معرفی بوگاتی‌های لاکچری اما قدیمی !

بوگاتی قدیمی

ماشین بوگاتی قدیمی همیشه به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین خودروهای دنیا شناخته می‌شود. به‌جرئت می‌توان گفت، هیچ برند دیگری در صنعت خودروسازی جهان، به‌اندازه‌ی بوگاتی در ساخت مدل‌های کلکسیونی و تولید محدود، محبوب نیست. نه‌تنها در مورد ماشین‌های روز بلکه در مورد خودروهای کلاسیک نیز بوگاتی حرف اول را می‌زند. در این مقاله قصد داریم به انواع بوگاتی‌های قدیمی بپردازیم. ابتدا توضیحی کوتاه در مورد بنیان‌گذار برند بوگاتی، اتوره بوگاتی آورده شده است.

بنیان گذار بوگاتی

اتوره بوگاتی با نام کامل (Ettore Arco Isidoro Bugatti) در 15 سپتامبر 1881 در میلان متولد شد و بزرگ‌ترین فرزند کارتو و ترزا بوگاتی بود. پدر او کارلو به‌عنوان معمار، طراح داخلی و دکوراتور برای خانه‌‌های اشراف و کاخ‌های سلطنتی فعالیت می‌کرد.

اتوره بعد از اتمام مدرسه در کارخانه‌ی تولیدکننده دوچرخه مشغول شد. فقط یک سال بعد در سن 17 سالگی او دوچرخه را به یک موتور اضافه کرد و مدل‌های بسیاری را ساخت و مورد آزمایش قرارداد.

یک سال بعد اتوره اولین ماشین خود یا بهتر است بگویم اولین موتور چهارچرخ خود را ساخت. این ماشین که تایپ 2 نام گرفت با پشتوانه‌ی مالی یک شرکت دیگر ساخته شد. تایپ 2 یکی از انواع ماشین بوگاتی قدیمی است که در یک نمایشگاه موفق به کسب جایزه برتر شد و موردتوجه خانواده مشهوری در آلزاس قرار گرفت.

در سال 1902 اتوره رئیس فناوری بخش اتومبیل یک کارخانه‌ی معرف شد. او اتومبیل را توسعه داد و وارد مسابقات شد. یکی از انواع بوگاتی قدیمی تایپ 5 بود: نسخه‌ی پیشرفته‌ی تایپ 2 با موتور 12900 سی‌سی!
به‌زودی رئیس کارخانه از تمرکز بوگاتی بر روی مسابقات خسته شد و قرارداد وی را فسخ کرد.

تایپ 10

هنگامی‌که بوگاتی قرارداد خود را فسخ‌شده دید؛ دستمزد خود را گرفت و یک ساختمان قدیمی در مولشایم فرانسه اجاره کرد. در سال 1909 بود که وی در این مکان شرکت خود را با نام اتومبیل اتوره بوگاتی (Automobiles Ettore Bugatti) تأسیس کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد برند بوگاتی مقاله‌ی زیر را مطالعه فرمایید:

بوگاتی ساخت کدام کشور است؟

تایپ 10 اولین ماشینی بود که توسط بوگاتی ساخته شد؛ و در اصل نمونه اولیه تایپ 13 بود. در اینجا ما ارنست فریدریچ را در مسابقات بزرگ جهانی 1911 می‌بینیم. جایی که او در اولین تلاش خود مقام دوم را کسب کرد.

ماشین تایپ 13 با داشتن 8 سیلندر کوچک خود این نتیجه‌ی قابل‌توجه را به دست آورد. این نتیجه زمانی ارزش پیدا می‌کند که بدانیم در این مسابقه، ماشین‌هایی با موتورهای بزرگ‌تر حضور داشتند.

تایپ 18

تایپ 18 با نام مستعار بلک بس (Black Bess) یکی از مهم‌ترین بوگاتی‌های دوره قبل از جنگ و یکی از اولین اتومبیل‌های استاندارد جاده‌ای بود.

با حداکثر سرعت 160 کیلومتر در ساعت یکی از سریع‌ترین وسایل نقلیه در جهان بود. به همین دلیل توجه پیشگامان حمل‌ونقل هوایی رولان گاوس را به خود جلب کرد.

