عادت دادن طوطی به قفس

طوطی یکی از محبوب‌ترین پرنده‌هاییست که به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌شود و اگر الان در حال خواندن این مقاله هستید یعنی شما نیز به تازگی میزبان یک طوطی دوست داشتنی شده‌اید و یا قصد خرید آن را دارید. شیطنت‌ها و دلبری‌های این پرنده منحصر به فرد دلیل اصلی انتخاب آن برای هم‌نشینی است ولی دقیقاً همین شیطنت‌ها گاهی دردسرساز می‌شوند، خصوصاً وقتی به تازگی آن‌ها را به خانه آورده‌اید و قرار است کمک کنید به محل زندگی جدید و قفس خود عادت کنند. عادت دادن طوطی‌ها به قفس، یک فرآیند جذاب ولی هدفمند است و نیاز به انجام پله پله مراحلی دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد. در همه مراحل این را در نظر داشته باشید که قرار است یک خانه جدید به طوطی معرفی کنید نه یک سلول زندان.

عادت دادن طوطی بدر قفس
طوطی در قفس

درک شرایط طوطی

قبل از آن که به سراغ فوت و فن‌های مهم برای عادت دادن طوطی به قفسش برویم لازم است به یک نکته مهم توجه داشته باشیم. وقتی یک پرنده مانند طوطی را خریداری کرده و به خانه می‌آوریم بهتر است برای چند لحظه خود را جای او بگذاریم. این پرنده به محیط کاملاً جدیدی وارد شده که تا پیش از این هرگز آن را ندیده است. حتی اگر شما طوطی خود را از یک مغازه پرنده فروشی پر رفت و آمد خریده باشید و پرنده شما تا قبل از این هر روز با جمعیت زیادی از افراد ناآشنا برخورد داشته است، اما الان به مکانی جدید آورده شده که هیچ شباهتی با آن مغازه و قفس قبلی ندارد. بنابر این بدیهی است که با محیط احساس غریبگی کند و حتی مضطرب شود.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

نکته

باید صبور باشید، شرایط او را در نظر بگیرید و به محض رسیدن به خانه کمی او را در قفسش تنها بگذارید. اگر قفس جدیدی برایش خریده‌اید که به احتمال زیاد همین طور است، بدون شک او حتی در قفسش نیز احساس راحتی نخواهد داشت. پس به او زمان بدهید. درست است که دوست دارید پرنده خوش آب و رنگ جدید خود را به همه نشان بدهید ولی این تنها باعث ترس بیشتر و احساس ناامنی در او می‌شود. دوستی خود را با او کم‌کم آغاز کنید تا زمان داشته باشد با محیط جدید ارتباط برقرار کند.

می‌توانید با او آرام آرام حرف بزنید، برایش روزنامه بخوانید و حتی از زیبایش تعریف کنید. بدون شک پرنده‌ها می‌توانند محبت شما را از پشت کلمات احساس کرده و به مرور به شما به عنوان یک دوست نگاه کنند. خصوصاً در ابتدای کار که طوطی شما هنوز کمی ترسان و مضطرب است رابطه کلامی را جایگزین تماس فیزیکی نمایید.

عادت دادن طوطی بدر قفس
طوطی

مراحل عادت دادن طوطی به قفس

حالا که یک طوطی زیبا را به خانه آورده‌اید لازم است بدانید باید مراحلی را پشت سر بگذارید تا بتوانید رابطه‌ای مثبت با پرنده خود برقرار کنید و یک حیوان خانگی کم دردسر داشته باشید. اولین گام در این مسیر عادت دادن طوطی به قفس است که اتفاقاً می‌تواند فرآیندی جالب و لذت‌بخش باشد، به این شرط که طبق اصول جلو بروید:

اصل اول: انتخاب قفس مناسب

پیش از همه باید دقت داشته باشید قفسی انتخاب کنید که بهترین گزینه برای طوطی شما باشد زیرا او قرار است این قفس را قلمرو خود بداند. اگر وارد مغازه شوید احتمالاً با انواع و اقسام قفس‌ها در اندازه و شکل‌های گوناگون مواجه خواهید شد و این امر ممکن است در ابتدا شما را کمی سردرگم کند. اما اگر قبل از ورود به مغازه بدانید چه قفسی می‌خواهید، انتخاب آسان‌تر خواهد شد.

