بوگاتی شاسی بلند

بوگاتی شاسی بلند

از افتخاراتی که کمپانی بوگاتی توانسته است از آن خود نماید می‌توان به ساخت اولین خودروی جاده‌ای دنیا با نهایت سرعت 160 کیلومتر بر ساعت که معادل سرعتی به اندازه 100 مایل بر ساعت است و در سال 1912 تولید شده است. همچنین رسیدن به سرعت‌هایی بیشتر از 400 کیلومتر بر ساعت با یک خودروی استاندارد که در سال 2007 به تولید رسیده‌اند اشاره کرد. علاوه بر این تولید خودرویی که دارای موتوری با قدرت بیش از هزار اسب بخار باشد بعد از تولید بوگاتی ویرون متداول گردید. چند سالی است که سوالی ذهن طرفداران این شرکت فرانسوی را به خود مشغول کرده است. آن سوال این است که آیا بوگاتی شاسی بلند هم تولید شده است؟ در نوشتار زیر می‌خواهیم به سوال طرفداران این شرکت پاسخ دهیم. پس اگر شما هم دوست دارید پاسخ سوال مذکور را بدانید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

برای دیدن خصوصیات ابر هیبریدی که سرعت 490.484 کیلومتر بر ساعت را به ثبت رساند، خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

تاریخچه بوگاتی

شرکت فرانسوی بوگاتی توسط Ettore Bugatti که از خانواده‌ با اصل و نسب ایتالیایی بود در سال 1909 احداث شد.

در نخستین دور مسابقات گرندپری موناکو که در سال 1929 میلادی برگزار شد، بوگاتی که به همراه آلفارومئو در این مسابقه حضور داشت توانست جایگاه اول را کسب نماید و به سرعت مورد توجه قرار گیرد.

Ettore Bugatti در سال 1947 درگذشت و چون پسر وی هم در سال 1939 در تصادف رانندگی جان خود را از دست داده بود همگان آگاهی داشتند که مدیریت این کمپانی با مشکل مواجه خواهد شد تا جاییکه فعالیت این شرکت در سال 1963 رسما به حالت تعلیق درآمد.

سرانجام در سال 1987 یکی از سرمایه‌گذاران ایتالیایی به نام Romano Artioli شرکت را خریداری کرد. ولی بر خلاف تولید اتومبیل افسانه‌ای EB 110 به دلیل مشکلات اقتصادی نتوانست تا بیش از سال 1995 دوام آورد.

در نهایت در سال 1998 فولکس واگن، شرکت بوگاتی را خریداری نمود. از ابتدای سال 2018، استفان وینکلمن مدیریت این شرکت را به عهده گرفت و تا به امروز هم فعالیت این شرکت ادامه دارد.

این کمپانی از آغاز قرن بیستم نوآوری‌های زیادی در خصوص مسئله مهندسی و تجاری خودرو ایجاد نمود تا از این طریق بتواند ثابت کند که بین بوگاتی و سایر خودروسازانی که در جهان وجود دارد تفاوت‌هایی اساسی قابل ملاحظه است.

بررسی احتمال تولید خودروی بوگاتی شاسی بلند

امروزه سلیقه مشتریان بازار خودرو تغییر کرده است به گونه‌ای که اغلب به فکر خرید خودرویی شاسی بلند هستند.

از سال 2019 اتومبیل‌های کلاس شاسی بلند و کراس اوور تبدیل به مسئله‌ای مهم برای خودروسازان شده است. همین امر موجب شده است که خودروسازان تدابیر جدیدی اتخاذ کنند.

شرکت‌هایی از قبیل استون مارتین و فراری که پیوسته خودروهای اسپرت تولید می‌نمایند و معروف به تولید این مدل از خودروها هستند، توسعه خودرویی شاسی بلند را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

افزون بر شرکت‌های نام برده شده شرکت‌هایی از قبیل لامبورگینی، بنتلی بریتانیا و حتی رولزرویس هم تلاش خود را کرده‌اند که از قافله ساخت اتومبیل‌های شاسی بلند عقب نمانند تا بتوانند از طریق به سود زیادی دست یابند.

