پاک کردن لکه فرش

بیایید با لحظه‌ای روبرو شویم که ممکن است زمانی برای همه ما اتفاق بیفتد. شما هر اقدام و احتیاطی برای محافظت از فرش خود می‌کنید و امیدوارید که هیچ حادثه‌ای نتواند سلامت فرش شما را به خطر بیاندازد؛ اما بعضی اوقات بر خلاف میل شما لکه‌ای، ظاهر فرش شما را به شکل بدی تغییر می‌دهد. تکنیک‌های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد. در ادامه با واسط کالا همراه باشید تا با بیان این تکنیک‌ها شما را در امر پاک کردن یا از بین بردن لکه از روی فرش یاری کنیم؛ بنابراین نگران نباشید و یک نفس عمیق بکشید، چون با این روش‌ها هر لکه‌ای ناپدید خواهد شد!

پاک کردن لکه از روی فرش
پاک کردن لکه از روی فرش

پاک کردن لکه نوشیدنی از روی فرش

نوشیدنی‌ها می‌توانند لکه‌های بدی را روی فرش ایجاد نمایند. با این حال اصلا نگران نباشید زیرا با روش‌های مناسبی که در ادامه بیان می‌کنیم، می‌توانید این نوع لکه‌ها را از فرش تمیز کنید.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

گام‌های زیر برای پاک کردن لکه فرش ناشی از نوشیدنی رنگی هستند:

 • در ابتدا به آرامی لکه را با یک حوله سفید خشک تمیز کنید. هرگز لکه را مالش ندهید، زیرا این امر سبب می‌شود که فرآیند حذف لکه سخت شود و همچنین می‌تواند منجر به اشباع شدن لایه فرش شود.
 • شما می‌توانید از مخلوط سرکه سفید، صابون و آب در یک بطری اسپری استفاده کنید. برای اینکار بطری را از ۱ / ۴ فنجان سرکه سفید و مخلوطی از صابون و آب پر کنید. سطح دارای لکه را با مخلوط به دست آمده اسپری کنید و اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه مرطوب بماند. سپس با یک حوله خشک آن محل را خشک نمایید.
 • می‌توانید از برخی محصولات جهت حذف لکه فرش مانند بخارشو استفاده کنید. اگر لکه یک لکه‌ی سرسخت است، از نحوه‌ی دستوراتی که در استفاده هز این محصولات گفته شده استفاده کنید. سپس با اسپری سرکه می‌توانید لکه را ناپدید کنید. (ابتدا یک ناحیه کوچک از فرش را آزمایش کنید تا مطمئن شوید هیچ اثر منفی در صورت استفاده از این مواد وجود نخواهد داشت.).
پاک کردن لکه نوشیدنی از روی فرش
پاک کردن لکه نوشیدنی از روی فرش

پاک کردن لکه مربوط به حیوانات خانگی از روی فرش

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی با چالش تمیز کردن لکه‌هایی که حیوانات آن‌ها بر روی فرش به جا گذاشته‌اند روبرو هستند. این موضوع می‌تواند برای کسانی که قصد خرید حیوانات خانگی را دارند نا امید کننده باشد؛ اما نگران نباشید. روش‌ها و موادی وجود دارند که می‌توانند بو و لکه‌های فرش را به طور کامل از بین ببرند.

در زیر چند نکته برای پاک کردن لکه مربوط به حیوانات خانگی از روی فرش آورده شده‌است:

 • در ابتدا لکه‌ی اولیه را با دستکشی بردارید و دور بریزید(استفاده از ماسک هم الزامیست). حال اگر جای لکه مرطوب است، بدون اینکه اقدام به تمیز کردن یا مالش دادن آن ناحیه کنید، آن محل را با آب مرطوب کنید. به طور مرتب تا زمانی که فرش تقریبا ً خشک شود، لکه فرش از بین می‌رود.
 • در صورتی که لکه قبلا ً روی الیاف فرش خشک شده‌است، بهترین راه برای از بین بردن این نوع از لکه فرش، مرطوب کردن آن است. سپس از یک محلول تمیز کننده لکه فرش که به طور خاص برای لکه‌های خانگی فرموله شده‌است استفاده کنید.

