روش‌های اصولی رام کردن و اهلی کردن گربه

تربیت گربه

تربیت گربه وحشی به علم و صبر همراه با توجه و دقت بسیار نیاز دارد. یک گربه وحشی، گربه‌ای اهلی بوده است که به حیات‌وحش برگردانده شده است و به‌طور طبیعی با انسان‌ها ارتباط خوبی ندارد، به‌عبارت‌دیگر اجتماعی نیست. اگر گربه یا بچه ‌گربه‌ای ظاهراً سالم باشد و شما سعی در تربیت کردنش دارید، همیشه در ذهنتان این نکته را به یاد داشته باشید که این گربه یا بچه‌گربه از شما خواهد ترسید و احتمالاً شما را گاز می‌گیرد.

 هرچند، اگر شما یک گربه یا بچه‌ گربه رهاشده و بدون صاحب را پیدا کردید یا به سرپرستی قبول کردید که رفتارهای انسان‌ها را بدون گاز گرفتن، تحمل می‌کند، می‌توانید آموزش دادن آن را شروع کنید و آن را به یک گربه با رفتاری قابل‌قبول تبدیل کنید. شما نمی‌توانید یک گربه خانگی را بیرون از خانه رها کنید، اما این امکان هست که یک بچه‌گربه وحشی را تربیت کنید.

در بعضی‌اوقات تمام چیزی که برای تبدیل کردن یک بچه‌گربه ترسیده به یک حیوان خانگی جالب نیاز دارید، صبر کردن به مدت طولانی است. اولین هدفتان برای تربیت گربه باید ساختن محیطی راحت در اطرافتان باشد. سپس باید گربه را برای معاینات پزشکی نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید که سالم است و هیچ‌گونه بیماری‌ای ندارد. در ادامه همراه باشید تا پاسخ ما را به این سؤال دریابید: چگونه گربه را تربیت کنیم؟

تربیت گربه
تربیت گربه

شناخت شخصیت گربه

گربه را به مدت چند روز نگاه کنید. این راه به شما کمک می‌کند که بتوانید طبیعتش را تعیین کنید و این کار به شما در تربیت گربه کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.

مخصوصاً وقتی‌که انسان‌ها به گربه نزدیک می‌شوند، رفتار و حالاتش را زیر نظر بگیرید. آیا گربه از آدم‌ها می‌ترسد یا گریزان است؟ آیا ناراحت است؟

اگر شما فکر می‌کنید که گربه خطرناک است، نباید سعی کنید که به آن دست بزنید. به‌جای آن با محیط‌زیست یا جمعیت حمایت از حیوانات تماس بگیرید.

اگر شما فکر می‌کنید که گربه در حالت خطرناکی قرارگرفته، افراد آموزش‌دیده در محیط‌زیست، می‌توانند به‌صورت کاملاً تخصصی گربه را بگیرند.

جهت پرسش و پاسخ‌های رایج پیرامون گربه می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

چرا گربه؟!

شناخت زبان بدن گربه

برای تربیت گربه لازم و ضروری است که حتماً با زبان بدن آن‌ها آشنا شوید.

گربه‌ها احساساتشان را با زبان بدن خود که می‌تواند به‌وضوح قابل‌درک باشد، نشان می‌دهند. به‌عنوان‌مثال:

ظاهر یک گربه خشمگین و ناراحت به‌صورت گوش‌های صاف، مردمک چشم کاملاً باز هست که دم خودش را به عقب و جلو حرکت می‌دهد.

پشت گربه به شکل طاق و قوسی است و موهای بدنش صاف ایستاده‌اند.

گربه در این حالت معمولاً غرغر می‌کند. همه این علائم به ما هشدار می‌دهند که عقب بروید.

زبان بدن گربه
زبان بدن گربه

اگر گربه‌ای که ترسیده باشد، فرار نکند، با کمری صاف می‌ایستد و یا دم خود را بین پاهایش نگه می‌دارد. با دقت و توجه می‌توانید این گربه‌ها را تربیت و رام کنید.

در مقابل؛ گوش‌های یک گربه راحت و راضی، به جلو و صاف قرارگرفته‌اند و دم آن صاف و در بالا قرار دارد.

موهای بدنش صاف و مسطح قرارگرفته‌اند و احتمالاً گربه کش‌وقوس آمده، دراز می‌کشد و روی کمرش غلت خواهد زد.

در نظر گرفتن سلامت عمومی گربه

 هنگامی‌که نمی‌توانید به گربه نزدیک شوید، می‌توانید سلامت عمومی آن را از دور بررسی کنید.

دقت کنید که آیا لاغر و استخوانی نشده باشد. به موهایش نگاه کنید که سالم به نظر می‌رسند یا در هم گره‌خورده‌اند و یا تکه‌تکه و عریان شده‌اند و هر حالت دیگری که نشانه‌ای از سالم نبودن موهایش باشد، خطر محسوب می‌شود.

