آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن مرغ عشق

دستی کردن مرغ عشق وحشی

رام کردن مرغ عشق این پرنده‌ی كوچك كار بسیار سختی است. ولی رام كردن جوجه‌ها كار آسانی است. جوجه‌های كوچك بعد از اینكه از لانه بیرون آمدند می‌توان آن را رام كرد. مرغ عشق‌ها زمانی كه خیلی كوچك هستند می‌توانیم آن‌ها را در دست بگیریم و نوازششان بكنیم. وقتی پروازكردن را یاد گرفتند باید از پدر و مادرشان جدا كنیم و دور از آن‌ها در قفس باشند. یادتان نرود كه در طول روز چندین بار نوازششان كنید. ابتدا با مشخصات ظاهری مرغ عشق آشنا می‌شویم.

به دست آوردن اعتماد مرغ عشق

به مرغ عشق‌های جدید خود زمان بدهید تا با خانه جدیدشان، وفق پیدا کنند.

حیوانات خانگی با تغییر در صاحب و محیط زندگی‌شان احساس شکست می‌کنند.

اگر این تغییر یک قفس جدید یا یک فضای جدید است، به مرغ عشق خود یک هفته یا دو هفته فرصت دهید تا کاملاً با فضای خانه شما آشنا شود. سپس برای دستی کردن آن تلاش کنید.

این مورد نه‌تنها برای حیوانات خانگی، بلکه برای انسان‌ها هم صادق است. مثلاً وقتی برای کاری قرار است به محیط جدیدی وارد شویم. حتماً برای اینکه استرس کمتری را تحمل‌کنیم باید کمی زودتر از موعد مقرر در آنجا باشیم تا با محیط آشنا شویم.

در مورد مرغ‌های عشق که بسیار حساس هستند، نیز این موضوع صدق می‌کند.
در این مدت یک الی دوهفته‌ای، مرغ عشقتان را نادیده نگیرید.

دستی کردن مرغ عشق وحشی بسیار ساده است به شرطی که با او عاشقانه صحبت کنید . چنددقیقه‌ای را کنار قفسش در طی روز سپری کنید.

وقت گذاشتن برای مرغ عشق

هرچقدر مدت‌زمان بیشتری را با پرنده‌‌ی خود بگذرانید، او شما را بیشتر به‌عنوان یک دوست خواهد دید. مخصوصاً اگر شما بیشتر اوقات سرکار یا مدرسه هستید، وقت گذراندن با او، باعث می‌شود تا مرغ عشق بیشتر به شما اعتماد کند.

هر شب به مدت 10 دقیقه فقط روی مرغ عشق خود تمرکز کنید. با همدیگر روی زمین‌بازی کنید یا فقط صحبت کنید. اگر بتوانی بیشتر از 10 دقیقه برای مرغ عشق وقت بگذارید که عالی می‌شود.

وقت گذاشتن برای مرغ عشق
وقت گذاشتن برای مرغ عشق

مرغ‌های عشق در این مورد کمی شبیه به انسان‌ها هستند. واقعاً سخت است، به کسی که نمی‌شناسید اعتماد کنید. سپری کردن زمان با یکدیگر به مرغ عشق این امکان را می‌دهد که شما را بیشتر بشناسد و به شما اعتماد کند.

لمس کردن ملایم مرغ عشق

مرغ عشق خود را به‌آرامی جابه‌جا کنید . وقتی‌که آن را از قفس بیرون می‌آورید بسیار مراقب باشید، یا اینکه وقتی روی انگشتتان نشست بسیار آرام بمانید.

اگر مرغ عشق نمی‌خواهد لمس شود هرگز به‌زور متوسل نشوید.

همواره با مرغ عشق خود با احترام رفتار کنید و اجازه دهید کم‌کم شما را بشناسد.

اگر می‌خواهید پرنده را از روی زمین بردارید، این کار را به‌آرامی و با دو دست انجام دهید، به‌طوری‌که دست‌ها به‌صورت فنجانی در دو طرف پرنده قرار بگیرند. پرنده‌ را فشار ندهید یا آن را محکم نگیرید.

تغذیه مرغ عشق

برای اینکه مرغ عشق را تشویق کنید تا با شما تعامل داشته باشد، با دست به آن غذا بدهید.