اگر سال گذشته این سوال که آیا بوگاتی در حال ساخت خودرویی شاسی بلند است، از آقای استفاون وینکلمن که مدیر عامل کمپانی بوگاتی است پرسیده می‌شد، وی در جواب به سوال، پاسخ منفی می‌داد. چرا که مقامات رسمی بوگاتی تلاش خود را می‌کردند تا خبر ساخت نخستین شاسی بلند این کمپانی را شایعه بخوانند. البته باید گفت این اتفاق برای شرکتی مانند بوگاتی که دارای گران ترین خودروی جهان است قابل توجیه است چرا که همه کمپانی‌های اروپایی توانسته‌اند بخش اتومبیل‌های شاسی بلند خود را توسعه دهند به طوری‌که حتی برندهایی مثل لامبورگینی هم بعد از سال‌ها مجددا مبادرت به تولید خودروهای شاسی بلند نموده‌اند.

تولید بوگاتی شاسی بلند حقیقتی انکار ناپذیر!

با وجود این‌که کمپانی بوگاتی تولید بوگاتی شاسی بلند را شایعه تلقی می‌کرد ولی مطابق با اسنادی که وجود داشت به نظر می‌رسید که بوگاتی هم مشابه سایر شرکت‌ها رو به تولید خودروی شاسی بلند آورده است و می‌خواهد در بازار پرسودی که خودروهای شاسی بلند دارد، دارای سهمی باشد.

با توجه به این‌که مدیران بوگاتی به مدل شاسی بلند علاقه زیادی دارند و تمایل دارند که دومین عضو خانواده بعد از شیرون متعلق به این کلاس باشد در آینده‌ای نزدیک شاهد تولید این خودرو خواهیم بود.

بنابراین با جرات می‌توان گفت دیگر این حقیقتی انکارناپذیر است که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ، خودروهای شاسی بلند طرفدار دارند. با توجه به این‌که تعداد انبوهی از این خودروهای شاسی بلند تولید می‌شوند، هیچکدام از این مدل‌ها در فروشگاه‌ها باقی نخواهند ماند و به سرعت به فروش خواهند رفت.

تولید بوگاتی شاسی بلند حقیقتی انکار ناپذیر!
تولید بوگاتی شاسی بلند حقیقتی انکار ناپذیر!

مخفی کاری مدیران بوگاتی!

در خصوص این مسئله که مدیران بوگاتی به دنبال مخفی کردن برنامه‌های خود بودند، باید گفت که این پنهان کاری امری طبیعی است. چرا که در گذشته هم دیده شده بود که شرکت‌های زیادی اخبار و شایعاتی را تکذیب کرده‌اند در حالی‌که چند ماهی پس از آن تمامی آن‌ها به حقیقت پیوسته بود. با این وجود می‌توان گفت که این استراتژی مرسومی است که مدیران می‌خواهند، کمپانی‌های دیگر از برنامه‌هایی که آن‌ها در آینده دارند باخبر نشوند تا از این طریق بتوانند محصولی تولید کنند تا مردم را شگفت‌زده و رقیبان خود را غافلگیر نمایند. ولی این مورد در خصوص بوگاتی صادق نیست چرا که شایعات تولید شاسی بلند به وسیله این کمپانی به اندازه‌ای جدی بود که تقریبا همه از صحت این خبر اطمینان داشتند.

البته این اطمینان هم دلایلی داشت، چرا که با انتشار رندرهای این مدل، اعلام شده بود که کمپانی بوگاتی به احتمال زیاد اقدام به خریداری فناوری موتور الکتریکی شرکت Rimac خواهد کرد. از سوی دیگر مدیر عامل فولکس واگن به نام هربرت دیس از مرکز بوگاتی در شهر فرانسه بازدید کرده بود تا برای برنامه‌های آتی این شرکت همکاری نماید. همه ما می‌دانیم که مدیر عامل بوگاتی، استفاون وینکلمن به دنبال این بود که علاوه بر خط تولید سری ابر خودروهای پرقدرت خود مثل مدل‌های شیرون، ویرون، دیوو و لاویتور، یک خط تولید جدید و متفاوتی را راه اندازی نماید که البته این خط تولید همان طرح کراس اوور بود که در حقیقت یک شاسی بلند اسپرت شناخته می‌شود.

ساخت بوگاتی شاسی بلند از سال 2023!

سال گذشته برخی از منابع اعلام کرده بودند که بوگاتی به واسطه ارتباطی که با پورشه دارد، سیستم الکتریکی Rimac را با شاسی مدل C_Two خریداری خواهد کرد و خط تولید جدید کراس اوور الکتریکی این کمپانی با توان ساخت 600 الی 800 نسخه در سال راه اندازی خواهد شد.

