بوگاتی ساخت کدام کشور است ؟

یک تصور کلی وجود دارد که بوگاتی یک برند فرانسوی است؛ اما این‌طور نیست. در حقیقت بوگاتی یک برند جهانی است. حال سؤالی که ممکن است در ذهن نقش ببندد این است که بوگاتی ساخت کدام کشور است ؟

بوگاتی در سال 1909 توسط یک کارآفرین ایتالیایی اتوره بوگاتی (Ettore Bugatti) در روستای مولشایم از توابع شهر آلزاس تأسیس شد. در آن زمان آلزاس جزو کشور آلمان بود. این شهر بارها بین دو کشور آلمان و فرانسه جابجا شد. به‌طوری‌که در سال 1919 به فرانسه پیوست. سپس در طول جنگ جهانی دوم این منطقه توسط آلمان اشغال شد و بعدها در سال 1944 به فرانسه بازگشت.

شاید برایتان جالب باشد ماشین‌های بوگاتی اولیه‌ای که ساخته شدند را ببینید. برای این منظور می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

ماشین بوگاتی قدیمی

پیوند سه کشور توسط بوگاتی

اینجاست که پیوند سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا، با بوگاتی نمایان می‌شود؛ اما این سؤال مطرح می‌شود که در حال حاضر بوگاتی در کدام کشور ساخته می‌شود؟ و اینکه مالک آن چه کشوری است؟ این دو برای بوگاتی متفاوت است.

شهر مولشایم زادگاه بوگاتی

انگار در آن زمان می‌دانستند که منطقه‌ی مولشایم بسیار مهم خواهد شد. انگار این دو کشور از سرنوشت و آینده‌ی درخشان شهر کوچک مولشایم باخبر بودند که هرکدام این شهر را برای خود می‌خواستند.

این شهر درون خود تاریخی عمیق نگه‌داشته است. تاریخی پرفرازونشیب که آینده‌ای درخشان را به دنبال داشت. با ما همراه باشید تا پاسخ سؤال بوگاتی ساخت کدام کشور است را پیدا کنیم.

ما همیشه بر منشأ خود در فرانسه تأکید داریم. وی افزود: مولشایم در منطقه‌ی آلزاس فرانسه یک عنصر اساسی در تاریخ تجاری بوگاتی است و اینجا همان مکانی است که می‌خواهیم در آن، آینده‌ی خود را برنامه‌ریزی کنیم. مولشایم مکانی است که شروع کار بوگاتی در آنجا بوده است. مکانی که بوگاتی با عنوان خانه از آن یاد می‌کند.

استفان وینکلمان (مدیرعامل بوگاتی)

آقای بوگاتی

اتوره بوگاتی در 15 سپتامبر سال 1881 در خانواده‌ای هنرمند در میلان ایتالیا متولد شد. او بزرگ‌ترین فرزند کارلو و ترزا بوگاتی بود. پدر او کارلو، یک هنرمند و طراح مشهور بود.
پس از اتمام مدرسه اتوره بوگاتی در کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی دوچرخه مشغول به کار شد. زمانی که او 17 سال هم نداشت برای کار در کارخانه‌ای واقع در آلزاس دعوت شد. بوگاتی اتومبیل تیپ 10 خود را در کلن آلمان مونتاژ کرد.
در این قسمت از مقاله‌ی بوگاتی ساخت کدام کشور است به سرگذشت بوگاتی می‌پردازیم.

اتوره بوگاتی
اتوره بوگاتی

تاریخچه بوگاتی

شرکت بوگاتی در میانه‌ی قرن بیستم مشکلات مالی بسیاری را پشت سر گذاشته است و سرانجام این برند خودرو با تلاش‌ها و پشتکارهای افراد زیادی به این نقطه‌ی عطف در جهان رسیده است.

شرکت بوگاتی، با ترکیب غیرعادی از اسپرت و ظرافت، تاریخ و مدرنیته و هم‌چنین پیشرفت مداوم مشخص می‌شود. این شرکت یک سابقه‌ی بسیار طولانی دارد که تقریباً با هیچ برند دیگری قابل‌مقایسه نیست.