مقداری از غذای مرغ عشق، تکه‌ای میوه، یا مقداری دانه ارزن را با دست به او بدهید.

به دلیل آنکه پرنده‌های بزرگ‌سال معمولاً به بچه‌هایشان غذا می‌دهند، این کار به مرغ عشق شما کمک می‌کند که به شما اعتماد کند، همان‌طور که فرزندان به والدین خود اعتماد کامل دارند.

ساختن اعتماد به این شکل، به مرغ عشق کمک می‌کند تا با شما احساس راحتی بیشتری کند.

اگر شما نمی‌دانید که مرغ عشق کدام نوع غذا را دوست دارد و از خوردنش لذت می‌برد، همه انواع غذاها را امتحان کنید تا زمانی که غذایی را پیدا کنید که مرغ عشق خود نتواند در مقابلش مقاومت کند و حتماً برای خوردنش جلو بیاید.

تغذیه مرغ عشق وحشی
تغذیه مرغ عشق وحشی

دستی کردن مرغ عشق وحشی کار بسیار ظریفی است که صبر شما را می‌طلبد.

بازی کردن با مرغ عشق

بیشتر مواقع مرغ عشق را در دست خود جابه‌جا کنید تا به‌مرور احساس راحتی بیشتری با شما داشته باشد.

هنگامی‌که پرنده‌ به لمس کردن خو گرفت، آن را به مدت چند دقیقه در روز از قفس بیرون آورده و اجازه دهید بازی کند.

شما می‌توانید از یک اسباب‌بازی که موردعلاقه مرغ عشق است، استفاده کنید؛ و یا اینکه با همدیگر به آیینه نگاه کنید.

هرچقدر بیشتر مرغ عشق را لمس کنید و زمان بیشتری را با آن سپری کنید، پرنده بیشتر به شما، به‌عنوان یک دوست قابل‌اعتماد و مراقبی مهربان نگاه خواهد کرد و دستی کردن مرغ عشق وحشی، به راحتی انجام خواهد گرفت.

زمانی را برای بازی و استراحت با مرغ عشق خود سپری کنید. به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است 15 الی 20 دقیقه با مرغ عشق بازی کنید. سپس به آن اجازه دهید، در مدت‌زمانی که شما تلویزیون نگاه می‌کنید، روی دستتان بنشیند و استراحت کند.

صحبت کردن آرام با مرغ عشق

حتی اگر از دستی کردن مرغ عشق کمی ناامید شده‌اید، بر سر مرغ عشقان فریاد نزنید.

به‌آرامی و با لحن مؤدبانه با او صحبت کنید تا اطمینان کند و احساس امنیت داشته باشد.

با استفاده از صدایی آرام، به مرغ عشق خود کمک کنید تا بیشتر به شما اعتماد کرده و شما را بیشتر بشناسد.

ازآنجایی‌که پرندگان موجوداتی اجتماعی هستند، سعی کنید دائماً در حال صحبت با مرغ عشق خود باشید.

وقتی شما یک پرنده را قبول می‌کنید، جزو دسته آن پرنده قرار خواهید گرفت.

صبور باشید؛ زیرا برای دستی کردن مرغ عشق وحشی و ایجاد حس اعتماد، زمان لازم است.
ارتباط برقرار کردن با مرغ عشق پروسه‌ای زمان‌بر است.

روابط متقابل یک ‌شبه شکل نمی‌گیرند و مرغ عشق به زمان نیاز دارد تا بتواند به شما اعتماد کند.

به‌آرامی پیش بروید و هرگز ناامید نشوید و تا زمانی که یکدیگر را بشناسید دست از تلاش برندارید.

سرگرمی مرغ عشق

برای مرغ عشقتان اسباب‌بازی تهیه کنید.
به هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای مرغ عشقتان، اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که مخصوص پرنده‌ها ساخته‌شده‌اند.

مرغ‌های عشق به‌طور خاص اسباب‌بازی‌هایی را دوست دارند که از خودشان صدا تولید می‌کنند، بنابراین یک زنگوله می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید مرغ عشقتان را دستی کنید.

