بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام کدام حیوان است؟

کلیه حیواناتی که به‌عنوان همدم انسان در منزل نگهداری می‌شوند را حیوانات خانگی به شمار می‌آورند. حیوانات خانگی را می‌توان در دو گروه حیوانات خانگی متداول (سگ، گربه، پرندگان زینتی و ماهی‌ها) و حیوانات خانگی غیرمتداول (خرگوش، همستر، لاک‌پشت، انواع مار و موش) تقسیم نمود.
در اسلام روایات بسیاری درباره‌ی نگهداری حیوان خانگی آمده است. هرچند که نگهداری از بعضی حیوانات از سوی مراجع به دلایل مختلف رد شده است، اما نکاتی در این میان اهمیت دارد که در متن زیر با عنوان نگهداری از بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام مطرح‌شده است.

نگهداری از حیوان خانگی

همان‌طور که می‌دانید بعضی از افراد به نگهداری و مراقبت از حیوان به‌عنوان عضوی از خانواده، تمایل نشان می‌دهند. این افراد برای رشد و پرورش آن اقدامات و هزینه‌های بسیاری نیز صرف می‌کنند.

نگهداری از حیوان خانگی امتیازهای مثبت روحی روانی خاصی را نیز دارد. محققین بسیاری بر این باورند که وجود حیوان خانگی باعث آرامش اعصاب، روان و تسکین روحیات و خلقیات فرد می‌شود. همچنین انسان را از انزواطلبی رها کرده و به‌عنوان همدمی که حتی اوقات تنهایی فرد را می‌تواند به‌گونه‌ای پُر کند، محسوب می‌شود.

بهترین حیوان خانگی

بهترین حیوان خانگی شامل انواع پرندگان، خرگوش، لاک‌پشت، مرغ و خروس نیز می‌شود. این مورد تنها محدود به نگهداری سگ و گربه نمی‌شود. هرچند این روزها نگهداری از حیواناتی مثل سگ و گربه، بیش از هر حیوان دیگری، باب است. در بحث نگهداری از حیوانات خانگی و یا عدم مراقبت از آن‌ها مخالفان و موافقان بسیاری وجود دارند که هریک از دیدگاه خود نظرات و تحقیقاتی را نیز عنوان کرده‌اند.

دین اسلام نیز به‌عنوان کامل‌ترین دین، نظر خود را درباره‌ی نگهداری از انواع حیوانات مطرح کرده و حتی در باب آن کتاب‌هایی نیز از دیدگاه فقها به چاپ رسیده. بایستی در آن تفکر و دقت کرد به همین دلیل شناخت بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام نیاز به بررسی دقیق دارد.

بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام
بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام

نگهداری از بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام

ذکر این نکته لازم است که دین اسلام به‌عنوان قابل‌قبول‌ترین دین، تأکیدهای مکرری درباره مهربانی با حیوانات، غذا دادن و مراقبت از آن‌ها مطرح کرده است. همچنین اسلام علاوه بر حفاظت از حیوانات، توصیه‌های فراوانی در باب حفظ محیط‌زیست، منابع طبیعی و تمامی موجودات در طبیعت مطرح نموده است.

توصیه‌های پیامبر اکرم(ص)

نقل‌شده است که فردی نزد پیامبر (ص) آمده و از ترس خود شکایتی کرده و درخواست کمک از پیامبر (ص) نموده و پیامبر (ص) به او توصیه کرده‌اند که از یک جفت کبوتر نگهداری کن. همان‌طور که بیان شد روایات بسیاری در این باب آمده است. اغلب توصیه‌های زیادی درباره‌ی نگهداری از کبوتر به میان آمده که هریک از پیامبران کبوترانی را به جهت آرامش روح و روان در منزل نگهداری می‌کردند.

احادیث بی‌شماری در دین مبین اسلام درباره‌ی نگهداری از بهترین حیوان خانگی نقل‌شده، ازجمله آنکه پیامبر (ص) در وصف لانه پرندگان می‌فرمایند: لانه پرندگان برای پرنده‌های آن امنیت و حرمت دارد، مبادا شب‌هنگام به لانه‌ی آن‌ها دست‌درازی کنید.