برخی روش‌های دیگر

 • برای از بین بردن لکه و بو باید تکنیک‌های مختلفی را امتحان کنید. یکی از این تکنیک‌ها استفاده از مخلوط سرکه سفید و آب است. اینکار به سادگی امکان پذیر است. یک چهارم فنجان سرکه با یک بطری آب‌گرم را مخلوط کنید و روی لکه اسپری کنید و سپس آن را مالش دهید. اجازه دهید تا اسپری سرکه چندین دقیقه روی محل موردنظر بماند تا لکه پس از خشک شدن از بین برود.
 • یک روش دیگر که می‌تواند به پاک کردن لکه مربوط به حیوانات خانگی از روی فرش کمک کند، این است که یک مقدار آب را با مقداری پودر لباسشویی در یک بطری اسپری ترکیب کنید و سپس آن را روی نقطه لکه اسپری کنید. اجازه دهید این مخلوط به مدت چند دقیقه بر روی محل موردنظر خیس بخورد. سپس با آب‌گرم بشویید و در صورت لزوم این مرحله را دوباره تکرار کنید.
خرابکاری مربوط به حیوانات خانگی
از بین بردن لکه‌ی مربوط به حیوانات خانگی از روی فرش

از بین بردن لکه قهوه از روی فرش

بعضی مواقع عدم توجه در هنگام خوردن قهوه می‌تواند سبب ایجاد لکه قهوه بر روی فرش شود. این رنگ زرد مایل به قهوه‌ای، می‌تواند با لکه‌ی مربوط به غذای حیوانات خانگی اشتباه گرفته شود.

روش‌های ساده زیر برای پاک کردن لکه قهوه فرش مفید هستند:

 • ابتدا لکه را با یک حوله سفید خشک کنید. اگر مقدار زیادی از لکه بر روی فرش وجود دارد، دقت کنید که با کشیدن حوله، لکه را بیشتر پخش نکنید.
 • برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش مخلوط سرکه، آب و یک پاک‌کننده نرم و غیرسفید کننده را بر روی محل مورد نظر اسپری کنید. اینکار را می‌توانید چند بار تکرار نمایید تا لکه از بین برود.
 • انواع خاصی از فرش‌ها مانند پلی پروپیلن وجود دارد که به طور قطعی به از بین بردن لکه فرش با مخلوطی از سفید کننده و آب واکنش نشان می‌دهند. شما می‌توانید ۱ / ۴ فنجان سفید کننده و ۱ / ۴ لیوان آب در یک بطری اسپری با هم مخلوط کنید. پس از اینکه این مخلوط را بر روی قسمت موردنظر اسپری کردید، آن قسمت را با آب ولرم بشویید. در صورت نیاز این مرحله را چند بار تکرار نمایید.
پاک کردن لکه قهوه از روی فرش
پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

چگونه لکه خون را از روی فرش از بین ببریم؟

نگرانی‌های بسیار زیادی در ارتباط با لکه‌های خون بر روی لباس یا فرش وجود دارد. با این حال وقوع این اتفاق، آنقدرها هم که به نظر می‌رسد وحشتناک نیست. همانند تمام لکه‌ها، هرچه سریع‌تر عمل کنید، پاک کردن لکه خون از روی فرش موثرتر خواهد بود. راه‌های زیادی برای حذف لکه‌هایی که از خون ناشی می‌شوند بر روی فرش وجود دارند.