او یکی از هفت مشتری این موشک جاده‌ای شد. در قلب این ماشین یک موتور 5 لیتری با قدرت 100 اسب بخار قرار داشت. تایپ 18 الهام‌بخش بوگاتی ویرون 16.4 است. این ماشین به سه مدل محدود بود و به قیمت 2.15 میلیون یورو قیمت‌گذاری شد.

بوگاتی تایپ 18
بوگاتی تایپ 18

پژو Bébé

پژو Bébé توسط شرکت پژو طراحی و توسط بوگاتی ساخته شد. این ماشین برای هر دو شرکت محصول خوبی بود. برای بوگاتی این موفق‌ترین مدل تا آن روز بوده است و همچنین این اولین پژویی بود که علامت 3000 واحدی را شکست. چهار سیلندر کوچک می‌توانست به‌سرعت 60 کیلومتر در ساعت برسد.

ماشین بوگاتی قدیمی تایپ 13

یکی از مهم‌ترین تولیدات مهم بوگاتی نوع 13 بود. تولید این ماشین در سال 1914 آغاز شد و پس از پایان جنگ جهانی اول در سال 1919 از سر گرفته شد.

نسخه‌های متفاوتی از تایپ 13 ساخته‌شده است. برخی با نام مستعار قبل از جنگ و بعد از جنگ نام‌گذاری می‌شدند.

بوگاتی قدیمی تایپ 29/30

اگرچه تولید اتومبیل در جنگ جهانی اول متوقف شد، اما کارخانه مولشایم بیکار نبود. شرکت بوگاتی برای دولت فرانسه و آمریکا چندین موتور هواپیما ایجاد کرد؛ و درآمد حاصل از آن، به شرکت بوگاتی این فرصت را داد تا در سال 1919 تولید اتومبیل را از سر بگیرند. پیشرفت کارخانه به حدی رسید که تعداد کارمندان به بیش از 1000 نفر رسید.

در سال 1921 تیپ 28 به‌عنوان نمونه‌ی اولیه ساخته شد. در حین تولید این بوگاتی قدیمی تعداد زیادی ثبت اختراع توسط شرکت بوگاتی انجام شد؛ که بعدها برای پیشرفت بوگاتی بسیار مهم بود.

سال بعد بوگاتی تیپ 29/30 اولین اتومبیل هشت سیلندر شرکت بوگاتی بود که به بازار وارد شد. این بوگاتی قدیمی حدود 80 اسب بخار قدرت داشت. طراحی این بوگاتی قدیمی بر اساس سیگار برگ انجام شده است. همان طرحی که بوگاتی به آن می‌بالید. اگر خوب دقت کنید متوجه می‌شوید که همانند یک سیگار برگ است.

بوگاتی تایپ 29/30
بوگاتی تایپ 29/30

بوگاتی تایپ 32

اولین ماشین مسابقه‌ای بوگاتی تایپ 30 بود. این بوگاتی قدیمی در سال 1922 وارد بازار شد؛ و حدود 600 دستگاه ساخته شد. یک سال تایپ انقلابی 32 وارد بازار شد. این نوع از بوگاتی قدیمی برای رانندگی دشوار بود.

به لطف شباهت به مخازن مورداستفاده در جنگ جهانی اول، لقب تانک را گرفت؛ و برای اولین بار مفهوم آئرودینامیک را به دنیای ماشین‌ها وارد کرد. اگرچه ماشین محبوبی نبود اما در مسابقات گرند‌پری فرانسه مقام سوم را کسب کرد.

بوگاتی قدیمی تایپ 35

درست است که شیرون و ویرون هایپرکارهای مدرن و پیشرفته‌ای هستند، اما آن‌ها مدیون مدل افسانه‌ای تایپ 35 هستند. این نوع از بوگاتی قدیمی در سال 1924 تولید شد و دوران طلایی بوگاتی را آغاز کرد. در طی ده سال بیش از 2000 پیروزی را به دست آورد. بدون تردید موفق‌ترین ماشین مسابقه‌ای در جهان است.

در سال 1926 تایپ 40 موفقیت‌آمیز ساخته شد. این بوگاتی قدیمی با جلوپنجره‌ای نعلی شکل و چرخ‌های آلومینیومی براق، بسیار زیبا و جذاب بود. بعدها این جلوپنجره‌ای نعلی شکل به ویژگی منحصربه‌فرد و جدانشدنی بوگاتی تبدیل شد.
این نشان از بوگاتی تایپ 35 شروع شد و تا به امروز در جدیدترین ماشین بوگاتی و حتی گران‌ترین ماشین جهان بکار برده شده است. بوگاتی لاویتور گران‌ترین ماشین جهان ساخته‌ی شرکت بوگاتی است.

