بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

هنوز مدت زیادی از شکستن رکورد 300 مایل بر ساعت نگذشته بود؛ که بوگاتی اعلام کرد، آخرین ابر هیبریدی شیرون به نام بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس رکورد سرعت را خواهد شکست.

در زیر کاپوت این ماشین سریع، یک موتور 8 لیتری چهار توربو شارژ وجود دارد. همانند دیگر نمونه‌های بوگاتی، 16 سیلندر این موتور با آرایش W کنار یکدیگر قرار دارند. این موتور قدرت 1577 اسب بخار شگفت‌انگیز را تولید می‌کند.

موتور W16، نه‌تنها توان رسیدن به آن سرعت‌های باورنکردنی را به وجود می‌آورد؛ بلکه از قطعات هوایی با تکنولوژی بالا مانند طراحی بلند بدنه و دیفیوزرهای عقب و همچنین چرخ‌های منیزیم سبک نیز استفاده می‌کند.

شاید برایتان جالب باشد ماشین‌های بوگاتی اولیه‌ای که تولید شده است را ببینید. برای این منظور می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

ماشین بوگاتی قدیمی

شیرون سوپر اسپرت سریع اما محدود

تنها 30 عدد از این ماشین سریع در جهان وجود دارد؛ بنابراین شانس رانندگی با این نسخه‌ی شیرون بسیار کم است و این فرد خوش‌شانس، باید پول زیادی را خرج کند.

البته رقبای جدیدی نیز در سرعت وجود دارد. کونیگ‌اگز‌جسکو و هنسی‌ونوم ادعا کرده‌اند سریع‌تر ازبوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس هستند!

شکست رکورد سرعت توسط بوگاتی

بوگاتی اولین تولیدکننده‌ای است که رکورد 300 مایل بر ساعت را شکست. در جاده‌های آلمان محل آزمایش و تست ماشین‌های بوگاتی، یک نمونه‌ی کامل از بوگاتی شیرون به نام سوپر اسپرت 300 پلاس که برای اولین بار در جهان سرعت 304.773 مایل در ساعت (490.484 کیلومتر در ساعت) را به ثبت رساند! این یک رکورد جهانی است.

شکست رکورد سرعت توسط بوگاتی
شکست رکورد سرعت توسط بوگاتی

برای شرکت بوگاتی، این رکورد چیز عجیبی نیست. در نمایشگاه ژنو 2019 بوگاتی رکورد قیمت را شکست و بوگاتی لاویتور، گرانترین ماشین جهان را به نمایش گذاشت.

مدیرعامل بوگاتی در مورد شکستن رکورد جهانی این‌چنین می‌گوید:

ما از اینکه برای اولین بار سرعت 300 مایل بر ساعت را شکسته‌ایم خوشحالیم. این یک نقطه‌ی عطف برای همیشه است. من می‌خواهم از تمام تیم بوگاتی و همچنین راننده اندی والس تشکر کنم. برای این عملکرد عالی از همه ممنونم.

استفان وینکلمان

بوگاتی شیرون تولیدات خود را در چند مدل اصلی، دیوو، ویرون و شیرون ارائه می‌دهد. در این مدل‌ها شیرون، محبوبیت بیشتری پیداکرده است. تا جایی که شرکت لگو یک نمونه‌ی بزرگ در اندازه‌ی واقعی از شیرون ساخته است. یک ماشین تمام لگو، بسیار جذاب است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این اسباب‌بازی جالب، می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

بوگاتی شیرون لگو

تغییرات حاصل در بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

تغییرات بسیاری در شیرون سوپر اسپرت انجام‌شده است. این تغییرات، شامل افزایش توان برای سرعت بالاتر است. شاید پیش خودتان فکر کنید که تنها توان این مدل شیرون افزایش‌یافته است؛ اما همه‌چیز با افزایش توان باید تغییر کند. این یک پروسه است، پروسه‌ی زنجیروار، فرآیندی که یکی پس از دیگری رخ می‌دهد.

