مراقبت از اسب مینیاتوری

مراقبت از اسب مینیاتوری

یک اسب مینیاتوری می‌تواند رونق خاصی به اصطبل شما ببخشد. آن‌ها به دلیل تعامل بالایی که با انسان دارند، حیوانات سرگرم‌کننده‌ای هستند. معمولاً هزینه روزانه آن‌ها و همچنین فضایی که نیاز دارند کم‌تر از یک اسب معمولی است. اسب مینیاتوری به همان اندازه که یک اسب معمولی نیازمند مراقبت است، نیاز دارد که از آن محافظت شود. به‌طورکلی این نکته مهمی است که در جریان تغذیه و مراقبت مناسب از این حیوان باشید. درصورتی‌که نحوه‌ی مراقبت از اسب مینیاتوری را به شکلی که در بالا گفته شد انجام دهید، اسب شما سرحال و بانشاط خواهد بود.

محل اسکان اسب مینیاتوری

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری به چند نکته پیرامون محل اسکان آن‌ها در زیر اشاره شده است. در ادامه با ما همراه باشید:

ساخت اصطبل شخصی برای اسب مینیاتوری

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری این نکته مهم است که بدانیم این اسب کوچک و زیبا باید در شرایط تمیز نگهداری شود و همچنین نیاز به پناهگاهی در برابر برف، باران، تابش نور مستقیم خورشید و باد دارد. به همین دلیل باید برای آن یک اصطبل که از سه طرف بسته است، در نظر گرفت (طبق شکل زیر).

این اصطبل علاوه بر اینکه به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که در اطراف محیط خود به‌صورت آزادانه چرا کنند، آن‌ها را از شرایط آب و هوایی بد نیز مصون می‌دارد.

 • اگر از قبل یک اصطبل اسب دارید، می‌توانید آن را به‌سادگی با تعویض درب و قلاب‌های سطل آب و مواد غذایی، متناسب با ارتفاع اسب مینیاتوری تنظیم کنید.
 • اگر می‌خواهید اسب مینیاتوری شما در معرض دید باشد، ممکن است بخواهید آن را در یک اصطبل جهت تمیز ماندن نگه‌دارید. بااین‌حال، مطمئن باشید که اصطبل اسب مینیاتوری به‌طور مخصوص برای آن تنظیم‌شده باشد. به این شکل که دیوارهای اصطبل باید به‌گونه‌ای باشد که اسب در آن به‌راحتی دیده شود و همچنین هوای تازه برای سالم ماندن آن نیز در جریان باشد.
ساخت اصطبل شخصی برای اسب مینیاتوری
ساخت اصطبل شخصی برای اسب مینیاتوری

میسر کردن دسترسی به چراگاه یا مرتع

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری این نکته مهم است که مطمئن شوید که اسب شما وقتی به چراگاه می‌رود راحت و آزاد باشد.

برای اینکه به اسب خود اجازه دهید هر وقت دوست دارد به گردش در چراگاه برود، می‌توانید بازشدن در اصطبل را به شکلی که به چراگاه منتهی شود، بسازید. همچنین می‌توانید هرروز اسب را همراه خود به بیرون بیاورید.

 • برای اسب مینیاتوری خود در چراگاه مدت زمان مناسبی را اختصاص دهید زیرا علاوه بر گشت و گذار در چمن‌زار، ورزشی هم برای اسب محسوب می‌شود که در نتیجه سلامتی‌اش شما را در پی دارد.
 • محل چراگاه اسب مینیاتوری نه باید به‌اندازه‌ی محل چراگاه یک اسب معمولی، بزرگ باشد و نه به‌اندازه‌ی محل چراگاه یک سگ کوچک. لذا باید چیزی بینابین این دوحالت درنظر گرفته شود(مثلا یک چهارم قطعه زمین).

اطمینان از امنیت محیط چراگاه

ازآنجاکه اسب‌های مینیاتوری کوچک‌تر از اسب‌های دیگر هستند، می‌توانند از بین شیارهای موجود در حصارها فرار کنند. درصورتی که اینکار برای اسب‌های معمولی مقدور نیست. لذا قبل از اینکه برای اولین بار اسب مینیاتوری خود را در یک مرتع قرار دهید، مطمئن شوید که هیچ شیاری به‌اندازه‌ای که اسب شما بتواند از آن فرار کند وجود ندارد.

 • یک اسب مینیاتوری به حصارکشی با ارتفاع بلندی که برای سایر اسب‌ها در نظر می‌گیرند، نیاز ندارد.
 • اطمینان حاصل کنید که نرده‌های حصارکشی نه آن‌قدر از هم دور باشند که اسب مینیاتوری شما بتواند از آن فرار کند و نه آن‌قدر به هم نزدیک باشند که پای اسب در آن گیر بیفتد.

