محل نگهداری کبوتر

محل نگهداری کبوتر باید مشخصات ذیل را داشته باشد؛ که بسیار حیاتی و ضروری است و عدم رعایت آن باعث بیماری‌هایی نظیر نیوکاسل و گاهاً از بین رفتن کبوتر می‌گردد.

هوای آزاد و تمیز

نباید همه جای آشیانه بسته بوده و هیچ پنجره یا منفذی نداشته باشد، بلکه باید طوری ساخته شود که جریان هوا در همه شبانه‌ روز، برقرار بوده و همه اوقات هوای تمیز به کبوتر برسد.

هوای بسته به‌سرعت بوگرفته و باعث مریضی و حداقل کسالت کبوتر می‌شود. لذا محل نگهداری کبوتر باید دارای هوای آزاد و تمیزی باشد.

عدم نم و رطوبت در محل نگهداری کبوتر

کف گنجه (لانه) نباید نم و خیس باشد، جای خیس و نم‌دار حیوان را سریع مریض می‌کند.

منظور از محل نم‌دار و خیس، «فضله‌های» کبوتر نیست، چون فضله‌های کبوتر اگر مکان خشک باشد به‌ زودی خشک می‌شود. هرچند بهتر است هرازگاهی فضله‌ها را از کف لانه جمع‌آوری نمود، ولی فضله‌های کبوتر باعث نم‌دار شدن و رطوبت گنجه نمی‌گردد، بلکه منظور از لانه نم‌دار و خیس، به‌اصطلاح رطوبت و آب در کف و دیوار لانه است.

به هر دلیلی که وجود داشته باشد. رطوبت، یکی از دشمنان اصلی چهارگانه (هوای مانده، موش، غذای آلوده، رطوبت) بوده و بسیار برای حیوان مضر است.

در ادامه در مورد بیماری‌های راجع به کبوتر مانند نیوکاسل صحبت می‌کنیم.

حیوانات موذی

وجود حیوانات موذی مخصوصاً «موش» که یکی از دشمنان سرسخت کبوتر است باعث یک سری مریضی می‌شود به نام سامن اینلا که برعکس باور عمومی که علائم این مرض‌ها را نیوکاسل می‌دانند، نیوکاسل شامل «سرگیجه» و «بال گرفتگی» و «پا گرفتگی» منجر به تورم مفصل حیوان می‌گردد، مرضی است که باعث‌وبانی آن موش است.

فضله موش شبیه دانه می‌ماند کبوتر با خوردن آن دچار بیماری می‌شود. محل نگهداری کبوتر باید طوری باشد که از ورود موش‌ها به آن حتی الامکان جلوگیری شود تا اینکه کبوتر به بیماری‌هایی نظیر نیوکاسل دچار نشود.

بیماری های کبوتر
بیماری های کبوتر

محل نگهداری کبوتر باید آفتاب‌گیر باشد!

محل نگهداری کبوتر باید رو به آفتاب (جنوب) و یا به‌اصطلاح آفتاب‌گیر باشد. به قول جهانگرد فرانسوی منبع بزرگ ضدعفونی در ایران آفتاب تابان و فراوان آن است؛ که با تابش خود لانه و کاشان را از آلودگی‌ها پاک و خشک می‌نماید.

غیر از ضرورت نور مستقیم خورشید جهت لانه کبوتر، نور خورشید جهت بدن حیوان نیز لازم است و لانه رو به آفتاب، سود دوگانه در بردارد و برای رشد و نمو جوجه‌ها نیز سودمند است.

نوع و شکل گنجه و لانه

لانه کبوتر را که اصطلاحاً «گنجه» می‌نامند به شکل‌های مختلف و سایزهای گوناگون می‌توان ساخت.

بنا بر تعداد کبوترها، سایز و اندازه و تعداد لانه‌ها برآورد و ساخته می‌شوند. منتهی در ضمن این‌که سلیقه‌های مختلفی را می‌توان در شکل و اندازه اعمال کرده، استانداردهایی هم وجود دارد که باید هنگام ساخت و پرورش حیوان مدنظر قرارداد.

اندازه لانه و محل نگهداری کبوتر باید چقدر باشد؟

ظرفیت لانه باید با تعداد کبوتری که در داخل آن قرار می‌دهیم تناسب داشته باشد. برای مثال جهت نگهداری ۵۰ قطعه کبوتر، اندازه لانه باید حداقل ۲ متر در ۳ متر یعنی ۶ مترمربع باشد.

با ارتفاع حداقل ۲ متر و هر چه قدر تعداد کبوتر بیشتر یا کمتر باشد به نسبت همین اندازه می‌شود لانه را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر ساخت.

اندازه لانه
اندازه لانه

نی بندی

کبوتر دوست دارد بلندتر از سطح لانه ایستاده و یا استراحت کند. برای تأمین این منظور، نیز استفاده بهینه از لانه، چوب بستنی که اصطلاحاً «نی بندی» نامیده می‌شود، درست می‌کنند که طریقه آن به این صورت است که معمولاً طول بزرگ لانه را انتخاب چوب‌هایی به قطر32 و یا 42 سانتی‌متر و یا «نی» معمولی به قطر حدود ۲ سانتی‌متر به صورت افقی و به فاصله ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر روی‌هم به حداقل دو عدد و چوب‌های عمودی (پایه) به‌ وسیله میخ و یا پیچ و یا سیم بسته و محکم می‌کنند.

بعضی‌ها برای آسایش بیشتر کبوتر و جلوگیری از دعوای آن‌ها تعداد چوب‌های عمودی را مساوی چوب‌های افقی زده و حالت چهارخانه به نی بندی می‌دهند که هم قشنگ‌تر و محک هم آسایش بیشتر حیوان را فراهم می‌کند.

کف لانه

معمولاً افراد دارای مهارت، کف لانه را با ملات گچ‌ وخاک به جهت مزایای آن به قطر ۳ یا ۴ سانتی‌متر می‌پوشانند و حسن آن این است که، اول گچ‌ وخاک خاصیت جذب آب دارد و هنگامی‌که حیوان فضله می‌اندازد، زود خشک می‌شود، دوم اینکه اگر دانه بعد از تمیز کردن کف لانه به حیوان داده شود، به علت نرم بودن کف لانه از آسیبی که به نوک حیوان (از سیمان و یا موزاییک) می‌رسد، جلوگیری می‌شود.

سوم اینکه سیمان و موزاییک در تابستان گرم و در زمستان سرد می‌شود ولی «گچ‌ وخاک» تأثیر کمتری از سرما و گرمای محیط گرفته و از رنجش پای حیوان نسبت به سیمان و موزاییک ممانعت می‌گردد و به‌طورکلی جهت کف لانه، مصالح گرم و نرمی محسوب می‌گردد. در ادامه راهی را معرفی می نماییم که به وسیله‌ی آن کبوتر می‌تواند به محل نگهداری ‌اش بازگردد.

کف لانه
کف لانه

جلد کردن کبوتر

جَلد کردن کبوتر، یعنی شناساندن بام و محل زندگی کبوتر به او، و آماده کردن آن برای پرواز و عادت دادنش به محل زندگی در حالتی که همیشه به نقطهٔ نگهداری‌اش باز گردد. برای جلد کردن کبوتران، چندین پر اصلی آنان را که در اصطلاح شاهپر نامیده می‌شود با نخ یا سنجاق ، به طریقی خاص می بندند، یا چند شاهپر از هر بال را از نیمه قیچی می‌کنند و یا میکنند (برای جوجه کبوتر کشیدن یا همان کندن اصلا مناسب نیست)و دست کم به مدت دو هفته، آن‌ها را روزی چند ساعت خارج از لانه، به اصطلاح «آفتاب» و «آب تنی» می دهند. این کار حیوان را به محل زندگی خود آشنا و علاقمند می‌سازد.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی خصوصیات محل نگهداری کبوتر رسیدیم، امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط دیگر در وبلاگ واسط کالا:

منبع: کبوتر در ایران و جهان

نظرات
احمد

احمد

واقعا ممنون از اطلاعات خوبتون اما این چنتا سوال اخر دوستانو جواب ندادید... دوستان جای کبوتر تو زمستان باید گرم باشه و محل تخم گذاری کبوتر هم باید حتما جایی باشه ک کبوتر ماده اونو بپسنده مهم ترین چیز حس امنیت هست و حتما به خورد وخوارک کبوتران در زمان جفت گیری توجه ویژه کنید و بعد از بدنیا اومدن جوجه ها تو5روز اول دانه بزرگ به نروماده ندید تا با دانه های کوچک راحت تغذیه کنن جوجه هارو و بنظز شخصی من بعد از بدنیا اومدن جوجه ها نر رو جدا کنید.امیدوارم اطلاعات درستی در اختیار دوستان گذاشته باشم

الهام

الهام

سلام من یه جوجه کبوتر زخمی دارم که حدودا یک ماهشه ازش نگهداری میکنم تا بتونه پرواز کنه -خونه ما آفتاب گیر نیست و من شاغلم روزی چقدر و چطور بهش افتاب بدم؟ ببرم بیرون بذارم تو افتاب؟ دکتر بهش سرلاک داده با انتی باکتری و مولتی ویتامین روزی سه تا 5 سی سی بهش میدم اما همکاری نمیکنه خودش کی دونه خور میشه؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز حدود ۳۰ تا ۴۰ روز بعداز تولد می‌توان کبوتر را از آشیانه جدا نمود این امر با توجه به نژاد و وزن جوجه متغییر خواهد بود. در رابطه با میزان آفتابم باید بدانید که، محدوده درجه حرارت طبیعی بدن آنها از 40 تا 41 درجه سانتیگراد است. اما هر گونه افزایش بیش ازحد درجه حرارت پایه بدن می تواند باعث گرمازدگی در پرنده شما شود.

rwyaa2392@gmail.com

rwyaa2392@gmail.com

سلام من یه جفت کفتر دارم همش دنبال لونه برا تخم گذارین جاشو درست کردم اما ماده بازم دنبال جا هست همش میره لای وسایلای انباری میگم چون اونجا کاه یا چوب جارو نیست اگه تخم بذاره تخمش یخ میکنه جوجه نمیشه چیکار کنم

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کبوتر به دنبال جا امن میگردد و در جایی که شما درست میکند احساس امنیت نمیکند.

احسان

احسان

سلام خسته نباشید من جای کبوتر ها رو تغیر دادم که دو جوجه 20روزه دارند هنوز دونخور نشدن ایا نرو ماده به جوجه غذا میدن

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست عزیز معمولا جوجه کبوترهایی که کنار مادر خود بزرگ می‌شوند توسط این پرنده ماده تغذیه می‌شوند. برای اینکه این پرنده ماده بتواند به خوبی جوجه‌های خود را تغذیه کند خواندن مقاله تغذیه کبوتر از وبلاگ واسط کالا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

محمد

محمد

سلام آبادست زدن و نگاه کردن به تخم کبوترضرردارده

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست گرامی وقت شما بخیر نگاه کردن به تخم کبوتر اشکال نداره، اما توجه داشته باشید که به هیچ وجه به تخم‌ها دست نزنید. دست زدن به تخم و تکان دادن حتی کوچک آن هم میتونه باعث از بین رفتن نطفه ی داخلش بشه!

admin

admin

کمن

سپهر

سپهر

سلام برای ده کبوتر یک گنجه 2در 1 خوب است یانه لطفا جواب بدید.

عرفانم

عرفانم

ممنون از شما فقط چوب جارو بریزیم زیاد یا کم

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام سپاس در حد متوسط

عرفان

عرفان

سلام میگم من کفتر دارم باید چی در گنجه بزارم تا جوجه سردش نشه چون خاک فک کنم برای کفتر سرد باشه چی زیر پاش بزارم پنبه خوبه

binaam

binaam

سلام و سپاس من از کودکی پرسانان متفاوتی داشته ام، 3 هفته است پذیرای کبوتری هما سرور در طبقه ای از کمد دیواری اتاق هستم. هفته اول که تمام اتاق را در ختیارش گذاشته بودم بسیار شاداب بود. با آمدن همسرم و نهیب زدنش به کبوتر، او بسیار مهجور و در خود فرو رفت. بهیچ وجه خانه اش را ترک نمیکند و اصرار من برا چرخیدن در اتاق بی فایده است. از غم در چشمانش بسیار غمناکم لطفا بمن بگویید _صرفا در همین اتاق_ بهترین کار چیست؟

مهدی گله.

مهدی گله.

مرا در غم جانکاه خود شریک بدانید . با این سخنان اشک در چشمان من نیز قندیل بست . قندیلی به وسعت تمام دردهای بشریت در طول تاریخ .

Mahdi

Mahdi

سلام من میتونم داخل لانه تخم گذاری کفتر ها ماسه بریزم یا باید چی بریزم؟؟؟ممنون میشم زودتر جواب بدین

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام داخل لانه ی کبوتر برای تخم گذاری معمولا باید چوبی ماننند چوب جاروهای قدیمی باشد که این کار توسط خود ماده انجام می شود و نیازی نیست که شما چیزی در لانه بگذارید.

صفاری

صفاری

اگر میشه در مورد فلسفه معماری ساخت کبوترخانه های قدیمی هم مطلب بزارید.

خانم نصیری

خانم نصیری

ممنون از مطلب مفیدتون

علی اکبر

علی اکبر

ما اگه بخوایم تو خونه کبوتر نگه داریم باید گنجه براشون درست کنیم؟

یاسر

یاسر

این حیوانات موذی چقدر چندش اورن دوتا جوجه کبوتر داشتم اومدن جوجه هارو بردن

mohamad

mohamad

محل نگهداری کبوتران باید چه شرایطی داشته باشد

محمد

محمد

محل نگهداری کبوتر در زمستان باید جای باشند که اگر تخم کرده اند از سرما تخم کبوتران ازبین نروند

ali

ali

سلام محل نگهداری کبوتر چه ویژگی هایی باید داشته باشد ز لحاظ سرما و گرما نیز توضیح بدین

جواد

جواد

محل نگهداری جوجه کبوتر باید جای باشد که موش نباشه اخه موش جوجه هارو میخوره

ثبت نظر