دستی کردن مرغ عشق وحشی

مرغ‌های عشق می‌توانند حیوانات خانگی مهربانی باشند، اما باید تمرین‌ها و فعالیت‌هایی را انجام دهید تا با شما ارتباط برقرار کنند. اگر مرغ عشق خود را تازه خریده‌اید یا اینکه سال‌هاست که آن را دارید، می‌توانید به او کمک کنید تا شما را مانند یک دوست ببیند. با ایجاد حس اعتماد و ساختن یک محیط مساعد، شما و مرغ عشقتان می‌توانید رابطه‌ای دوستانه با یکدیگر برقرار کنید.
بدین منظور ما سه روش برای دستی کردن مرغ عشق وحشی به شما پیشنهاد می‌دهیم، مطمئن باشید درنهایت یکی از این روش‌ها باعث رام شدن مرغ عشق شما خواهد شد.

دستی کردن مرغ عشق وحشی
دستی کردن مرغ عشق وحشی

روش اول: به دست آوردن اعتماد مرغ عشق

به مرغ عشق‌های جدید خود زمان بدهید تا با خانه جدیدشان، وفق پیدا کنند.
حیوانات خانگی با تغییر در صاحب و محیط زندگی‌شان احساس شکست می‌کنند. اگر این تغییر یک قفس جدید یا یک فضای جدید است، به مرغ عشق خود یک هفته یا دو هفته فرصت دهید تا کاملاً با فضای خانه شما آشنا شود، سپس برای دستی کردنش تلاش کنید.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

این مورد نه‌تنها برای حیوانات خانگی، بلکه برای انسان‌ها هم صادق است، مثلاً وقتی برای کاری قرار است به محیط جدیدی وارد شویم حتماً برای اینکه استرس کمتری را تحمل‌کنیم باید کمی زودتر از موعد مقرر در آنجا باشیم تا با محیط آشنا شویم. در مورد مرغ‌های عشق که بسیار حساس هستند، نیز این موضوع صدق می‌کند.
در این مدت یک الی دوهفته‌ای، مرغ عشقتان را نادیده نگیرید. دستی کردن مرغ عشق وحشی بسیار ساده است به شرطی که با او عاشقانه صحبت کنید و چنددقیقه‌ای را کنار قفسش در طی روز سپری کنید.

وقت گذاشتن برای مرغ عشق

زمانی برای بیرون بردن مرغ عشق به‌صورت روزانه و منظم بگذارید. هرچقدر مدت‌زمان بیشتری را با پرنده‌‌ی خود بگذرانید، او شما را بیشتر به‌عنوان یک دوست خواهد دید. مخصوصاً اگر شما بیشتر اوقات سرکار یا مدرسه هستید، وقت گذراندن با او، باعث می‌شود تا مرغ عشق بیشتر به شما اعتماد کند. هر شب به مدت 10 دقیقه فقط روی مرغ عشق خود تمرکز کنید. با همدیگر روی زمین‌بازی کنید یا فقط صحبت کنید.

درحالی‌که برای دستی کردن مرغ عشق وحشی به زمان گذاشتن 10 دقیقه‌ای در طول روز نیاز دارید، بسیار عالی خواهد شد اگر بتوانید زمان بیشتری را برای مرغ عشقتان اختصاص دهید.
مرغ‌های عشق در این مورد کمی شبیه به انسان‌ها هستند. واقعاً سخت است به کسی که نمی‌شناسید اعتماد کنید. سپری کردن زمان با یکدیگر به مرغ عشق این امکان را می‌دهد که شما را بیشتر بشناسد و به شما اعتماد کند.

لمس کردن ملایم مرغ عشق

مرغ عشق خود را به‌آرامی جابه‌جا کنید و وقتی‌که از قفس بیرون می‌آورید بسیار مراقب باشید، یا اینکه وقتی روی انگشتتان نشست بسیار آرام بمانید. اگر مرغ عشق نمی‌خواهد لمس شود هرگز به‌زور متوسل نشوید. همواره با مرغ عشق خود با احترام رفتار کنید و اجازه دهید کم‌کم شما را بشناسد. اگر پرنده را می‌خواهید از روی زمین بردارید، این کار را به‌آرامی و با دودست انجام دهید، به‌طوری‌که دست‌ها به‌صورت فنجانی در دو طرف پرنده قرار بگیرند.
پرنده‌ را فشار ندهید یا آن را محکم نگیرید.