با افزایش توان، دمای موتور نیز افزایش می‌یابد بنابراین باید تغییرات اساسی در آیرودینامیک ماشین انجام شود. درنتیجه باید هوای بیشتری اطراف موتور قرار گیرد. درنتیجه‌ی افزایش سرعت، می‌بایست، سیستم ترمز نیز قوی‌تر شود.
علاوه بر آن، تغییرات دیگری نیز انجام شد؛ تا سریع‌ترین خودروی جهان به وجود آمد. این تغییرات سازنده عبارت‌اند از:

  • ساخت بدنه از جنس فیبر کربن
  • تعبیه پنجره‌های ورودی برای دریافت هوای بیشتر
  • قرارگیری دهانه‌ی چهار اگزوز در داخل سپر

بدنه فیبر کربنی

با داشتن بدنه‌ای گسترده و آیرودینامیک تخصصی، مدل شیرون سوپر اسپرت بر اساس یک مدل ذهنی انجام‌شده است. باوجوداینکه می‌بایست تغییرات ظاهری ناشی از افزایش سرعت انجام شود، نمای بیرونی همچنان جذاب است.

بدنه از جنس فیبر کربن سیاه است؛ که رنگ نارنجی به‌طور هنرمندانه‌ای در بعضی از قسمت‌های بدنه بکار رفته است. ابعاد بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس نیز تغییر کرده است.

این پسر شیطان، برای اینکه سرعت خود را افزایش دهد، وزنش را کاهش و البته ظاهرش را کشیده‌تر کرده است.

بدنه فیبر کربنی
بدنه فیبر کربنی

ابعاد بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس

وجود بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس در زندگی عادی همانند یک رؤیای هیجان‌انگیز است. رؤیایی که در زندگی واقعی دیده می‌شود.

مهندسان برای کاهش نیروی رو به پایین (downforce) و همچنین ضریب درگ (drag coefficient)، طول بوگاتی را 24 سانتی‌متر افزایش دادند.

بهبود آیرودینامیک شیرون سوپر اسپرت

اثر درگ در سرعت‌های بالا، بیشتر و بهتر ظاهر می‌شود. به همین خاطر است که وسایل نقلیه باید طوری طراحی شوند که تا حد ممکن ضریب درگ کمتری داشته باشند. هر چه ضریب درگ کمتر باشد، به معنای این است که خودرو توانایی بهتری در شکافتن هوای پیش رو را دارد.

این بدان معنی است که فاکتور آیرودینامیکی تا 40 درصد کاهش‌یافته است. همچنین برای این کار، خروجی اگزوز و دیفیوزر نیز دوباره طراحی شدند.

طول و عرض و ارتفاع بوگاتی شیرون سوپر اسپرت به ترتیب 4.8 متر و 2 متر و 1.2 متر است؛ که بر اساس استانداردهای شیرون طراحی‌شده است.

همچنین به لطف استفاده از فیبر کربن، بوگاتی شیرون 300 پلاس وزن کمتری نسبت به همتایان خود دارد و چیزی حدود 1977 کیلوگرم وزن دارد.

این‌ها همه آن تغییراتی هستند که برای رسیدن به بالاترین سرعت در جهان انجام می‌شود.

قابلیت بی‌نهایت موتور بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

زمانی که سرعت یک اتومبیل از مرز 490 کیلومتر بر ساعت می‌گذرد. بدنه بسیار لغزنده می‌شود بنابراین برای مهار این سرعت عجیب به قدرت بسیار بالایی نیاز است.

رسیدن به این سرعت وحشتناک، قدرت بالایی را می‌طلبد. بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس در این زمینه هیچ محدودیتی ندارد.

قابلیت بی نهایت موتور
قابلیت بی نهایت موتور

مشخصات فنی سریع‌ترین ماشین جهان

در قلب این ماشین یک موتور شاهکار قرار دارد. یک موتور 8 لیتری که قدرت 1578 اسب بخار را به وجود می‌آورد. همانند دیگر بوگاتی‌ها 16 سیلندر این موتور با آرایش W در کنار یکدیگر قرار دارند؛ که مجهز به چهار توربو شارژ هستند. قدرت شیرون سوپر اسپرت، 100 اسب بخار بیشتر از سایر مدل‌های شیرون است.

نیرو از طریق گیربکس هفت سرعتِ اتوماتیک دو کلاچ به هر چهارچرخ منتقل می‌شود. منبع تغذیه مشابه با استاندارهای شیرون است؛ به‌گونه‌ای است که شما احساس می‌کنید تمام شدنی نیست.

صفرتا صد بوگاتی شیرون سوپر اسپرت همانند شیرون، 2.4 ثانیه است. هایپرکارها معمولاً برای جاده‌های مستقیم و بدون پیچ‌وخم ساخته‌شده است. بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس نیز برای اینکه بتواند سرعت ‌بالای خود را نمایان کند نیاز به جاده‌ی مستقیم دارد.

