سگ نژاد داشهوند

در اینجا قصد داریم که درمورد سگ نژاد داشهوند ، سگ نژاد گری‌هاند وسگ نژاد بلادهاند مفصلا به بحث بپردازیم و درمورد خصوصیات ظاهری و رفتاری آنان بنویسیم.

فهرست مطالب

سگ نژاد داشهوند (Dachshound)

منشاء سگ داشهوند آلمان بوده، از دو کلمه به معنای گورکن و سگ آمده و ترجمه نام آن(سگ گورکن) است.

این سگ در ایران تحت عنوان سگ سوئیسی مشهور است. در مجسمه‌های مصر باستان سگ‌هایی مشابه آن دیده شده است و برخلاف تصور عموم، سگی شکاری است.

در کتابی به جای مانده از قرون وسطی، به نژاد داشهوند اشاره شده و این طور بیان شده که این سگ‌ها، گورکن‌ها را تعقیب می‌کردند. البته در برخی نقاط نیز به شکار خرگوش می‌پرداخته‌اند.

به هر حال بهره گیری از این نوع حیوان برای شکار گورکن بوده است. به علاوه سگ‌های داشهوند در مقابله با گرازهای وحشی نیز مداخله می‌کرده‌اند. داشهوند سگی شکاری است و امروزه نیز در مزارع به شکار موش، گورگن و روباه استفاده می شود.

خصوصیات سگ نژاد داشهوند

این نژاد به هوش و ذکاوت بالا معروف است و از نظر خصوصیات کامل است. آماده حمله و دفاع بوده، با وفا و فرمانبردار است.

تمام حواس در این نژاد کامل بوده و ردیابی برای این حیوان راحت است.

ساختار بدنی و خصوصیات برجسته، آن را برای شکار موجودات مناسب ساخته است.

این سگ به علت خصوصیاتی مانند اشتیاق، تیزبینی، حس شنوایی قوی و پارس کردن با صدای بلند، مناسب برای ردیابی است.

این سگ، نژاد خوب اسپورتینگ بوده که دارای حس شامه قوی است و به خوبی به جستجوی شکار پرداخته و شکار را بر می‌گرداند. این سگ، مشخصا دارای استعداد عالی بوده، به راحتی به یک حیوان خانگی تبدیل خواهد شد.

سگ نژاد داشهوند
سگ نژاد داشهوند

انواع مختلف سگ نژاد داشهوند

  • داشهوند با موهای صاف
  • داشهوند با موهای بلند
  • داشهوند با موهای سیمی شکل
  • داشهوند مینیاتوری با موهای صاف
  • داشهوند مینیاتوری با موهای بلند
  • داشهوند مینیاتوری با موهای سیمی شکل

ظاهر عمومی سگ نژاد داشهوند

در ادامه به معرفی ظاهر عمومی این سگ زیبا می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

داشهوند با موهای صاف

دارای بدنی کشیده، کوتاه با پاهای کوچک و همچنین دارای جثه کوچک عضلانی و ظاهری باهوش می باشد. ارتفاع در قسمت شانه ها، نصف طول بدن (از قسمت استخوان سینه تا پایه دم) بوده، قطر قفسه سینه دو برابر ارتفاع بدن در محل شانه ها است. در زمان استراحت، دم با زمین برخورد نمی کند. گوش ها هنگام کشیده شدن به جلو نباید تا پشت بینی امتداد یابند.

داشهوند با موهای بلند

رنگ، اندازه، شکل و خصوصیات این سگ بسیار شبیه داشهوند با موهای صاف است با این تفاوت که دارای موهای بلند و نرم می باشد.

داشهوند با موهای سیمی شکل

مشابه موارد بالا است. کل بدن از موهای زبر و یکنواخت پوشیده شده و این پوشش فقط در زیر فک، ابروها و گوش ها وجود ندارد. ابروها پرپشت بوده، موهای گوش ها صاف و حالت ریش مانند بر روی چانه وجود دارد.

داشهوند مینیاتوری با موهای صاف

پوشش خارجی حیوان کوتاه، پرپشت و صاف بوده و تمام قسمت های بدن را پوشانده است.

داشهوند مینیاتوری با موهای بلند

پوشش خارجی نرم، صاف و کمی حالت موج دار دارد. در زیر گردن و در زیر قسمت های دیگر بدن و پشت ساق پاها، پوشش خارجی از طول زیادی برخوردار است. موهای زیاد بر روی پاها جزء شرایط مطلوب نمی باشد.