تغذیه مرغ عشق

برای اینکه مرغ عشق را تشویق کنید تا با شما تعامل داشته باشد، با دست به آن غذا بدهید.
مقداری از غذای مرغ عشق، تکه‌ای میوه، یا مقداری دانه ارزن را برای غذا دادن با دست به آن استفاده کنید. به دلیل آنکه پرنده‌های بزرگ‌سال معمولاً به بچه‌هایشان غذا می‌دهند، این کار به مرغ عشق شما کمک می‌کند که به شما اعتماد کند، همان‌طور که فرزندان به والدین خود اعتماد کامل دارند. ساختن اعتماد به این شکل به مرغ عشق کمک می‌کند تا با شما احساس راحتی بیشتری کند.

اگر شما نمی‌دانید که مرغ عشق کدام نوع غذا را دوست دارد و از خوردنش لذت می‌برد، همه انواع غذاها را امتحان کنید تا زمانی که غذایی را پیدا کنید که مرغ عشق خود نتواند در مقابلش مقاومت کند و حتماً برای خوردنش جلو بیاید. دستی کردن مرغ عشق وحشی کار بسیار ظریفی است که صبر شما را می‌طلبد.

تغذیه مرغ عشق
تغذیه مرغ عشق

بازی کردن با مرغ عشق

بیشتر مواقع مرغ عشق را در دست خود جابه‌جا کنید تا به‌مرور احساس راحتی بیشتری با شما داشته باشد.
هنگامی‌که پرنده‌ به لمس کردن خو گرفت، آن را به مدت چند دقیقه در روز از قفس بیرون آورده و اجازه دهید بازی کند. شما می‌توانید از یک اسباب‌بازی که موردعلاقه مرغ عشق است، استفاده کنید؛ و یا اینکه با همدیگر به آیینه نگاه کنید. هرچقدر بیشتر مرغ عشق را لمس کنید و زمان بیشتری را با آن سپری کنید، پرنده بیشتر به شما، به‌عنوان یک دوست قابل‌اعتماد و مراقبی مهربان نگاه خواهد کرد و دستی کردن مرغ عشق وحشی به راحتی انجام خواهد گرفت.

زمانی را برای بازی و استراحت با مرغ عشق خود سپری کنید. به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است 15 الی 20 دقیقه با مرغ عشق بازی کنید. سپس به آن اجازه دهید، در مدت‌زمانی که شما تلویزیون نگاه می‌کنید، روی دستتان بنشیند و استراحت کند.

صحبت کردن آرام با مرغ عشق

حتی اگر احساس ناامیدی می‌کنید، بر سر مرغ عشقان فریاد نزنید. به‌آرامی و با لحن مؤدبانه با او صحبت کنید تا اطمینان کند و احساس امنیت داشته باشد. با استفاده از صدایی آرام، به مرغ عشق خود کمک کنید تا بیشتر به شما اعتماد کرده و شما را بیشتر بشناسد.
ازآنجایی‌که پرندگان موجوداتی اجتماعی هستند، سعی کنید دائماً در حال صحبت با مرغ عشق خود باشید. وقتی شما یک پرنده را قبول می‌کنید، جزو دسته آن پرنده قرار خواهید گرفت.

صبور باشید زیرا برای دستی کردن مرغ عشق وحشی و ایجاد حس اعتماد زمان لازم است.
ارتباط برقرار کردن با مرغ عشق پروسه‌ای زمان‌بر است. روابط متقابل یک ‌شبه شکل نمی‌گیرند و مرغ عشق به زمان نیاز دارد تا بتواند به شما اعتماد کند. به‌آرامی پیش بروید و هرگز ناامید نشوید و تا زمانی که یکدیگر را بشناسید دست از تلاش برندارید.

روش دوم: ساختن یک محیط بهتر

با مرغ عشق خود به یک اتاق بروید تا پرنده را تشویق کنید که با شما ارتباط برقرار کند.
مرغ عشق خود را به یک محیط جدید بیرون از قفسش ببرید. وقتی با یک فعالیت جدید یا درخواست جدید از جانب شما مواجه می‌شود، از خانه‌اش دوری می‌کند. جابجایی پرنده به یک فضای جدید باعث می‌شود که به شما، به‌عنوان یک فرد آشنا در یک جای غریب علاقه بیشتری پیدا کند و بتوانید روابطتان را از این طریق بهبود ببخشید.