پیشنهاد می‌شود در تهیه قفس مناسب، اول از همه به راحتی طوطی خود فکر کنید. یک قفس با اندازه مناسب که پرنده شما بتواند به راحتی در آن بال‌هایش را باز کند، به مراتب از یک قفس پر زرق و برق اما محدود کننده مناسب‌تر است. علاوه بر این تمیز کردن یک قفس ساده برای شما هم آسان‌تر خواهد بود پس فریب شکل و شمایل عجیب قفس‌های جدید را نخورید.

اصل دوم: انتخاب کفه مناسب قفس

لایه زیرین قفس باید به شکلی طراحی شده باشد که بتوانید به راحتی آن را بیرون بکشید و تمیز نمایید. برای پوشاندن کفه زیر قفس برخی افراد تراشه‌های چوب یا خرده کاغذ را پیشنهاد می‌دهند اما این پیشنهادات یک مشکل اساسی دارند. بدون شک هیچ پرنده‌ای صاف و بدون حرکت سر جای خود در قفس نمی‌ماند چه برسد که آن حیوان طوطی باشد.

تراشه چوب و خرده کاغذ به راحتی با پر زدن و تکان‌های طوطی به اطراف پخش می‌شوند و شما برای تمیز نگه داشتن فضای اطراف قفس نیز با دردسر روبرو خواهید شد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از روزنامه‌های باطل شده و قدیمی برای این منظور استفاده کنید تا هم به راحتی قابل تعویض باشد و هم باعث به هم ریختگی اطراف نشود.

عادت دادن طوطی بدر قفس
قفس طوطی

اصل سوم: انتخاب محل مناسبی برای قفس

پرنده‌ها به دود و گاز یا بوها بسیار حساس هستند. به همین دلیل است که در معادن برای تشخیص وجود گازهای خطرناک از قناری‌ها استفاده می‌کنند. دقت کنید قفس طوطی شما در جای مناسبی باشد. استفاده از انواع اسپری‌ها و مواد شوینده، بوی رنگ تازه دیوارها، دود سیگار، بوی پخت و پز، کربن مونوکسید حاصل از وسایل گرمایشی یا دود اگزوز ماشین‌ها و … همگی به طوطی آسیب می‌زنند و حتی در مواردی ممکن است مرگ‌آور باشند. پس اگر می‌خواهید طوطی خود را راحت‌تر به قفس عادت دهید باید قفسش را در جایی دور از این موارد قرار دهید تا پرنده احساس بهتری در آن داشته باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود قفس طوطی در آشپزخانه نباشد.

همچنین قفس را جایی که تحت نور مستقیم خورشید باشد قرار ندهید. اما فکر بدی نیست اگر طوری نزدیک پنجره باشد که طوطی از آن‌جا بتواند منظره بیرون را تماشا کند. این خودش یک سرگرمی جالب است که باعث می‌شود در قفس احساس بهتری داشته باشد. با این روش ماندن در قفس را برای پرنده‌ای که دوست دارد در هوا گردش کند، راحت‌تر کرده‌اید.

اصل چهارم: استفاده از اسباب ‌بازی‌های جذاب

بدون شک نمی‌توانید برای تمام اوقات طوطی را در قفس نگه دارید حتی اگر به آن عادت کرده باشد. به همین دلیل لازم است ساعاتی در روز اجازه دهید پرنده شما از قفس بیرون باشد و کمی در فضای خانه گردش کند. البته این گردش گاهی می‌تواند دردسرساز باشد چون طوطی‌ها عاشق جویدن هستند و ممکن است به وسایل خانه آسیب برسانند. اما شما می‌توانید همین دردسر را به یک فرصت برای عادت دادن طوطی به قفسش تبدیل کنید.

کافیست از اسباب ‌بازی‌های جذاب استفاده کنید. اکثر وسایل بازی که برای طوطی‌ها جالب است از چوب ساخته شده‌اند. البته طناب‌های کنفی هم برای سرگرم کردن طوطی‌ها مناسب هستند. حتی می‌توانید فقط یک تکه چوب تمیز و مناسب را در قفس قرار دهید تا پرنده شما با از جویدن آن لذت ببرد و قفسش را بیشتر دوست داشته باشد.