داشهوند مینیاتوری با موهای سیمی شکل

به جز اندازه، از نظر دیگر مشخصات، مشابه مشخصات داشهوند استاندارد (با موهای سیمی شکل) می باشد. وزن حیوان از ۵ کیلوگرم فراتر نمی رود.
رنگ این نژاد، قهوه ای تیره، قرمز تیره، قرمز روشن، سیاه و قهوه ای متمایل به زرد، شکلاتی و خالخالی، بینی و چنگال ها، سیاه بوده و در نژاد شکلاتی رنگ معمولا قهوه ای است.

انواع مختلف سگ داشهوند
انواع مختلف سگ داشهوند

مشخصات ظاهری سگ نژاد داشهوند

سر و جمجمه از نمای بالا و نیم رخ، طویل و مخروطی شکل بوده و بدون برجستگی مشخص صورت است (نه زیاد باریک و نه زیاد پهن). صورت کشیده و باریک بوده، لب ها کاملا پایین افتاده و فک پایین را می پوشاند.

چشم‌ها بیضی شکل با اندازه متوسط و به صورت مورب قرار گرفته‌اند. از نظر رنگ، چشم‌ها تیره و تافذ بوده، به جز در مورد نژاد شکلاتی رنگ که ممکن است رنگ چشم روشن تر باشد.

گوش‌ها پهن و گرد بوده و اندازه متوسطی دارند. پشت گوش‌ها بلند و نزدیک گونه‌ها قرار گرفته و بسیار متحرک هستند. دندان‌ها بسیار قوی هستند. گردن کاملا کشیده، عضلانی و بدون غبغب بوده و کمی انحناء دارد.

مشخصات بدنی سگ نژاد داشهوند

قفسه سینه بیضوی و کشیده با دنده‌های ارتجاعی به سمت ناحیه کمری هستند. استخوان جناغ سینه مشخص بوده، ستیغ شانه‌ای بلند، پهن و زاویه دار است. ساق پاهای جلویی در نمای جانبی، منطبق بر پایین ترین نقطه خط سینه‌ای است.

بازوی بالایی از طول متوسطی برخوردار بوده و در گوشه راست ستیغ شانه‌ای واقع شده است. بازوی پایینی، در مقایسه با دیگر حیوانات بسیار کوتاه بوده، کمی متمایل به سمت داخل و نسبتا صاف است.

بدن کشیده و عضلانی است. خط پشتی در قسمت شانه‌ها کمی گود بوده، در ناحیه کمر کمی انحنا دارد. اندام‌های حرکتی عقبی، بالاتر از شانه ها قرار نمی‌گیرند.

پاهای جلویی پهن، مستقیم و کمی متمایل به سمت بیرون بوده، پاهای عقبی کوچکتر و باریک هستند. پنجه‌ها نزدیک به هم و دارای انحنای مشخصی در هر پنجه هستند. همچنین دارای ناخن‌های محکم و بالشتک‌های کف پایی محکمی هستند.

وزن و قد گونه‌های مختلف

گونه‌ی استاندارد نژاد داشهوند وزنی نزدیک به ۹ کیلوگرم و قد آن تقریبا ۳۵ تا ۴۵ سانتی متر است. گونه‌‌ی مینیاتوری وزنی نزدیک به ۴ کیلوگرم و ارتفاع ۳۵ سانتی متر دارد، این درحالی است که وزن گونه‌ی عروسکی ۳ تا ۵ کیلوگرم و قد آن ۳۰ سانتی متر است.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد داشهوند

حیوانی آرام، دوست داشتنی، مطیع و باهوش بوده، طبع وفاداری و سخاوتمندی آن نظر هر کسی را به خود جلب می‌کند. علاقه زیادی به جست و خیز و فعالیت داشته و از توانایی فوق العاده‌ای در زمینه شکار برخوردار است. از آن می‌توان به عنوان سگ خانگی نیز بهره جست، هر چند که نگهداری و تربیت آن کمی مشکل است. طول عمر نسبتا طولانی داشته و حدود ۱۴ تا ۱۷ سال عمر می‌کند.

این نژاد سگ‌های بسیار فعالی هستند و به پیاده روی و بازی در پارک علاقه زیادی دارند ولی باید مواظب بود، زیرا به دلیل جثه کوچک آن‌ها ممکن است دیده نشوند. از پریدن آن‌ها از ارتفاع جلوگیری کنید چون می‌تواند صدمات جدی وارد سازد. برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند. در داخل خانه پر تحرک بوده، برای نگهداری نیازی به حیاط ندارند.