برای توضیح بهتر می‌توانیم دو نفر را در نظر بگیریم، درزمانی که این دو در شهر محل تولدشان بودند، رابطه چندان دوستانه‌ای باهم نداشتند، ولی وقتی‌که به یک شهر دیگر برای کاری می‌روند، به علت دوری از خانه و وطن باهم دوست می‌شوند، البته در مورد انسان‌ها سایر ملاحظات و سودمندی‌ها را نیز باید در نظر بگیریم ولی درهرحال پرندگان نیز وقتی مدتی با یک فرد زندگی کنند، به آن فرد حس نزدیکی بیشتری می‌کنند تا سایر افراد.
به‌عنوان‌مثال می‌توانید مرغ عشقتان را به اتاق‌خوابتان ببرید.
اگر پنکه سقفی دارید، آن را خاموش‌کنید تا مرغ عشق بتواند روی پره‌های آن بپرد و پرواز کند. همانطور که دیدید دستی کردن مرغ عشق وحشی شامل نکات ظریفی است.

ساخت محیطی برای مرغ عشق
ساخت محیطی برای مرغ عشق

تاثیر محیط بر دستی کردن مرغ عشق وحشی

اگر می‌خواهید مرغ عشقتان را بشناسید، صداهای اطراف پرنده در اتاق مثل صدای حیوانات خانگی دیگر یا سروصدای بچه‌ها را به حداقل برسانید. محیط آرام استرس کمتری را برای پرنده ایجاد می‌کند و به پرنده کمک می‌کند تا با آرامش بیشتری به شناختن شما بپردازد.
تلویزیون و یا رادیو را خاموش‌کنید. افراد دیگر و سایر حیوانات خانگی را اتاق بیرون کنید.

نور اتاق را کم کنید تا مرغ عشقتان دچار استرس کمتری شود.
در اتاقی که می‌خواهید همدیگر را بیشتر بشناسید، تعدادی از چراغ‌ها را خاموش‌کنید. چراغ‌های پرنور می‌توانند برای مرغ عشقتان استرس‌زا باشند؛ بنابراین نور اتاق را کم کنید تا یک محیط کم استرس برای دوست شدن با پرنده‌تان بسازید. شما می‌توانید از چراغ‌های خواب کم‌نور به‌جای لامپ‌های پرنور و نورافشان‌ها استفاده کنید، یا می‌توانید برای نورافشان‌هایتان یک تنظیم‌کننده نور نصب کنید تا در مواقع لزوم بتوان به‌راحتی نور را کم‌وزیاد کرد.

اندازه مناسب در قفس مرغ عشق

قفسی را با یک در به‌اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید تا بتوانید به‌راحتی دست خود را داخل قفس ببرید و مرغ عشق را بیرون بیاورید.
در قفس نباید خیلی بزرگ باشد، اما باید به‌اندازه‌ای باشد که بتوان با استفاده از دست مرغ عشق را بیرون آورد. یک ورودی کوچک باعث می‌شود مرغ عشقتان احساس ناراحتی و گوشه‌گیری کند.
اگر در قفس خیلی بزرگ باشد، به مرغ عشقتان این اجازه را می‌دهد تا به سرش فکر فرار بزند.
حداقل سایز قفس مرغ‌های عشق باید 24 اینچ (61 سانتی‌متر) طول، 18 اینچ (46 سانتی‌متر) عرض و 24 اینچ (61 سانتی‌متر) ارتفاع داشته باشد. میله‌ها باید حداقل فاصله 5 اینچی (1.3 سانتی‌متری) را داشته باشند. البته بهتر است که قفس به شکل مستطیل با طول بیشتری باشد تا مرغ عشقتان بتواند درون قفس دور بزند و پرواز کند.

روش سوم: با مرغ عشقتان سرگرم شوید

برای مرغ عشقتان اسباب‌بازی تهیه کنید.
به هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای مرغ عشقتان، اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که مخصوص پرنده‌ها ساخته‌شده‌اند. مرغ‌های عشق به‌طور خاص اسباب‌بازی‌هایی را دوست دارند که از خودشان صدا تولید می‌کنند، بنابراین یک زنگوله می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید مرغ عشقتان را دستی کنید. انواع مختلفی از اسباب‌بازی‌ها وجود دارند که برای مرغ‌های عشق ساخته‌شده‌اند، مثل اسباب‌بازی‌های چوبی، طناب‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که از پلاستیک‌های غیر سمی ساخته‌شده‌اند. علاوه بر آن، می‌توانید برای مرغ عشقتان سایزهای مختلفی از قایق‌های چوبی را بخرید، به‌عنوان‌مثال قایقی از جنس چوب درخت زیتون یا درخت پرتقال. این بازی‌ها علاوه بر دستی کردن مرغ عشق وحشی سبب آرامش شما نیز می‌شود.