روش‌های ساده زیر برای پاک کردن لکه خون از روی فرش کارآمد هستند:

 • هنگام از بین بردن لکه‌های خون موجود بر روی فرش، همیشه از آب سرد به جای آب گرم و یا داغ استفاده کنید. این کار بدین دلیل انجام می‌شود که از آنجاییکه خون حرارت دارد لذا آب سرد از نفوذ خون در بین الیاف فرش جلوگیری می‌کند.
 • یک بطری را با ۲ قاشق چای خوری مواد شوینده مایع و آب سرد پر کنید. سپس این مخلوط را بر روی لکه اسپری می‌کنند. با این روش لکه خون موجود روی فرش با مخلوط موجود آغشته می‌شود. سپس از یک حوله کاغذی و یا یک پارچه سفید خشک استفاده کنید تا خون به پارچه منتقل شود. پس از آن محل موردنظر را با آب سرد بشویید و در صورت نیاز این مرحله را تکرار کنید.

برخی روش‌های دیگر

 • استفاده از سفید کننده برای تمیز کردن بیشتر لکه‌های فرش از جمله لکه‌های خون ایده‌آل است. اگر چه سفید کننده برای رقیق شدن به آب گرم نیاز دارد، اما شما می‌توانید از آب سرد و مخلوط کردن هر چه بیشتر آن با سفید کننده استفاده کنید. برای اینکار با استفاده از بطری با ریختن مقداری از محلولی که درست کردید روی فرش آغشته به خون بمالید. پس از آن صبر کنید تا خشک شود، سپس محل مورد نظر رو آبکشی کنید و این عمل را در صورت نیاز تکرار کنید.
 • به خاطر داشته باشید که پاک کردن لکه خون روی فرش ممکن است تداوم و ترکیب همه این گام‌ها را نیاز داشته باشد. بعد از چندین تلاش، فرش‌تان باید دوباره مثل نو به نظر برسد.
پاک کردن لکه خون از روی فرش
پاک کردن لکه خون از روی فرش

پاک کردن لکه جوهر از روی فرش

مشخص است که لکه‌های جوهر می‌توانند سبب خرابی محصولات از جمله فرش شوند. این لکه‌ها حتی می‌توانند در بعضی حالات به هیچ وجه از بین نروند. با این حال روش‌هایی برای پاک کردن لکه‌های جوهر فرش وجود دارد. با واکنش به موقع و استفاده از چند محصول خانگی مفید، می‌توانید لکه‌ی جوهر موجود را از فرش پاک کنید.

در زیر برخی روش‌های موثر برای پاک کردن لکه جوهر فرش ارائه شده‌است:

 • یک پارچه سفید تمیز را به ایزوپروپیل الکل آغشته کنید (هرچه درصد ترکیبات الکل فعال‌تر باشد، بهتر کار می‌کند.) سپس با آن پارچه اقدام به پاک کردن فرش آغشته به جوهر کنید. مراقب باشید که مالش دادن پارچه روی محل مورد نظر سبب شیوع لکه ها به محل دیگر فرش نشود. اجازه دهید این رطوبت برای چند دقیقه روی فرش بماند. سپس از یک مایع تمیز کننده برای حذف رطوبت اضافی استفاده کنید.
 • شما ممکن است نیاز داشته باشید که دوباره لکه جوهر فرش را با الکل تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید از پاک‌کننده‌های لاک ناخن و چیزهای دیگری که حاوی محتویات بالایی از الکل‌ هستند (حتی سرکه) استفاده کنید.
 • زمانی که از هر یک از این مواد شیمیایی استفاده می‌کنید، پس از آن محل موردنظر را با آب بشویید، سپس آن محل را خشک کنید.
 • دقت کنید که همیشه یک تست را روی قسمت غیربرجسته فرش انجام دهید تا مطمئن شوید که این محلول‌های تمیز کننده منجر به آسیب به انواع خاصی از فرش نمی‌شوند.
جوهر
حذف لکه جوهر از روی فرش

کلام آخر

اگر هرکدام از روش‌های بالا برای از بین بردن لکه‌ها جواب ندادند، شما می‌توانید از محلول‌های مخصوصی که قبلاً امتحان خود را در این زمینه پس دادند و در بسیاری از فروشگاه‌ها وجود دارند استفاده نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را در رابطه با فرش مطالعه نمایید:

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر