خصوصیات و ویژگی‌های مرغ عشق معمولی (استرالیایی)

مرغ عشق استرالیایی

مرغ عشق در واقع یک طوطی بسیار زیبا و دوست‌داشتنی، سر زنده و آوازخوان است. ازجمله خصوصیات مرغ عشق پرهای رنگارنگ و منقار خمیده است که برای شناخت آن نیاز چندانی به پرنده‌شناس ندارید.

اهلی شدن این‌ پرنده نسبتاً آسان است و حیوان خانگی خوبی است. از خصوصیات مرغ عشق این است که به‌شدت به صاحبان خود وابسته می‌شود؛ حتی اگر مدل مو یا لباس خود را تغییر دهید، می‌توانند شما را بشناسند.

تبلیغات

آن‌ها همچنین می‌توانند یک دایره لغات بزرگ یاد بگیرند و عاشق صحبت با انسان‌ها هستند. برخی از مرغ عشق‌ها قادر به گفتن صدها کلمه هستند.

دانشمندی به نام جورج شاو (George Shaw)، اولین فردی بود که در بین طوطی‌های کوچک‌جثه استرالیایی، مرغ عشق استرالیایی (budgie) یا همون مرغ عشق معمولی را شناسایی کرد و به مطالعه و تحقیق روی آن همت گماشت.

خاستگاه مرغ عشق

مرغ عشق در اصل از استرالیا می‌آید. جایی که در گروه‌های بزرگ زندگی می‌کند و در جستجوی غذا از یک قسمت قاره به نقطه دیگر مهاجرت می‌کند.

مرغ عشق فقط در مناطق شرق استرالیا که در تمام طول سال آب و غذا پیدا می‌کند، به‌عنوان یک پرنده کم‌تحرک حضور دارد. نام budgerigar در گویش بومی استرالیا به معنای خوب برای خوردن است.

خاستگاه مرغ عشق
استرالیا خاستگاه مرغ عشق

ظاهر و رنگ

اجداد مرغ عشق‌های کنونی در استرالیا، رنگ سبز روشن با صورت و پیشانی زرد داشته است. ناحیه زرد صورت و پیشانی تا سینه؛ یعنی جایی که شش لکه کوچک سیاه وجود دارد، ادامه می‌یابد و در کل به آن «ماسک» گفته می‌شود. به‌علاوه در طرفین صورت مرغ عشق اولیه، تعدادی پر بنفش مایل به آبی وجود دارد که لکه‌های گونه‌ای را تشکیل می‌دهد و این لکه‌ها هنوز در برخی از سویه‌های اصلاح‌شده وجود دارد.

مرغ عشق دارای یک الگوی رگه‌ای موج‌دار در سر و پشت است که با رگه‌های سیاه وسیع‌تری نیز روی بال‌ها امتداد می‌یابد.

نمونه‌های وحشی معمولاً دارای پرهای سبز علفی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد با درختان ترکیب‌شده و مورد توجه شکارچیان قرار نگیرند.

شکل اصلی مرغ عشق استرالیایی

گونه‌ای طوطی کوچک‌جثه با نواحی سبز با ماسک زرد و پشت مواج و لکه‌های زردروی پشت سروبالای پشت وبال‌ها.

 • طول بدن به‌جز دم: (۱۶ تا ۱۸ سانتی‌متر)
 • طول دم: ۸ تا ۹ سانتی‌متر
 • وزن بدن: ۳۰ تا ۴۰ گرم
 • طول عمر: ۱۲ تا ۱۴ سال
 • بلوغ جنسی: ۳ تا ۴ ماهگی
 • تعداد تخم در هر دوره تخم‌گذاری: ۳ تا ۵ تخم
 • فواصل گذاشتن تخم‌ها: هر تخم به فاصله دو روز از تخم قبلی
 • زمان شروع خوابیدن روی تخم‌ها: تقریباً بلافاصله پس از گذاشتن اولین تخم
 • طول مدت خوابیدن روی تخم‌ها: ۱۸ روز
 • زمان درآمدن جوجه‌ها از تخم:
  جوجه مربوط به هر تخم ۱۸ روز پس از گذاشته شدن همان تخم خارج می‌شود؛ بنابراین، اگر مرغ عشق ۵ تخم بگذارد، جوجه‌ها به‌این‌ترتیب از تخم خارج می‌شوند: اولین جوجه ۱۸ روز پس از خوابیدن مرغ عشق ماده روی اولین تخم خارج می‌شود؛ دومین جوجه (۲۰ روز)، سومین جوجه (۲۲ روز)، چهارمین جوجه (۲۴ روز) و پنجمین جوجه (۲۶ روز)
 • دوره جوجگی: ۲۸ تا ۳۲ روز