انواع مختلفی از اسباب‌بازی‌ها وجود دارند که برای مرغ‌های عشق ساخته‌شده‌اند. مثل اسباب‌بازی‌های چوبی، طناب‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که از پلاستیک‌های غیر سمی ساخته‌شده‌اند.

علاوه بر آن، می‌توانید برای مرغ عشقتان سایزهای مختلفی از قایق‌های چوبی را بخرید، به‌عنوان‌مثال قایقی از جنس چوب درخت زیتون یا درخت پرتقال. این بازی‌ها علاوه بر دستی کردن مرغ عشق وحشی سبب آرامش شما نیز می‌شود.

مجموعه‌های مختلفی از اسباب‌بازی‌ها را داشته باشید و هر 2 هفته یک‌بار اسباب‌بازی‌ها عوض کنید.

پرنده‌ها واقعاً باهوش هستند و به توجه بسیاری نیاز دارند. آن‌ها خیلی زود از اسباب‌بازی‌شان خسته می‌شوند؛ بنابراین چند تا مجموعه از اسباب‌بازی درست کنید و آن‌ها را تعویض کنید تا بتوانید چند روز یک‌دفعه مرغ عشقتان را هیجان‌زده کنید، بدون آنکه مرتباً در حال خرید اسباب‌بازی باشید.

پیشنهاد می‌کنیم، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

سرگرمی مرغ عشق

شستن مرغ عشق
شستن مرغ عشق

رام کردن مرغ عشق چگونه است؟

برای رام کردن مرغ عشق دو روش را در این مقاله برای شما بازگو خواهیم كرد.

ممكن است بعد از اینكه آن‌ها را به خانه آوردید برای مدت افسرده و ناراحت شوند و از شما ترس داشته باشند.

در این مدت زمان اصلاً كاری با آن نداشته باشید و در زمان گذاشتن آب و غذا بسیار با احتیاط عمل بكنید تا خود را با محیط جدید به آرامی وقف بدهد.

صبر و حوصله مهم ترین فاكتور برای رام كردن این پرنده‌ی خوش سیما است.

از حركات ناگهانی، صداهای بلند، ضربات سنگین به میله و قفس جداً خودداری كنید همه‌ی این‌ها سبب احساس ترس در پرنده می‌شود.

پس محیط زندگی آرام مهم ‌ترین شرط برای ماه‌های اول آن است. رام كردن مرغ عشق‌های بالغ كار آسانی نیست؛ بستگی به فرد دارد و میزان وقتی كه برای این كار می‌گذارد. تفاوت اصلی آن در مراحل ابتدایی آن است.

روش اول رام کردن مرغ عشق

در زمان‌های قدیم هم بیشتر از این روش استفاده می‌نمودند و به توجه، زمان و صبر فراوانی نیاز دارد.

اساس كار در اینجا بر پایه‌ی عادی شدن و حذف محرك‌های بی اثر است و بعد آن بستگی به كار شما دارد.

در این مدت هر روز زمانی را صرف غذا دادن به این مرغ عشق زیبا كنید و با نرمی و ملایمت با او صحبت نمایید.

در طول این دوره به هیچ عنوان حركت‌های تند و ناگهانی از خودتان نشان ندهید. زیرا این حیوان دوست داشتی از شما به عنوان محرك بسیار خطرناك و آسیب‌پذیر شناسایی می‌كند.

تنها عكس العملی كه مرغ عشق می‌تواند از خودش نشان دهد فرار است.

بعد از گذشت زمان به این پی خواهید برد كه این پرنده‌ی زیبا چگونه با شما عجین و انس گرفته است. حتی اگر دست خود را در داخل قفس ببرید عكس العمل تندی از خودش نشان نمی‌دهد و به كار خود ادامه می‌دهد.

به طور ذاتی به آن پی برده است كه شما هیچ‌گونه خطر یا آسیبی برای او ندارید و برایش به عنوان محرك بی اثر عمل می‌كنید.

ملایمت با مرغ عشق
ملایمت با مرغ عشق

روش دوم رام کردن مرغ عشق

در این روش علاوه بر نوع حیوان به عكس العملی كه حیوان از خود نشان می‌دهد فرق می‌كند. به طور مثال می‌خواهید به مرغ عشق زیبا با صدای شما به طرف شما بیاید باید در مرحله‌ی اول برای این كار در موقع غذا دادن یك صدای مخصوصی از خودتان دربیاورید مثل سوت زدن یا یك صدای ممتد.

