چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم؟

چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم؟

تصور خانه‌ای بدون وسایل چوبی تقریباً غیرممکن است. در بیشتر خانه‌ها بخش عظیمی از وسایل و مبلمان را وسایل چوبی تشکیل می‌دهند. تنوع رنگ و طرح و کارایی مناسب وسایل چوبی را می‌توان مهم‌ترین عوامل محبوبیت آن‌ها دانست. جالب این که بسیاری از وسایل چوبی قدیمی از دوام و کارایی بیشتری نسبت به وسایل جدید برخوردار هستند. شاید به همین دلیل، اغلب افراد در کنار گذاشتن وسایل چوبی قدیمی خود تردید می‌کنند. وقتی یک عمر با وسیله‌ای زندگی کرده‌ای و از کارایی آن لذّت برده‌ای و به آن حسابی عادت کرده‌ای؛ کنار گذاشتن و جایگزین کردن آن کمی سخت به نظر می‌رسد. در چنین مواقعی است که لازم است که به دنبال پاسخی برای سوال چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم باشیم و به دنبال ‌میان‌برهایی نظیر رنگ کردن وسایل چوبی و بازسازی آن‌ها باشیم.

البته قیمت بالای محصولات چوبی سبب شده است که خدمات تعمیر و بازسازی وسایل چوبی پر رونق شود و مشتریان فراوانی داشته باشد. از منظر دیگر، تغییرات مد در طراحی دکوراسیون داخلی خانه هم تأثیر زیادی در این موضوع دارد. وقتی برای چندین سال، دکوراسیون چوبی با رنگ قهوه‌ای تیره مد است و بعد از چند سال به یک‌باره دکوراسیون چوبی با رنگ سفید مد می‌شود. این تضاد آشکار، موجب دلزدگی افراد از وسایل و مبلمان منزل می‌شود. روشن است که همه اقشار مردم توانایی تغییر کامل دکوراسیون مطابق مد روز را ندارند.

اصول رنگ کردن وسایل چوبی

اوّلین نکته این است که فریب عکس‌های قبل و بعد بازسازی وسایل را نخورید و گمان نکنید راه میان‌بر و جادویی برای نو کردن وسایل چوبی کشف شده است. پشت تمام این عکس‌ها کلی تحقیقات، زحمت، تجربه و خرابکاری نهفته است. تازه در نهایت ممکن است آن قدر که از دیدن عکس یک وسیله بازسازی شده ذوق کرده‌اید ازدیدن آن از نزدیک ذوق نکنید.

در ضمن فراموش نکنید تنها انجام اصولی هرکاری، نتیجه مطلوب به همراه خواهد داشت و هر گونه اهمال و کوتاهی در هریک از مراحل کار در نتیجه نهایی کار شما تأثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر ما در این مطلب مراحل اصولی رنگ کردن وسایل چوبی را مرور می‌کنیم و با هم می‌آموزیم که چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم تا نو به نظر برسند.

زیرسازی

اگر تا به حال فکر می‌کردید رنگ کردن وسایل چوبی تفاوت خاصی با رنگ‌آمیزی دوران کودکی ندارد این مرحله مهم‌ترین تفاوت آن را به شما نشان خواهد داد. زیرسازی به منظور آماده‌سازی سطح چوب برای پذیرش رنگ صورت می‌گیرد. حتماً در میان تجربیات افراد شنیده یا خوانده‌اید که برخی برای راحتی کار از این مرحله صرف‌نظر می‌کنند. ولی توصیه ما این است نه تنها از این مرحله صرف‌نظر نکنید بلکه آن را به بهترین وجه ممکن انجام دهید.

به ویژه اگر قصد رنگ کردن یک وسیله چوبی قدیمی را دارید این مرحله در نتیجه نهایی کار شما تأثیر فراوانی خواهد داشت. به هر حال یک میز چوبی قدیمی در اثر مرور زمان و استفاده مداوم دچار زدگی و خط و خش شده است. اگر در مرحله زیرسازی این ناهمواری‌ها را از بین نبرید در مراحل بعدی ظاهر جذابی نخواهید داشت.

چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم؟
رنگ کردن وسایل چوبی

برای زیرسازی، تمام سطح میز چوبی را سنباده بکشید. تلاش کنید تمام سطح میز کاملاً صاف و یکدست شود. این کار باید با آرامش و صبر و حوصله زیاد انجام شود. مراقب باشید به سطح میز آسیب جدی وارد نکنید. زمانی که احساس کردید تمام سطح میز و پایه‌های آن کاملاً صاف شده ذرّات چوب را از روی آن پاک کنید. بهتر است از یک دستمال پارچه‌ای مرطوب برای این کار استفاده کنید. مراقب باشید دستمالی که استفاده می‌کنید از خود پرز به جای نگذارد. شاید بهترین انتخاب ،استفاده از پارچه‌های تنظیف باشد که چگونه میز کار خود را زیبا کنیم؟

بتونه کشی

این مرحله نیز به نوعی بخشی از زیرسازی کار محسوب می‌شود. برای این کار مواد لازم را از فروشگاه‌های مربوطه تهیه کنید. در مورد نحوه آماده‌سازی بتونه می‌توانید از بروشور محصول استفاده کنید ولی بهتر است در مورد این موضوع با فروشنده نیز مشورت کنید. در واقع استفاده از بتونه در امتداد مرحله قبل و به منظور ایجاد سطحی یکنواخت بر روی میز صورت می‌گیرد. بهترین وسیله برای بتونه‌کشی غلطک فومی است ولی اگر استفاده از آن در برخی قسمت‌ها ممکن نبود می‌توانید از قلم‌مو استفاده کنید.

پس از اتمام کار بتونه کشی به اندازه مدّت زمان ذکر شده بر روی محصول باید صبر کنید تا بتونه کاملاً خشک شود. پس از خشک شدن ممکن است نیاز باشد قسمت‌هایی از میز را دوباره سنباده‌کشی کنید. اگر از سنباده استفاده کردید فراموش نکنید ذرّات اضافی را با دستمال مرطوب از روی میز پاک کنید.

رنگ کردن وسایل چوبی

در این مرحله بالاخره نوبت به رنگ‌آمیزی می‌رسد. برای انتخاب نوع رنگ و وسیله مناسب برای رنگ‌آمیزی نیز می‌توانید از فروشنده مشورت بخواهید. رنگ مورد نظر خود را آماده کنید. طبق تجربه افراد، استفاده از غلطک‌های رنگ‌آمیزی برای افراد تازه‌کار آسان‌تر است و نتیجه بهتری نیز خواهد داشت. پس با حوصله و دقّت فراوان، رنگ کردن میز چوبی خود را آغاز کنید.

احتمالاً برای رنگ کردن پایه‌های میز و یا گوشه و کنار آن، ناگزیر به استفاده از قلم‌مو هستید. پس از این که یک دست کامل میز را رنگ کردید باید حداقل هشت ساعت صبر کنید تا رنگ به طور کامل خشک شود. پس از آن سطح میز را بررسی کنید و در صورت نیاز برآمدگی‌های جزئی را با سنباده هموار کنید. بعد از تمیز کردن ذرّات اضافی از روی میز، می‌توانید دست دوّم رنگ‌آمیزی را آغاز کنید. همین مراحل را برای دست سوّم رنگ نیز تکرار کنید.

چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم؟
رنگ کردن پایه میز

استفاده از لایه محافظ

پس از پایان مراحل رنگ‌آمیزی بهتر است برای محافظت و جلوه بهتر برای میز خود از یک لایه محافظ براق استفاده کنید. می‌توانید از یک غلطک تمیز برای زدن ماده محافظ براق‌کننده استفاده کنید. فراموش نکنید پیش از استفاده از میز جدید خود حداقل 48 ساعت به آن زمان بدهید تا مواد به کار برده شده کاملاً خشک شوند.

آیا هر وسیله چوبی را در خانه می‌توان رنگ کرد؟

اگر از متخصصین این کار بپرسید جواب منفی است. واقعیت این است که اگر انتظار دارید نتیجه نهایی کار شما با آنچه در فروشگاه‌های مبلمان می‌بینید، تفاوت زیادی نداشته باشد؛ سخت در اشتباهید. رنگ کردن وسایل چوبی در خانه تنها به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها توجیه منطقی دارد؛ وگرنه این کار هم مانند هر کار تخصصی دیگری بهتر است توسط افراد حرفه‌ای و با مهارت و ابزار کافی صورت گیرد.