به گربه نگاه کنید تا علائم واضح دیگری دال بر بیماری‌اش نداشته باشد، علائمی مانند لنگیدن، بریدگی، جای جراحت ممکن است بیماری محسوب شود.

دور بودن از گربه‌های بیمار

گربه‌ها و بچه‌گربه‌های وحشی عموماً واکسینه نشده‌اند و احتمال اینکه ویروس خطرناک هاری را با خود حمل کنند، وجود دارد.

باوجوداینکه هاری در گربه‌ها بسیار نادر است ولی در درجه اول ممکن است گربه‌ها و بچه‌گربه‌های غیر خانگی و واکسینه نشد، مبتلا شوند.

علائم هاری می‌تواند متفاوت باشد و در صورت وارد شدن ویروس به بدن گربه یا بچه‌گربه، ماه‌ها طول بکشد تا علائم آن ظاهر شود.

علائم معمول هاری در گربه‌ها و بچه‌گربه‌ها، همان علائم یک گربه بیمار است (بی‌حالی، بی‌اشتهایی، ضعف) و یا ممکن است علائم به‌صورت تغییر در رفتار (تهاجمی، بی‌قرار، فلج، تشنج) بروز کند.

اگر شما با گربه‌ای به همراه این علائم مواجه شدید، با سازمان محیط‌زیست تماس بگیرید و هرگز تلاشی برای تربیت گربه و دست زدن به گربه یا بچه‌گربه نکنید.

تربیت گربه پروسه‌ای زمان‌بر

تربیت گربه نیز مانند سایر حیوانات خانگی نیاز به اختصاص دادن وقت زیادی دارد. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید:

معرفی صدای خود به گربه

 اگر گربه رام شدنی به نظر می‌رسد، قدم بعدی شما شناساندن صدای خودتان به گربه است. نزدیک آن بنشینید و با آن با صدای آرام و نرم صحبت کنید.

آماده کردن غذا برای گربه

 همان‌طور که در حال حرف زدن با گربه هستید مقداری غذا برای آن قرار دهید. این کار را به مدت سه روز ادامه دهید. در این مدت سعی نکنید به گربه نزدیک شوید.

بعد از این سه روز، به زبان بدن گربه نگاه کنید. یک گربه راضی گوش‌های خود را به جلو می‌آورد، دم خود را بالا نگه می‌دارد و احتمالاً پشت گربه به‌صورت قوسی است.

موهای بدن گربه نیز صاف خواهد بود و احتمالاً خرخر می‌کند. در این حالت یک‌قدم به تربیت گربه نزدیک شده‌اید.

 سعی کنید با غذا به گربه نزدیک شوید. از یک قاشق پر از غذای تر یا کنسرو تن ماهی استفاده کنید و قاشق را نگه‌دارید تا گربه به شما نزدیک شود.

آن را با اسم صدا کنید یا بگویید کیتی. اگر گربه به شما هس هس می‌کند، به این معنی است که هنوز از شما می‌ترسد و بنابراین زمان بیشتری نیاز دارد تا با حضور شما احساس راحتی کند.

غذای گربه
غذای گربه

مراقب بودن علائم پرخاشگری

 اگر گربه علائمی از پرخاشگری، مانند خیز برداشتن یا غرغر کردن را نشان داد، این گربه زمان بیشتری را برای عادت کردن به شما نیاز دارد و بنابراین زمان طولانی‌تری برای تربیت گربه نیاز دارید. اگر به نظرتان لازم بود، با سازمان محیط‌زیست تماس بگیرید.

غذا دادن به گربه با قاشق!

از یک قاشق چوبی با دسته‌بلند استفاده کنید. دور آن را با پارچه‌ای نرم بپوشانید. وقتی گربه برای غذا خوردن نزدیک شد با همان قاشق چوبی که پارچه نرمی به آن بسته‌اید، گربه را نوازش کنید. اگر گربه فرار کرد، به دنبالش ندوید، صبر کنید و بار بعد امتحان کنید.

پوشیدن لباس محافظ

 تا زمانی که شما موفق نشده‌اید که گربه را برای چکاپ نزد یک دامپزشک ببرید، بهترین راه برای دست زدن به آن استفاده از یک پوشش محافظ برای دست‌ها است.

دستکش‌های کلفت، تی‌شرت بلند و شلوارهای بلندی بپوشید تا احتمال خراشیده شدن یا گازگرفتگی توسط گربه را به حداقل برسانید.

برقراری تماس با گربه

در ادامه به معرفی عواملی می‌پردازیم که سبب نزدیکتر شدن ما به گربه می‌شود:

تاثیرنوازش بر تربیت گربه

بعدازاینکه برای مدتی از قاشقی که با حوله نرم پوشانده شده بود برای نوازش گربه استفاده کردید، سعی کنید که دستتان را در زیر قاشق بر روی شانه‌ها و سر گربه بکشید.