مجموعه‌های مختلفی از اسباب‌بازی‌ها را داشته باشید؛ که می‌توانید هر 1 الی 2 هفته آن‌ها را عوض کنید. به‌عبارت‌دیگر هر 2 هفته یک‌بار اسباب‌بازی‌ها عوض کنید. پرنده‌ها واقعاً باهوش هستند و به توجه بسیاری نیاز دارند. آن‌ها خیلی زود از اسباب‌بازی‌شان خسته می‌شوند؛ بنابراین چند تا مجموعه از اسباب‌بازی درست کنید و آن‌ها را تعویض کنید تا بتوانید چند روز یک‌دفعه مرغ عشقتان را هیجان‌زده کنید، بدون آنکه مرتباً در حال خرید اسباب‌بازی باشید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی سرگرم کردن مرغ عشق خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.

یاددادن حرف زدن به مرغ عشق خود

از کلمات و عبارات برای توصیف غذای یا فعالیت موردعلاقه مرغ عشق خود استفاده کنید تا اینکه پرنده‌تان کم‌کم زبان را یاد بگیرد. به‌عنوان‌مثال هر زمان که وارد اتاقی می‌شوید که مرغ عشقتان در آن قرار دارد بگویید های (کلمه hi به معنی سلام توسط مرغ عشق راحت‌تر یاد گرفته می‌شود)، یا وقتی‌که خارج می‌شوید بگویید بای (مرغ عشق کلمه bye به معنی خدانگه‌دار را راحت‌تر یاد خواهد گرفت). شما می‌توانید یک اسباب‌بازی موردعلاقه مرغ عشق خود را مرتباً نام ببرید مثل آیینه یا غذای موردعلاقه‌اش را بگویید مانند موز. این کار می‌تواند به مرغ عشق کمک کند که کلمات را یاد بگیرد و کم‌کم به شما نزدیک شود.

یاددادن رقص به پرنده!

یک سطح صاف مانند نیمکت انتخاب کنید و همواره از آن محل برای یاددادن رقص استفاده کنید. یک موسیقی شاد را بگذارید و ببینید آیا پرنده‌تان واکنشش به این موسیقی مثبت است یا نه. موسیقی‌های مختلفی را امتحان کنید، هرکدام از آن‌ها را که احساس کردید مرغ عشقتان دوست دارد برای یاددادن رقص به آن انتخاب کنید. تقلید کردن به مرغ عشقتان کمک می‌کند تا یاد بگیرد. مرتباً دست‌ها و پاهایتان را به یک‌شکل عقب و جلو ببرید. درنهایت مرغ عشقتان شروع به تقلید کردن خواهد کرد.
هرگونه رفتاری مانند رقص را بامحبت بسیار همراه کنید تا گیرایی و جاذبه داشته باشد.
اگر مرغ عشقتان به نظر پریشان می‌آید یا در حالتی نیست که چیزی بخواهد یاد بگیرد، مجبورش نکنید. آن را به قفسش برگردانید و دوباره حدود 15 دقیقه بعد امتحان کنید.

با ما همراه باشید تا با سایر نکات و روش‌های دستی کردن مرغ عشق وحشی آشنا شوید.

دقت به رفتارهای خشونت‌آمیزشان

بعضی‌اوقات مرغ‌های عشق برای نشان دادن ناراحتی‌شان با منقارشان گاز می‌گیرند. برای بازگرداندن این رفتار و تشویقش به یک رفتار مثبت، از پرت کردن حواسش استفاده کنید. اگر مرغ عشق شما را گاز می‌گیرد با جدیت و بدون اینکه داد بزنید بگویید نه. سپس آن را زمین بگذارید و اجازه دهید در اطراف پرواز کند یا اینکه روی یک نیمکت چوبی بنشیند و استراحت کند.
بر سر پرنده‌تان فریاد نزنید یا اینکه سعی نکنید ناراحتش کنید. این کار فقط باعث خواهد شد که مرغ عشق از شما بترسد و این اعمال را با خشونت بیشتری در آینده ادامه خواهد داد.
مرغ عشق‌های کوچک از منقارشان برای جستجو و کشف اطراف استفاده می‌کنند و کمتر گاز می‌گیرند. این‌یک رفتار طبیعی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