واقعیت این است که انواع رنگ‌های فوری و آسان که هر تازه‌کاری می‌تواند از آن‌ها استفاده کند هرگز جلوه و دوام رنگ‌های تخصصی را ندارند. گذر زمان معمولاً تفاوت کار غیرحرفه‌ای و حرفه‌ای را به درستی مشخص می‌کند. امّا اگر هنوز مصمم به انجام این کار هستید بهتر است با دلایل مختلفی که متخصصین کار با چوب برای این پاسخ کارشناسی خود دارند نیز آگاه شوید:

پاک‌کردن رنگ قدیمی

طبق نظر این کارشناسان، رنگ کردن وسیله‌ای چوبی که یک بار قبلاً رنگ شده، کار حرفه‌ای است که نیاز به ابزار و محیط کارگاهی دارد و در خانه قابل انجام نیست. طبق اصول کار با چوب، اگر وسیله‌ای رنگ شده باشد برای تغییر رنگ آن، باید ابتدا رنگ قبلی از روی آن پاک شود. برای زدودن رنگ قبلی در کارگاه‌های نجاری روش‌ها و ابزار مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌ها استفاده از سنباده‌های برقی است که با دقّت و ظرافت یک لایه نازک رنگ را از روی وسیله موردنظر پاک می‌کند.

روش دیگر استفاده از مواد مخصوص رنگ‌بری است که با خاصیت اسیدی خود می‌توانند رنگ قبلی را پاک کنند. ولی برای استفاده از این مواد اسیدی رعایت نکات ایمنی بسیار اهمّیّت دارد. عدم رعایت نکات ایمنی در این زمینه ممکن است منجر به خسارات جانی و مالی شود. به همین دلیل استفاده از این مواد در خانه ممکن نیست. مطلب چگونه خانه را زیبا کنیم؟ بیشتر به شما اطلاعات می دهد.

پاک کردن
پاک کردن رنگ قدیمی

جنس وسایل چوبی

تمام وسایلی که ما با عنوان وسیله چوبی آن‌ها را می‌شناسیم در حقیقت از جنس چوب خالص نیستند. بسیاری از این وسایل از فرآورده‌های چوبی ساخته شده‌اند. برخی از این فرآورده‌ها رویه خاصی دارند که قابل رنگ‌آمیزی نیست. پس شناخت جنس وسیله چوبی هم باید توسط متخصص این کار صورت بگیرد.

نوع رنگ

کسانی که در زمینه کار با چوب تخصص دارند به خوبی می‌دانند هر رنگی مناسب رنگ کردن وسایل چوبی نیست. گرچه انواع رنگ فوری و چندمنظوره برای رنگ کردن هر سطحی تبلیغ می‌شود ولی یک کارشناس چوب هرگز از چنین رنگ‌هایی برای رنگ کردن وسایل چوبی استفاده نمی‌کند. زیرا نه تنها جلوه کار را زیبنده یک وسیله چوبی نمی‌داند بلکه از استهلاک سریع چنین رنگ‌هایی باخبر است. حتّی رنگ‌های روغنی که از گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند و پوشش خوبی روی وسایل چوبی ایجاد می‌کنند به دلیل این که ظاهری مصنوعی به وسایل چوبی می‌دهند و رگه‌ها و طیف رنگی طبیعی چوب را می‌پوشانند چندان مورد استفاده افراد حرفه‌ای قرار نمی‌گیرند.

وسایل مورد نیاز

برای اینکه به پاسخ سوال چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم برسیم، احتیاج به ابزارهایی برای انجام اینکار است. در زیر این وسایل و ابزارها را معرفی می‌نماییم، پس با ما همراه باشید:

رنگ

برای رنگ کردن وسایل چوبی در خانه دو نوع رنگ اکرلیک و رنگ روغن مناسب است. این دو نوع رنگ در چندین مورد با هم تفاوت دارند که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را مرور می‌کنیم:

  • رنگ اکرلیک بسیار سریع خشک می‌شود در حالی که رنگ روغن یک روز تا یک هفته برای خشک شدن به زمان نیاز دارد.
  • اکرلیک بو ندارد و برای استفاده در محیط بسته مناسب است ولی رنگ روغنی بوی تندی دارد و باید در محیطی استفاده شود که در آن جریان هوا وجود داشته باشد.
  • رنگ روغنی کاملاً براق است ولی رنگ اکرلیک نیمه براق و مات هم وجود دارد.
  • اکرلیک ویژگی‌های خاصی دارد که سبب می‌شود بهترین انتخاب برای رنگ کردن وسایل چوبی در خانه باشد.
  • خاصیت چسبندگی رنگ اکرلیک به اندازه‌ای است که بدون سنباده‌کشی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. ویژگی دیگر رنگ‌های اکرلیک این است که به راحتی در سطح موردنظر پخش می‌شوند و به طور طبیعی رد قلم‌مو بر روی آن به جا نمی‌ماند. در انتهای کار نیز نمای زیبا و جذابی دارد و نیاز به براق کننده یا محافظ نیز ندارد.

غلطک و قلم مو

مهم‌ترین ابزار رنگ‌آمیزی به خصوص برای تازه‌کارها همین غلطک است. با غلطک می‌توانید سطح وسیعی را در مدّت زمان کوتاهی رنگ کنید. استفاده از آن هم بسیار آسان است. انواع مختلفی از غلطک را می‌توان از فروشگاه‌های رنگ و وسایل آن تهیه کرد. غلطک‌ها در اندازه‌ها و بافت‌های متفاوت تولید می‌شوند. بنا به وسیله‌ای که قصد رنگ کردن آن را دارید غلطک مورد نیاز خود را تهیه کنید.

حتّی اگر برای تمام سطوح از غلطک استفاده کنید برای گوشه‌ها و قسمت‌های ظریف، حتماً به قلم‌مو نیاز دارید. استفاده از غلطک‌های کوچک هم، برای این قسمت‌ها چندان مفید نیست.

غلطک و قلم مو
رنگ آمیزی با غلطک و قلم مو

استفاده از سینی رنگ

برای استفاده از غلطک به سینی رنگ نیاز دارید. این وسیله را هم از رنگ فروشی تهیه کنید. اگر می‌خواهید از رنگ‌های مختلفی استفاده کنید می‌توانید هر بار، سطح داخلی سینی را با سلفون بپوشانید. هنگام تعویض رنگ فقط کافی است سلفون را تعویض کرده و رنگ جدید روی آن بریزید. البته در این روش، سطح سینی کمی لیز می‌شود و کارایی خود را برای جلوگیری از چکه کردن رنگ از دست می‌دهد. اگر از رنگ اکرلیک استفاده می‌کنید اصلاً نگران تمیز کردن سینی رنگ‌آمیزی نباشید چون این رنگ، حالت پلاستیکی داشته و پس از خشک شدن به راحتی از سطح سینی جدا می‌شود.

سنباده

برای زیرسازی و آماده‌سازی سطح کار حتماً از سنباده استفاده کنید. اگر سطح کار شما نسبتاً صاف است و یا توان کافی برای سنباده زدن تمام کار را ندارید تنها قسمت‌های آسیب دیده را سنباده بزنید. ولی اگر مشکلی ندارید تمام سطح کار را سنباده‌کشی کنید. زیرا این کار باعث جذب بهتر رنگ نیز می‌شود.

استفاده از لباس کار برای رنگ کردن وسایل چوبی

هرچقدر هم تلاش کنید نمی‌توانید از رنگی شدن لباس‌های خود جلوگیری کنید. از طرف دیگر سرعت و دقّت شما هنگام رنگ‌آمیزی، به راحتی شما وابسته است. پس یا یک لباس کار تهیه کنید و یا لباس‌های کهنه بپوشید که در پایان کار آن‌ها را دور بیندازید.

برای محافظت از محیط و وسایلی که در آن موجود است از نایلون و روزنامه استفاده کنید. در مصرف این‌ها صرفه‌جویی نکنید به دردسر و زحمت پاک کردن لکه‌های رنگ نمی‌ارزد.