تشخیص جنسیت مرغ عشق

نرها و ماده‌ها می‌توانند از سر تا دم به‌اندازه 18 سانتی‌متر برسند و وزن آن‌ها بین 25 تا 40 گرم است. به دلیل این شباهت‌ها تشخیص جنسیت این پرندگان آسان نیست.

از دیگر خصوصیات مرغ عشق این است که؛ در قفس به‌راحتی می‌تواند 15 سال زندگی کنند. نرها و ماده‌های بالغ مرغ عشق معمولاً به رنگ‌های سبز و زرد روی سینه‌ها و کمر خود هستند.

پرهای سر و پشت نیز دارای الگوهای مختلفی از رنگ سیاه است. نرها دور منقارشان به رنگ آبی است در حالی ‌که ماده‌ها در آن ناحیه صورتی یا بنفش‌ رنگ هستند.

این پرندگان از بسیاری از انواع دیگر طوطی‌ها کوچک‌تر هستند. وزن آن‌ها معمولاً فقط بین یک تا یک ونیم اونس است. قد آن‌ها فقط هفت اینچ است و طول بال های آن‌ها در حالت کاملاً باز 12 اینچ است.

نام‌گذاری و طول عمر

با توجه به برخی از آمارها، تقریباً 400 گونه طوطی وجود دارد که در سراسر کره زمین زندگی می‌کنند. مرغ عشق یکی از گونه‌های خاص پرندگان است.

تمایز بین این پرندگان بستگی به این دارد که اهل کجا هستند یا در حال حاضر کجا زندگی می‌کنند. استرالیا، اروپا، آفریقا و سایر نقاط جهان از این موجودات کوچک و با رنگ روشن به‌عنوان گل خوشه نام می‌برند.

در ایالات‌متحده، همین پرندگان را پارکت می‌نامند. عمر مرغ عشق معمولاً بین پنج تا 10 سال در اسارت است، اما بعضی از این پرندگان 15 سال یا بیشتر عمر کرده‌اند.

لانه مرغ عشق

در طبیعت مرغ عشق‌های ماده ترجیح می‌دهند در حفره‌های درختان یا شکاف‌های دیگر زندگی کنند که به‌اندازه کافی بزرگ و صاف باشند تا تخم‌گذاری کنند.

با این ‌حال، به‌عنوان حیوانات خانگی، این پرندگان به یک جعبه با کف صاف که با مواد نرم پرشده است، قانع‌اند.

اگر در فکر ایجاد لانه برای آن‌ها هستید کمی تراشه‌های چوبی تمیز یا تکه‌های کاغذ خردشده درون قفس قرار دهید، تا مشغول لانه‌سازی شوند.

اگر به فکر پرورش این پرنده دوست داشتنی هستید، ما در یک مقاله تمامی نکات مربوط به آن را گردآوری کردیم، لذا پیشنهاد می‌کنیم خواندن آن را از دست ندهید:

پرورش مرغ عشق

تولیدمثل مرغ عشق

مرغ عشق ماده در حدود هشت‌ماهگی به بزرگ‌سالی می‌رسد. در طبیعت، این پرندگان باهم جفت می‌شوند و باهم فرزندان را پرورش می‌دهند.

ماده‌ها به‌طورمعمول در یک دوره بین چهار تا شش تخم می‌گذارند. قبل از شروع به جوجه‌ریزی، جوجه‌کشی این تخم‌ها ممکن است 20 روز طول بکشد. گاهی اوقات، یک هفته تا 10 روز بیشتر طول می‌کشد تا همه جوجه‌ها از تخم‌ها بیرون بیایند.