توجه داشته باشید در تمام مدت زمان آموزش باید به یك نوع صدا از خودتان ساطع كنید تا برای این مرغ عشق شرطی شود.

در حین شنیدن صدای شما فوراً به گمان اینكه غذا به آن می‌دهید واكنش مثبتی از خودش نشان بدهد و به طرف شما جذب شود. به فرض با دست خودتان به او غذا یا سبزی كه دوست دارد بدهید و همیشه با دیدن دست شما برایش شرطی شده است و به سمت شما می‌آید. به این الگوی بسیار زیبا و جذاب در اصطلاح شرطی شدن كلاسیك خواهند گفت.

در صورتی رفتار پیچیده تر این رفتار ناكارآمد خواهد بود و به الگوی دیگر به نام شرطی شدن فعال نیاز خواهید داشت.

اساس این الگوی فعال بر پایه‌ی تنبیه و تلاش خواهد بود. بروز یك رفتار درست سبب پاداش می‌شود در غیر این صورت منجر به تنبیه آن خواهد شد.

اگر عمل و رفتار درستی از خود نشان بدهند قطعاً احتمال بروز مجدد آن افزایش پیدا می‌كند یا اگر رفتار نادرستی از خود نشان دهند و به تنبیه منجر بشود احتمال تكرار آن كاهش پیدا می‌كند.

چگونگی رام کردن مرغ عشق

حتی مقداری ارزن در دست خود قرار دهید و دست‌هایتان را به صورت آهسته داخل قفس بگذارید برای چند دقیقه دستتان را بدون حركت ثابت نگه دارید تا مرغ عشق بر روی دست شما بنشیند.

توجه داشته باشید در این مرحله باید مرغ عشق شما گرسنه باشد؛ اگر سیر باشد تمایلی به خوردن ارزن نخواهد داشت. اگر تمایلی به خوردن نداشت برای چند ساعت ظرف غذایش را از قفس در بیاورید تا این پرنده‌ی خوشرنگ و زیبا گشنه شود و به راحتی بر روی دست شما بنشیند.

بعد از نشستن بر روی دست شما اجازه دهید مقداری ارزن بخورد و به آرامی آن را نوازش كنید اگر دست شما را گاز گرفت هیچ‌گونه عكس العملی از خودتان نشان ندهید.

هر چند روز یک‌بار این عمل را تكرار كنید با این كار پرنده ی شما یاد خواهد گرفت كه با گاز گرفتن دست شما چیزی درست نخواهد شد.

كم كم برایش شرطی می‌شود كه با شما خوب رفتار كند و دیگر گاز نگیرد. بعد این كار با خیال آسوده می‌توانید آن را از قفس بیرون بیاورید.

غذای مرغ عشق
غذا دادن به مرغ عشق

نشستن مرغ عشق روی انگشت

آموزش مرغ عشق برای نشستن روی انگشت با استفاده از ارزن بهترین انتخاب است. برای این كار ابتدا مقداری ارزن را همراه با كمی عسل به انتهای انگشت بچسبانید سپس آن را به آرامی داخل قفس ببرید و آن را روی میله یا نشیمنگاه جایی كه این پرنده ی زیبا روی آن می‌نشیند قرار دهید. بعد از این كار پرنده فوراً به گوشه ای از قفس می‌پرد و به انگشت شما زل خواهد زد.

پرنده اگر چیز جدیدی وارد قفس آن‌ها شود به زمان نیاز دارد تا به آن عادت كند این كار چند بار در طول روز انجام بدهید حتی برای چند دقیقه انگشتتان را در داخل قفس نگه دارید تا به آن عادت می‌كند و احساس خطر نكند.

بعد از این زمان به دست شما عادت می‌كند این كار تا زمانی ادامه دهید كه به حضور دست شما در درون قفس عادت كرده باشد. در حین نشستن بر روی آن به آرامی پاهایش را نوازش كنید. حدود 1 هفته این كار طول خواهد كشید.