عملکرد آن هنوز به‌صورت عملی مشخص نیست. آن چیزی که می‌توانیم به‌طورقطع بگوییم این است که بوگاتی شیرون بسیار بهتر از بوگاتی ویرون عمل می‌کند.

مصرف سوخت

هیچ‌گونه آمار رسمی از مصرف سوخت سوپر اسپرت 300 پلاس در دسترس نیست؛ اما کسانی که شانس مالکیت این غول پرسرعت را دارد. به‌احتمال‌زیاد باید به پمپ‌بنزین محل خود بچسبند.

اگر استاندارهای شیرون از بین بروند، سوپر اسپرت در سرعت‌های بالای 200 مایل بر ساعت، مخزن بنزین خود را سریع‌تر ازآنچه فکرش را می‌کنید خالی می‌کند.

ظرفیت مخزن سوخت شیرون حدود 100 لیتر است؛ و اگر بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس بر اساس استاندارهای شیرون باشد؛ بعد از طی کردن مسافت 467 کیلومتر بر ساعت، باک بنزین را خالی می‌کند. درواقع اگر سوپر اسپرت 300 پلاس با حداکثر سرعت خود حرکت کند بعد از مدت‌زمان کوتاهی، از حرکت می‌ایستد، زیرا سوختش به اتمام می‌رسد!

صندلی و فضای داخلی

این واقعیت که سوپر اسپرت 300 پلاس تقریباً 25 سانتی‌متر کشیده‌تر شده است، تأثیری در ابعاد داخلی این جانور سریع نخواهد داشت. شما هنوز هم یک طرح دونفره در اختیاردارید. البته این افزایش طول، باعث می‌شود؛ سرنشینان راحتی بیشتری را احساس کنند.
صندلی‌های شیرون بسیار راحت هستند. آن‌ها پشتیبانی بسیار خوبی را برای راننده فراهم می‌کنند. به‌طوری‌که دید بسیار خوبی دارد و می‌تواند احاطه‌ی کاملی به جاده داشته باشد.

این موضوع برای یک ماشین فوق‌سریع و گران‌قیمت بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا یک اشکال کوچک می‌تواند به یک تصادف بسیار پرهزینه و تاریخی منجر شود.

فضای داخلی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس توسط الیاف کربن سیاه، چرم آلکانترا مزین شده است. البته رنگ نارنجی را می‌توان در بعضی از قسمت‌ها مشاهده کرد.

کابین داخلی
کابین داخلی

تزیینات نارنجی رنگ بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

یک نوار نازک‌نارنجی برجسته در درب‌ها و صندلی‌ها و همچنین کنسول وسط به چشم می‌خورد.
همچنین دوخت چرم روی فرمان نیز با نخ نارنجی انجام‌شده است.

رنگ نارنجی در جای‌جای ماشین دیده می‌شود. البته باید دقت بسیار بالایی داشته باشیم تا این رنگ پنهان‌شده‌ی بامزه را ببینید.
در نگاه اول کل کابین به‌جز نوار داخلی صندلی‌ها و قسمت پشت کنسول به رنگ مشکی دیده می‌شود؛ و با دقت بیشتر می‌توان این رنگ نارنجی مات، که سعی در پنهان کردن خود دارد را، پیدا کرد.

پشت صندلی و بغل کنسول نیز عبارت سوپر اسپرت 300 پلاس (Super Sport 300+) به رنگ نارنجی نوشته‌شده است.

صندوق عقب

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به صندوق بار بزرگ احتیاج دارید. به دنبال بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس نباشید.
البته بعد از بحث قیمت به ایرادها و فضای باز خودرو می‌پردازیم. برایتان بگوییم که به دست آوردن یک بوگاتی غیرممکن نیست. ما نیز مانند مانی‌خوشبین می‌توانیم صاحب یک بوگاتی شویم. البته خارج از ایران! اولین حضور بوگاتی در ایران به زمان محمدرضا پهلوی برمی‌گردد .