تایپ 41 رویال

بعد از تایپ 35 که به‌عنوان موفق‌ترین اتومبیل‌های مسابقه‌ای در جهان بود، مطمئناً تایپ 41 رویال یکی از عجیب‌ترین ماشین‌های تاریخ است.

هر دو ازنظر اندازه بزرگ بودند؛ یک چرخ‌دنده 4.5 متری و یک موتور 8 سیلندر 12700 سی‌سی، موتور غول‌پیکر را به وجود می‌آورد.

این فرزند خانواده‌ی بوگاتی در زمان بسیار بدی به دنیا آمد. بوگاتی با مشکل بزرگی روبرو شد و تنها از شش دستگاه این بوگاتی قدیمی فقط سه دستگاه به فروش رفت. می‌توان گفت رویال خانواده‌ی بوگاتی را ورشکست و کمر پدر را خمیده کرد.

تایپ 41 رویال
تایپ 41 رویال

بوگاتی قدیمی تایپ 50 و 55

چهارمین و پنجمین پیروزی مسابقات تارگا فلوریو در سال‌های 1928 و 1929 تضمین شد. همچنین اولین بار بود که بوگاتی در یک مسابقه‌ی خیابانی برنده می‌شد. نوع 50 در سال 1930 وارد شد و در اصل یک نسخه‌ی کوپه اسپرت از نوع 46 بود؛ اما این نوع از بوگاتی قدیمی قدرتمندتر بود. 2255 اسب بخار قدرت را در 4000 دور بر دقیقه را ارائه می‌کرد. درحالی‌که تایپ 46 توانی برابر 160 اسب بخار در 3500 دور بر دقیقه داشت.

ورود تایپ 51 نظر همگان را به خود جلب کرد. تا سال 1931 اوضاع خوب بود. تا جایی که لوئیس شیرون ماشین شماره 22 را در مسابقات گرند پری بزرگ به پیروزی رساند؛ اما این یک سپیده‌دم کاذب بود و تایپ 51 قادر نبود با تایپ 35 رقابت کند.
تایپ 55 بسیار زیبا بود. این نوع از بوگاتی قدیمی توسط ژان بوگاتی طراحی شده است، که از موتور 2300 سی‌سی تایپ 51 استفاده می‌کرد. این ماشین به سلیقه‌ی مشتری به دو مدل بدون سقف و سقف دار ساخته می‌شد. در کل 38 دستگاه در سال‌های 1931 تا 1935 ساخته شد.

بوگاتی قدیمی تایپ 53

ویرون و شیرون نیرو را به هر چهارچرخ منتقل می‌کنند؛ اما بوگاتی تا سال 1932 هرگز موتوری با چهارچرخ محرک را آزمایش نکرده بود. تایپ 53 اولین و تنها اتومبیل از نوع چهارچرخ بود که توسط اتوره بوگاتی طراحی شد.

این یک واقعیت است که اتوره درزمینهٔ ماشین‌های الکتریکی کار کرده است؛ نوع 56 اتومبیل برقی بود که اطراف کارخانه مولشایم آزمایش شد؛ اما هرگز خط تولید آن راه‌اندازی نشد.

بوگاتی قدیمی تایپ 59

در سال 1932 ژان بوگاتی به‌عنوان رئیس بخش طراحی و تیم مسابقه انتخاب شد. او مدل‌های جدیدی را طراحی کرد ازجمله تایپ 59 که در اینجا مشاهده می‌کنید.

در سال 1976 مجله اسپرت ادعا کرد از دید اکثریت مردم این نوع از بوگاتی قدیمی، زیباترین ماشین مسابقه‌ای است که تابه‌حال دیده‌اند. درحالی‌که در همان زمان بود که اتوره بوگاتی علاقه‌ی خود را برای مسابقات از دست می‌دهد و تیم بوگاتی دیگر برای مسابقات رقابت نمی‌کند.

موتور تایپ 59 نسخه‌ی بزرگ‌تر موتور 3300 سی‌سی موجود در تایپ 57 بود. تایپ 59 به‌عنوان ماشین مسابقه بوگاتی در دهه 1930 شناخته می‌شود. البته با نظر مستقیم بوگاتی تایپ 59 ازنظر فنی رد شد.