جوجه‌ها کور و بدون پر به دنیا می‌آیند. مادران آن‌ها مسئول گرم نگه‌داشتن آن‌ها در طی 10 روز اول یا همین حدود تا زمانی که چشمانشان باز شود، هستند.

سپس آن‌ها شروع به رشد و پر درآوردن می‌کنند. اما چهار یا پنج هفته دیگر طول می‌کشد تا این جوجه‌ها بتوانند لانه را ترک کنند.

بین شش تا هشت هفته، نوپایان شروع به یادگیری پرواز می‌کنند و سعی می‌کنند لانه را ترک کنند.

به‌عنوان‌مثال، جوجه‌هایی که هیچ همزاد دیگری ندارند و تنها متولد می‌شوند، پرواز را زودتر از دیگر جوجه‌ها یاد می‌گیرند.

جوجه‌های تنها از توجه بیشتر والدین خود بهره‌مند می‌شوند. این پرندگان می‌توانند تا 15 سال در طبیعت زندگی کنند.

تولید مثل
تولید مثل مرغ عشق

جمعیت مرغ عشق

این پرندگان به‌راحتی تولیدمثل می‌کنند؛ هم در طبیعت و هم در قفس. این‌یکی دیگر از خصوصیات مرغ عشق است. درنتیجه، کل جمعیت مرغ عشق‌ها در سراسر جهان بیش از 5،000،000 پرنده و در حال رشد تخمین زده‌شده است.

این پرندگان گرچه بومی استرالیا هستند، اما به دلیل جایگاهی که در بین حیوانات خانگی دارند، سراسر جهان گسترش‌ یافته‌اند. کلنی‌های این پرندگان در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آفریقا وجود دارد.

آیا مرغ عشق مهاجرت می‌کند؟

پاسخ این سؤال مثبت است. اگرچه مرغ عشق وحشی در جزیره استرالیا باقی‌مانده است، اما هنوز هم مهاجرت می‌کند. این پرندگان از سرزمین‌های شمالی به قسمت جنوبی این قاره سفر می‌کنند و در طول سال دوباره برمی‌گردند.

آن‌ها در ماه‌های گرم‌تر از دسامبر تا مارس در شمال باقی خواهند ماند و با سردتر شدن هوا از مارس تا آگوست به جنوب پرواز می‌کنند.

مرغ عشق به‌عنوان یک حیوان خانگی

مرغ عشق‌ها ماهیتی غیر مخرب دارند. با آموزش و توجه مناسب، به حیوانات خانگی عالی‌ای تبدیل می‌شوند.

طبیعت ملایم و سرگرم‌کننده آن‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا با تمام اعضای خانواده ارتباط برقرار کنند. آن‌ها توانایی‌های تقلیدی و آکروباتیک دارند.

با این ‌حال، مرغ عشق‌ها شخصیت‌های مختلفی دارند. برخی زیبا و شیرین و برخی دیگر لجباز هستند، درحالی‌که برخی از آن‌ها حساس‌اند.

آن‌ها همچنین عاشق شیطنت‌اند. همان‌طور که گفته شد با آموزش و راهنمایی دقیق، مرغ عشق می‌تواند یک لیست شگفت‌انگیز از واژگان ایجاد کند.

مرغ عشق‌ها همراهانی دوستانه و شاد برای همه گروه‌های سنی هستند. آن‌ها برای آپارتمان‌ها و سایر موقعیت‌هایی که نمی‌توان حیوان خانگی بزرگ‌تری نگهداری کرد، بسیار مناسب‌اند.

اساساً، پرنده‌ای ملایم و مطیع است که در سنین جوانی بسیار آسان رام می‌شود. آن‌ها همچنین بسیار بازیگوش و فعال‌اند اما ساکت‌تر از برخی دیگر از طوطی‌ها هستند؛ اگرچه بعضی از آن‌ها می‌توانند پرسروصدا باشند.