روش‌های متفاوت رنگ کردن

در زیر به روش‌هایی می‌پردازیم، که با استفاده از آن‌ها، می‌توان، پاسخ سوال چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم را بدهیم :

استفاده از اسپری رنگ

استفاده از اسپری رنگ ساده است. در مرحله اوّل باید وسیله موردنظر خود را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. فضای کافی و مناسب برای کار خود تدارک ببینید. هرچه وسیله مورد نظر شما بزرگتر باشد، به فضای بزرگتری برای رنگ کردن آن با اسپری نیاز دارید. هنگامی که همه چیز آماده شد، رنگ کردن را آغاز کنید. توجه داشته باشید که اسپری را با فاصله مناسب استفاده کنید. اگر از فاصله بسیار نزدیک اسپری کنید، کیفیت مناسبی نخواهید داشت و به اصطلاح رنگ، شرّه می‌کند. به همین دلیل بر آماده‌سازی فضای کافی برای رنگ کردن تأکید کردیم. زیرا اسپری از راه دور فضای زیادی را به قطرات رنگ آلوده می‌کند.

نکته مهم این است که گرچه کار با اسپری ساده‌تر از کار با قلم‌مو است؛ ولی در این مورد هم تنها یک لایه رنگ کافی نیست. باید چندین لایه رنگ روی هم قرار گیرد تا نتیجه نهایی آن مطلوب باشد. بهتر است بعد از تمام شدن هر لایه رنگ، یک روز به آن زمان دهید، تا کاملاً خشک شود. سپس لایه بعدی رنگ‌آمیزی را انجام دهید.
یکی از مزایای استفاده از اسپری برای رنگ کردن وسایل خانه این است، که می‌توانید طرح‌ها و سبک‌های متفاوتی را به آسانی اجرا کنید. نوع کار اسپری به صورتی است که مرز بین رنگ‌ها به خودی خود حالت زیبایی دارد و نیازی نیست نگران این مرزها باشید

استفاده از اسپری
استفاده از اسپری رنگ

استفاده از طیف رنگی

در رابطه با اینکه بدانیم چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم، خود را محدود به رنگ‌های کلاسیک نکنید. از جادوی رنگ‌های شاد و متفاوت برای ایجاد تغییر در دکوراسیون خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید به میز خود رنگ جدیدی بزنید؛ می‌توانید با استفاده از انواع اسپری رنگ، یک طیف رنگی جذاب روی میز خود به اجرا درآورید. به عنوان مثال برای طیف رنگ آبی می‌توانید سه اسپری رنگ به رنگ‌های سفید، آبی روشن و آبی تیره استفاده کنید. بهتر است در ابتدا برای پوشاندن رنگ قبلی میز، یک رنگ زمینه به آن بزنید. رنگ سفید به عنوان رنگ زمینه معمولاً گزینه مناسبی است. تمام سطوح میز را با اسپری سفید رنگ‌آمیزی کنید. یک روز زمان بدهید تا رنگ کاملاً خشک شود. حالا می‌توانید طیف رنگی دلخواه خود را طراحی کنید.

استفاده از شابلون یا پارچه توری

پس از اینکه رنگ زمینه خشک شد می‌توانید از انواع شابلون نیز استفاده کنید. نیاز به شابلون‌های خاص نیست اگر تنها به ایجاد بافت متفاوت بر روی میز خود علاقمند هستید، می‌توانید از پارچه‌‌های توری قدیمی استفاده کنید. پارچه توری را روی میز پهن کنید. حالا با رنگی متفاوت از رنگ زمینه میز، روی توری را اسپری کنید. اجازه دهید رنگ کاملاً خشک شود سپس به آرامی پارچه توری را بردارید و از میز جذاب و متفاوت خود لذّت ببرید.

پرسش و پاسخ

آیا می توانید رنگ دیوار را روی سطح چوب اعمال کنید؟

پاسخ: اگرچه رنگ دیوار را می توان روی سطح چوب قرار داد ، اما این یک انتخاب ایده آل نیست. این بدان معنی است که شما نباید رنگ دیوار را برای استفاده روی مبلمان چوبی به هر قیمتی خریداری کنید. … اما از آنجا که رنگ دیوار گزینه مناسبی برای رنگ آمیزی سطوح چوبی نیست ، باید کاملاً از انجام این کار خودداری کنید.

بهترین رنگ برای وسایل چوبی چیست؟

مات را می پسندید اما برای وسایل چوبی به رنگی نیاز دارید که از دوام بیشتری برخوردار باشد ، پس رنگ ساتن ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. اگر فرمول قابل شستشو را انتخاب کنید ، تمیز کردن آن راحت تر خواهد بود.

تبلیغات
vasetpet-content

2 پاسخ به “چگونه وسایل چوبی را رنگ کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.