مطابق با شنیده‌ها بعد از این‌که بوگاتی مدل‌های شیرونی که پیش فروش شده است را تحویل داد، ساخت بوگاتی شاسی بلند را از سال 2023 آغاز خواهد کرد.

مشخصات فنی بوگاتی شاسی بلند

آن‌گونه به نظر می‌رسد که کراس اوور بوگاتی محصولی بسیار خاص باشد.

گزارشی جدید اذعان دارد که این خودروی کراس اوور، خودرویی دو درب است.

این خودروی شاسی بلند نسخه‌ای سنتی و معمولی نخواهد بود و به احتمال زیاد یک مدل ترکیبی بین ابراسپورت و کراس اوورها با سالنی تمام الکتریک باشد.

احتمال آن هم وجود دارد که بوگاتی شاسی بلند کوپه‌ای اسپورت و کاربردی باشد و پویایی که از خود نشان خواهد داد مثل اوروس لامبورگینی خواهد بود.

مشخصات فنی
مشخصات فنی

استفاده از موتور تمام الکتریکی!

می‌توان گفت که این خودرو شباهت‌هایی با لامبورگینی اوروس دارد، در مقایسه با حریف ایتالیایی خود دارای ابعاد کوچکتری است و همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد در نمونه دو درب به بازار عرضه خواهد گردید. شنیده‌ها حاکی از آن است که قدرت تولیدی کراس اوور بوگاتی توسط موتوری که در لامبورگینی اوروس مورد استفاده قرار می‌گیرد، تامین می‌گردد.

بنابراین با توجه به این‌که شاسی بلند لوکس فرانسوی بر پایه لامبورگینی اوروس تولید خواهد شد. بسیاری این باور را دارند که موتور آن هم در حقیقت همان موتور 4 لیتری V8 و توئین توربوی اوروس خواهد بود. اما نویسنده نشریه آمریکایی مجله اتومبیل به نام جورج کچر، اعتقاد دارد به جای موتور بنزینی، بوگاتی شاسی بلند از موتوری که تمام الکتریکی است بهره خواهد برد و احتمال آن می‌رود که با همکاری و کمک بخش تحقیقات و توسعه شرکت Edge به تولید برسد.

افزون بر این آقای کچر پیش‌بینی کرده است که ساخت این شاسی بلند برقی به کارخانه مگنا اشتایر در شهر گراتس اتریش واگذار شود. آن‌چه که به نظر می‌رسد این است که جهت تامین موتور بوگاتی به سراغ پورشه برود تا با واسطه قرار دادن این شرکت، بتواند به موتور تمام الکتریکی شرکت ریمک دست یابد. گفتنی است که این موتور نیروبخش ابر خودروهایی از جمله پینینفارینا باتیستا و ریمک C_Two است.

وزن کمتر این مدل یک مزیت نسبت به رقبا

گفته می‌شود که اگر بوگاتی قادر به توافق با شرکت اهل کرواسی ریمک نباشد، شانس استفاده از پلتفرمی که برای جانشین پورشه 918 اسپایدر گسترش یابد، افزایش خواهد یافت. البته دور از انتظار بود که شرکت بوگاتی مدلی پرقدرت‌تر از شیرون را به طور همزمان به تولید برساند.

تصمیمی که بوگاتی دارد این است که نخستین خودروی کراس اوور خود را به سیستم هیبریدی تجهیز کرده و آن را به بازار عرضه کند. با توجه به این مسئله، موتور V8 و یک سامانه هیبریدی که در این خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد قادر است قدرتی برابر با 1000 اسب بخار تولید نماید که می‌توان گفت 359 اسب بخار از لامبورگینی اوروس بیشتر است. با این وجود باید گفت که قدرتی که اتومبیل دارد معادل 670 اسب بخار از پورشه کاین توربو S الکتریک-هیبرید بیشتر است.

همان‌طور که در بالا هم اشاره شد همواره این باور وجود دارد که محصولاتی که در کمپانی بوگاتی به تولید می‌رسد به مراتب از محصولاتی که توسط لامبورگینی تولید می‌شوند وزن کمتری داشته و سبک‌تر هستند. همین امر سبب شده است تا پیش‌بینی شود که این محصول جدید بوگاتی در قیاس با لامبورگینی اوروس دارای وزن بسیار کمتری باشد. بنابراین می‌توان گفت بوگاتی شاسی بلند تقریبا چیزی در حدود 2200 کیلوگرم از اوروس کم وزن‌تر و سبک‌تر خواهد بود.

