردن کیفیت بنزین، می‌توانید از اکتان‌ بوستر هم استفاده کنید. البته استفاده از اکتان بوستر دقت خاصی را می‌طلبد زیرا نمونه‌های نامرغوب با قیمت پایین در دسترس هستند.
  • صافی بنزین هم یکی از موارد است که روی ترکیب مناسب سوخت و هوا تأثیر دارد. اگر صافی بنزین به‌موقع تعویض نشود، فشار پشت سوزن انژکتور را افزایش داده و به دنبال آن پاشش سوخت افزایش میابد و ترکیب مناسب سوخت و هوا به هم می‌خورد.

رینگ پیستون‌ها و سوپاپ‌های موتور

وظیفه حفظ تراکم در بالای پیستون‌ها بر عهده رینگ پیستون‌هاست که برای یک احتراق مناسب به آن نیاز داریم. اگر این رینگ‌ها دچار فرسایش یا خوردگی شوند ترکیب سوخت و هوا، قبل از تراکم از راه منافذی که به پایین سیلندر راه دارند، خارج می‌شوند. درنتیجه از میزان سوخت و هوای بالای پیستون کم شده و انفجار ناشی از آن قدرت کمتری خواهد داشت. واضح است که این فرآیند منجر به کاهش شتاب خودرو می‌شود؛ بنابراین یکی دیگر از پاسخ‌هایی که می‌توان برای سوال چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم مطح کرد این است که اگر رینگ پیستون دچار خوردگی شده باید آن را تعویض کرد.

در صورت وجود آلودگی یا خوردگی بر روی سوپاپ‌ها، در مرحله تراکم مخلوط سوخت و هوا بخشی از این مخلوط از دست می‌رود. در این حالت سوپاپ‌ها به‌خوبی در خروجی و ورودی سیلندرها قرار نمی‌گیرند و با بالا آمدن پیستون‌ها به‌منظور ایجاد تراکم قسمتی از ترکیب سوخت و هوا به یکی از مجراهای مکش یا تخلیه رانده می‌شود.

درنتیجه قدرت انفجار نیز کاهش می‌یابد که موجب افت توان موتور و کاهش شتاب خودرو می‌شود؛ بنابراین اگر سوپاپ‌های خودرو دچار آلودگی یا خرابی شده‌اند آن‌ها را تعویض کنید تا شتاب خودرو افزایش بیابد.

شمع خودرو

شمع خودرو مستقیماً به احتراق خودرو مربوط می‌شود. شمع‌ها عامل جرقه‌زنی و احتراق هستند درصورتی‌که شمع‌ها به‌مرورزمان و در اثر آلودگی‌های سوخت و حرارت بالای ناشی از احتراق کارایی خود را از دست بدهند؛ نیازمند تعویض یا بازبینی خواهند بود.

خرابی شمع موتور خودرو موجب می‌شود تا جرقه کافی برای احتراق کامل مخلوط سوخت و هوا ایجاد نشود و احتراق خفیف‌تری تولید شود. یکی از راه‌های دیگر افزایش شتاب خودرو این است که شمع‌های فرسوده‌ی خودرو را تعویض کنید.

استپر خودرو

یکی از وظایف استپر خودرو، تنظیم هوای مصرفی سیلندرهاست. اگر این قطعه به هر دلیلی دچار اشکال شده باشد، قطعاً در شتاب گیری خودرو مشکلاتی را خواهیم داشت. چراکه هوای موردنیاز سیلندرها تأمین نشده و عملیات احتراق به‌خوبی صورت نخواهد گرفت.

معمولاً چون این قطعه در معرض پاشش سوخت و هوا قرار می‌گیرد دچار کثیفی و آلودگی می‌گردد که باعث بسته شدن دریچه و یا ناقص باز شدن آن می‌شود. اغلب این مشکل راه‌حل بسیار ساده‌ای داشته و تنها با باز کردن آن و تمیز کردن دریچه می‌توان آن را حل نمود.