نکاتی دیگر در مورد نگهداری از بهترین حیوان خانگی

در جای دیگر پیامبر فرموده‌اند؛ اگر کبوتری در خانه شما لانه‌ای ساخت، موجب آزار و اذیت آن‌ها نشوید. در دین اسلام پیامبران، مردم را به نگهداری و مراقبت از چند نوع حیوان توصیه‌ کرده‌اند. ازجمله آنکه حضرت رسول (ص) پرورش و مراقب از سه حیوان را موجب آبادی و رونق اهالی خانه دانسته‌اند. آن حیوانات عبارت انداز؛ گربه، کبوتر و خروس. همچنین نگهداری حیوانات در منزل شامل نفقه دادن، خوراک دادن، طعام دادن و بهداشت درمانی را نیز از منظر دین اسلام، شامل شده و بر آن تأکید فراوان شده است.

روایتی از حضرت رسول (ص) نقل‌شده است که از حیوان خانگی مراقبت کنید چراکه شیاطین مشغول حیوانات شما شده و کودکان شما از شر شیاطین محفوظ خواهند ماند.

بهترین حیوان خانگی
بهترین حیوان خانگی

عذاب الهی ناشی از حیوان آزاری

دین اسلام، بسیار، افرادی را که حیوانات زبان‌بسته را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، نکوهش کرده و عذاب الهی را به این دسته از افراد گوشزد کرده است. به‌گونه‌ای که روایات بسیاری در باب حیوان آزاری از سوی پیشوایان نقل‌شده است. حیوان آزاری ازهر نوع آن در دین مبین اسلام ظلم و جزای اخروی را شامل شده و به‌وفور در رابطه با سازگاری، مدارا، نوازش با حیوانات خصوصاً حیوانات اهلی تأکیدهای مهمی مطرح‌شده است.

ازنظر دین مبین اسلام باید از هرگونه صدمه زدن به حیوانات پرهیز کرد مگر آنکه احساس خطر شدید جانی نمایید. البته شکار برخی حیوانات اهلی مانند گوسفند، گوساله، ماهی و غیره به جهت دارا بودن خواص مواد غذایی برای انسان طبق احادیث و داستان‌های دینی حلال محسوب می‌شود که درباره آن در بخش دامداری در دین اسلام بیشتر شرح خواهیم داد.

روایت نقل شده در مورد حیوان آزاری

در یکی از روایات نقل‌شده از سوی امام صادق (ع) بیان‌شده است که زنی گربه‌ای را مورد آزار قرار داده و گربه از فرط تشنگی جان باخت و زن به عذاب سخت الهی دچار شد. درجایی دیگر نیز از روایات حضرت علی (ع) می‌خوانیم که در آخرت از بردگان، کنیزان و اموال بی‌زبان از شما پرسش خواهند کردند، گفتند اموال بی‌زبان چه هستند! آن حضرت فرمود حیوانات شما ازجمله گوسفند، کبوتر، گربه و دیگر حیوانات ازجمله اموال بی‌زبان محسوب می‌شوند.

حیوان آزاری
حیوان آزاری

دامداری از نگاه دین اسلام

به شکل‌های گوناگون دامداری بر کسانی که می‌توانند از عهده آن برآیند نقل‌شده است. درواقع رزق روزی با گوشت حلال برخی از حیوانات اهلی در اسلام آمده و منع نشده است و فلسفه و داستان‌های بی‌شماری را با خود به همراه دارد.

از سوی دیگر دامداری یکی ‌از مهم‌ترین پیشه مردمان بود. اما امروزه تنها این پیشه را اغلب در حومه شهرها و یا در برخی از نقاط کشور می‌توان مشاهده کرد. امروزه باوجود خانه‌های کاشانه نشینی امکان نگهداری بهترین حیوان خانگی مانند مرغ و خروس و یا بزغاله و گوسفند به‌سختی قابل‌درک بوده و امکان‌پذیر نیست. هرچند که در برخی خانه‌های قدیمی می‌توان گاهی صدای مرغ و خروسی را شنید که به‌ندرت در شهرهای صنعتی اتفاق می‌افتد.

نگهداری برخی حیوانات از منظر دین مبین اسلام

نگهداری سگ از دیدگاه اسلام به دلایل متفاوتی نهی شده است. اما در احادیث می‌خوانیم که پیامبر از کنار چاه آبی در حال گذر بود و از چاه آبی، آب نوشید ناگهان سگی تشنه را یافت که از فرط تشنگی در عذاب بود، مجدد پیامبر سمت چاه برگشته و چون ظرفی نداشته در کفشی آب ریخته و به سگ تشنه جهت سیراب شدن، می‌دهد.