وزن کم
وزن کم

تولید سالانه بین 600 تا 800 دستگاه

شایان ذکر است که مدل مسابقه‌ای این اتومبیل با نام اوروس ST-X قریب به 25 درصد دارای وزن کمتری است.

همان‌گونه قبلا هم قید شد در صورتی‌که همه اقدامات طبق برنامه‌‌ریزی‌هایی که شده است انجام گیرد خودروی شاسی بلند بوگاتی سال 2023 وارد خط تولید خواهد شد.

آنچه که به نظر می‌رسد این است که بوگاتی تصمیم دارد بین 600 تا 800 نمونه از این اتومبیل را به صورت سالانه تولید کند که در مقایسه با محصولاتی مثل شیرون بسیار زیاد است.

با این وجود باید گفت که شرایط گفته شده می‌تواند سبب شود که هر ساله حدود 500 دستگاه شیرون در سال به تولید برسد.

ساخت و طراحی بوگاتی شاسی بلند در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

در مصاحبه‌ای که وینکلمن در مرداد سال 2019 با مجله اتومبیل داشت، تأیید کرده است که طراحی بوگاتی شاسی بلند تکمیل شده است.

البته هیئت مدیره این کمپانی هنوز چراغ سبز تولید آن را صادر نکرده است. بنابراین برای توسعه این خودرو، تیم مهندسی بوگاتی منتظر است تا از سوی اعضای هیئت مدیره تاییدیه دریافت کند. این در حالی است که از سوی مصرف‌کنندگان بالقوه بازخوردهای مثبتی به دست برند مذکور رسیده است.

هنگامی‌که از وینکلمن در خصوص این شاسی بلند پرسیده شد وی گفت که طراحی این خودرو کامل شده است. تعدادی از مشتریان بالقوه هم آن را دیده‌اند و مورد پسندشان بوده است. حتی یک یا دو تن از افراد معروف در ولفسبورگ هم از آن به خوبی یاد کرده‌اند اما هم اکنون بودجه و تصمیمی جهت تولید آن در نظر گرفته نشده است.

این تنها خبر مهم شرکت بوگاتی نیست!

وینکلمن در پاسخ به این سوال که چرا بوگاتی به جای این‌که یک هایپرکار و یا یک سوپر سدان با قوای محرکه الکتریکی شده تولید کند به دنبال تولید کراس اوور رفته است، گفت که “برای کراس اوورها در بازار تقاضای زیادی وجود دارد. تا این‌که هیچ فردی کراس اووری با کارایی بسیار بالا و اشرافیتی که مثال زدنی باشد تولید نکرده است. به دلیل فناوری‌ای که امروزه باتری‌ها دارند ساخت یک هایپرکار الکتریکی بسیار زود است.” وی در ادامه بیان کرد که “با این وجود کراس اووری که جادار است می‌تواند با فناوری باتری ارائه گردد. بوگاتی در سال 2011 با کانسپت گالیبیر نشان داد که یک سدان سوپر لوکس با هویتی که این برند دارد هماهنگی دارد. اما زمان دچار تغییر شده است و تردید دارم که از نظر تجاری یک سدان بتواند تقاضای کافی داشته باشد.

در کل ما در خصوص 100 خودرو در سال صحبت نمی‌کنیم بلکه به 600 تا 800 دستگاه اشاره می‌کنیم.” این‌که بوگاتی شاسی بلند تولید خواهد شد تنها خبر مهم در خصوص بوگاتی نیست. چرا که این احتمال وجود دارد این کمپانی، نسخه‌ای قوی‌تر از شیرون برای شکستن مرز سرعت 500 کیلومتر در ساعت را هم تولید کند! مدیر عامل بوگاتی آقای وینکلمن هنوز هم اذعان دارد که احتمال انجام چنین کاری هست. این در حالیست که برخی موارد از قبیل لاستیک‌های مناسب و یا سرمایه‌گذاری کافی برای نیل به اهداف را هم با در نظر داشت.