همکاری با خودروساز معروف

در سال 1902 اتوره در یک کارخانه‌ی ماشین‌سازی معروف به‌عنوان رئیس بخش فناوری کار می‌کرد. همان خودروسازی که ماشین‌های مسابقه‌ای خاص و عالی آن زمان را تولید می‌کرد. یکی از آن خودروها تایپ 5 بود. نسخه‌ی پیشرفته‌ی تایپ 2 با یک موتور 12.9 لیتری تولید شد.

به‌زودی رئیس کارخانه از تولید ماشین مسابقه‌ای خسته شد و بنابراین قرارداد خود را با بوگاتی فسخ کرد. نقش بعدی اتوره طراحی خودرویی با موتور چهار سیلندر بود.

تولید ماشین 50 اسب بخار

در سال 1907 اتوره بوگاتی اتومبیل 50 اسب بخار خود را تولید کرد. درهمان سال بود که اتوره ازدواج کرد و حاصل این ازدواج باربارا بود؛ که بعداً راه پدر را ادامه داد و تعدادی وسیله‌ی مخصوص خودش طراحی کرد.

تأسیس شرکت بوگاتی

در سال 1909 بعد از فسخ قرارداد، اتوره سهم خود را از شریکش گرفت. با پول خودش یک ساختمان متروکه در مولشایم اجاره کرد؛ و شرکت خود را پای گذاری کرد. نام شرکت را اتومبیل اتوره بوگاتی گذاشت؛ و آن را به یکی از معروف‌ترین برندهای اتومبیل در جهان تبدیل کرد.

اتوره بوگاتی تنها سازنده اتومبیل است که در یک مدل اتومبیل موفق به ادغام سنت نوآوری و خلاقیت شد.

تاسیس شرکت بوگاتی
تاسیس شرکت بوگاتی

تولید بوگاتی تایپ 35

در دهه 20 ماشین خود را به نام تیپ 35 را به جهان عرضه کرد. این ماشین در زمان خود بی‌رقیب بود. در بیش از 2000 مسابقه شرکت کرده و مدال کسب کرده است.

بازپس‌گیری شرکت توسط آقای بوگاتی

شرکت وی در زمان جنگ جهانی دوم توسط آلمانی‌ها مصادره شد و پس‌ازآن توسط فرانسوی‌ها تسخیر شد. وی تنها در سال 1947 زمانی که به‌شدت بیمار بود، توانست دوباره شرکت خود را به دست آورد.

اگر آن زمان اتوره مدیریت شرکت خود را به دست نگرفته بود خدا می‌داند که آیا هیچ اثری از برند بوگاتی میماند یا نه.

اتوره بوگاتی با همان شور و شوقی که زمان تأسیس شرکت خود داشت، به بازسازی و راه‌اندازی مجدد کارخانه‌اش پرداخت.
طولی نکشید که فعالیت شرکت متوقف شد و در سال 1963 گروه اسپانیایی سهام مالکیت این شرکت را خریداری کرد.

جان‌بخشی دوباره بوگاتی

برای زنده نگه‌داشتن یاد و نام بوگاتی، کارآفرین ایتالیایی؛ رومانو آرتیولی با مشارکت گروهی از تجار اروپایی، در سال ۱۹۸۷ نام تجاری بوگاتی را خریداری کردند.

شرکت جدید، با نام بوگاتی اتومبیلی اس‌پی‌ای در شهر کمپوگالیانو، ایتالیا راه‌اندازی و کارخانه آن نیز در همین شهر دایر شد. در سال 1995 اولین ماشین ساخته شده با فیبر کربن به نام EB110 را تولید کرد.

ورشکست شدن بوگاتی برای چندمین بار

بازهم شرکت بوگاتی ورشکست شد. در سال ۱۹۹۸ بخش تولید خودروی شرکت بوگاتی، توسط گروه فولکس‌واگن خریداری شد و در پی آن، نام شرکت به بوگاتی اتومبیل تغییر پیدا کرد. درواقع فولکس‌واگن بود که بوگاتی را از ورشکستگی نجات داد.