هرگز تلاش نکنید که دستتان را برای نوازش به زیر بدن گربه ببرید. این کار برای تربیت گربه مهم است زیرا لمس قسمت زیرین بدن گربه باعث ایجاد احساس خطر در گربه خواهد شد.

بلند کردن گربه

از یک حوله یا پتو برای بلند کردن گربه استفاده کنید. این کار را بعد از اینکه چند بار گربه را نوازش کردید انجام دهید. زمانی را انتخاب کنید که گربه به نظر آرام و ریلکس است.

زمان زیادی برای رسیدن به این مرحله لازم است. انجام این کار کاملاً به گربه بستگی دارد. بعضی از گربه‌ها هرگز آن‌قدر رام نمی‌شوند که بتوان بلندشان کرد.

بغل کردن
بلند کردن گربه

اگر گربه تقلا می‌کند، آن را رها کنید؛ زیرا به‌احتمال‌زیاد گاز گرفته خواهید شد.

خرید کریر (وسیله قابل‌حمل)

 زمانی که لازم شد تا گربه را حرکت دهید، از یک کریر برای حمل آن استفاده کنید.

کریر را در منزل باز کنید و بگذارید تا گربه با آن آشنا شود. غذای گربه را داخل آن بگذارید. به‌این‌ترتیب گربه به داخل آن خواهد رفت؛ و کم کم به آن عادت می‌کند.

مراجعه به دامپزشک

 اگر در نهایت شما توانستید به گربه دست بزنید و آن را بلند کنید، در اولین فرصت آن را نزد دامپزشک ببرید.

شما می‌توانید گربه را از نظر سلامت بدنی به‌طور کامل بررسی کنید و به گربه واکسن بزنید.

از دامپزشک در مورد اینکه کدام‌یک از واکسن‌ها لازم و ضروری است، سؤال بپرسید.

به دلیل اینکه گربه در تمام مدت عمرش در خارج از خانه زندگی کرده است، باید احتمال انگل و کرم را نیز بدهید و در این رابطه با دامپزشک مشورت کرده و داروهای موردنیاز را به گربه بدهید.

عقیم کردن گربه

 برای جلوگیری از تولد بچه‌گربه‌های وحشی حتماً گربه را عقیم کنید.

این کار توسط دامپزشک انجام می‌شود و بعدازآن به نشانه عقیم بودن گربه یکی از گوش‌های آن کمی بریده می‌شود.

این کار بسیار دردناک است، بنابراین پیشنهاد می‌شود که وقتی گربه بی‌هوش است، این کار انجام شود.

 اجتماعی کردن یک بچه‌گربه وحشی

سعی کنید بچه‌گربه‌ای که بین چهارتا هشت هفته سن داشته باشد را رام کنید. در این سن بچه‌گربه‌ها راحت‌تر به تربیت کردن شما پاسخ می‌دهند. در این سن است که بچه‌گربه در حال جدا شدن و مستقل شدن از مادرش است.

به بچه گربه جایی را در خانه اختصاص دهید که احساس امنیت کند. برای آن یک چراغ‌خواب در طول شب روشن کنید تا نترسد. اتاق نباید کاملاً تاریک باشد.

همان مراحلی که برای گربه‌ها ذکر کردیم، برای بچه‌گربه‌ها نیز تکرار کنید، به دلیل سن کم بچه‌گربه‌ها، آن‌ها زودتر با شما دوست خواهند شد.

کلام نهایی

به پایان مقاله روش‌های تربیت گربه رسیدیم؛ امیدواریم با انجام روش‌هایی که گفته شد بتوانید گربه خود را به همان شکلی که می‌خواهید تربیت کنید.

اگر قصد خرید و فروش حیوانات خانگی مدنظر خود را دارید، وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا بستری امن و راحت برای انجام این کار است.

منبع
wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

2 پاسخ به “روش‌های اصولی رام کردن و اهلی کردن گربه

  1. من اونوقت تا حالا گربه رو با لامپ کاملا باز میخوابوندم🙁 و اینکه گربه من بهش میاد تازه 2 هفته اش شده باشه اخه با انگت های من که خیلی کوچوله 1 وجبه😐

  2. یه نکته ای که برای تربیت گربه های بازیگوش خیلی باید بهش توجه کنیم اینه که اونا خیلی دوست دارن ما بهشون توجه کنیم و وقتی مثلا یه خرابکاری میکنن و ما عصبی میشیم و میریم پیش، اون فکر میکنه کار خوبی کرده و دوباره تکرارش میکنه، یعنی واقعااا این یه نکته ی خیلی مهمی بود که من تا قبل دونستنش خودمو کشتم و نتونستم تربیت گربه رو به درستی انجام بدم، یادمه توی این موضوع تربیت گربه سایت پت پرس هم یه مقاله خیلی عالی داشت و خیلی بهم کمک کرد که بتونم از پس این حیوون بامزه وی شیطوووون بربیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.