طراحی خودروی بوگاتی شاسی بلند

بوگاتی برای این‌که یک هایپر SUV تولید کند قادر است فرمول‌های خاص خود را به کار بگیرد. این موضوع سبب خواهد شد که هزینه تولید آن هم به میزانی بالا رود. این امر طبیعی است که بوگاتی شاسی بلند با قیمتی که احتمالا میلیون دلاری است را کسی به آفرود نخواهد برد تا بخش‌های گران قیمت فیبر کربنی بدنه آن آسیبی نبیند.

طراحی بوگاتی شاسی بلند با المان‌های آشنایی که بوگاتی دارد مانند انحنای ستون C، جلو پنجره نعل اسبی و همچنین چراغ‌هایی که مشابه مدل شیرون است، بسیار جذاب خواهد بود به طوری‌که چشمان هر بیننده‌ای خیره خواهد ماند.

شاسی بلند
شاسی بلند

این احتمال هم وجود دارد که موتوری مانند شیرون با 16 سیلندر و چهار توربوشارژر و قدرتی بیشتر از 1500 اسب بخار در زیر کاپوت این خودرو تعبیه شود. مشابه شیرون به هر چهار چرخ نیرو انتقال خواهد یافت. ولی بهتر است که تا آن زمان، این کمپانی موتور آن را الکتریکی نموده و این خودرو را هیبریدی بسازد تا علاوه بر این‌که مصرف سوخت کاهش پیدا کند، توانایی‌های آن هم زیادتر شود. موضوعی که کاملا واضح و مبرهن است این است که گروه فولکس واگن برای بوگاتی شاسی بلند بالاترین فناوری‌‌ها را مورد استفاده قرار خواهد داد.

بوگاتی‌های رونالدو

حال این سوال پیش می‌آید اولین کسی که قرار است سوار بر این کراس اور شود چه کسی است؟ قبلا گمانه زنی‌هایی در خصوص خریدار گران ترین خودروی جهان یعنی لاویتور شده است و گفته شده آن شخص ستاره تیم فوتبال یوونتوس یعنی کریستیانو رونالدو است. حال که صحبت از رونالدو شد، بد نیست مطالعه‌ای روی کلکسیون بوگاتی‌های این ستاره پرتغالی داشته باشیم:

بوگاتی رونالدو

ویژگی‌های خودروی بوگاتی شاسی بلند

بر اساس صحبت‌هایی که مدیر عامل کمپانی بوگاتی داشته است، بوگاتی شاسی بلند دارای ویژگی‌هایی از جمله ویژگی‌های زیر است:

  • کراس اووری مناسب برای آفرود است.
  • دارای چهار صندلی است.

آقای وینکلمن اعلام کرده است که هنوز زمان زیادی مانده است که پیشرانه‌ها به سمت برقی شدن بروند. اما با این حال وی افزوده است که بوگاتی باید به جهانیان ثابت کند که به دنبال این است که گازهای آلاینده را کاهش دهد.

این صحبت‌ها به این معنی است که ما ارائه مدل شاسی بلندی با موتور W16 را شاهد نخواهیم بود. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد شاید یکی از راهکارهایی که این شرکت برای تحقق این امر در نظر دارد این باشد که برای تامین نیروی این شاسی بلند از پیشرانه‌ای هیبریدی بهره بگیرد.

واضح و مبرهن است که هر مدلی که نشان بوگاتی بر روی آن نصب می‌شود، بایستی توانایی‌های فوق‌العاده داشته باشد و همچنین از نظر اقتصادی هم تولید آن توجیه‌پذیر باشد. نظری که مدیر عامل این شرکت در خصوص محصولاتش دارد این است که نهایت سرعت تنها دغدغه‌ای نیست که برای خودروهایش دارد و ویژگی‌های دیگری اعم از لوکس بودن، بهره‌مندی از تکنولوژی‌های مدرن و امروزی و نیز راحتی بسیار حائز اهمیت است. بنابراین انتظار می‌رود این ویژگی‌ها و امکانات را در بوگاتی شاسی بلند شاهد باشیم.
در پایان باید گفت که بر اساس پیش‌بینی‌ها این کراس اوور لوکس دارای قیمتی تقریبا معادل با یک میلیون دلار باشد.

ویژگی بوگاتی شاسی بلند
ویژگی بوگاتی شاسی بلند

کلام پایانی

به پایان مقاله معرفی بوگاتی شاسی بلند رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش خودروی موردنظر خود را دارید می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

2 پاسخ به “بوگاتی شاسی بلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.