برخی مشکلات سگ نژاد داشهوند

این سگ‌ها، دچار مشکلات دیسک کمر می‌شوند. مشکلات دستگاه ادراری و بیماری‌های قلبی نیز قابل ذکر است. دیابت و اضافه وزن، یکی از مشکلات بزرگ در سلامتی داشهوند به شمار می‌رود.

از دیگر مشکلاتی که باید به آن‌ها توجه کرد عبارتند از: فک جلو آمده یا عقب رفته، مفصل آرنج بیرون زده، پنجه‌های متمایل به سمت داخل، مفاصل زانویی گاوی شکل، پوشش نامناسب، چشم‌های بسیار روشن، قفسه سینه باریک، استخوان سینه‌ای کاملا برجسته، فرورفتگی در پشت کتف، پشت فرورفته، ناحیه کفل بالاتر از ناحیه جدوگاه، زاویه و شیب نامناسب اندام‌های حرکتی جلویی و عقبی، ساق پاهای بسیار بلند، پنجه‌های دارای برگشتگی زیاد به بیرون، عضلات ضعیف، گوش های بسیار بلند، تا خورده یا نازک، برجستگی صورت بسیار مشخص، سر بسیار باریک، بسیار پهن یا بسیار کوتاه، غبغب و دم بسیار کوتاه.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب بیماری‌های سگ را از دست ندهید.

در ادامه سگ نژاد بلادهاند را معرفی می‌کنیم.

سگ نژاد بلادهاند (Blood Hound)

قدمت نژاد بلادهاند تقریبا به هزار سال می‌رسد. همچنین بلادهاند را با نام فلمیش هاند می‌شناسند.

اجداد او را احتمالا نژادهای سوییس جورا هاندز، آمریکن کون هاندز، برزیلین فیلا براسیلییرو و باواریان مانین هانده تشکیل می‌دهند.

امروزه این نژاد فقط به رنگ‌های قهوه‌ای، مشکی یا قرمز – قهوه ای یافت می‌شود. در صورتی که بلادهاندهای به رنگ سفید در قرون وسطی نیز وجود داشته‌اند. از بلادهاند به عنوان سگ شکاری و برای تعقیب برده‌ها و کودکان گمشده استفاده می‌شده است.

سگ نژاد بلادهاند
سگ نژاد بلادهاند

ردیابی سگ نژاد بلادهاند

بلادهاند‌ها در مقایشه با داشهوند در ردیابی بهترین‌اند. این سگ‌ها اغلب در کارهای پلیسی و جستجو و دنبال کردن استفاده می‌شوند.

توانایی بویایی آن‌ها انقدر استثنایی است که نتیجه ردیابی یک سگ از نژاد بلادهاند در دادگاه مورد قبول واقع می‌شود.

بلاد هاند سگی مهربان، نجیب، اشرافی و دوست داشتنی است و با کودکان بسیار مهربان و پرمحبت است. آن‌ها خیلی آرام در گوشه ای دراز می‌کشند و به کودکان اجازه می‌دهند تا از سرو کولش بالا روند و از محبتی که از آن‌ها دریافت می کنند لذت می ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب باهوش‌ترین نژادهای سگ را از دست ندهید.

آیا بلادهاند واقعا آرام است؟

اگر چه سگ نژاد بلادهاند آرام است اما افکاری که در سر دارد که آن افکار را به جای دستورات صاحبش انجام می‌دهد. باید آن‌ها را در یک محیط بسته نگه دارید زیرا ممکن است بخاطر حس شکارچی بودن، خطر ساز باشند.

۹۰ درصد آن‌ها را نباید حتی از قلاده آزاد کرد.
آن‌ها از نظر سرسخت بودن سگ‌های شناخته شده ای هستند.

بلادهاندها به یک صاحب مهربان، دوست داشتنی و سازگار نیاز دارند، اگر با بدرفتاری با آن‌ها برخورد کنید اخم می‌کنند و خود را در گوشه ای پنهان می‌کنند.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد بلادهاند در مقایسه با سگ نژاد داشهوند

سر و جمجمه سر نسبت به طول بدن، باریک و کشیده است و به سمت انتهای پوزه باریک می‌شود. بنابراین، از نظر ظاهری به دو طرف پهن و کشیده شده و متناسب با اندازه جمجمه است.