استپر خودرو
استپر خودرو

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن یکی دیگر از قطعات خودرو است که روی تنظیم مصرف سوخت نقش به سزایی دارد. اگر به هر دلیلی این سنسور دچار اشکال شود، تنظیم میزان اکسیژن و مصرف سوخت خودرو دچار مشکل می‌شود و درنتیجه شتاب اولیه خودرو از دست می‌رود.

تسمه تایم

عدم تنظیم درست تسمه تایم یا خارج شدن از تنظیم اصلی، باعث می‌شود در تنظیم بالا و پایین رفتن سوپاپ‌ها مشکل ایجادشده و خودرو احتراق مناسبی نداشته باشد. درنتیجه اگر به‌تازگی این قطعه را تنظیم کرده‌اید و متوجه شده‌اید که خودروی شما به‌درستی کار نمی‌کند، حتماً به یک متخصص مراجعه و از او بخواهید که یک بار دیگر تسمه تایم خودروی شما را تنظیم کند.

لاستیک‌ها و رینگ‌ها

اصولاً هر خودرو برای سایز لاستیک مناسب خودش طراحی‌شده است و تغییر این سایز یا نوع لاستیک و رینگ سبب ایجاد اشکال در عملکرد خودرو می‌شود که ممکن است باعث کاهش شتاب خودرو نیز بشود. اصولاً لاستیک بزرگ‌تر و پهن‌تر، اصطکاک بیشتری را با زمین ایجاد می‌کند. درنتیجه برای افزایش شتاب خودرو از لاستیک استاندارد همان خودرو استفاده کنید و لاستیک‌ها را به‌موقع بالانس کنید.

میزان شتاب یک وسیله نقلیه همواره با میزان چسبندگی و اصطکاک تایر رابطه مستقیم دارد. هرچه میزان اصطکاک کاهش یابد شتاب نیز افزایش میابد. زمانی که تایرهای ماشین شما فرسوده می‌شود، شتاب کاهش می‌یابد؛ بنابراین تعویض تایرهای قدیمی و فرسوده، می‌تواند شتاب خودرو را افزایش دهد.

  • برخی از متخصصین خودرو هم قادر هستند با افزایش میزان آج و اصطکاک لاستیک خودرو شتاب خودرو را افزایش دهند. این کار نیازمند برخی از محاسبات است و باید توسط متخصص انجام شود.
  • زمانی که تمام فاکتورهای بالا را بررسی کردید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض و یا تعمیر کردید، بدون شک شتاب خودروی شما به‌طور محسوسی افزایش می‌یابد.
    حال می‌خواهیم چند راهکار تخصصی‌تر برای اینکه چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم توضیح دهیم که بهتر است توسط یک مکانیک متخصص انجام شود.

تقویت و بهبود کامپیوتر خودرو ECU

ECU موجود در خودروهای صفر کارخانه به‌گونه‌ای تنظیم شده است که حداکثر بهره‌وری در میزان مصرف سوخت و کمترین تولید آلایندگی را داشته باشد؛ اما می‌توان تنظیمات ECU خودرو را به‌گونه‌ای به‌روز کرد که باعث افزایش شتاب خودرو شود.

این کار را با استفاده از دیاگ و یا یک ماژول تعویضی می‌توان انجام داد. در موتورهای مدرن امروزی هم از دستگاهی به نام دیاگ پرتابل استفاده می‌شود.

چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم
تقویت ECU

افزایش شتاب خودرو با تنظیم کنترل‌کننده دریچه گاز

در خودروهای مدرن دریچه‌ی گاز توسط کامپیوتر خودرو یا همان ECU کنترل می‌شود. این در حالی است که در خودروهای قدیمی این کار به‌صورت دستی و مکانیکی انجام می‌گرفت. در خودروهای مدرن با فشار دادن پدال گاز، موقعیت آن به کامپیوتر خودرو فرستاده می‌شود و کامپیوتر با انجام محاسباتی دریچه گاز را باز و بسته می‌کند.