نکات رام کردن مرغ عشق

چند نكته‌ی مهمی كه باید به مرغ عشق خانگی آموزش داده شود در اینجا برای شما عزیزان بازگو خواهیم كرد. مهم‌ترین ویژگی این پرنده‌ سخن گفتن و تكرار كلمات خواهد بود.

پرنده‌های سخن‌گو ارزش فراوانی دارند؛ مرغ عشق هم یكی دیگر از این دسته پرندگان است.

 • از مهم‌ترین ابزار كار می‌توان صبر و تكرار مطالب و چگونگی انجام كار اشاره كرد. اگر تمایل دارید این پرنده‌ی خوش زبان را به حرف دربیاورید باید یك پرنده داشته باشید. زیرا هم‌زمان نمی‌توان دو تا مرغ عشق را وادار به حرف زدن كرد.
 • آموزش و رام كردن مرغ‌های عشق جوان بسیار راحت‌تر خواهد بود. این پرنده‌ها باید سالم و با نشاط باشند. در غیر این صورت باید زحمت بسیار زیادی كشید تا پرنده‌های پیرتر و كوچكتر را به زبان آورد.
 • پرنده‌های جنس نر خیلی زودتر و راحت‌تر نسبت به جنس ماده سخن می‌گویند و زحمت كمتری دارند.
 • جهت جلوگیری از فرار این پرنده‌های زیبا در داخل بهتر است پرهای آن‌ها را قیچی كنید و آن‌ها را رام كنید تا به راحتی روی دستتان بنشیند.
 • هر روز چند ساعت را صرف غذا و آب دادن به مرغ عشق و به آرامی با آن صحبت کنید. زیرا به طور ذاتی متوجه می‌شود كه شما برای آن هیچ‌گونه خطری ندارید و تبدیل به محرك بی‌اثر شده‌اید.
تغذیه
دادن غذا به پرنده ها

سایر نکات مهم

 • اگر تمایل دارید كه با صدا یا ریتم خاصی به سمت شما بیاید بهتر است در هنگام غذا دادن این صدا را از خودتان ساطع كنید تا برای آن هم شرطی شود.
 • بعد از رام كردن و روی دست نشستن، بهتر است كلمات را دوباره تكرار نمایید. تكرار كلمات كمك فراوانی می‌كند. چنانچه وقت اضافی برای سخن گفتن یا تكرار كلمات ندارید بهتر است رادیو یا تلویزیون را برایش روشن كنید تا با سخن گفتن آدم‌ها آشنایی پیدا كند.
 • به محض اینكه اولین كلمه را به زبان آورد دیگر كار شما راحت می‌شود و به آسانی می‌تواند كلمات بیشتری را یاد بگیرد.
 • آموزش دهنده‌ی سخن یا مربی بهتر است یك نفر باشد تا به راحتی با آن انس بگیرد.
 • هرگز تصور نكنید كه این مرغ عشق تنها است یا برایش جفتی تعیین كرد. در این صورت تمایلی به سخن گفتن ندارد.
 • بهتر است تنها یك مرغ عشق را آموزش دهید. چون اگر بیشتر باشند آموزش دادن رو فراموش و با یكدیگر بازی می‌كنند.
 • صدای این پرنده بسیار ضعیف است و برای اینكه صدایش مشخص‌تر شود آن را با میكروفن آشنا خواهند كرد. بعد از آموزش حتی قادر است جملات طولانی را هم بازگو كند.
 • مرغ عشق قابلیت و توانایی این را هم دارد كه به عنوان سرگرم كننده یا كارهای خنده دار آموزش ببیند. برای این كار باید از روش تشویق كردن بیشتر استفاده خواهند كرد.

آموزش حرف زدن به مرغ عشق خود

از کلمات و عبارات برای توصیف غذا یا فعالیت موردعلاقه مرغ عشق خود استفاده کنید تا اینکه پرنده‌تان کم‌کم زبان را یاد بگیرد.

به‌عنوان‌مثال هر زمان که وارد اتاقی می‌شوید که مرغ عشقتان در آن قرار دارد بگویید های (کلمه hi به معنی سلام توسط مرغ عشق راحت‌تر یاد گرفته می‌شود)، یا وقتی‌که خارج می‌شوید بگویید بای (مرغ عشق کلمه bye به معنی خدانگه‌دار را راحت‌تر یاد خواهد گرفت).

