خانه » لوازم خانه » افزایش طول عمر یخچال چگونه امکان پذیر است؟
افزایش طول عمر یخچال چگونه امکان پذیر است؟

یخچال و فریزر، یکی از لوازم‌خانگی‌هایی هستند که جدا از صرف هزینه‌ی بالا برای خرید آن‌ها، یکی از لوازم مهم و ضروری هر آشپزخانه‌ای می‌باشند.
همه‌ی ما بعد از خرید یخچال و فریزر، مایل هستیم که تا چندین سال بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنیم، که این کار مستلزم رعایت نکاتی می‌باشد که موجب افزایش طول عمر و صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. در این مقاله سعی بر آن است که با ارائه‌ی راهکارهایی، باعث افزایش طول عمر یخچال شویم.

افزایش طول عمر یخچال
یخچال

رعایت موارد ظاهری برای افزایش طول عمر یخچال

 •   توجه داشته باشید که محل قرار گرفتن یخچال کنار دستگاه‌های تولیدکننده گرما مانند شوفاژ و اجاق‌گاز و پکیج نباشد. چراکه گرمای آن‌ها موجب هدر رفتن انرژی سرمایشی یخچال و خرابی موتور می‌شود. 
 •  دقت کنید که برای جابجا کردن و تکان دادن یخچال، ابتدا به مدت سه ساعت دستگاه را از برق بکشید تا گاز آن از جریان بایستد، سپس آن را جابجا کنید.
 • اگر قسمت موتور یخچال شما پوشش ندارد، حتماً آن را با سشوار یا جاروبرقی تمییز کنید تا مخفی گاه سوسک‌ها نشود.
 • بیش از اندازه باز و بسته کردن در یخچال موجب خروج هوای سرد و ورود هوای گرم به فضای یخچال می‌شود. بنابراین اگر کودک یا همسرتان بی‌دلیل در یخچال را بازو بسته می‌کنند، حتماً به آن‌ها آموزش‌های لازم را در این زمینه بدهید.
 •  به یاد داشته باشید که بین یخچال و دیوار، دست‌کم ٢٠ سانتی‌متر باید فاصله باشد تا هوای پشت دستگاه به‌راحتی ردوبدل شود و کویل‌ها بتوانند به راحتی وظیفه تبادل گرما را انجام دهند.
 • برای جریان یکنواخت گاز موجود در لوله‌های دیواره‌ی یخچال، دستگاه را روی سطح صاف و بدون شیب قرار دهید.
 •  برای پیشگیری از خش افتادن روی سطح یخچالتان سعی کنید همیشه از دستمال‌های ضد خش و مواد شوینده مناسب برای پوشش یخچال استفاده کنید. اگر ترجیح می‌دهید از مواد طبیعی برای شست و شوی سطح یخچال استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم نصف استکان سرکه را با یک لیوان آب مخلوط کنید و از آن برای پاک‌سازی سطح بیرونی یخچال استفاده کنید.

تعویض لاستیک درزگیر یخچال

هر دوماه یک‌بار لاستیک و درزگیر در یخچال را چک کنید تا پارگی آن موجب هدر رفتن انرژی دستگاه نشود. چرا که این درزگیرها مانع از ورود هوای گرم به یخچال یا خروج هوای سرد از آن می‌شوند. برای همین اگر شل شوند یا پاره و سوراخ شوند هم به موتور یخچال فشار وارد می‌شود و هم مصرف برق دستگاه بالا می‌رود. بهتر است به‌محض فرسوده‌شدن این نوارها عوضشان کنید که این کار می تواند باعث افزایش طول عمر یخچال شود.

 افزایش طول عمر یخچال
راهکار افزایش طول عمر یخچال

رعایت موارد داخلی برای افزایش طول عمر یخچال

 •  به‌منظور کنترل و صرفه‌جویی مصرف انرژی، از درجه‌یک تا دو در زمستان و دو تا چهار در تابستان برای یخچال استفاده کنید.
 •  از قرار دادن مواد خوراکی گرم و یا آب جوش در یخچال خودداری کنید. چراکه این کار انرژی موتور دستگاه را هدر می‌دهد و فشار زیادی به موتور دستگاه وارد می‌شود و مصرف برق یخچال بالا می‌رود. اجازه دهید ماده غذایی در محیطِ آزادِ بیرون گرمایش را تا حدودی از دست بدهد و بعد آن را داخل یخچال بگذارید.
 •  بهترین روش برای از بین بردن بوی مواد غذایی یخچال، استفاده از بوگیر یخچال یا کیسه زغال است. برای تهیه آن کافی است چند قطعه زغال کوچک را درون یک کیسه پارچه‌ای قرار داده و در یخچال بگذارید.
 • توجه داشته باشید که قفسه‌های در یخچال را بیش‌ازحد سنگین نکنید و یا از قرار دادن تعداد زیادی بطری در قفسه‌ی بطری‌ها پرهیز کنید چراکه باعث شکستگی و آسیب این قسمت می‌شود.

برفک یخچال

اجازه ندهید که برفک، کل یخچال شما را بگیرد و برای کندن آن، از شی‌ء تیز و خشن استفاده نکنید. محفظه‌‌ای را که محل جمع‌آوری آب برفک است هر چند وقت یک‌بار تمیز کنید. اما اگر یخچال یا فریزرتان برفک‌ آب‌کن خودکار ندارد باید به صورت دستی این کار را انجام دهید. برای این کار ابتدا موادغذایی را از یخچال خارج کنید و سپس دستگاه را از برق بکشید.

افزایش طول عمر یخچال
راهکار افزایش طول عمر یخچال

برای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه و انواع یخچال اینجا کلیک کنید.همچنین برای خرید اینترنتی یخچال می توانید به وبسایت واسط کالا و اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.


باقر محمدی

باقر محمدی

من یخچالم موقع روشن شدن صدا میده مال چی میتونه باشه


علی

علی

گذاشتن وسایل روی یخچال برای یخچال خطراتی ندارد؟


هادی

هادی

به نظرم برای هر یخچال کف پوش لازمه رطوبت رو میگیره در نتیجه مواد غذایی مزشون تغییر نمیکنه از یه طرف هم از کپک زندن جلو گیری میکنه


احمد

احمد

سلام برای گاز مجدد یخچال چکار میشه کرد


احمد

مرتضی عسکری

سلام اطلاعات بیشتر از طریق https://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%8C%D8%AE%DA%86%D8%A7%D9%84


مرتضی

مرتضی

ایا گذاشتن وسایل سنگین روی یخچال هم تاثیری روی افزایش طول عمرش داره؟


محمدرضا

محمدرضا

تشکر از مطلب مفیدتون


Mojtaba

Mojtaba

خیلی عالی بود ممنون🌹🌹🌹