این فرآیند باعث شد تا با حذف برخی از فرآیندهای کند کننده، زمان ارسال دستور به موتور خودرو کاهش‌یافته و شتاب خودروها افزایش یابد. درعین‌حال این سیستم کاملاً ایمن است و در پی بروز مشکل، می‌توان آن را به‌سرعت تشخیص داد.

افزایش شتاب خودرو با کاهش وزن خودرو

یکی دیگر از پاسخ‌های سوال چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم این است که تا حد امکان وزن خودرو را کاهش دهیم. مشخص است که اجسام سبک‌تر سریع‌تر از اجسام سنگین به حرکت درمی‌آیند است. پس می‌توانید با کاهش وزن خودرو، شتاب خودرو را افزایش دهید. به‌عنوان‌مثال برخی از افراد، ترمزهای فابریک خودرو را با ترمزهای روتور دوتایی تعویض می‌کنند که جدا از افزایش شتاب خودرو، عملکرد خودرو را نیز بهبود می‌بخشد. بعضی هم با سبک کردن میل‌لنگ خودرو شتاب خودرو را افزایش می‌دهند. البته برای کاهش وزن خودرو باید از یک متخصص کمک گرفت که متناسب با مدل و توان خودرو، وزن را کاهش دهد.

افزایش شتاب خودرو با تعویض چرخ‌دنده‌ها

موتور خودروها دارای دو نوع چرخ‌دنده کوچک و بزرگ است. خودروهایی که دارای چرخ‌دنده بزرگ هستند سرعت بیشتر، شتاب کمتر و مصرف سوخت پایینی دارند. در مقابل خودروهای دارای چرخ‌دنده‌های کوچک‌تر، شتاب بسیار بیشتر و مصرف بالاتری هم دارند. به همین دلیل برای افزایش شتاب خودروی خود می‌توانید با مراجعه به یک مکانیک ماهر چرخ‌دنده‌های بزرگ خودرو را با چرخ‌دنده‌های کوچک تعویض نمایید.

این کار البته باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود ولی برای کسی که می‌خواهد شتاب قابل‌توجهی را تجربه کند راهکار خوبی است. پس با تعویض چرخ‌دنده‌ها هم می‌شود شتاب خودرو را افزایش داد.

افزایش شتاب خودرو با بهبود وضعیت آیرودینامیک

یک از مهم‌ترین پاسخ‌های پیرامون سوال چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم در مورد نحوه طراحی بدنه خودرو است. به همین دلیل خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت طراحی عجیب و متفاوتی دارند. این طراحی‌ها صرفاً برای زیبایی خودرو نیست بلکه عامل مهم‌تر افزایش شتاب و سرعت خودرو است. طراحی آیرودینامیک خودرو هم به این دلیل است که شتاب خودرو افزایش یابد. این بخش از طراحی خودرو آن‌قدر مهم است که به‌عنوان یک رشته تحصیلی در مقاطع تکمیلی تدریس می‌شود.

ازاین‌رو واضح است که ما نمی‌توانیم طراحی و شکل ظاهری خودرو را تغییر دهیم اما با حذف کردن برخی موارد مانند باربندها می‌توان علاوه بر کاهش وزن خودرو، شتاب خودرو را نیز افزایش داد. یکی دیگر از این راه‌ها هم کم کردن ارتفاع خودرو با تغییر در فنرهای خودرو است که در این صورت به دلیل عبور مقدار بسیار کمتر هوا از زیر خودرو، سرعت و شتاب خودرو افزایش می‌یابد و باعث کاهش مصرف سوخت نیز می‌شود.

چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم
آیرودینامیک

کلام پایانی

به پایان مقاله رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید. افزایش شتاب خودرو یکی از روش‌هایی آماده سازی خودرو برای فروش است. زیرا عملکرد آن را بهبود می‌بخشد و فروش خوبی را تجربه خواهید کرد.

وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا بستری امن و راحت برای خرید و فروش خودروی مورد نظر شما.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ی مقالات زیر را از دست ندهید:

منابع:
khodrotak.com
mashinno.com
smart-car.ir
alobatri.com

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر