چگونه پنجره برقی خودرو را تعمیر کنیم؟ تعمیر پنجره برقی خودرو

تعمیر پنجره‌ی برقی خودرو

امروزه پنجره‌های برقی خودرو جایگزین نوع دستی و قدیمی شده‌اند. دیگر خبری از بالابرهای دستی خودروها نیست. حال ممکن است زمانی پیش بیاید که دکمه بالابر پنجره را فشار دهید و پنجره به روشی که قبلاً استفاده می‌شده دیگر به‌خوبی پاسخ ندهد. این‌یک ناراحتی اساسی هست؛ زیرا شما نمی‌توانید از اشیا با ارزش درون ماشین خود حفاظت کنید. همچنین در صورت هوای سرد و باران نمی‌توانید آن‌ها را ببندید و حتی شما در صورت نیاز به هوای تازه یا دادن پول به عوارضی راه‌ها نمی‌توانید آن را پایین بیاورید. بنابراین با وبلاگ واسط کالا همراه باشید تا قبل از چک کردن پنجره برقی توسط مکانیک، با بررسی روش‌ها شانس خود را برای تعمیر پنجره برقی خودرو امتحان کنید.

اشکالات متعدد

حالات متعددی می‌توانند در این مورد نقش داشته باشند از جمله:

 • اگر پنجره به‌طور ناگهانی متوقف شود، مشکل می‌تواند به‌سادگی از سوختگی فیوز یا قطعی سیم‌های اتصال مرتبط، اتصالی سیم‌های برق باشد.
 • اگر پنجره به‌صورت ضربه‌ای بالا می‌رود یا زمانی با کمک دست بالا و پایین می‌شود در اینجا باید سوئیچ سیستم را چک کرد زیرا امکان دارد خرابی ازآنجا باشد.
 • حتی گاهی اوقات هم نقص از سمت درزبندهای پلاستیکی است.

تعمیر پنجره برقی خودرو

خراب شدن پنجره‌ی برقی خودرو چند دلیل ساده می‌تواند داشته باشد. در ادامه در مورد هرکدام توضیح می‌دهیم:

چک کردن فیوز برای تعمیر پنجره‌ی برقی خودرو

در ابتدا هر زمان بی‌دلیل با مشکلات برقی مواجه می‌شوید، باید جعبه‌فیوز را پیدا کنید. بسته به نوع خودرو خاص شما مکان جعبه فیوز متفاوت خواهد بود. جعبه‌فیوز را معمولاً داخل کاپوت، زیر داشبورد و نزدیک فرمان قرار دارد، چک کنید.

 • اکثر جعبه‌های فیوز پلاستیکی هستند که درب آن‌ها به‌راحتی قابل باز شدن هستند.

مطالعه دفترچه راهنما

با توجه به دفترچه راهنمای ماشین محل قرار گرفتن فیوز و چگونگی تعمیر پنجره برقی خودرو را مطالعه کنید.سپس فیوز مربوط به بالا بردن پنجره را بررسی کنید. چیزی عجیبی نیست که خرابی قطعه‌ی برقی از ماشین به دلیل سوختن فیوز باشد و با تعویض آن مشکل حل خواهد شد.

 • شما می‌توانید با سرچ کردن در اینترنت نام خودرو را بنویسید و فیوزها را سرچ کنید و به‌راحتی فیوز بالابر پنجره را پیدا کنید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که قبل از تعمیر فیوزها ماشین را خاموش‌کنید و حتی در حالت برق هم نباشد.
 • پس از باز کردن جعبه‌فیوز با استفاده از گیره‌های مخصوص فیوز را بدون فشار زیاد یا چرخش بیرون بیاورید.
 • دقت کنید که قطعات دیگری مانند پیچ و مهره از جعبه‌فیوز جدا نشوند.
 • ما پیشنهاد می‌کنیم فیوز خراب را به فروشگاه‌های وسایل خودرو ببرید و دقیقاً همان میزان آمپر را خریداری کنید.
 • میزان آمپر روی خود فیوز نوشته‌شده و همچنین داخل دفترچه راهنما خودرو هم میزان آمپرهای موردنیاز یادداشت شده است.
چک کردن فیوز
چک کردن فیوز

قرار دادن فیوز

در این قسمت فیوز باید تنظیم شود که ابتدا فیوز جدید را به داخل مکان موردنظر فشار دهید. بدین معناست که فیوز در جای خود نچرخد یا حرکت نکند. حال ماشین خود را در حالت روشن به‌اصطلاح برق قرار دهید که قدرت فیوز شما مشخص شود. در اینجا نیازی نیست ماشین را کاملاً روشن کنید. سپس پنجره‌ها را چک کنید تا ببینید روند تعمیر پنجره برقی خودرو به خوبی انجام شده است یا خیر.