بوگاتی قدیمی تایپ 59
بوگاتی قدیمی تایپ 59

بوگاتی قدیمی تایپ 57 محبوب

حتی اگر موقعیت بوگاتی در بخش مسابقات در حال نابودی باشد، به یک برند در بخش لوکس تبدیل خواهد شد. در سال 1934 تایپ 57 توسط ژان بوگاتی طراحی و وارد نمایشگاه اتومبیل پاریس شد. برای اولین بار، یک بوگاتی در مدل‌های متفاوت ارائه می‌شود.

این نوع از بوگاتی قدیمی با نام‌های S, C و SC وارد بازار شد. تقریباً بین سال‌های 1934 تا 1939 حدود 930 دستگاه از تایپ 57 ساخته شد. جالب است بدانید بوگاتی لاویتور، گران‌ترین ماشین جهان بر اساس تایپ 57 ساخته شده است. در بین همه‌ی مدل‌های تایپ 57 مدل‌های S و SC بهتر هستند.

اولین و آخرین بوگاتی پلاک ملی در ایران، بوگاتی محمدرضا شاه بود. بوگاتی شاه ایران تایپ 57 مدل C است؛ که در حال حاضر در یکی از موزه‌های اروپا نگهداری می‌شود.

همچنین بوگاتی تایپ 57 SC آتلانتیک مدل ۱۹۳۶، به مقام قهرمان زیباترین خودروی کلاسیک دنیا در فستیوال پنینسولا رسید.

بوگاتی آتلانتیک نقطه اوج همه‌چیز در طراحی فرانسوی خودرو است و به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان مونالیزای جهان خودرو شناخته می‌شود. از طراحی منحنی این خودرو که به‌نوعی امضای آن محسوب می‌شود و توسط ژان بوگاتی از آلومینیوم براق طراحی و ساخته‌شده است. این خودرو واقعاً یک شاهکار هنری محسوب می‌شود. من بسیار مفتخرم که این اثر هنری را با عده‌ای از بزرگانی که لیاقت آن رادارند به اشتراک می‌گذارم.

پیتر مولین مدیرعامل موزه خودروی مولین

بوگاتی قدیمی تایپ 57G

حال با یک پدیده‌ی متفاوت روبرو هستیم. این نوع از بوگاتی قدیمی، بیشتر شبیه به یک تانک است نه یک ماشین مسابقه! به نظر من تنها ظاهر آن کافی بود تا رقبا را از میدان به در کند. این بوگاتی قدیمی در نیمه‌ی دوم دهه 1930 با پیروزی در چندین مسابقه افتخارات زیادی را برای بوگاتی به ارمغان آورد. در سال 1937 ژان پیر (راننده‌ی معروف) سرعت جدیدی برای آن به ثبت رساند.

او توانست با بوگاتی تایپ 57 تا سرعت 149 کیلومتر بر ساعت رانندگی کند. تنها سه دستگاه از این تانک بوگاتی ساخته شد که تصور می‌شود تنها یکی از این خانواده زنده مانده است.

قطار بوگاتی

موتور عظیم بوگاتی رویال یک‌خانه‌ی جدید و هیجان‌انگیز پیدا کرد. در سال 1932 قطار بوگاتی بر روی آن موتورسوار شد. بوگاتی پیشنهاد قطار پرسرعت را به مقام راه‌آهن ملی فرانسه داد و در رقابتی جدید قرار گرفت. قطار بوگاتی در تست رسمی خود رکورد سرعت 166 کیلومتر بر ساعت را شکست. گفتنی است که در سال 1934 این قطار به سرعت 192 کیلومتر بر ساعت دست‌یافته است.

قطار بوگاتی
قطار بوگاتی

بوگاتی قدیمی نوع 101

پایان دهه 1930 پایان سال‌های رونق برای بوگاتی بود. شرایط اقتصادی به حدی خراب بود که در سال 1936 کارگران کارخانه بوگاتی اعتصاب کردند. سه سال بعد ژان پسر بوگاتی در یک مسابقه‌ی اتومبیلرانی درگذشت. سال بعد آلمانی‌ها به اتوره دستور دادند که باید کارخانه را به شخص موردنظر آن‌ها بفروشد. اتوره در سال 1947 درگذشت و مسئولیت کارخانه به عهده‌ی پیر مارکو قرار گرفت. مرگ اتوره بر مشکلات شرکت افزود. تایپ 101 صرفاً یک تایپ 57 با چند تغییر بود.
وارثان اتوره بوگاتی، پیر مارکو را به سمت مدیر تولید منصوب کردند که نتیجه‌ی خاصی در پی نداشت. سال ۱۹۵۱، رولند بوگاتی (فرزند اتوره) همراه با رنه بلوره (René Bolloré) مدیریت شرکت را در دست گرفتند که البته، این تغییر هم موفق نبود.

تایپ 251

تایپ 251 نشان‌دهنده‌ی آخرین نوع از بوگاتی قدیمی بود. در این زمان، تمرکز شرکت بر روی تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه‌ی ارتش بود. بوگاتی در سال 1956 تولید 251 را متوقف کرد. شرکت بوگاتی تا آن زمان تقریباً 7900 اتومبیل ساخته بود. این برند معروف سال‌ها خوابید.
در سال ۱۹۶۳، هیسپانو سویزا خط تولید متروک بوگاتی را از وارثان خانواده خریداری کرد. بخش اصلی این مجموعه، امروزه هنوز در اختیار هیسپانو سویزا قرار دارد و قطعات هواپیما تولید می‌کند.

EB110

در سال 1991 دقیقاً 110 سال پس از تولد اتوره بوگاتی، این شرکت به عقب برگشت. اگر پدر خانواده زنده بود توان دیدن این شکست عظیم را نداشت.

EB110 یک ماشین نوآورانه و جدیدی بود که با تولدش خانواده را از افسردگی و رکود نجات داد.
این ماشین یک موتور 12 سیلندر چهار توربو شارژ بود، که نیرو هم‌زمان به چهارچرخ منتقل می‌شود این اولین شاسی کربن در جهان بود. EB110 نیز مانند تایپ 41 رویال در زمان بدی پا به جهان هستی گذاشت. جهان در رکود اقتصادی عمیقی فرورفته بود. این بدان معناست که کمتر کسی توان پرداخت برچسب قیمت عجیب‌وغریب این ماشین را داشت.

البته خانواده بوگاتی به این فرزند خود ارزش و بهای بسیاری داد و بعدها یک ماشین به نام چنتودیچی برای ادای احترام به EB110 ساخت. یک ماشین بسیار زیبا که شباهت زیادی به ماشین بوگاتی قدیمی دارد. برای آشنایی با بوگاتی چنتودیچی مقاله‌ی زیر را در واسط کالا مطالعه کنید:

بوگاتی چنتودیچی یک ماشین مدرن با طراحی تاریخی

خلاصه بعد از تلاش‌های فراوان شرکت بوگاتی باز ورشکسته شد؛ اما این توانایی را داشت که نسخه‌ی نهایی را به جهان عرضه کند؛ و آخرین‌مدل به نام EB110 SS توانست حداکثر 313 کیلومتر بر ساعت دست یابد؛ بنابراین جای تعجب نیست که مایکل شوماخر یک نمونه زرد این ماشین را خریداری کند.

EB110
EB110

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ی بوگاتی قدیمی رسیدیم. امیدواریم لذت برده باشید. منتظر مقاله‌های جذاب و هیجان‌انگیز واسط کالا باشید. اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و وسایل دست ‌دوم خود را در آن بفروشید. شما هم می‌توانید یک بوگاتی بخرید.
هم‌وطن ما، آقای مانی خوش‌بین از فروش وسایل دست‌ دوم شروع کرد و حال صاحب چندین بوگاتی است. برای آشنایی با مانی خوش‌بین و ماشین بوگاتی هرمس زیبایش مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:

منابع:

motoringresearch.com

Buggatti.com

تبلیغات
vasetpet-content

4 پاسخ به “معرفی بوگاتی‌های لاکچری اما قدیمی !

  1. معلومه اینده مال کیاست ، اون موقع که اجداد خرفت ما دنبال این بودن که با پای چپ برن تو مستراح یا با پای راست اونا دنبال بنیان گذاری علم برای ایندگانشون بودن ، خلایق هر چه لایق

  2. اولین بوگاتی رو وقتی دیدم دهنم باز موند . اون وقت آخرین بوگاتی رو هم که دیدم ذهنم باز تر موند . به این میگن پیشرفت ، اول یه ماشینهایی شکل ارابه می ساختن حالا بوگاتی یکی از گران قیمت ترین برند های دنیاست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.