سرگرم شدن با مرغ عشق
سرگرم شدن با مرغ عشق

پرسش‌های متداول

در ادامه پرسش‌ها و پاسخ های متداول را خواهید دید؛ که ممکن است برای هرکدام از شما پیش بیاید:

چگونه می‌توانیم کاری کنم که مرغ عشقم از من نترسد؟
پاسخ: صبر و آموزش دادن مداوم و روزانه و همچنین رفتار کردن به نرمی می‌تواند به شما و پرنده‌تان کمک کند.

چرا مرغ عشقم از دستم غذا نمی‌خورد؟
پاسخ: بعضی از پرنده‌ها بیشتر از سایرین ویژگی مای طبیعی و وحشی خود را حفظ می‌کنند؛ اما شما صبور باشید و به تلاش خود ادامه دهید. روش‌هایی که در بالا توضیح داده شد را انجام دهید.

من چگونه می‌توانم آموزش دادن به مرغ عشقم را شروع کنم؟ آیا گرفتن آن به‌طور ناگهانی، کار اشتباهی ست؟
بله! هرگز مرغ عشق را با سرعت نگیرید (حالت قاپیدن). اگر این کار را کنید آن‌ها هرگز به دست‌های شما اعتماد نخواهند کرد و آموزش دادن را سخت‌تر خواهد کرد. اول‌ازهمه تلاش کنید که آن‌ها بیایند روی انگشت شما و بعد دستتان را از قفس بیرون بیاورید.

سایر پرسش های مهم

من 5 هفته پیش دو تا مرغ عشق خریدم که از من می‌ترسیدند. امروز دیدم که سعی می‌کنند تا در قفس را باز کنند. من چه‌کار باید کنم؟
پاسخ: دستتان را روی قفس بگذارید. آواز بخوانید و با آن‌ها صحبت کنید. مدتی به همین منوال ادامه دهید تا مرغ عشق‌هایتان به صدای شما عادت کنند. کم‌کم دستتان را به درون قفس ببرید به‌آرامی این کار را انجام دهید تا آن‌ها احساس ناراحتی نکنند. بعد از مدتی آن‌ها روی دستتان می‌نشینند.

چرا مرغ عشق‌های من مرا گاز می‌گیرند ولی شوهرم را دوست دارند؟
پاسخ: پرنده‌ها علایق خودشان را دارند و این کاملاً طبیعی است. من میگویم که شما باید وقت بیشتری را با آن‌ها بگذرانید و صبور باشید. خصوصاً اینکه سرشان داد نزنید. از مکان کوچکی مانند حمام شروع کنید. مرغ‌های عشق را در دست بگیرید. از همسرتان نیز کمک بگیرید. کم‌کم همسرتان خارج شود و شما را با مرغ‌های عشق تنها بگذارد. این پروسه مدتی طول خواهد کشید اما شما صبور باشید، بالاخره نتیجه خواهد داد.

ما چهار ماه پیش دو تا مرغ عشق را خریدیم. آن‌ها دست‌آموز نبودند، بنابراین به حال خودشان رهایشان کردیم. یکی از آن‌ها چند روز پیش مرد و دیگری بسیار افسرده و غمگین به نظر می‌رسد. چه پیشنهادی دارید؟
پاسخ: یک جفت برای مرغ عشقتان بخرید. حتماً از جنس مخالف و ترجیحاً با سن کمتر باشد. مسلماً دیگر افسرده نخواهد بود.

نکته مهم: نوزاد مرغ عشق راحت‌تر دستی می‌شود و ارتباط برقرار می‌کند.

کلام آخر

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خریدوفروش حیوانات خانگی موردنظر خود به سایت واسط کالا سر بزنید و با قیمت مناسب مرغ عشق زیبایی برای خود خریداری کنید.

منبع:
wikihow.pet

برچسب:
نظرات
امیر

امیر

من مرغ عشقم را پر هایش راچییدم اما پس از مدتی افسرده شد میشه بگین چکار بکنم

مانی

مانی

سلام ببخشید مرغ عشق های من نمیان روی دست فرار میکنن چکار میتونم بکنم

ثبت نظر