رفع خستگی چشم؛ برای خستگی چشم چه باید کرد؟

رفع خستگی چشم

به نظر شما برای رفع خستگی چشم چه باید کرد؟ چگونه می‌توان چشم‌های خسته را هوشیار و بیدار کرد؟ آیا تابه‌حال شده از خواب بیدار شوید و احساس کنید چشم‌هایتان یک‌ تن وزن دارند؟

چند روش ساده و آسان برای افزایش هوشیاری و بهبودی چشم‌های خسته وجود دارد. اگر به دنبال داروی خاصی جهت رفع خستگی چشم می‌گردید در ادامه با ما همراه باشید.

روش‌های آرامش دهنده برای رفع خستگی چشم

در زیر سایر روش‌هایی که برای رفع خستگی چشم از طریق آرامش آن وجود دارد را معرفی می‌کنیم:

شستشوی صورت با آب سرد

صورت خود را با آب سرد بشویید. اگرچه این کار به‌طور مستقیم شما را از خواب بیدار نمی‌کند. اما در ابتدا باعث تنگی یا تنگ شدن شریان‌های خونی می‌شود و درواقع جریان خون به چهره کاهش می‌یابد.

این عدم گردش خون عملکرد سیستم عصبی را کم می‌کند و باعث هوشیاری فرد می‌شود.

برای شستشو با آب سرد نکات زیر را فراموش نکنید:

 • کاهش جریان خون به چشم باعث خوابیدن پُف چشم‌ها می‌شود.
 • ممکن است از چشم‌های شما هنگام بسته شدن به‌طور طبیعی اشک بریزد.
 • با طولانی شدن مدت بیداری، چشم‌های شما خشک و خسته می‌شوند.
 • قبل از پاشیدن آب به صورتتان لطفاً از دمای آب مطمئن شوید. آب باید سرد باشد ولی منجمد و یخ‌زده نباشد.
 • حداقل 3 بار آب را به صورتتان بزنید که نتیجه‌بخش باشد. حال به خاطر داشته باشید که این روش کمی تسکین‌دهنده است و اگر مقدار آب خیلی کم باشد، اثری نمی‌گذارد.

فرو کردن سر در کاسه آب سرد

یکی از موارد دیگری که باید در جهت رفع خستگی چشم استفاده کرد، فرو کردن سر در آب سرد است.

با قرار دادن سر در کاسه آب یخ به مدت 30 ثانیه خود را از خواب بیدار کنید. دقت کنید قبل از فرو بردن سر در آب نفس عمیق بکشید. به‌محض نیاز به هوا سرخود را از کاسه بیرون بیاورید.

در صورت بروز هرگونه درد یا علائم دیگر فوراً این کار را متوقف کنید و با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.

استفاده از ماسک چشم

یکی دیگر از پاسخ‌های سوال اینکه برای خستگی چشم چه باید کرد این است که از ماسک چشم با آب سرد استفاده کنید. به‌اصطلاح پارچه‌هایی را با آب سرد خیس کنید و آب اضافه آن را بگیرید و روی چشم‌هایتان بگذارید.

برای احیا شدن چشم‌های خود، درمان‌های آرامش‌بخش را امتحان کنید. همچنین این کار به شما این امکان را می‌دهد با بسته نگه‌داشتن چشم‌هایتان به مدت چند دقیقه به آن‌ها استراحت دهید.

ماسک
استفاده از ماسک چشم

مراحل

 • می‌توانید از یک حوله کوچک ولی به‌اندازه برای این ماسک استفاده کنید.
 • آب سرد را روی این حوله تست کنید.
 • قبل از استفاده حوله را کاملاً بشورید.
 • روی تخت خواب یا روی یک مبل دراز بکشید. حوله را به‌گونه‌ای بگذارید که روی هر دو چشم را بپوشاند.
 • بعد از 2 الی 7 دقیقه حوله را بردارید.
 • در صورت لزوم تکرار کنید.

رفع خستگی چشم با استفاده از کمپرس آب گرم ملایم

سعی کنید از کمپرس آب گرم ملایم استفاده کنید. زیرا آب گرم باعث آرامش عضلات اطراف چشم می‌شود و این می‌تواند دلیلی برای تسکین احساس خستگی باشد.

برای درست کردن کمپرس آب گرم بهتر است از کیسه‌های کوچک مخصوص این کار استفاده کنید. یا روش‌های ساده‌تر به‌عنوان‌مثال از چند دستمال حوله تمیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید باید داخل کیسه یا روی دستمال‌ها را با آب گرم ملایم مرطوب کنید؛ نه آب داغ که صورتتان را بسوزاند. سپس برای چند دقیقه دراز بکشید. کیسه یا دستمال را روی چشم‌هایتان بگذارید تا زمانی که خودتان احساس خستگی کنید.