بررسی کلیدهای بالابرنده

نخست کلیدهای داخل ماشین را از هرگونه آلودگی و جرم‌های انباشته‌شده تمیز کنید. زیرا امکان دارد این جرم‌ها باعث به وجود آوردن مشکل شده باشند. سپس کلیدها را بازکنید و سیم‌های اتصال را چک کنید که دقیق و محکم در جای خود قرار داشته باشند. بستگی به مدل کلید بالابرنده دارد که هنگام باز شدن به‌صورت تکی اتصالش چک شود یا دو تا کلید یکجا بررسی شوند.

درصورتی‌که بخواهید به موتور شیشه دسترسی پیدا کنید باید تو دری‌های درب‌ها را بازکنید. سپس اقدام به وارسی قسمت‌های مختلف موتورها و اتصالات آن کنید. در صورت داشتن تجربه و تشخیص درست عیب آن را برطرف کنید.

بررسی واشر یا درزبندها

نواری که دور پنجره قرار دارد وظیفه عایق صدا و کاهش آلودگی صوتی در خیابان و جاده‌ها به داخل خودرو رادارند. با دست نوار را به سمت خودتان بکشید. داخل آن را از هرگونه خاک، جرم، برگ یا هر شی دیگری که باعث جلوگیری از بالا و پایین شدن پنجره می‌شود، تمیز کنید.

 • ما به شما پیشنهاد می‌کنیم با پنبه آغشته به استون نوار دور را از هرگونه چربی یا روغن گریس و خاک پاک‌کنید.
 • بهترِ مواظب باشید که استون روی رنگ ماشین نریزد.
 • درصورتی‌که نوار دور شیشه پاره شده است آن را تعویض کنید.
 • نوار جدید را دقیقاً در همان محل نصب کنید.
 • با استفاده از چسب شکاف و شیارهای دور پنجره را پرکنید و اجازه دهید که خشک شوند.
 • سپس با یک شیء نوک‌تیز اضافات چسب را پاک‌کنید.
بررسی واشر یا درزبندها
بررسی واشر یا درزبندها

پرسش و پاسخ

چه عواملی باعث می شود پنجره برقی کار نکند؟

پاسخ: خرابی پنجره برقی دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد؛ از جمله: خرابی موتور بالابر، قرقره کابل یا کلید بالابر.

آیا موتور بالابر قابل تعمیر است؟

پاسخ: به منظور تعمیر موتور شیشه برقی، یک فرد مجرب در این زمینه باید با از بین بردن قطعه‌های شکسته و جایگزینی قطعات جدید، تمام اجزای معیوب را تعویض کند.

کرکره برقی چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد؟

پاسخ:کرکره برقی بالا نمی‌رود، خرابی موتور کرکره برقی، خرابی ریموت کرکره برقی، شکستگی تیغه کرکره برقی، خرابی رسیور کرکره برقی، خرابی شفت کرکره برقی، چشمی کرکره برقی خراب شده، سروصدای زیاد کرکره برقی، ریموت کرکره برقی کار نمی‌کند، کرکره برقی گیر می‌کند، شکستگی فنر کرکره برقی، خرابی خلاص کن کرکره برقی، تعمیر برد کرکره برقی، سوختن موتور کرکره برقی، کرکره برقی پایین نمی‌آید.

کلام آخر

به پایان مقاله تعمیر پنجره برقی خودرو رسیدیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

اگر علاقه‌مند به افزایش اطلاعات خود درزمینهٔ ریموت کنترل خوب چه ویژگی‌هایی دارد، چگونه موتور ماشین را تقویت کنیم، ماشین نو بخریم یا دسته دوم و همچنین اطلاعاتی درباره بوگاتی شیرون اسپرت 110ANS و گران‌ترین ماشین‌های جهان حتماً به وبلاگ واسط کالا سر بزنید و از مطالعه آن‌ها لذت ببرید.

وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا یک بستر راحت و امن برای خرید و فروش کالا و اجناس مورد نظر شماست. لذا اگر از چند روش برای فروش اجناس خود اقدام کردید و به نتیجه نرسیدید. پیشنهاد می‌کنیم به واسط کالا مراجعه نمایید و شانس خود را امتحان کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.