خریداری حیوان خانگی دیگر همراه اسب مینیاتوری

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری باید بدانیم که آن‌ها را نباید به‌تنهایی در محل خود جای داد.

بهترین حالت این است که شما چند اسب مینیاتوری را در کنار هم نگه دارید. اما ممکن است این حالت برای خیلی‌ها مقدرور نباشد. با این‌حال، شما می‌توانید از حیوانات دیگر به‌عنوان حیوانات همراه مانند سگ، بز و … استفاده کنید.

در ادامه در مورد نکات مربوط به تغذیه اسب مینیاتوری صحبت می‌کنیم.

تغذیه اسب مینیاتوری

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری به چند نکته پیرامون تغذیه آن‌ها در زیر اشاره‌شده است.

دادن علوفه تازه به اسب مینیاتوری

تهیه علوفه، چه از طریق چرا کردن و چه از طریق حالات دیگر، باید بیشتر رژیم غذایی اسب شما را تشکیل دهد.

یک اسب مینیاتوری هرروز به اندازه 1 تا 2 درصد وزن خود به علوفه نیاز دارد؛ بنابراین تهیه‌ی علوفه کافی و مناسب برای حیوان امر مهمی است.

 • به‌عنوان‌مثال به یک اسب مینیاتوری که وزن 200 پوند (91 کیلوگرم) داشته باشد باید هر روز 2-4 پوند (0.91-1.81 کیلوگرم) علوفه داده شود.
 • اسب‌های مینیاتوری که زیاد کار نکرده‌اند و چراگاه خوبی در اختیار آن‌ها باشد، معمولاً در صورت وجود چمن کافی نیازی به تغذیه علف ندارند. در واقع، اگر آن‌ها بیش‌ازحد تغذیه کنند، ممکن است باعث اضافه‌وزنشان و حتی می‌تواند باعث بیماری قولنج (یک بیماری گوارشی) شود؛ اما اگر اسب به‌طور مرتب کار کند باید از علوفه‌ها تغذیه خوبی داشته باشند تا وزن پایداری داشته باشد.
تغذیه اسب مینیاتوری
تغذیه اسب مینیاتوری

استفاده از غلات به عنوان مکمل رژیم غذایی اسب مینیاتوری

علاوه بر یونجه و علف، اسب مینیاتوری شما ممکن است به مقدار محدودی از دانه و غلات نیز احتیاج داشته باشد، اگرچه برخی از مینیاتوری‌ها به‌هیچ‌وجه به مکمل احتیاج ندارند.

اگر مطمئن نیستید با دامپزشک خود صحبت کنید. در صورت دادن غلات به اسب، این کار را کم‌کم انجام دهید؛ زیرا مقدار خیلی زیاد و بیش‌ازحد در یک زمان می‌تواند برای دستگاه گوارش اسب مینیاتوری مضر باشد.

 • به‌طورکلی، بیشتر اسب‌های مینیاتوری می‌توانند هرروز تقریباً 1 پوند (0.45 کیلوگرم) غلات بخورند که این وعده‌ی غذایی به دو قسمت تقسیم می‌شود.
 • صاحبان اسب‌های مینیاتوری باید اسب‌های خود را به‌صورت ترکیبی از دانه‌ها و غلات تغذیه کنند. این مخلوط‌ها به‌طورمعمول شامل غلات ذرت، جو دوسر گندم و جو هستند. این ترکیب‌ها به‌طور خاص برای اسب‌های مینیاتوری در نظر گرفته می‌شوند و به‌طورمعمول حاوی ترکیبی از مکمل‌های غذایی و همچنین غلات هستند.

در نظر گرفتن وضعیت بدن و اندازه اسب

یکی از موارد مهم دیگر در مراقبت از اسب مینیاتوری توجه به وضعیت جسمانی آن است.

هنگام تعیین میزان تغذیه اسب مینیاتوری خود، باید بدن حیوان را برای مناطقی که چربی در آن ذخیره‌شده است و برای مناطقی که بیش‌ازحد لاغر هستند، در نظر داشته باشید.

اگر اسب شما دارای اضافه‌وزن است، باید آن را کمتر تغذیه کنید و اگر اسب شما کم‌وزن است، باید بیشتر آن را تغذیه کنید.

 • یک راه آسان برای این‌که بدانید آیا اسب شما وزن مناسبی دارد یا نه این است که دنده‌های کناری بدن اسب را بررسی نمایید. اگر می‌توانید دنده‌های آن را حس کنید اما آن‌ها را ندیدید، اسب شما در وزن سالم است. اگر دنده‌ها را ببینید، اسب کم‌وزن است. اگر نتوانید دنده‌ها را حس کنید یا ببینید، اضافه‌وزن دارد.
 • اسب‌های مینیاتوری مستعد افزایش وزن هستند. وزن ایده‌آل برای یک اسب مینیاتور بسته به‌اندازه اسب، بین 150 تا 300 پوند (68-136 کیلوگرم) است. به‌منظور مرتب کردن رژیم غذایی، به‌اندازه اسب خود دقت کنید تا بتواند در وزن ایده آل بماند.
در نظر گرفتن وضعیت بدن و اندازه اسب
در نظر گرفتن وضعیت بدن و اندازه اسب

کنترل وزن اسب مینیاتوری در چراگاه

یک نکته‌ی دیگر در رابطه با مراقبت از اسب‌های مینیاتوری این است که بدانید آن‌ها تمایل به افزایش وزن‌دارند؛ بنابراین مهم است که در هنگام چرا کردن مراقب وزن آن‌ها باشید.

اگر متوجه شدید وزن اسب مینیاتوری شما در حال زیادشدن است، برای جلوگیری از پرخوری آن می‌توانید از پوز‌بند استفاده کنید.

ایجاد دسترسی همیشگی به آب آشامیدنی سالم

این نکته مهمی است که زمانی اسب مینیاتوری شما به آب احتیاج دارد بتواند به‌راحتی به آب دسترسی پیدا کند. دقت کنید که هم آب و هم ظرفی که آب در آن برای اسب مینیاتوری تهیه می‌شود بایستی تمیز باشد.

 • ظروف آب را به‌صورت هفتگی به‌منظور جلوگیری از باکتری‌های مضر، با آب سرد و مایع ظرفشویی شستشو دهید. عدم انجام این کار می‌تواند بر سلامت اسب شما تأثیر منفی بگذارد.
 • می‌توانید یک یا دو قطره سفیدکننده (وایتکس) را به آب اسب اضافه کنید تا باکتری‌ها و جلبک‌ها را از بین ببرد. این آب به اسب آسیب نمی‌رساند و آب را خوشبوتر می‌کند.

در ادامه در مورد نحوه‌ی نظافت اسب مینیاتوری صحبت می‌کنیم:

نظافت اسب مینیاتوری

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری به چند نکته پیرامون نظافت و آراستن آن‌ها در زیر اشاره‌شده است.

بستن اسب قبل از نظافت

قبل از شروع به تمیز کردن اسب مینیاتوری خود، باید اطمینان حاصل کنید که افسار اسب‌تان به‌خوبی به جایی گره داده‌شده است. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که اسب نمی‌تواند با تکان خوردن زیاد شما را در حین نظافت آن اذیت کند. می‌توانید اسب را با استفاده از انواع گره‌ها، گره بزنید.

به اسب اجازه دهید که بفهمد شما به آن نزدیک می‌شوید

اگرچه اسب‌های مینیاتوری کوچک هستند، اما لگدزدن‌ها و گاز گرفتن‌های آن‌ها می‌تواند به شما آسیب برساند؛ مانند همه اسب‌ها، باید به‌گونه‌ای به آن‌ها نزدیک شوید که به آن‌ها اطلاع دهید که می‌خواهید نزدیکشان شوید. با نزدیک شدن سروصدا کنید و مطمئن شوید که آن‌ها می‌توانند شما را از نزدیک ببینند.

 • می‌توانید ازیک‌طرف به اسب نزدیک شوید و همان‌طور که به آن نزدیک می‌شوید آن را لمس کنید. هرگز از پشت به سمت اسب نروید. اگر شما اسب را از قسمتی که نمی‌داند شما آن‌جا حضور دارید لمس کنید، احتمالاً ترسشان می‌ریزد.
نزدیک شدن به اسب مینیاتوری
نزدیک شدن به اسب مینیاتوری

در کنار اسب بایستید نه در پشت آن

در رابطه با مراقبت از اسب‌های مینیاتوری باید به این نکته توجه داشته باشید که در حین نظافت، باید خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که از آسیب دیدن در امان بمانید.

ایستادن مستقیم در پشت یک اسب ممکن است باعث شود که اسب به شما لگد بزند، بنابراین همیشه در کنار آن بایستید.

اطمینان از سالم بودن سم‌ها

نیاز است تا سنگ‌ریزه‌ها و آشغال‌ها از سم‌های اسب خارج شوند تا آن‌ها بتوانند به‌راحتی راه بروند.

پاهای اسب را یکی پس از دیگری انتخاب کنید. سنگ‌ریزه، خاک و سایر چیزهایی که داخل سم قرار دارند را در بیاورید.

 • پس از تمیز کردن سم، باید به سطح کف پای اسب نگاه کنید تا سلامت آن مشخص شود. اگر مشکلی مانند جراحت و متورم شدن را مشاهده کردید، از یک دامپزشک برای رفع این مشکل کمک بگیرید.
 • در صورت نیاز سم‌ها را کوتاه کنید. رشد سم در اسب‌های مینیاتوری زیاد است و تقریباً هر 5 هفته یک‌بار نیاز به کوتاه کردن دارد.