شما می‌توانید از یک چای کیسه‌ای هم کمپرس آب گرم تهیه کنید. کیسه را در مقداری آب گرم بخیسانید، سپس آب اضافه آن را بگیرید و آن‌ها را روی چشم‌هایتان قرار دهید.

استفاده از قطره چشمی

پیشنهاد دیگر برای خستگی چشم چه باید کرد این است که، از قطره چشمی استفاده کنید. امروزه قطره‌های چشمی با تنوع بالایی عرضه‌شده است که هرکدام به‌نوعی برای تسکین فشار و درد چشم مناسب هستند.

این قطره‌ها برای آرامش دادن به چشم‌های خسته عالی هستند. همچنین با به وجود آوردن عناصر اشک‌آور داخل چشم باعث آب‌رسانی چشم‌ها می‌شوند.

همچنین استفاده از این قطره‌ها باعث می‌شود که رگ‌های خونی تنگ شوند. قطره‌های چشمی مانند وایزین رگ‌های خونی چشم را تنگ می‌کنند.

آن‌ها باعث کاهش قرمزی چشم می‌شوند و همچنین مارک‌های دیگری هم موجود هستند مانند لوبریکانت که حاوی قطره‌های روان کننده برای مرطوب نگه‌داشتن چشم هستند.

دقت کنید

 • دقت کنید که شما باید طبق دستورالعمل روی بسته عمل کنید و به‌طور مرتب این کار را انجام دهید و از یک برند خوب استفاده کنید.
 • اگر از بیماری ارثی یا مزمن رنج می‌برید که ممکن است دلیلی برای خستگی چشم‌هایتان باشد، حتماً با چشم‌پزشک صحبت کنید تا با یک تشخیص خوب و درمان اصولی مشکل شما برطرف شود.
 • بعضی از قطره‌های چشمی باعث قرمز شدن بیشتر چشم می‌شوند زیرا بعد از استفاده رگ‌های خونی بیش‌ازحد معمول باز می‌شوند و قرمزی را بدتر می‌کنند.
 • تأکید می‌کنیم هر نوع قطره‌ای را طبق دستور پزشک و روش چاپ‌شده روی جعبه آن استفاده کنید.
رفع خستگی چشم
استفاده از قطره چشمی

استفاده از سایر قطره‌ها برای رفع خستگی چشم

از قطره‌های آنتی هیستامین استفاده کنید که باعث ترشح موادی می‌شوند که به سلول‌های دفاعی بدن به‌طور طبیعی کمک می‌کنند و در مقابل آلرژی‌ها مقاومت می‌کنند.

بسیاری از این قطره‌ها در داروخانه‌ها موجود هست. نکات زیر را در رابطه با استفاده از این قطره در نظر بگیرید:

 • قطره‌های آنتی‌هیستامین باعث خشکی بینی، دهان، چشم‌ها و گلو می‌شود.
 • برای استفاده صحیح حتماً طبق دستورالعمل روی جعبه عمل کنید.

مشورت با پزشک

از پزشک خود درباره قطره سیکلوسپورین (رستاسیس) نیز سؤال کنید. این قطره می‌تواند تولید اشک را افزایش دهد که از طریق این مکانیسم، التهاب در چشم‌ها کاهش می‌یابد.

قطره چشم رستاسیس برای درمان خشکی مزمن چشم که ممکن است ناشی از التهاب باشد، استفاده می‌شود. این قطره‌ها فقط با تجویز پزشک معالج در دسترس هستند، بنابراین باید با پزشک خود صحبت کنید که آیا مناسب شما هست یا نه؟

نکات ضروری

 • هنگام استفاده از لنزهای تماسی، از این دارو استفاده نکنید.
 • اگر شما به این دارو آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.
 • عوارض جانبی این قطره: سوزش خفیف یا خارش در چشم، قرمزی خفیف یا خارش، تاری دید و احساسی مثل‌اینکه چیزی در چشم شما هست رادارید.
 • این‌یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ بدهد.
 • زنان باردار نباید از این قطره استفاده کنند.
 • حتماً طبق دستورالعمل روی جعبه عمل کنید.
 • برای تسکین چشم‌های خشک شما ممکن است تا 6 هفته (در بعضی موارد طولانی‌تر) طول بکشد.

حرکت دادن چشم‌ها برای رفع خستگی چشم

در ادامه روش‌هایی از طریق حرکت دادن چشم‌ها پیرامون سوال برای خستگی چشم چه باید کرد را معرفی می‌کنیم:

استفاده از قانون 20-20-20

قانون 20-20-20 را امتحان کنید. هر 20 دقیقه یک‌بار که روی صفحه یا نقطه‌ای که از شما 20 قدم فاصله دارد به مدت 20 ثانیه نگاه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم زنگ آلارم را برای یادآوری استراحت چشم یا کشش بدن خود تنظیم کنید.