همچنین اگر مایل هستید مانی خوش‌بین را بشناسید و در مورد ماشین‌های بوگاتی او بیشتر بدانید خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

بوگاتی شیرون هرمس

درحالی‌که یک موتور W16 در قسمت عقب این خودرو قرار داشته باشد، دیگر فضایی بدون استفاده باقی نخواهد گذاشت؛ و تنها یک قسمت کوچک آن در جلوی ماشین باقی گذاشته است. در این قسمت تنها یک چمدان و یا بهتر است بگوییم یک کیف بزرگ جای می‌گیرد.
حجم این فضای کوچک تنها 56 لیتر است؛ و به‌اندازه کافی بزرگ هست که بتواند یک کیف مخصوص حمل را در آن قرارداد.

امکانات بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

شکستن رکورد سرعت، توسط بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس آن‌قدر خاص است که نیاز به هیچ امکانات دیگری نداشته باشد.
دقیقاً به همین صورت است. اگرچه فضای داخلی بسیار راحت است؛ اما خبری از امکانات و ویژگی‌های لاکچری در شیرون سوپر اسپرت نسبت به سایر مدل‌های شیرون، نیست.

ویژگی‌هایی مانند گرم‌کن صندلی، سیستم تهویه‌ی پیشرفته و وای فا در این ماشین پرسرعت وجود ندارد.
آنچه شیرون سوپر اسپرت ارائه می‌دهد، مجموعه‌ای از چرخ‌های سبک از جنس منیزیم سبک و همچنین چراغ‌های جلو در قسمت بدنه است.
درحالی‌که قسمت‌های داخلی از صندلی‌های چرم و صفحه‌های نمایشگر قابل تنظیم روی نمایشگر و همچنین بلندگوهای الماسی برخوردار است. در بلندگوها از غشای الماس یک قیراطی استفاده‌شده است.

با عبور از سرعت 300 کیلومتر بر ساعت، ذهن شما آن‌قدر بر روی رانندگی متمرکزشده است که می‌توان گفت هیچ‌گونه صدایی را نمی‌شنوید. بااین‌حال هنگام رانندگی با سرعت‌های پایین‌تر قطعاً یک سیستم صوتی تصویری لازم است.

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس دارای صفحه‌نمایش لمسی، اپل کار پلی (Apple CarPlay) سیستم اندروید اتوماتیک است.
صدا در سوپر اسپرت، با وجود الماس خالص در بلندگوها، به بهترین شکل ممکن شنیده می‌شود. مهندسان تمام تلاش خود را کردند که وزن این ماشین را کاهش دهند؛ بنابراین تنها یک سیستم صوتی پایه و البته باکیفیت عالی را در بلندگوها اجرا کردند.

امکانات بوگاتی شیرون سوپر اسپرت
امکانات بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

گارانتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس

شرکت بوگاتی برای شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس، این جانور پرسرعت، 15 سال گارانتی در نظر گرفته است.
این ماشین زیبا که تنها 30 نسخه از آن در جهان وجود دارد. به مدت 15 سال تحت گارانتی شرکت بوگاتی خواهد بود. گارانتی شامل قطعات موتور است که به شرح زیر هستند:

  • پیستون‌ها
  • پمپ روغن
  • چرخ‌دنده‌ها
  • دریچه‌های ورودی هوا
  • دریچه‌های اگزوز
  • تسمه‌پروانه

ایمنی بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس تست تصادف را تجربه نکرده است. البته بهتر است بگوییم که هیچ‌کدام از بوگاتی‌ها آن را تجربه نکرده‌اند. کل ماشین‌های بوگاتی بسیار گران‌قیمت هستند؛ به‌طوری‌که شرکت بوگاتی چهار خودرو در لیست گرانترین خودروهای جهان دارد. برای آشنایی با این لیست خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

گرانترین خودروهای جهان

با این حساب، از بین رفتن ماشین بوگاتی یک فاجعه است؛ و ضربه‌ای بزرگ به صنعت بوگاتی خواهد بود؛ اما به‌طورقطع سیستم ترمز و نیروی بازدارنده‌ی بوگاتی‌ بسیار پیشرفته و مطمئن است. شیرون سوپر اسپرت دارای ترمزهای عظیم است. قطعاً برای یک موجود سریع که حداکثر سرعتش نزدیک به 500 کیلومتر بر ساعت است یک سیستم ترمز بی‌نهایت قوی در نظر گرفته‌شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بوگاتی لاویتور، گرانترین ماشین جهان و همچنین صاحب این ماشین گران‌قیمت خواندن مطالب زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

برای آشنایی با دیگر مدل‌های شیرون مطلب زیر را از دست ندهید:

منبع: carbuzz.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.