نخستین مدل تولیدشده پس‌ازآن، مدل بوگاتی ای بی ۱۱۸ بود که در نمایشگاه اتومبیل ژنو در سال ۱۹۹9 برای نخستین بار، رونمایی شد. مدل بعدی این شرکت نیز ابر خودروی بوگاتی ویرون بود!
ورود بوگاتی ویرون در سال 2005 انفجاری بزرگ در بازار خودرو بود.

بوگاتی ویرون
بوگاتی ویرون

بوگاتی ساخت کدام کشور است ؟

به نظر من بازهم نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که بوگاتی ساخت کدام کشور است.

بوگاتی یک برند که با همکاری کل جهان بوگاتی شده است. درست است که شرکت بوگاتی تأکید دارد کشور سازنده بوگاتی، فرانسه است؛ اما من می‌گویم برند بوگاتی یک برند جهانی است.

کشورهای فرانسه ایتالیا و آلمان در نقش اول بازی می‌کنند؛ اما مردم پولدار جهان هستند که باعث پیشرفت بوگاتی شده‌اند.

کشور سازنده بوگاتی

آن مشتریان پولدار و محدود سبب جهانی‌شدن بوگاتی می‌شوند. همان مشتریانی که گران‌ترین ماشین جهان را سفارش می‌دهند. با قیمتی باورنکردنی! همان مشتریانی که به همراه ماشین‌های گران‌قیمت خود ساعت بوگاتی شیرون را هم سفارش می‌دهند.
صحبت از بوگاتی لاویتور است. گران‌ترین ماشین صفرکیلومتر جهان!
برای دیدن عکس‌ها و قیمت این خودروی عجیب مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:
بوگاتی لاویتور گران‌ترین ماشین صفرکیلومتر جهان

پس از واگذاری بوگاتی به فولکس‌واگن

این شرکت، پس از واگذاری مالکیت خود به فولکس‌واگن، تولیداتش را بانام‌های ویرون و شیرون و دیوو عرضه می‌کرد؛ البته این دو مدل، با طراحی‌های متفاوت و شکل‌های مختلفی ارائه می‌شدند.

البته تولید ویرون در سال 2015 با تولید 450 دستگاه به پایان رسید؛ و در سال 2016 بوگاتی شیرون با تولید محدود 500 اتومبیل به ارزش 3 میلیون دلار معرفی کرد؛ و شیرون به محبوب‌ترین سوپر کار در جهان تبدیل شد.

بوگاتی محبوب اما محدود

بوگاتی با ایجاد نسخه‌هایی محدود و تک برای مشتریان خاص خود، برند خود را محبوب ساخته است. به‌عنوان‌مثال یک نسخه‌ی شیرون هرمس برای، مانی خوش‌بین و بوگاتی لاویتور را برای رونالدو تولید کرده است. برای آشنایی با دیگر بوگاتی‌های رونالدو مطلب زیر را مطالعه کنید:
بوگاتی رونالدو

کشور سازنده بوگاتی و کشور طرفدار بوگاتی

درست است که کشور سازنده‌ی بوگاتی، فرانسه است؛ اما برند بوگاتی یک برند جهانی است. استفان وینکاملن (مدیرعامل بوگاتی) می‌گوید: بوگاتی از کل جهان مشتری دارد از آمریکایی شمالی، اروپا، خاورمیانه و ژاپن همه از طرفداران و خریداران بوگاتی هستند.
همچنین می‌گوید مشتریان بوگاتی در پارکینگ خود حداقل 30 ماشین و یک جت خصوصی و یا حتی دارای قایق بادبانی هستند.