سازگاری با حیوانات جدا از نجس بودن یا نبودن آن‌ها از سوی تمامی پیامبران به‌وفور توصیه‌شده است. در ادامه دلایل نهی نگهداری سگ، در منزل را می‌خوانیم.

نظر دین اسلام در مورد سگ و خوک

دین اسلام حیواناتی مثل سگ و خوک را نجس دانسته و نجاست آن‌ها را به‌گونه‌ای بیان داشته که با پاک‌کننده‌ای پاک نمی‌شوند. همچنین نجاست این دو حیوان را در تماس با شیء و یا عنصر دیگری منتقل می‌شود. به این معنا که در اثر برخورد سگ با چیزی آن عنصر آلوده و نجس می‌شود.

از سوی دیگر وجود باکتری و ویروس‌هایی در بزاق دهان حیوان باعث بخش عمده‌ای از نجاست آن شده است. گفته‌شده است اگر ظرفی را سگ‌زبان بزند بایستی آن ظرف را به جهت تمیزی به‌مراتب با خاک تطهیر کرد.

همچنین وجود ویروس‌هایی در بدن سگ و خوک باعث پدید آمدن امراضی در بدن انسان می‌شود و احکامی درباره آن نقل‌شده است.

سگ و خوک
سگ و خوک

نگهداری از سگ نگهبان از نظر دین اسلام

امام صادق (ع) در باب سگ نگهبان فرموده است که اگر در خانه‌ای سگ و یا سگ‌هایی نگهداری شود، فرشتگان به خانه نمی‌آیند مگر آنکه سگ نگهبان خانه باشد. از سوی دیگر نگهداری سگ در منزل به دلیل سروصدا که موجب آزار همسایگان می‌شود نهی شده است. ناگفته نماند که دین اسلام نگهداری سگ را به جهت نگهبانی، پاسبانی و شکار منع نکرده است.

نگهداری گربه در دین اسلام

گربه ازجمله سه حیوان برتری است که برای شناخت بهترین حیوان خانگی ازنظر اسلام باید در بحث مراقبت از آن یادکرده است. درباره‌ی نگهداری گربه از امام صادق (ع) نقل‌شده است که گربه عضوی از اعضای خانواده محسوب می‌شود و باید با آن با مدارا رفتار کرد. از سوی دیگر از نگاه اسلام، خریدوفروش گربه و معاملات مالی حاصل از سود آن ایرادی ندارد.

گربه
گربه

نگهداری کبوتر از نظر اسلام

احادیث بسیاری درباره‌ی نگهداری کبوتر نقل‌شده است. به همین دلیل نمی‎‌توان در خصوص بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام سخن گفت و به کبوتر اشاره نکرد. امام کاظم (ع) درباره‌ی نگهداری از کبوتر فرموده است؛ نگهداری از کبوتر در منزل باعث دوری شیاطین و ساحران شده و هر بال زدن کبوتر سبب نفرت و خشم شیاطین می‌شود.

مجدد از همان امام نقل‌شده است که کبوتر ازجمله مرغان پیامبران به شمار می‌آید. از امام صادق (ع) نقل‌شده است که نگهداری کبوتر در خانه باعث انس و الفت میان اهالی خانواده شده و دوست‌داشتنی است.

همچنین در احادیث بسیاری آمده است که در خانه حضرت رسول (ص) یک جفت کبوتر سرخ‌رنگ نگهداری می‌شد. در روایات دیگری نیز به نگهداری کبوتر در خانه به‌عنوان نشانه‌ای از یاد خدا نقل‌شده و باعث برکت و روزی حلال صاحب‌خانه می‌شود.

نگهداری خروس در منزل

مراقبت و نگهداری از خروس در منزل به دلیل آگاهی از وقت نماز و سحرگاه از جمله بهترین حیوانات خانگی از نظر اسلام مطرح‌شده است.

در روایاتی از سوی امام صادق (ع) آمده است که خروس سفیدی که بال‌های خود را در خانه‌ای می‌گشاید، آن خانه و نیز به تعداد هفت خانه در اطراف آن از انواع بلاها و آسیب‌ها محفوظ می‌مانند.

حضرت امیرالمؤمنین (ع) درباره‌ی خروس فرموده است؛ آواز خروس نشانه وقت نماز و بال زدن او نشانه رکوع، سجود و نیایش است.

خروس
خروس

امام رضا (ص) برخی از خصوصیات خروس را برگرفته از انبیاء دانسته و می‌گوید خروس دارای پنج ویژگی است و آن ویژگی‌ها عبارت‌اند از؛ غیرت، شجاعت، بخشش، تشخیص در وقت نماز و جماع نمودن.