شستشوی اسب

هنگام مراقبت از اسب مینیاتوری مهم است که پوست آن را تمیز، نرم و براق نگه‌دارید. برای این کار از یک برس نرم استفاده کنید. همچنین بدن حیوان را ازنظر علائم بیماری یا آسیب‌دیدگی بازرسی کنید.

 • جهت جلوگیری از پیچ‌وتاب خوردن دم و یال اسب مینیاتوری نیاز است که هر روز آن را شانه بزنید.
 • برس زدن موهای اسب‌های مینیاتوری که قصد نمایش آن را دارید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا وضعیت آن‌ها بررسی خواهد شد.
شستشوی اسب
شستشوی اسب

در ادامه در مورد نکاتی پیرامون حفظ سلامتی اسب مینیاتوری صحبت می‌کنیم:

حفظ سلامتی اسب مینیاتوری

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری به چند نکته پیرامون حفظ سلامتی آن‌ها در زیر اشاره‌شده است.

مراقبت بیشتر از اسب‌ها در آب و هوای سرد

اگرچه اسب‌های مینیاتوری اسب‌هایی با طاقت زیاد هستند، اما در شرایط آب و هوایی سرد نیاز به کمی مراقبت دارند. به‌عنوان‌مثال، در روزهای سرد زمستان نیاز به یک پوشش مناسب دارند تا به آن‌ها در حفظ دمای پایدار بدن کمک کند.

 • برای پوشش مناسب اسب مینیاتوری در هنگام سرما می‌توانید به فروشگاه‌های سوارکاری مراجعه نمایید.

مراجعه منظم اسب به دامپزشک

اسب مینیاتوری شما برای اطمینان از سالم بودن به مراقبت‌های دامپزشکی منظم نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که هیچ بیماری آن را تهدید نمی‌کند. دامپزشک همچنین برنامه‌ای برای واکسیناسیون و سایر اقدامات پیشگیرانه تنظیم خواهد کرد که اسب شما را سالم نگه می‌دارد.

 • بیماری‌های شایعی که اسب‌های مینیاتوری اغلب برای آن‌ها ایمن‌سازی می‌شوند شامل کزاز، هاری، آنفلوانزا و راینو ویروس هستند.

دادن داروهای ضد انگل به اسب مینیاتوری هر 6 تا 8 هفته

از اقدامات مهمی که دامپزشک اسب شما می‌تواند انجام دهد تجویز داروهای ضد انگل است؛ زیرا همه‌ی اسب‌ها مستعد به بیماری‌های انگلی هستند.

داروهایی که به اسب‌های مینیاتوری داده می‌شود، به‌طورمعمول آن‌ها را از آسکاریس‌ها، کرم‌های پینو، کرم‌های گرد و سایر عفونت‌های انگلی محافظت می‌کند.

رسیدگی به دندان‌های اسب

در رابطه با مراقبت از اسب مینیاتوری علاوه بر بهداشت عمومی، اسب‌های مینیاتوری باید هرسال معاینه دندانپزشکی داشته باشند. دامپزشک دندان‌های اسب را معاینه می‌کند و از سالم بودن یا نبودن آن‌ها اطمینان حاصل می‌کند. هرگونه مشکل در دهان می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند سوءتغذیه شود؛ بنابراین مهم است که سلامت دندان مینیاتوری اسب خود را حفظ کنید.

جهت خرید و فروش اسب موردنظر خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

پرسش و پاسخ

مراقبت از اسب در پانسیون چگونه است؟

پاسخ: باید زمان رسیدن به آن مرکز را نیز حساب کنید؛ مگر اینکه بخواهید چندین ماه اسب خود را نبینید که برای آن هم باید هزینه مرکز را بپردازید. پانسیون‌های اسب کمترین زمان را برای نگهداری از این حیوان می‌طلبند. اما راحتی هزینه دارد و یک سرویس کامل می‌تواند ده‌ها میلیون در سال خرج بردارد.

مدت زمان مراقبت از یک اسب چقدر است؟

پاسخ:زمانی که برای مراقبت از اسب خود صرف می‌کنید، جدای از زمان نظافت، تمرین وسوارکاری است. بسیاری از افراد پس از مدتی متوجه می‌شوند که بیش از آنکه اسب را برانند، باید برای مراقبت از او وقت بگذارند.
برای مثال ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد که اسب خود را برای علائم آسیب‌دیدگی کنترل کنید، اما مشاهده یک آسیب می‌تواند زمان زیادی روی دست‌تان بگذارد.
ممکن است مجبور شوید پانسمان اسب را عوض کنید یا او را برای پیاده‌روی بیرون ببرید؛ هر اتفاقی ممکن است زمان لازم برای مراقبت از اسب را افزایش دهد.

منبع: wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.