شما می‌توانید یک اسباب‌بازی موردعلاقه مرغ عشق خود را مرتباً نام ببرید مثل آیینه یا غذای موردعلاقه‌اش را بگویید مانند موز.

این کار می‌تواند به مرغ عشق کمک کند که کلمات را یاد بگیرد و کم‌کم به شما نزدیک شود.

جهت سخنگو کردن مرغ عشق، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

یاددادن رقص به پرنده!

یک سطح صاف مانند نیمکت انتخاب کنید و همواره از آن محل برای یاددادن رقص استفاده کنید.

یک موسیقی شاد را بگذارید و ببینید آیا پرنده‌تان واکنشش به این موسیقی مثبت است یا نه.

موسیقی‌های مختلفی را امتحان کنید، هرکدام از آن‌ها را که احساس کردید مرغ عشقتان دوست دارد، برای یاددادن رقص به آن انتخاب کنید.

تقلید کردن به مرغ عشقتان کمک می‌کند تا یاد بگیرد.

مرتباً دست‌ها و پاهایتان را به یک‌شکل عقب و جلو ببرید. درنهایت مرغ عشقتان شروع به تقلید کردن خواهد کرد.

هرگونه رفتاری؛ مانند رقص را بامحبت بسیار همراه کنید تا گیرایی و جاذبه داشته باشد.

اگر مرغ عشقتان به نظر پریشان می‌آید یا در حالتی نیست که چیزی بخواهد یاد بگیرد، مجبورش نکنید. آن را به قفسش برگردانید و دوباره حدود 15 دقیقه بعد امتحان کنید.

با ما همراه باشید تا با سایر نکات و روش‌های دستی کردن مرغ عشق وحشی آشنا شوید.

دقت به رفتارهای خشونت‌آمیزشان

بعضی‌اوقات مرغ‌های عشق برای نشان دادن ناراحتی‌شان با منقارشان گاز می‌گیرند.

برای بازگرداندن این رفتار و تشویقش به یک رفتار مثبت، از پرت کردن حواسش استفاده کنید.

اگر مرغ عشق شما را گاز می‌گیرد با جدیت و بدون اینکه داد بزنید بگویید نه. سپس آن را زمین بگذارید و اجازه دهید در اطراف پرواز کند یا اینکه روی یک نیمکت چوبی بنشیند و استراحت کند.

گاز گرفتن مرغ عشق

بر سر پرنده‌تان فریاد نزنید یا اینکه سعی نکنید ناراحتش کنید. این کار فقط باعث خواهد شد که مرغ عشق از شما بترسد و این اعمال را با خشونت بیشتری در آینده ادامه خواهد داد.

مرغ عشق‌های کوچک از منقارشان برای جستجو و کشف اطراف استفاده می‌کنند و کمتر گاز می‌گیرند. این‌یک رفتار طبیعی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

پرسش و پاسخ

برای اهلی شدن یک مرغ عشق چه مدت باید صبر کرد؟

پاسخ: از آنجایی که مرغ عشق اخلاق های متفاوتی دارند، زمان یکسانی برای آن ها وجود ندارد. شما با محبت کردن بیشتر و نوازش آن ها می توانید زودتر او را دستی کنید.

آیا مرغ عشق های وحشی نیز به راحتی دستی می شوند؟

پاسخ: بله . با تلاش و رعایت نکات و اصول مهمی که گفته شد می توانید به راحتی حتی یک مرغ عشق بسیار وحشی را دستی کنید.البته پیشنهاد ما این است در این زمینه خواندن مقاله ی دستی کردن مرغ عشق وحشی را نیز از دست ندهید.

چرا مرغ عشقم از دستم غذا نمی‌خورد؟

  پاسخ: بعضی از پرنده‌ها بیشتر از سایرین ویژگی مای طبیعی و وحشی خود را حفظ می‌کنند؛ اما شما صبور باشید و به تلاش خود ادامه دهید. روش‌هایی که در بالا توضیح داده شد را انجام دهید.

چگونه می‌توانیم کاری کنم که مرغ عشقم از من نترسد؟

پاسخ: صبر و آموزش دادن مداوم و روزانه و همچنین رفتار کردن به نرمی می‌تواند به شما و پرنده‌تان کمک کند.

من چگونه می‌توانم آموزش دادن به مرغ عشقم را شروع کنم؟ آیا گرفتن آن به‌طور ناگهانی، کار اشتباهی ست؟

بله! هرگز مرغ عشق را با سرعت نگیرید (حالت قاپیدن). اگر این کار را کنید آن‌ها هرگز به دست‌های شما اعتماد نخواهند کرد و آموزش دادن را سخت‌تر خواهد کرد. اول‌ازهمه تلاش کنید که آن‌ها بیایند روی انگشت شما و بعد دستتان را از قفس بیرون بیاورید.

کلام آخر

خب به پایان مقاله رام کردن مرغ عشق رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.


شما می‌توانید حیوانات خانگی موردنظر خود را از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

43 پاسخ به “آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن مرغ عشق

  1. سلام وقت بخیر
   بهترین سن برای دستی کردن مرغ عشق، بین ۶ هفتگی و ۴ ماهگی هست
   درمورد روش دستی کردن مرغ عشق در همین مقاله به طور کامل توضیح داده شده است
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

 1. سلام ممنونم از سایت خوبتون ✨🙂
  من یه مرغ عشق دارم که بعضی وقتا که با ملایمت باهاش حرف میزنم برای گفتن بله آروم چشماش رو باز و بسته می‌کنه
  وقتی می خوام بهش دست بزنم منقارشو آماده گاز گرفتن می‌کنه
  خیلی وقته دارمش از وقتی که اسفنجیش رنگ نگرفته بود
  بعد اینکه ماده هستش و همینطوری بابام گرفتنش از روی درخت
  می خواستم بدونم الان به سختی دستی میشه؟

 2. مرغ عشق من اینطوریه که وقتی دستمو میبرم تو قفس که بیارم مش بیرون بال بال میزنه و الان در قفسو باز گذاشتم بیرون نمیاد
  و ماده هست و تکی خریدمش باقفسش، یه توپ هم داخل قفسش کزاشتم با از اون ظرف آب ها و ضرف غذای مخصوص
  و نشته روی میله ی ظرف غذاش و زیاد تکون نمیخوره و یکم ازم میترسه و دیوز خریدمش

 3. سلام من امروز دوتا مرغ عشق خریدم یکی نر ک رنگش سفید است و یکی ماده ک‌رنگش زرد است و فروشنده گفت‌۸ ماهشون هست ایا میتونم دستیشون کنم؟؟؟

 4. سلام من امروز مرغ عشق اهلی گرفتم رو دستم میان اما میخام ناز کنم گاز میگیره دوتا شون هم اهلین اینارو جدا کنم وحشی نشن یا نمیشن چکار کنم که وحشی نشن

 5. تروخدا کمک کنید من نزدیک ۳ ماهه دو تا مرغ عشق خریدم وقتی ۳ ماهه بدن خریدم همیشه پیششونم فقط دوبار اوردمشون بیرون رو دست میان از دستم غذا میخورن ولی بیرون میان و گاز میگیرن تروخدا بگید چیکار کنم لطفا چیکار کنم اهلی شن.

 6. سلام من نزدیک به دو روز به جفت مرغ عشق دارم میخواستم بدونم این طبیعیه که همش یک جا نشستند؟؟

 7. سلام و عرض ادب
  ممنون از مقاله ای که نوشتید
  ولی من ی جایی خونده بودم که اگه مرغ عشق به آینه نگاه کنه افسرده میشه
  درست؟

  1. سلام متین عزیز
   خیلی ممنون از نظر زیباتون. این موردی ام که گفتید مربوط میشه به زمان هایی که مرغ عشق به صورت مداوم و زمان زیادی و جلو آینه باشه.
   بازم به ما سر بزنید.