پیامبر (ص) نیز در وصف خروس فرموده‌اند: هرگاه صدای خروس را شنیدید بدانید که او فرشته‌ای را دیده است، پس از خداوند در آن لحظه حاجت طلبید.

نگهداری از خروس در منزل از سوی پیامبر اکرم (ص) نیز تأکید شده و توصیه کرده‌اند که نگهداری از خروس شمارا از کافر، کاهن و سحر کننده رها ساخته و در امان می‌سازد.

توصیه به نگهداری گوسفند

نگهداری گوسفند در خانه به دلیل برکت آن نیز توصیه‌شده است.

از حضرت صادق (ع) نقل‌شده است که هر که گوسفندی را نگهداری نماید، خداوند روزی آن خانه را فزونی بخشد و به اهل خانه برکت بسیار می‌دهد.

از امام باقر(ع) نقل‌شده است که هر صاحب‌خانه‌ای که از گوسفند شیرده محافظت نماید، ملائکه صاحب‌خانه را به جهت افزایش برکت در نزد خداوند یاد می‌کنند.

در آمد پرورش بز سانن
نگهداری بز

فواید نگهداری بهترین حیوان خانگی

با توجه به نظر اسلام درباره نگهداری از حیوانات مختلف، در اینجا لازم است به بعضی از فواید حیوانات خانگی بپردازیم تا در انتخاب بهترین حیوان خانگی ازنظر اسلام نگاه کاملی داشته باشیم.

ازجمله فواید نگهداری از حیوان خانگی کاهش اضطراب، حس آرامش، عدم تشویش‌های روزانه و علاوه بر آن دوست و هم‌نشینی بی‌ریا برای صاحبان را می‌توان نام برد.

تحقیقات نشان داده افرادی که صاحب حیوان خانگی هستند، بیش از سایر افراد دارای اعتمادبه‌نفس، آرامش خاطر و عزت‌نفس بالا هستند.

وجود حیوانات خانگی در منزل بازتاب و تأثیر مثبت زیادی نیز بر کودک دارد. به‌نوعی حیوانات حامیان، همبازی و پرستار کودکان محسوب می‌شوند. کودکانی که در کنار حیوانات خانگی رشد می‌کنند کمتر دچار ناراحتی، گریه‌های بی‌تابانه و خشم می‌شوند.

فواید دیگر

از دیگر فواید حیوان خانگی ازجمله سگ کمک به افراد فلجی است که قادر به حرکت نیستند. نوعی از میمون‌هایی بنام کاپوچینو نیز در این حیطه جهت کمک به افراد ناتوان آموزش‌دیده‌اند. این دسته از میمون‌ها در انجام وظایف روتین روزانه ازجمله خوراکی آوردن، خاموش و یا روشن کردن چراغ‌ها، دسترسی به اشیاء منزل و مواردی از این کارها را به‌راحتی انجام داده و به‌گونه‌ای دستیار صاحبشان هستند.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، حیوانات خانگی باعث رفع خستگی، افسردگی، دلهره، تنش‌های استرس‌زا، خشم و سایر موارد شده و حتی تأثیر خوبی بر روی افرادی که مستعد خودکشی‌اند، می‌گذارند.

هشدارهایی برای نگهداری از حیوانات خانگی

طبیعتاً همان‌طور که گفته شد باید علاوه بر خوراک و مایحتاج حیوانات، به موارد بهداشتی و پزشکی آن‌ها نیز، رسیدگی شود. مراقبت از حیوان خانگی هشدارهایی را به دنبال دارد که با بی‌توجهی به آن‌ها دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری خواهیم شد. در اینجا به برخی از هشدارهای مربوطه به‌طور خلاصه می‌پردازیم.

امکان صدمه‌ی یک حیوان به انسان و راه رفع آن

عوامل و صدمه‌هایی مرتبط با برخی امراض وجود دارند که از حیوانات به انسان‌ها منتقل‌شده است. در صورت رعایت و توجه به موارد بهداشتی ازجمله واکسیناسیون و مراجعه منظم به دامپزشک جهت معاینه حیوانات خانگی، باعث کاهش این قبیل خطرات در انسان‌ها می‌شود.