ویژگی مشترک بوگاتی‌ها

مدیرعامل بوگاتی می‌گوید طراحی بدنه‌ی ماشین‌های بوگاتی می‌بایست به‌گونه‌ای انجام شود که به‌عنوان یک بوگاتی قابل‌تشخیص باشد. این طرح باید شامل سه ویژگی اساسی بوگاتی باشد که عبارت‌اند از:

 • خط ممتد مرکزی که از جلوی کاپوت شروع می‌شود و تا عقب ماشین ادامه دارد.
 • جلوپنجره‌ای مشبک نعلی شکل که آرم بوگاتی داخل آن قرار دارد.
 • همچنین روی درب‌ها یک شیار هلالی، C شکل قرار دارد.

وی می‌گوید این سه عامل کلیدی هستند که تائید می‌کند که یک بوگاتی هست حتی اگر نماد بوگاتی مشخص نباشد. درواقع این ویژگی مشترک همه‌ی ماشین‌های بوگاتی است که گره‌ی قوی آن‌ها را به تاریخ و آتلانتیک 57 محکم‌تر می‌کند.

ویژگی مشترک بوگاتی‌ها
ویژگی مشترک بوگاتی‌ها

بدنه‌ی نمایانگر کشور سازنده بوگاتی

منحنی C شکل، بخش عمده‌ای از نمای جانبی خودرو را در برگرفته است و اگرچه زمینه‌ای تاریخی در پس آن وجود دارد، اما دلیل عمده‌ی استفاده از آن به جنبه‌های عملکردی خودرو برمی‌گردد.

انشایت (مدیر طراحان بوگاتی) می‌گوید: این منحنی مثل یک حاشیه‌ی رؤیایی به نظر می‌رسد و می‌توانید آن را با امضای اتوره بوگاتی یا لوئیس شیرون یا حتی نشانه‌‌هایی از خودروی Type 41 شناسایی کنید؛ اما کارکرد اصلی این منحنی در عملکرد خودرو نمایان می‌شود. او در ادامه توضیح می‌‌دهد که منحنی C درواقع دریچه‌ای بزرگ برای هوای ورودی است که موتور عظیم W16 به آن نیاز دارد.

صبحت از موتور W16 شد. این همان موتور عظیم و خاص ماشین‌های بوگاتی است. همان موتوری که اعداد و ارقام عجیب‌وغریب سرعت و توان که به دنیای خودرو وارد کرد. برای اطلاع از مشخصات فنی سریع‌ترین ماشین جهان خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.
شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس

در ادامه ویژگی‌های موتور W16 آورده شده است.

ویژگی‌های اصلی موتور w16

صحبت از موتور بوگاتی است. موتور در ماشین همانند قلب در بدن انسان است. مهم‌ترین بخش تپنده‌ی یک ماشین است. ویژگی‌های موتور W16 بوگاتی بسیار جالب و هیجان‌انگیز است؛ که در این قسمت تعدادی از این ده‌ها ویژگی منحصربه‌فرد اشاره‌شده است

 • هر سیلندر 4 سوپاپ دارد موتور بوگاتی درمجموع 64 سوپاپ دارد.
 • دارای روغن روان کننده‌ی خشک است؛ که از ماشین‌های فرمول یک به عاریت گرفته است.
 • یک رادیاتور بزرگ دارد؛ که می‌تواند گرمای تولیدشده را از بین ببرد.
 • موتور W16 می‌تواند در هر دقیقه 11 لیتر بنزین را بسوزاند
 • دارای سیستم الکترونیکی برای کنترل جزئیات گشتاور موتور

جالب است بدانید چهار توربو شارژ به کمک این موتور عظیم می‌آید تا اعداد شگفت‌انگیز بوگاتی را به وجود آورد.
در پایان ماجرای جشن 110 سالگی شرکت بوگاتی را شرح می‌دهیم. در این جشن شرکت بوگاتی تأکید زیادی بر اصالت فرانسوی خود دارد.