کل طول سر، از خلفی‌ترین قسمت برجستگی پس سر تا انتهای پوزه، باید در سگ‌های نر ۳۰ سانتی متر و در سگ های ماده ۲۸ سانتی‌متر باشد.

جمجمه طویل و باریک با برجستگی مشخص پس سر است. ابروها برجسته نیست.

قسمت جلویی صورت کشیده و عریض است، پوست ناحیه سر بسیار شل بوده و زمانی این حالت دیده می‌شود که سگ سر خود را پایین نگه دارد. به این علت پوست به صورت چین هایی بر روی صورت و جوانب آن می‌افتد. منخرین بزرگ و کاملا باز می باشند.

خصوصیات دیگر این نژاد

چشم در حدقه چشم حالت افتاده دارد. پلک‌ها لوزی شکل هستند. پلک پایین به واسطه چین‌های آویزان، به سمت پایین کشیده شده و برگشته است.

رنگ چشم، مشابه رنگ حیوان است. رنگ غالب در این نژاد، رنگ فندقی است و به ندرت رنگ قرمز و یا قهوه‌ای مایل به زرد در میان تازی‌ها مشاهده می‌شود.

گوش‌ها نازک، نرم و تقریبا بلند هستند. بسیار پایین افتاده‌اند و به صورت چین‌های زیبایی به پایین آویزان شده هستند.

گردن طویل و متناسب با بدن حیوان است. ساق پاهای جلو، راست بوده، و مفاصل آرنج حالت مربعی شکل هستند. عضلات شانه خوش ترکیب بوده، متمایل به سمت عقب هستند. دنده‌ها کاملا حالت ارتجاعی داشته، پشت و ران‌ها قوی و سمت پشت ران‌ها کمی حالت کمانی دارند. ران‌ها بسیار عضلانی بوده، مفاصل خرگوشی خمیده هستند.

لب‌ها در قسمت جلو حالت افتاده داشته در صورتی که در قسمت عقب بزرگ و آویزان است و تا چین آویزان شده از پوست شل اطراف گردن و غبغب ادامه می یابد که بسیار مشخص و برجسته می‌باشد. در سگ‌های ماده نیز این خصوصیات با شدت کمتر وجود دارد.

خصوصیات بلادهاند
خصوصیات بلادهاند

وزن و قد بلادهاند نر وماده

سگ نر نژاد بلادهاند وزنی نزدیک به ۴۱ تا ۵۰ کیلوگرم و قد آن تقریبا ۶۳ تا ۶۹ سانتی متر است،
سگ ماده نژاد بلادهاند وزنی نزدیک به ۳۶ تا ۴۵ کیلوگرم و ارتفاع ۵۸ تا ۶۳ سانتی متر دارد.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد بلادهاند

بلادهاند سگی مهربان، نجیب، اشرافی، دوست داشتنی، آرام، پر محبت و دارای رفتار عالی با کودکان است. به راحتی گوشه‌ای دراز می‌کشد و اجازه می‌دهد تا کودکان از سر و کولش بالا روند.

این نژاد عاشق توجه و محبت از سوی کودکان است. بسیار پر انرژی و مستقل می باشد و آموزش‌هایی که به او داده می‌شود باید آرام و پیوسته باشد. همچنین بلادهاندها مانند سگ نژاد داشهوند برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند.

حس شکارچی بودن بلادهاندها

گرچه سگ آرامی است ولی افکار مخصوص به خود را دارد و غالبا آن افکار را به جای دستورات صاحب خود دنبال می‌کند.

هرگز نمی‌توان یک بلادهاند را در محیط آزاد نگهداری کرد زیرا حس شکارچی بودن او همیشه خطر ساز خواهد بود. حدود ۹۰ درصد بلادهاندها را نمی‌توان حتی از قلاده آزاد نمود.

علاقه به دویدن

به دویدن علاقه دارد و به فعالیت بدنی زیادی احتیاج دارد. دارای استقامت زیادی است و می‌تواند برای ساعات طولانی پیاده روی کند.

پیاده روی‌های طولانی تا قبل از رشد کامل سگ و شکل گیری استخوان‌ها توصیه نمی‌شود. بلادهاند سگ بزرگی است که به سرعت رشد می کند و برای شکل گیری مناسب استخوان ها و ماهیچه هایش به فعالیت بدنی و ورزش نیاز دارد.

نکته‌ای در مورد نگهداری بلادهاند

به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز، می توان بلادهاند را در آپارتمان نگهداری کرد. اصولا در داخل در خانه آرام است و یک حیاط متوسط می‌تواند مکان مناسبی را برایش فراهم نماید.

از نظر آراستگی، موهای کوتاه و صاف بلادهاند برای آراستن آسان می باشد. تمیز کردن سطح پوست با یک پارچه زبر و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

نکته‌ای در خصوص تغذیه‌ بلادهاند

این نژاد مشکل نفخ دارد و بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین، از دو یا سه وعده غذای کوچک بهره گرفت. از فعالیت بدنی پس از خوردن غذا اجتناب شود. مشکلات کپل، عفونت‌های گوش و مشکل برگشتگی پلک به درون چشم قابل ذکر می‌باشد. بهتر است تا بستر نرمی برایش فراهم کنید تا از به وجود آمدن پینه بر روی پاها جلوگیری شود.

سگ بلادهاند
سگ بلادهاند

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب تغذیه سگ را از دست ندهید.

در ادامه سگ نژاد گری‌هاند را معرفی می‌کنیم.

سگ نژاد گری‌هاند (Greyhound)

منشاء سگ نژاد گری‌هاند به منطقه خاورمیانه باز می‌گردد. در مقبره آمتن، فرعون مصر، در اطراف رود نیل، نخستین اطلاعات مربوط به این نوع سگ به دست آمده است، در دو حکاکی موجود در این مقبره، این سگ‌ها در حال تعقیب آهو حک شده‌اند.

در بسیاری از موارد، مصریان باستان این سگ را مومیایی می‌کردند و به همراه صاحب دفن می‌کردند. به نظر می‌رسد در یونان قدیم نیز این سگ ها از قدر و اعتبار ویژه ای برخوردار بوده‌اند. گاهی از این حیوان در شکار گوزن، آهو و روباه نیز استفاده می‌شده است. ولی شکار خرگوش تخصص ذاتی آن‌ها محسوب می‌شود.

در قرن پانزدهم میلادی، مسابقات ورزشی دوی تازی گریهوند رواج یافت، ولی ورود آن به آمریکا به دهه ۱۹۲۰ باز می‌گردد. این نژاد دارای بدنی انعطاف پذیر، براق، نمایشی و ساخته شده برای سرعت وهمچنین دارای سینه‌ای فراخ و جثه‌ای عضلانی است.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد گری‌هاند

سگ نژاد گری‌هاند یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ در دنیا به حساب می آید و از زمان های دور به عنوان سمبل اصالت، ثروت و حکومت مطرح بوده است.

این سگ‌ها به رنگ سیاه، قرمز، آبی، حنایی، خالدار، سفید و رنگ های دیگر دیده می شوند. پوشش خارجی آن ها نرم، کوتاه و صاف می باشد. دارای جمجمه پهن و کمی برجسته، سری کشیده با عرض متوسط و فک‌های قدرتمند هستند.

چشم‌های این نژاد تیره، روشن با ظاهری باهوش و گوش‌های کوچک و دارای بافتی نرم هستند. دندان‌های قوی داردو گردن این نژاد دارای انحنا، کشیده و عضلانی است.

شانه‌ها به سمت عقب و به صورت مورب قرار گرفته و عضلانی است و در قسمت بالا نزدیک به هم هستند. ساق پاهای جلویی، بلند و مستقیم و مفصل آرنج، در زیر شانه ها قرار گرفته است. آرنج ها، بخولق ها و پنجه ها، نباید به سمت داخل یا خارج متمایل باشند.

سگ نژاد داشهوند
سگ گری هاند

برخی خصوصیات دیگر

قفسه سینه این سگ‌ها بزرگ و حجیم و همچنین دنده ها بزرگ و ارتجاعی هستند. پشت حیوان کشیده، پهن و حالت مربعی شکل دارد. کفل ها قوی و کمی حالت انحنا دارند.

ران‌ها پهن و عضلانی بوده، مفاصل رانی خمیده هستند. مفاصل زانو پایین قرار گرفته‌اند. بدن و اندام خلفی متناسب است به طوری که هنگام ایستادن کاملا بر روی زمین قرار می‌گیرند.

پاها جمع و جور بوده و از طول متوسطی برخوردار هستند، برجستگی پنجه‌ها و سخت بودن بالشتک‌های پایی مشخص است.
دم از پایین قرار گرفته، بلند و در قسمت پایه قوی است، حالت مخروطی شکل داشته، در هنگام حرکت پایین نگه داشته می‌شود و دارای کمی حالت انحنا دارد. وزن و ارتفاع این نژاد در زیر مشخص شده است.