  2. سلام من یه مرغ عشق دارم که نوکش یه کوچولو شکسته راه حلی برای درمانش هست یا درمان نداره؟

 8. من می‌خواهم مرغ عشقم را از قفس بیرون بیارم من را گاز میگرد یا فرار می‌کند و جفتش جیغ می‌زند
  شما که این هم اطلاعات دارید لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم
  حتی روز ساعت ها پیشان هستم

  اگه راهنماییم کنید ممنونم
  و ممنونم از سایت خوبتون

 9. سلام مرغ عشق دارم جوجه بودن بزرگ که شدن از پدر ومادر جداشون کردم الان یکی از جوجه ها هی چب وراست همیشه در حال حرکته نیاز به نر دارد یا طبیعیه

 10. سلام من یه جفت مرغ عشق دارم قبل از اینکه بیارم خونه خودم دستی بودن ولی از موقعی که اومدم خونه من وحشی شدن دوباره
  میشه بگین باید چیکار کنم

 11. سلام من هفت ماه پیش یک جفت مرغ عشق خریدم تقذیه مناسبی هم دارن ولی تخم نگذاشتن هنوز شاید توی ان هفت ماه سه بار رفت توی لونه بعضی وقت ها گاز میگرن ولی وقتی دستم رو توی قفس میبرم میترسن و فرار میکنن باید چکار کنم هم برای تخم گذاری و دستی کردن
  لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام کاربر گرامی
   در هنگام غذا دادن به پرنده هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چرا که پرنده، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس‌العمل دفاعی را از خود بروز خواهد داد.

 12. سلام ببخشید من دو سه روزه که یک مرغ عشق بالغ خریده ام و دوست دارم باهاش رفیق بشم و بیاد روی دستم.من نزدیک قفسش میشم نمی‌ترسه اما وقتی که دستمو داخل قفس میبرم فرار می‌کنه میشه بگید چیکار کنم

  1. سلام کاربر گرامی
   هنوز به شما عادت نکرده و ترس و استرسی که از محیط و شما دارد دلیل این رفتار اوست. به تکرار این کار اسرار نکنید؛ زیرا باعث افزایش بیشتر استرس پرنده می‌شود. از راه دوستی امتحان کنید. با اسباب بازی و هدیه آن را آرام کنید تا با شما خو بگیرد.

 13. سلام من مرغ عشق ۲ ساله نرم که با جفتش جفت گیری کرده والان جفتش چند تا تخم گذاشته اهلی اش کردم ولی نمیدانم چرا وقتی از قفس بیرونش میاورم منقارش را به هم می‌زند من سعی می‌کنم با حرف زدن و نوازش آرامش کنم‌ ولی ارام نمیشود به نظر شما به این کار ادامه بدم یا نه؟

  ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ممنون از شما❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  1. سلام
   سعی کنید در دو قفس جداگانه باشند و با هم بیرون نباشند تا بیشتر به هم عادت کنند و هم دیگر را بشناسند. پرنده‌ی شما هنوز به زمان نیاز دارد.
   البته یکی از راه هایی که پرنده ها بازی می‌کنند زدن نوک‌های همدیگر است. آن‌ها در حین بازی نوک های همدیگر را گرفته و به هم قفل می کنند. به رفتار آنها بیشتر دقت کنید.
   ممنون که به وبلاگ ما سر زدید.

 14. سلام من یک مرغ عشق دارم می خوام سخنگو شه سه ماهه هم است ایا بخاطر اینکه عروس هلندی بغل قفس اونه بهم اهمیت نمیده چون خیلی عروسمو دوست داره

 15. سلام یه سوال وقتی دستم و میبرم توی قفس مرغ عشقام بیش از حد می ترسن یه روزه دارمشون ایا طبیعیه یا نع چون خیلی خیلی می ترسن

  1. سلام وقت بخیر، بله کاملا طبیعیه.
   با انجام روش‌هایی که در مطلب بالا گفته شده مطمئنا می‌تونید مرغ‌های عشق خود را دستی کنید.

 16. من مرغ عشقم رو دستی نمیشه غذا بهشون میدم میان رو دستم ولی بعد ۳ ثانیه میرن رو تابشتون چکار کنم

 17. عالی ممنون من هنوز نخریدم تا چند روز اینده میخرم میخواستم از قبل با رفتارشون اشنا بشم

 18. سلام من مرغ عشقام اهنگ میخونن ولی حرف نمیزنن و پسره فقط با محکم گاز گرفتن دستم میاد سمتم و اصلا رفتار خوبی نشون نمیدن هرچند که بهشون میوه های اسباب بازی های مورد علاقشونو بهشون میدم و حرف میزنم باز هم بد رفتاری میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.