موتور بوگاتی
موتور بوگاتی

جشن 110 سالگی با نشان کشور سازنده بوگاتی

بوگاتی در نمایشگاه ژنو 2019 گران‌ترین ماشین جهان را معرفی کرد. بوگاتی لاویتور گران‌ترین ماشین صفرکیلومتر جهان معرفی شد؛ اما شرکت بوگاتی تنها به آن راضی و قانع نبود. این شرکت قدرتمند علاوه بر آن برای جشن صد و ده‌سالگی نسخه‌ی ویژه خود را نیز معرفی کرد.

بوگاتی امسال 110 سالگی خود را جشن می‌گیرد. به‌رسم همیشگی یک نسخه‌ی ویژه را به همراه خود به نمایشگاه ژنو 2019 می‌آورد. این مدل ویژه شیرون اسپرت 110ANS نام دارد. این نسخه از شیرون، درواقع نامه‌ای عاشقانه از طرف شرکت بوگاتی به اتوره بوگاتی است. طبق معمول، این ماشین نیز به تعداد محدود و تنها 20 دستگاه تولید می‌شود. این بهترین نسخه ویژه برای سالگرد 110 سالگی یک شرکت خودروسازی است.

نقاشی پرچم سه رنگ فرانسه، کشور سازنده بوگاتی

تمام بدنه‌ی شیرون 110ANS با دو رنگ آبی مات و براق پوشانده شده است. هرچند که قسمت‌هایی از آن با یک طرح بسیار زیبا و هنرمندانه به رنگ‌های آبی و قرمز و سفید است. این نقاشی بسیار ظریف پرچم فرانسه را در ذهن‌ها تداعی می‌کند.

درواقع چیزی بیش از نشان پرچم است. یا حداقل چیزی که بوگاتی می‌گوید. این طرح سه رنگ فرانسوی در چندین بخش بدنه دیده می‌شود؛ که عبارت‌اند از

 • پشت آینه‌ها
 • قسمت زیرین اسپویلر
 • فرمان ماشین
 • روکش صندلی‌ها

رنگ آبی مظهر آزادی در کشور سازنده بوگاتی

با نگاهی دقیق‌تر به بدنه متوجه می‌شوید که یک طرح از این سه رنگ به نحوی قرارگرفته‌اند؛ که به‌عنوان تصویر در سمت راست آینه‌های بغل دیده می‌شود. این امر به‌صورت اتفاقی انجام‌نشده است؛ بلکه این‌یک آرایش معمول در وسایل نقلیه‌ی رسمی فرانسه است. همان‌جایی که رنگ آبی، مظهر آزادی است. این رنگ آبی در همه‌ی قسمت‌های ماشین دیده می‌شود.

آبی نماد بوگاتی
آبی نماد بوگاتی

برای اطلاعات بیشتر در مورد این ماشین زیبا مطلب پایین را مطالعه کنید.
بوگاتی شیرون 110ANS

کلام آخر

به پایان مقاله بوگاتی ساخت کدام کشور است، رسیدیم. امیدوارم لذت برده باشید. اگر شما هم اطلاعاتی در مورد کشور سازنده‌ی بوگاتی دارید، از طریق کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

شما می‌توانید از طریق سایت واسط کالا و یا نرم‌افزار واسط کالا نو و دست ‌دوم خود به فروش بگذارید. در این سایت می‌توانید ماشین موردنظر خود را پیدا کنید؛ اما تنها می‌توانید مقالات ماشین بوگاتی را در سایت واسط کالا مطالعه کنید؛ زیرا ماشین‌های بوگاتی اجازه به ورود به ایران را ندارند. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید
بوگاتی در ایران

منابع:
luxurysociety.com
motoringresearch.com

نظرات
سجاد

سجاد

ببخشید میشه بگین جف بزوس ثروتمند ترین مرد جهان از این ماشین ها داره یا نه ؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام خودروی ایشان هوندا آکاردو مدل 1996 است.

احمدرضا

احمدرضا

سلام ممنون بخاطر شرحیات شما. اگه بگین موتور بوگاتی ساخت کدوم شرکته ممنون میشم!

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت بخیر شما می‌توانید با مطالعه مطلب موتور بوگاتی پاسخ سوال خود را دریابید.

ثبت نظر