وزن و قد گری‌هاند نر و ماده

سگ نر نژاد گری‌هاند وزنی نزدیک به ۲۹ تا ۳۲ کیلوگرم و قد آن تقریبا ۷۶ سانتی متر است، این درحالی است که سگ ماده نژاد گری‌هاند وزنی نزدیک به ۲۷ تا ۲۹ کیلوگرم و ارتفاع ۶۸ سانتی متر دارد.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد گری‌هاند

سگ نژاد گری‌هاند، همانند سگ نژاد داشهوند حیوانی جذاب، مطیع و مهربان بوده، از هوش سرشاری برخوردار است.

این نوع سگ به علت دارا بودن طبع شکاری، علاقه زیادی به جست و خیز و فعالیت دارد. از این رو ورزش منظم و مداوم را باید در برنامه روزانه حیوان قرار داد. همچنین حیوانی چالاک و تیز رو بوده، به طوری که قادر است به سرعتی بالاتر از ۷۳ کیلومتر در ساعت دست یابد.

به خوبی آموزش می‌بیند، تربیت پذیری بالایی دارد و می‌تواند به دوست و همدم خوبی برای انسان تبدیل شود. رفتار آن با کودکان مناسب است و برای تربیت خوب حیوان، باید او را از دوران تولگی اجتماعی بار آورد. متوسط طول عمر این حیوان ۱۰ تا ۱۲ سال است.

گری‌هاند دارای موهای کوتاه و صاف می باشد و آراستن آن کار آسانی است. شانه کردن روزانه و استحمام در مواقع ضروری مناسب است. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

از جمله مشکلات سلامتی می توان به نفخ اشاره کرد. بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین تعداد دفعات غذا را بیشتر (۲ یا ۳ بار) و حجم غذا را پایین آورد. گری‌هاند نسبت به برخی از داروهای شیمیایی و خصوصا حشره کش‌ها حساسیت دارد.

خصوصیات سگ گری‌هاند
خصوصیات سگ گری‌هاند

نکاتی در خصوص نگهداری این نژاد

اگر گری‌هاند را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده اید فراموش نکنید که اجازه دویدن و راه رفتن را در محیطی آزاد به صورت روزانه و ترجیحا در یک زمان مشخص به آن بدهید. گری‌هاند علاقه زیادی به برنامه های روزانه و منظم دارد.

به هر حال یک حیاط کوچک می تواند مکان مناسبی را برای آن فراهم کند. این نژاد نسبت به سرما حساس است و بهتر است که در فواصل سرد از تن پوش گرم استفاده کرد. به شرط اجازه فعالیت بدنی روزانه به حد کافی، آپارتمان می تواند مکان مناسبی برای گری‌هاند باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد داشهوند می‌توانید به ویکی پدیا مراجعه نمایید. شما همچنین می‌توانید جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، کبوتر و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: کتاب اطلس طلایی سگ ها

نظرات
سعید باروتی

سعید باروتی

بنظر من سگ داشهوند یکی از بهترین سگهایی هست که دیدم . خیلی با استعداد . با وفا . بسیار با محبت و شیطون . بینظیر

تمنا

تمنا

سگهای نژاد داشهوند چشمای خیلی مظلوم و معصومی دارن واقعا

محسن علوی

محسن علوی

سگ های این نژاد چه قیافه های خاص و منحصر به فردی دارند

یاسر

یاسر

چه نژاد های زشتی واقعا سگ داشتن متنفر شدم

احسان

احسان

سگ فقط نژاد تریر و بقیه نژاد های سگ زشت هستند

ارمان

ارمان

سلا اگه ممکنه یه مطلب در مورد توله سگ نژاد داشهوند بذارید

mojtaba

mojtaba

سگ نژاد داشهوند اشپیتز چجور نژادی هست؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

این نژاد از میکس شدن سگ نژاد داشهوند و سگ نژاد اشپیتز به وجود می آید که در مورد هر دو نژاد مطالبی را ارائه کردیم.

نیما

نیما

سگ خالدار نژاد خوبی هست به نظر من خوشگله پیشنهاد میکنم به همه

شقایق

شقایق

هیچکدوم از سگ ها به زیبایی سگ هاسکی نیست

ثبت نظر