واکسیناسیون ازجمله موارد مهم و ضروری در حیطه مراقبت از حیوانات بکار می‌رود. واکسن‌های هشت‌گانه مرتبط با حیواناتی ازجمله سگ و گربه را بایستی رعایت کرده و به آن‌ها به‌صورت منظم پرداخت.

اطمینان از سلامت حیوان و ارتباط منظم با دامپزشک یکی دیگر از موارد قابل‌توجه و کلیدی است که صاحبان حیوانات خانگی باید در نظر داشته باشند.

امکان صدمه‌ی یک پرنده به انسان و راه رفع آن

همچنین پرندگان نیز از این قاعده مستثنا نبوده و باید واکسن‌های لازم را منظم دریافت کنند. پرندگان ناقل یک نوع بیماری به نام نیوکاسل هستند که از علائم این بیماری به انسان‌ها، تورم چشم‌ها است. در صورت رسیدگی و معالجه در کوتاه‌ترین زمان درمان می‌شوند.

علاوه‌ بر آن برخی پرندگان عفونت‌هایی را با خود به همراه دارند. عفونتی بانام اسکاریازیس که از طریق پوست وارد بدن فرد می‌شود و درواقع شدت این عفونت به‌قدری بالا است که درنهایت به مرگ فرد ختم می‌شود. تزریق داروهای ضد انگلی تنها آنتی‌ویروسی است که می‌تواند از بروز چنین عفونتی جلوگیری کند.

نگهداری از برخی پرندگان

مرغ‌هایی بنام مرغ مقلد در بازار به‌عنوان یکی دیگر از انواع پرندگان که می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد، عرضه می‌شوند. ویژگی خاص آن‌ها هوش سرشار جهت تقلید هرگونه صدا است و یا از دیگر انواع پرندگان می‌توان به مرغ مینا اشاره کرد.

این‌گونه پرندگان خانگی نیز نیاز مبرم به توجهات درمانی و پزشکی داشته و نگهداری ازاین‌گونه پرندگان با توجه به زیبایی ظاهری که دارند، بسیار دشوار و زمان‌بر است. در رابطه با نگهداری مرغ مینا خواندن مقاله‌ی زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نگهداری مرغ مینا

نظر در مورد خوراک و بهداشت بهترین حیوان خانگی

در دین مبین اسلام نیز تأکیدهای زیادی بر خوراک، نظافت، بهداشت حیوانات خانگی نیز شده است. همچنین شما به‌عنوان صاحب حیوان باید محلی را برای دستشویی حیوان در نظرگیرید. البته از منظر اسلام نگهداری حیوانات بایستی در محیطی باشد که حیوان بتواند در آن آزادانه حرکت کند. مانند فضاهای آزادی چون حیاط، باغچه، باغ و باغستان؛ اما ازآنجایی‌که اغلب افراد حیوان را در منزل نگهداری می‌کنند بایستی برای رعایت بهداشت و نظافت محل مشخصی را برای حیوان تعیین کنند به دلیل آنکه سلامتی شما نیز در گرو رعایت بهداشت خانه و محل زندگی‌تان است.

تحرک حیوانات خانگی

همچنین حیوانات نیاز به تحرک داشته و نمی‌توانند برای مدت‌های طولانی در محیط‌های سربسته قرار گیرند. درنتیجه در طی روز بایستی زمانی را برای گردش آن‌ها در هوای آزاد صرف کرد. این موضوع ویژه حیواناتی ازجمله سگ و گربه بسیار صدق می‌کند. باید به این نکته توجه کنیم که در هر صورت مراقبت از حیوان خانگی چه از نوع چهارپا و چه از نوع پرندگان، شامل هزینه‌های بالا و صرف زمان زیادی برای نگهداری و پرورش آن‌ها می‌شود.

نگهداری از بهترین حیوان خانگی

همان‌طور که میدانید در منازل شهری نمی‌توان از خروس نگهداری کرد. اما در حومه شهرها و مناطق دامداری می‌توان آن‌ها را به تعداد زیادی دید. افرادی که در حومه شهر و یا در شمال کشور به پیشه دامداری مشغول‌اند می‌توانند با نگهداری از حیوانی مانند خروس و یا دیگر حیوانات اهلی نظیر بزغاله، گوسفند و غیره سود زیادی را دریافت کنند.

در خانه‌های شهرهای صنعتی نیز افرادی هستند که به نگهداری کبوتر مشغول‌اند و علاوه بر وجه سرگرمی آن، به‌عنوان یک شغل و پیشه به آن نگاه می‌کنند. افرادی نیز به نگهداری از گربه علاقه‌مندند و همان‌طور که اشاره کردیم طعام دادن و بهداشت و درمان جزء نیازهای ضروری حیوان است که نباید آن را فراموش کرد.

بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام

بهترین حیوان خانگی از دیدگاه دین مبین اسلام عبارت‌اند از؛ کبوتر، گربه و خروس.

علاوه بر آن امام کاظم (ع) به نگهداری حیواناتی چون کبوتر، مرغ و بزغاله نیز اشاره‌کرده است.

همان‌طور که از پیش‌گفته شد وجود سه حیوان به‌عنوان برترین و بهترین حیوان خانگی اعم از کبوتر، گربه و خروس باعث آبادی و رونق خانه و اهالی منزل خواهد شد. احادیث و روایات بسیاری دراین‌باره نقل‌شده است که همگی همواره موردپژوهش علما و عرفای دینی بوده است.

آزار و اذیت حیوانات خانگی

کشتن، آزار و اذیت حیوانات به هر عنوانی ظلم و ناسپاسی در پیشگاه خداوند است. صدمه زدن از سوی حیوانات وحشی و یا اهلی به اموال شما نیز دلیلی برای کشتن آن‌ها نیست. افراد باید بدانند که دارایی خود را چگونه از آسیب حیوانات محفوظ دارند. به‌طورکلی مدارا با حیوانات ازجمله مسائلی است که انسان‌ها به‌عنوان اشرف مخلوقات جهان باید به آن توجه نموده و ذات خود را با آزار و اذیت‌ حیوانات بی‌گناه زیر سؤال نبرد. همچنین رعایت حقوق حیوانات اهلی و غیر اهلی، با توجه به توصیه‌های دینی، ما را در جهت زندگی بهتر راهنمایی خواهد کرد.

بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام
مهربانی با حیوانات

کلام پایانی

به پایان مقاله بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

شما می‌توانید برای خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، کبوتر و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

نظرات
فردین حق گرا

فردین حق گرا

سلام علیکم خداوند متعال در قرآن س مائده آیه ۴ وقتی که خوراک پاکیزه را مثل زده شکار سگها را بیان کرده که ( از تو میپرسند چه چیز برایشان حلال است بخورند بگو چیزهای پاکیزه و نیز سید سگهای شکاریتان از آنچه آنها برای شما شکار کرده و نگاه داشته اند نام خدا را برآن ببرید و حلال و پاکیزه بخورید) پس بدانید بزاق دهان سگ نجس نیس و بهترین زد عفونی کننده برای زخم هاست و سگ در سوره کهف هم جزء یکی از اصحاب کهف حساب شده. و در انجیل حضرت عیسی فرموده کل زمین پاکه جز آنچه از بدن انسان خارج شود

Amir

Amir

سلام چرا اطلاعات غلط می‌دین ؟‌خون هر حیوان و موجودی نجسه حیواناتی مثل مرغ و گوسفند که حلال گوشتند مدفوع و ادرارشان نیست

sara

sara

سایت خیلی خوبی دارید امیدوارم موفق باشید

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز. خیلی ممنون که وقتتان را با ما سپری می‌کنید. از توجه شما سپاسگزاریم.

فریبا

فریبا

سلام. چرا بدون مطالعه مطلب میذارین و مردم رو گمراه میکنین؟ بسیاری از این حیوانات نجس هستن. نجس بودن این حیوانات هم ربطی به دوست داشتن و یا حیوان آزاری نداره. احکام دین قطعی و بر اساس خیرخواهی انسانها و حیوانات هستن و نباید زیر سئوال برن.

مهوین

مهوین

من یک سگ و یک عروس هلندی دارم به نظرم هیچ کدوم از حیوانات نجس نیستن اتفاقا سگ و اسب جزو با وفا ترین و پاک ترین حیوانات دنیا هستن . پاینده باشید

هانیه

هانیه

سلام من می خوام لاکپشت کوچولو بخرم گناهی نداره از نظر دین اسلام

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت شما بخیر خیر در این رابطه همانطور که در مطلب فوق اشاره شده مانعی وجود ندارد.

مرضیه

مرضیه

سلام من گربه ای را به سرپرستی قبول کردم اما چون نماز میخوانم نمیدانم که در خانه بیارمش یه نه

N.F.H

N.F.H

سلام...موی گربه و آب دهن و بینی گربه واسه نماز ایراد داره...لطفا بیشتر تحقیق کنید🙏

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت بخیر همانطور که در این متن گفته شده و بنا به روایت نگهداری از گربه مشکلی ندارد.