ورزش‌هایی برای تقویت ماهیچه‌های چشم

برخی سرگرمی‌ها یا ورزش‌ها وجود دارند که برای تقویت ماهیچه‌های مختلف چشم به‌طور خاصی طراحی‌شده‌اند و این تمرینات تأثیر زیادی برای تسکین خستگی چشم دارند و همچنین ممکن است استفاده بیش‌ازاندازه آن‌ها باعث خستگی چشم شود.

به‌عنوان‌مثال یک ساعت خیالی را تصور کنید و مرکز آن را پیدا کنید و بدون حرکت سرخود، چشم‌ها را به سمت عدد 12 حرکت دهید سپس چشم‌ها را به نقطه مرکزی برگردانید. در مرحله بعد چشم‌ها را به سمت ساعت 1 ببرید و باز به سمت مرکز حرکت دهید.

 • این تمرین را 10 بار انجام دهید.
 • این کار به چشم‌های خسته کمک می‌کند بهتر تمرکز کنند و همچنین باعث تقویت عضلات مژگان چشم می‌شود که به شما در تمرکز چشم کمک می‌کند.
تقویت ماهیچه
تمرینات تفویت ماهیچه

نوشتن نامه‌های تخیلی با چشم‌های خود

برای رفع خستگی چشم با چشم‌های خود نامه‌های تخیلی بنویسید یا حروف الفبا را در ذهن خود یا بر روی دیواری دور از خودتان تصور کنید و بدون تکان دادن سر و حرکت دادن آن‌ها را کامل کنید.

بر روی دیواری جلوی خود عدد هشت یا علامت بی‌نهایت را تصور کنید و با چشم‌های خود آن‌ها را نقطه‌چین کنید. فقط خط‌ها و نقطه‌چین‌ها را دنبال کنید بدون اینکه سرخود را تکان دهید.

پلک زدن مداوم چشم‌ها

تمرین کنید در بیشتر مواقع چشمک بزنید. چشمک زدن از خشکی چشم جلوگیری می‌کند. هر 4 ثانیه یک‌بار چشمک بزنید تا چشم مرطوب نگه‌داشته شود.

به‌اصطلاح با هر نوبت چشمک زدن لایه اشکی روی چشم گسترده می‌شود و از خستگی چشم جلوگیری می‌شود.

انجام حرکات کششی

دراز و نشست انجام دهید. نشستن طولانی‌مدت در مقابل کامپیوتر یا مانیتور باعث گرفتگی عضلات گردن و کمر می‌شود.

این گرفتگی ماهیچه‌ها بدون هیچ درمانی می‌تواند باعث بروز دردهای ثانویه دیگری شود و بعلاوه ی افزایش خستگی چشم، دردهای دیگری مانند سردرد، سرگیجه و گردن درد را به وجود آورد.

انجام حرکات کششی یا حرکات یوگا علی‌الخصوص با چشم‌های بسته، خشکی چشم را کاهش می‌دهد و به عضلات اطراف چشمی استراحت می‌دهد.

 • حرکات کششی باعث افزایش جریان خون و اکسیژن به عضلات چشمی می‌شود و فشار خستگی را کم می‌کند و به آن‌ها آرامش می‌دهد
 • انجام حرکات کششی باعث بهبود روحیه، کاهش عصبانیت و کج‌خلقی می‌شود.
رفع خستگی چشم
انجام حرکات کششی

انجام ورزش برای رفع خستگی چشم

به‌طور متعادل، آرام و ملایم ورزش کنید. ورزش ملایم باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. این کار به‌نوبه‌ی خود جریان خون و اکسیژن را افزایش می‌دهد که می‌تواند گردش خون را در چشم‌های شما افزایش دهد.

 • افزایش جریان خون برای عملکرد بهتر عضلات چشم و بافت‌های اطراف چشم بسیار مهم است.

پرسش و پاسخ

خستگی چشم نشانه چیست؟

پاسخ : برخی از رایج‌ترین این موارد عبارت‌اند از: خواب کم ، آلرژی ، کار طولانی مدت با کامپیوتر ، شرایط نوری ضعیف ، رانندگی با اتومبیل برای مدت طولانی ، مطالعه طولانی مدت یا هر فعالیت دیگری که ممکن است زیاد به چشم احتیاج داشته باشد، نشانه‌های خستگی چشم است.

آیا خستگی چشم از بین می‌رود؟

پاسخ : خستگی چشم ممکن است آزار دهنده باشد؛ اما معمولاً جدی نیست و از بین می‌رود. البته در بعضی موارد ، علائم و نشانه‌های خستگی چشم می‌تواند یک بیماری زمینه‌ای را نشان دهد که نیاز به درمان دارد.

اطلاعات بیشتر

به پايان مقاله رسيديم، اميدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.