خصوصیات مرغ عشق
همراهانی دوستانه و شاد

اصلاح نژاد در مرغ عشق

کارهای اصلاح نژادی برای ایجاد انواع جدید و مطلوب ازنظر رنگ روی مرغ عشق انجام شد که ثمره آن‌ کارهای ایجاد شدن انواع مختلف مرغ عشق بود.

اصلاح نژاد مرغ عشق استرالیایی عمدتاً در راستای ایجاد پرنده‌هایی با رنگ‌های گوناگون صورت گرفته است.

امروزه برای ما کاملاً معلوم است که از تلاقی مرغ عشق‌هایی به رنگ‌های مختلف، جوجه‌هایی با چه رنگ‌ها ایجاد خواهد شد. به‌طور مثال، از تلاقی مرغ عشقی به رنگ زرد با مرغ عشقی به رنگ سبز، جوجه‌هایی با رنگ سبز ایجاد می‌شود.

رتبه‌ی پرندگان مقلد صدای انسان

در بین تمام پرندگان مقلد صدا، طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)، ازنظر قابلیت یادگیری تقلید صدا در درجه اول قرار دارد.

پس از کاسکو، انواع زرد و آبی طوطی آمازون در مقام دوم و سوم و مرغ عشق معمولی در مقام چهارم قرار دارد.

مرغ عشق قادر به تقلید کلمات هست. قدرت فراگیری سخن گفتن در مرغ عشق از بسیاری از طوطی سانان دیگر از جمله عروس هلندی قوی تر هست.

برای آموزش دادن یک مرغ عشق به تقلید صداها و کلمات باید توجه داشت که اولاً مرغ عشق جوجه باشد و دوما باید تنها نگهداری شود.

(البته این مطلبی است که در یک کتاب انگلیسی مرغ عشق نوشته‌شده و طبق آن، چنین به نظر می‌آید که مرغ عشق معمولی ازنظر قابلیت یادگیری تقلید صدا، قدرتمندتر از مرغ مینا معرفی‌شده است).

پرندگان مقلد صدای انسان
پرندگان مقلد صدای انسان

کلام آخر

در پایان به شما پیشنهاد می‌دهیم برای خریدوفروش کالاهای دسته دوم خود یک‌راه آسان را انتخاب کنید و آن‌هم استفاده از اپلیکیشن واسط کالا است.

این اپلیکیشن شناخته‌شده و معتبر است، بنابراین می‌تواند خیال شما را از هر جهت آسوده نگه دارد.

امیدواریم مطالب این مقاله به شما در خرید و نگهداری مرغ عشق کمک کافی کرده باشد.

خواندن مقالات مرتبط دیگر را در وبلاگ واسط کالا از دست ندهید.

منابع:

a-z-animals.com
کتاب مرغ عشق استرالیایی (فرهنگ جامع)

تبلیغات
vasetpet-content

12 پاسخ به “خصوصیات و ویژگی‌های مرغ عشق معمولی (استرالیایی)

 1. سلام.ممنون از مطلبتون.لطفا در مورد تغذیه این پرنده و رژیم های مناسبش هم مطلب بزارید.

 2. عاااالی بود واقعا ممنونم بابت اطلاعات خوبی که گفته بودید من چندسال که فقط واسه دل خودم مرغ عشق پرورش میدم دلم نمیاد بفروشمشون ولی دوست و فامیل و اقوام زیاد ازم میگیرن رومم نمیشه بگم دوستندارم مرغ عشقامو بهتون بدم.

 3. مرغ عشق همه رنگش زیباست اما باید هنگام تخم و جوجه کردنش مواظب باشیم جوجه هاش رو نخوره البته تو یکی از مطالب این بلاگ در مورد این موضوع بحث شده اما به نظرم جوجه هاش رو نجات بدین گناه دارن

 4. مرغ عشق واقعا پرنده خوبی هست من یکی تو خونه دارم کم کم یاد گرفته که حرف بزنه در حد سلام و خوبی یادگرفته هست حیف که عمر زندگیشون کمه واگرنه میتونستن دوست خوبی برای چند سال ادم باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.