محمد

محمد

سلام میخواستم ببینم که میگن مرغ کرچ امده که بخای جوجه در بیاری اومد یا نیوند داره واقیعته

پروفسور

پروفسور

سلام من یه باغ دوهزار متری دارم برای محافظت از باغ میتونم دو سه تا سگ داشته باشم چون تو باغ پرورش مرغ و گوسفند و ماهی و اردک و غاز و خرگوش دارم؟ایا میتونم دو سه تا سگ داشته باشم؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست گرامی بنا به روایتی از حضرت علی (ع) که می فرمایند: قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ(ع): لَا خَیْرَ فِی الْکَلْبِ‏ إِلَّا کَلْبَ الصَّیْدِ أَوْ کَلْبَ مَاشِیَه. خیری در نگهداری سگ نیست، به جز سگ شکاری و سگ گلّه. (بحار الأنوار الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار، ج‏۶۲، ص ۵۳ ـ وسائل‏الشیعه، ج ۱۱ ،ص۵۳۰.) نگهداری سگ شکاری و سگ گله موردی ندارد. تشکر

امیررضا

امیررضا

من میخوام یه سگ بگیرم به عنوان سگ گارد و نگهبان حیاطمونم خیلی بزرگه و توش یه خونه درست کردم برای سگم فقط بعضی وقتا نازیش میکنم حالا بازم اینطوری هم من یک آدم گناه کار به حساب میام

نا شناس

نا شناس

سلام من یسوال داشتم که چرا خرگوش را اسلام توصیه کرده؟ ممنون می شم

تورج

تورج

باسلام و خسته نباشید.من ی مرغ مینا داشتم و در منزل آزادانه همه جا پرواز میکرد و من با صدا کردنش هرجا که بود ميومد رو شونم مینشستت ولی از بس مادرم قر زد مجبورشدم عشقم بفروشم همسر و فرزندانم رهام کردن رفتن هم دم من همین مینا بود اضافه گویی نکنم میخوام یکی مردانگی بکنه ی جوجه عروس هلندی به من بده تا مشغول بزرگ کردنش بشم فقط مردو مردونه پولشو ی جا ازم نگیرد وضع مالی خوبی ندارم ما بقیه پولش چک میدم با این کار منو از تنهایی در میآرید ببینم کی این مردانگی رو در حقم میکنه.ممنونم

محمدمهدی

محمدمهدی

ممنون از شما.به من گفته بودند که گربه رو نباید داخل خونه نگه داشت چون نجسه ولی حالا فهمیدم اشتباه بود.حالا من سوال دارم.چرا میگن جغد و کلاغ نحص هستن؟آیا واقعا اینطوره؟

ماتیو

ماتیو

همه حیوانات یکی از نعمتهای پروردگارند که با نگاه به هر کدوم از اونها به بزرگی و عظمت خالق یکتا پی می‌بریم پس نگیم کدوم حیوان خوبه وکدوم نجسه بعضی از افراد روی زمین از این حیوانات کثیف ترو گناه کارترند ودستشون به خونه خیلی از انسانها آلوده است مثل صدام وو هیتلر و... پس خداوندا بندگان خودتو از اشتباهات دور نگه دار

سینا

سینا

ایا همستر ها هم نجس هستند؟

نرگس

نرگس

بله

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام خیر

ثمن

ثمن

سلام متشکر از اطلاعاتتون در حال حاضر با توجه به زندگی آپارتمان نشینی و شرایط اقتصادی فکر میکنم بهترین حیوون خونگی انواع پرنده ها میتونه باشه بلدرچین هم بسیار حیوون مفید و کم توقعیه مخصوصا اگه نوع تخمگذارش باشه

وینجی

وینجی

ایا جوجه تیغی نجس است ؟ادرارش چی لطفا جواممو بدین

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام گوشت جوجه تیغی نجس نیست، اما مکروه است. ادرار هر جانوری نجس است و جوجه تیغی هم از این قاعده مستثنا نیست.

محمد پارسا فراهانی

محمد پارسا فراهانی

مرسی از سایته خوب تان خیلی خوب بود

زهراسادات

زهراسادات

به نظر من ادم باید یه حیونی رو نگه داره که فایده ای هم داشته باشه مثل مرغ و خروس

خانم امیری

خانم امیری

نکاتی که در مورد نگهداری گربه در دین اسلام گفته بودین خیلی جالب بود من تا حالا نشنیده بودم

سارا

سارا

اینهمه مقاله خوندین نفهمیدین حیواناتو نباید در قفس نگه داشت؟ باز خوبه پیامبر(ص) فرمودند حیوانات را آزار ندین اگه نمیگفتند چی میشد!!

