شرکت اپل

شرکت اپل

اپل یکی از شرکت‌های برند و برجسته در جهان است. کارشناس و بازاریابی همچون مارک گوب (Marc Gobe) معتقد است که برند اپل کلید اصلی برای موفقیت و بقای این شرکت است و این موضوع ارتباطی با محصولات نوآورانه مانند iPod یا iMac ندارد. اگر از متخصصان فروش و بازاریان حرفه‌ای در مورد نمایش تصاویر و اسلاید شوهای تبلیغاتی برای کاربران وفادار این کمپانی بپرسید، همه آن‌ها تنها ذکر یک دلیل را گواه می‌دانند و آن برند اپل است.

چه کسی شرکت اپل را به بزرگ‌ترین کمپانی رایانه‌ای در جهان تبدیل کرد؟

این اتفاق یک رویداد لحظه‌ای یا تصادف نبود که در اواخر دهه 1980 میلادی و اوایل دهه 1990 رخ داد بلکه یکی از مدیران اجرایی و بازاریابی شرکت پپسی بانام جان اسکولی (John Sculley) بود که کمپانی اپل را با یازده میلیارد دلارفروش سالانه به بزرگ‌ترین شرکت رایانه‌ای در جهان تبدیل کرد. اسکولی تولید اپل را بی‌وقفه و شگفت‌آور به بازار عرضه کرد و بودجه تبلیغاتی آن را از 15 به 100 میلیون دلار افزایش داد!

  • اسکولی در سال 1997 در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین گفت: مردم درباره تکنولوژی و فناوری اپل صحبت می‌کنند درحالی‌که اپل برای یک دهه شرکت بازاریابی بود.

تبلیغات و نام تجاری رمزهای موفقیت شرکت اپل

مدیرعامل فعلی اپل، استیو جابز (Steve Jobs) حدود 100 میلیون دلار برای تبلیغات و معرفی iMac هزینه کرد که ضربه‌ای فراتر از رسیدن به یک هدف بود. همچنان اپل به‌صرف هزینه‌های تبلیغات عالی و بلندپایه مانند Switch برای جذب کاربر ادامه می‌دهد تا برند اپل و از همه مهم‌تر محصولات را با بهترین کیفیت به کاربران نشان دهد.

  • در سال 2001، سردبیر سایت (Brandchannel.com) رابین روش (Robin Rusch) بیان کرد که اپل یک برند قدرتمند است زیرا جایزه برند سال 2001 را به این کمپانی اعطا کردند و هر کاری با حضور اپل شگفت‌انگیز، تکرارناپذیر و خاص می‌شود.

کارشناس و بازاریاب مارک گوب (Marc Gobe) باور دارد که تنها دلیل بقای این کمپانی برند اپل است و بدون برند، این کمپانی می‌میرد. نام تجاری همه‌چیزی است که آن‌ها به دست آورده‌اند و این موضوع ربطی به محصولات ندارد.
گوب که از برندهای فرانسوی تعریف و تمجید می‌کند، ضمن تحقیق در مورد کتاب خود این دیدگاه را تدوین کرد که برندها با عرضه سهام و اوراق با مشتریان خود ارتباطی دوستانه و ماندگار برقرار می‌کنند. اپل تنها برند نمونه و برجسته است و نه‌تنها در میان مشتریان خود محبوب است که آن‌ها عاشقش هم هستند.

تبلیغات
نتیجه بخشی تبلیغات زیاد شرکت اپل

رویدادهای دهه 1990

گوب از دفتر خود در نیویورک بیان کرد، اپل تماماً زاده‌ی ذهن، خلاقیت، طراحی و نوآوری است و این چیزی فراتر از یک تجارت است. این کسب‌وکار و تجارت می‌بایست ده سال پیش از بین می‌رفت اما مردم از آن حمایت کردند.

گوب البته به اوج شکست مالی شرکت اپل در اواسط دهه 1990 هنگامی‌که خطر ورشکستگی برای بعضی از شرکت‌های تجاری ذی‌ربط را در بازار به خطر انداخته بود، اشاره کرد. در آن زمان برند خنثی‌شده بود و محصولات از اوج به پایین کشیده شده بودند. همچنین وی بیان کرد: قبل از بازگشت استیو جابز تقریباً این برند از سر زبان‌ها افتاده بود و این‌یکی از دلایلی است که اپل باز شروع به برند سازی و انجام تغییرات در ساختار و کمپانی کرد تا محبوبیت خود را به دست آورد.

لوگوی شرکت اپل

طراحان اپل آرم مینیمالیستی تک‌رنگ، ساده و جدید اپل را به آرم قدیمی رنگین‌کمان آن ترجیح دادند و همچنین به رایانه‌ها و تبلیغات خود ظاهری ساده و جالب دادند. گوب بیان کرد که این طرح همه کاربران را شگفت‌زده کرد و باعث جذب مشتری‌های زیادی شد. ایشان می‌گفتند در بعضی موارد برند سازی به‌اندازه دین و مذهب قدرت دارد و همچنین ارتباطات مردم با برندها یا به‌اصطلاح مارک‌ها از تجارت فراتر می‌رود. در اینجا به برند نایک اشاره کردند که هنگامی مشتریان و طرفداران متوجه حقوق و مزایای خیلی پایین کارکنان شدند و همه در شرایطی غیرعادی کار می‌کنند، خشم آن‌ها را برانگیخت.

  • گوب درباره خط و مشی و سیاست شرکت این‌گونه بیان کرد که آن‌ها از محصولات خود غافل نشدند و بسیار تعجب‌آور بود که همه کاربران به این قضیه از روی احساس نگاه می‌کردند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطالب زیر را از دست ندهید:

برندینگ احساسی چیست؟

طبق گفته گوب برندینگ احساسی که مستقیماً احساسات، نیازها و بلندپروازی‌های مشتری را پاسخ می‌دهد، سه دلیل اصلی و مشترک دارد ازجمله:

  • پروژه‌های این کمپانی با یک فرهنگ حقوقی بشردوستانه و آیین همدلی قوی که توسط داوطلبان برای حمایت از خوبی‌های عموم مردم مشخص‌شده است. در اینجا شرکت نایک اشتباه کرد و از طرف دیگر کمپانی اپل بسیار بشردوستانه عمل کرد.
  • معمولاً برندها به‌طور منحصربه‌فرد بصری و کلامی در طراحی و تبلیغات محصولات بر سر زبان عامه مردم هستند و این مورد درباره کمپانی اپل کاملاً صادق و محصولات آن نسبت به سایر بدون چون‌وچرا قابل‌تشخیص هستند.
  • دلیل سوم این کمپانی ارتباطی صمیمانه و قلبی با مشتریان و کاربران خود برقرار کرده است این ارتباط می‌تواند اشکال مختلفی از ایجاد اعتماد تا سازمان‌دهی عمومی بین مردم برای یک محصول داشته باشد. در مورد اپل محصولاتش برابر با سلایق و خواسته‌های مردم طراحی‌شده‌اند. با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شوید طراحی و ساخت iPod، تجربه‌ای ناب و احساسی را برایتان به ارمغان می‌آورد.
شرکت اپل
اپل برندی آشنا

توجه به قدرت لمس کاربران

گوب خاطرنشان کرد که اپل همیشه به قدرت لمس کاربران توجه داشته است و همه نوعی را پیش‌بینی کرده است. از قدرت ذهنی استیو جابز گرفته تا ایده‌ها و نظریاتش درباره محصولات به عشق پیشرفت در تکنولوژی به فروش می‌روند.

زندگینامه استیو جابز

حال صحبت از استیو جابز (Steven Paul Jobs) مؤسس رسمی کمپانی بین‌المللی اپل شد بهتر است نگاهی به تاریخچه‌ی زندگی و موفقیت ایشان بیندازیم.
استیو جابز مؤسس رسمی کمپانی جهانی اپل در سال 1955 در کالیفرنیا آمریکا زاده شد. مادر ایشان اوین یک زن آلمانی سوئیسی تبار و پدر او یک مرد مسلمان سوری بود سپس بعد از به دنیا آمدن استیو به دلیل اینکه پدر یک مرد مسلمان بود و مادر یک زن مسیحی، آن‌ها نتوانستند خانواده‌های خودشان را مجاب به داشتن فرزند و ازدواج از دو دین متفاوت بکنند.

درنهایت استیو توسط یک خانواده ارمنی آمریکایی به نام پل رینهولد جابز و همسرش به سرپرستی گرفته شد و یکی از جذاب‌ترین مسائل این است که او هیچ زمان خانواده دوم خود را به‌عنوان سرپرست معرفی نکرده است و آن‌ها را خانواده اصلی خود می‌دانست. ایشان در سن 5 سالگی همراه خانواده جابز از سانفرانسیسکو به مانتین ویو نقل‌مکان کرد سپس بعد از دوران سخت مدرسه در سال 1974 به کالیفرنیا بازگشت و در شرکت آتاری که در آن زمان یک شرکت محبوب و معروف در راستای تولید رایانه و دستگاه‌های بازی رایانه ایی بود استخدام و مشغول به کار شدند.

  • Steven Paul Jobs معروف‌ترین نصیحت خود را به رئیس اسبق کمپانی اپلگفت: “همه ما زمان کوتاهی روی زمین‌داریم که یکی دو کار را باید حرفه‌ای به انجام برسانیم و هیچ‌کس نمی‌داند چقدر زنده می‌ماند، همچنین من هم نمی‌دانم، اما احساس می‌کنم باید تا جوانی هست هرچه می‌توانم این ایده‌ها را به انجام برسانم .”

قدرت حسی لمس انگشت در محصولات شرکت اپل

حقیقت واضح در مورد برند اپل که مانند یک دوست خوب می‌ماند و به معنا واقعی این برند خارق‌العاده است. جایی که آن‌ها یک واقعه انسانی بشردوستانه و فراتر از تجارت با کاربران خلق کرده‌اند. این‌یک قبیله بزرگ است که همه در آن به یک دید و یکسان هستند و حتی شما هم بخشی از این نام تجاری هستید.
در طراحی‌های این کمپانی از حس لمس انسان یا به‌اصطلاح تاچ که مهم‌ترین راه ارتباط با انسان‌ها و محیط اطراف است، بیان‌شده است. به‌عنوان‌مثال صفحه‌نمایش تمام مسطح iMac که گویا شخصاً استیو جابز و جاناتان آیو آن‌ها را ساختند و به بازار عرضه کردند نه توسط کارگران کارخانه در آسیا.

شرکت اپل
برند اپل

گوب می‌گوید که مردم مات و مضطرب هستند زیرا فناوری سریع‌تر ازآنچه فکرش را می‌کنند، شتاب گرفته و روبه‌پیشرفت است. مردم احتیاج به درک اصول نخستین و ایده‌ها دارند به‌عنوان‌مثال ایده لمس انگشت، دست پیشرفت بشر بوده است. همه باید زمینه‌ای را بیابند که دنبال خلق ایده‌ها و بازآفرینی آن‌ها بروند و به مردم روی زمین تقدیم کنند.

قدرتمندترین ایده‌ها در قدرتمندترین برندها ازجمله اپل

نائومی کلین (Naomi Klein) نویسنده و منتقد پیشرو درزمینهٔ های برند سازی به‌خصوص اپل است. کلاین نویسنده No Logo استدلالی دارد که کمپانی‌هایی مانند اپل دیگر محصولات خود را نمی‌فروشند، آن‌ها در حال فروش برندی هستند که ترکیبی از امید، آرزو و رؤیاهای مردم هستند.
کلین خاطرنشان کرد که چگونه برند بنتون Benetton از هارمونی رنگ‌ها و تصاویر نژادی برای فروش لباس‌های خود استفاده می‌کرد درحالی‌که کمپانی اپل از ایده رهبران قدرتمند و بزرگی همچون سزار چاوز (Cesar Chavez)، گاندی (Gandhi) و دالای لاما (Dalai Lama) استفاده می‌کرد که مردم را متقاعد کنند یک رایانه Macintosh ممکن است به مردم اجازه دهد، متفاوت فکر کنند.

  • مردم مجذوب این برندها می‌شوند زیرا ایده‌های خود را به آن‌ها می‌فروشند. آن‌ها قدرتمندترین ایده‌های خود را که در فرهنگشان همچون اتحاد، استعداد، ارتباط و حتی دموکراسی را می‌فروشند و این معنی و مفهوم همه برندها در حال حاضر است.

از تجزیه‌وتحلیل‌های کلاین در برندها این بوده که همگی پذیرای جذب مشتریان خاص در جامعه بازاریابی هستند. وی گفت: کمپانی اپل بازسازی دوباره و استقلال را همچون برندهای پپسی، youthfulness، روغن Olay، محصولات زیبایی timeless، Saturn و برند AT&T ابراز می‌کند.

به نظر شما آیا برند مهم‌تر است یا محصولات؟

به عقیده Dru برندها از محصولات مهم‌تر هستند. محصولات دارای چرخه عمرمحدود هستند اما برندها اگر به‌خوبی مدیریت شوند برای همیشه دوام می‌آورند. ایشان بیان کردند نبرد برندها و محصولات در رأس همه نبرد ایده‌ها خواهد بود.

  • رایان بیگ Ryan Bigge نویسنده Adbusters اظهار داشت رؤیاها و خواسته‌های ما برای دنیایی بهتر دیگر توسط دولت‌مردان و از طریق ظهور استعدادهای شخصی به واقعیت تبدیل نمی‌شوند. برخی برندها درگذشته تغییرات بزرگی داشتند که تنها دلیلی است هنوز محصولات باکیفیتی دارند و همچنان موفق هستند. ممکن است برندها با ما دوستی کنند یا خاطر ما را تسلی دهند و ما را به خواسته هامون برسانند اما این رابطه باقیمت خیلی بالایی قابل‌تصور است به عبارتی به معنای از دست دادن خود است.
شرکت اپل
برند اپل

سخن پایانی

اگر قصد فروش گوشی اپل خود یا خرید گوشی موبایل دست‌دوم اپل‌دارید، حتماً به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا سر بزنید. برای شناخت بیشتر برند اپل و محصولات فوق‌العاده این کمپانی منتظر مقالات بعدی ما در وبلاگ واسط کالا باشید.

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “شرکت اپل ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.