بهراد

بهراد

جالب بود

حسن بخشی

حسن بخشی

حیون خونگی پرنده از همه چی بهتره چون لااقل اواز میخونن یه کار مفید انجام میدن

زینب

زینب

با سلام،من ی عروس هلندی دارم و از زمانی ک دارمش از بس بهم گفتن خوش قدم نیست که منو ب شک انداختن،اما من خیلی دوسش دارم و با علاقه و محبت ازش نگهداری میکنم و اعتقادم بر اینه که این بی زبون بدی برا من نمیخواد و هر اتفاقی ک برام بیفته ربطی ب خوش یمن بودن این پرنده نداره و از خدا میخوام که مواظب هر دومون باشه

مریم

مریم

بهتر بود منبع احادیث رو ذکر می کردید . لاکپشت و خرگوش و گربه که فضله شون نجس هست چطور در خونه نگهداری میشه کرد. بعید به نظر میرسه سفارشی در مورد نگهداری گربه که موش نماز رو باطل می کنه داشته باشیم مگه اینکه یه گوشه حیاط برا خودش بچرخه که با اونم با حیاط های قدیمی که بزرگ بودند قابل قبول هست . نه رو پای ادم ها

مهدی جلالی زاده

مهدی جلالی زاده

سلام من گربه رو شاید بگم نجسه ولی خرگوش و لاکپشت اصلا نجس نیست خرگوش رو خیلی ها نگهداری میکنن

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام تشکر از نظر شما. چشم در اولین فرصت منابع احادیث مورد نظر را در متن قرار می دهیم.

قاسم

قاسم

بلبل

mohamad

mohamad

بهترین حیوان خانگی کوچک چیه؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

حیوانات زیادی هستند که از جمله ی آنها می‌توان ازگربه، خرگوش، ناری، طوطی و غیره نام برد.

محمد

محمد

بهترین حیوان خانگی ارزان هم اگه میشه چندتا معرفی کنید

علیرضا

علیرضا

احادیث درباره گربه زیاد هست که حیوان خونگی خوبی هست به نظر من حیوان خونگی خوبی است

مینا

مینا

ما به عنوان انسان باید به حیوانات غذا بدیم علاوه بر کار انسان دوستانه ثواب هم داره به خصوص ثواب گاز دادن به گربه

حسن

حسن

این عقیده که میگن یا کریم خوش یمن است درسته یا خرافاته؟

حسین

حسین

با سلام تشکر از سایت خوبتون لطفا درمورد غذا دادن به حیوانات در اسلام نیز توضیح مختصری بفرمایید

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

غذا دادن به حیوانات امری هست بسیار نکو، حتی در روایاتی داریم که پیامبر از کنار چاه آبی در حال گذر بود و از چاه آبی، آب نوشید ناگهان سگی تشنه را یافت که از فرط تشنگی در عذاب بود، مجدد پیامبر سمت چاه برگشته و چون ظرفی نداشته در کفشی آب ریخته و به سگ تشنه جهت سیراب شدن، می‌دهد.

مریم

مریم

حیوان خانگی بی دردسر به نظرم انواع پرنده هستش

کاظم

کاظم

به نظر من حیون خونگی فقط پشه تو همه خونه ها هست نیاز به رسیدگی هم نداره تغذیه اش هم یه قطره خونه که تو همه خونه ها گیر میاد

رویا

رویا

هر کدوم از حیوانات خوبیای خودشون رو دارن به نظرم کاملا ربط به علایق و همچنین نیاز فرد دارد

ایمان

ایمان

بسیار نکو؛ من از بین حیوانات خانگی مرغ و خروس را بیشتر می پسندم

احسان

احسان

به نظر من مرغ و خروس از میان حیوانات خونگی بهتر هست خب میشود هم از تخم مرغ استفاده کرد هم از گوشتشون خیلی بهتر از سگ و گربه هست که هیچ خاصیتی ندارند و ماهینانه خرج های زیادی دارند.

پوریا

پوریا

عالی گفتی

🖤

🖤

ما حیوانات رو برای خودمان نباید قربانی کنیم😏

ثبت نظر