عادت دادن طوطی بدر قفس
اسباب بازی طوطی


به این نکته نیز توجه کنید که لازم نیست قفس را از وسایل متعدد پر کنید. تنها دو یا سه وسیله برای بازی و سرگرمی کافیست. این وسایل را بالای محل غذا یا ظرف آب طوطی قرار ندهید.

اسباب بازی‌های خطرناک

اسباب بازی‌ها همانطور که می‌توانند به شما برای عادت دادن طوطی به قفس کمک کنند، همچنین ممکن است برای پرنده دلبند شما مشکلات جدی نیز ایجاد نمایند. وسایل بسیار زیاد و متنوعی برای بازی طوطی‌ها وجود دارد اما در واقع تنها برخی از آن‌ها مناسب و قابل اعتمادند و برخی دیگر حتی می-توانند مرگ‌آور و خطرناک باشند. گاهی پرنده بیچاره تنها به خاطر غریزه طبیعی خود به جویدن جانش را از دست می‌دهد چون چیز اشتباهی را جویده است.

فلزات سمی، فیبر، پلاستیک و … از جمله موادی هستند که ممکن است جویدن آن‌ها به طوطی شما آسیب برساند. به طور کلی اسباب بازی-های چوبی به نظر بهترین انتخاب هستند اما قبل از تهیه هر اسباب بازی برای طوطی خود بهتر است با یک کارشناس مشورت کنید زیرا ممکن است یک توپ تنیس ساده نیز سلامتی پرنده شما را به خطر بیندازد.

اصل پنجم: نیاز به بهداشت قفس

اگر می‌خواهید طوطی شما به محیط زندگی خود عادت کند پس باید محیطی مناسب برای او ایجاد کنید. خوب است بدانید پرنده‌ها ذاتاً حیوانات تمیزی هستند و روزانه چندین بار باید خود را بشویند. حتماً یک ظرف آب به عنوان حمام داخل قفس بگذارید.

توجه داشته باشید محیط آلوده می‌تواند پرنده را دچار بیماری کند. حتماً قفس طوطی را همیشه تمیز نگه دارید. نمی‌توان یک روتین ثابت و مشخص برای تمیز کردن قفس همه پرندگان تعیین کرد. ولی شما به عنوان کسی که با پرنده خود زندگی می‌کنید بعد از مدتی متوجه خواهید شد چگونه باید به نظافت قفس طوطی خود رسیدگی کنید.

اما به طور کلی توصیه می‌شود هر روز ظروف غذا و آب پرنده را کاملاً بشویید. خصوصاً آبی که در ظرف ریخته‌اید باید زود به زود تعویض شود زیرا حتی اگر به نظر نرسد ممکن است کاملاً آلوده باشد. قبل از برگرداندن ظروف شسته شده به داخل قفس نیز حتماً آن-ها را خشک کنید. سینی زیر قفس را نیز بهتر است حداقل در هفته یکبار تمیز نمایید. چون طوطی‌ها علاقه زیادی به جویدن دارند، احتمالا کف قفس آن‌ها سریع‌تر از قفس سایر پرنده‌ها کثیف می‌شود. خوب است در ماه یکبار نیز کل قفس را تمیز کنید.

عادت دادن طوطی بدر قفس
بهداشت قفس

اصل ششم: عمل کردن با نقشه!

پرنده‌ها داتاً آزاد و رها بوده‌اند و قطعاً عادت دادن آن‌ها به ماندن در قفس کار آسانی نخواهد بود. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، گاهی باید اجازه دهید طوطی‌ شما آزادانه در فضای پیرامون بچرخد و از آزادیش لذت ببرد. بدیهی است که بعد از یک گردش آزادانه و لذت‌بخش برگرداندن او به قفس کار آسانی نیست. اما کافیست از یک حقه ساده و کوچک استفاده کنید و با نقشه‌ای هوشمندانه او را داخل قفسش نگه دارید.


پیشنهاد می‌شود از یک خوراکی خوشمزه که مورد علاقه طوطی شما است استفاده کنید. آن را داخل قفس بگذارید و اجازه دهید پرنده خودش به سمت آن برود. طوطی‌ها بسیار باهوش هستند و اگر اصرار شما را برای راندن آن‌ها به درون قفس ببینند سر لجاجت می‌گذارند. پس خوراکی را در دسترس قرار داده و بی‌تفاوت به واکنش او باشید. طوطی به آرامی وارد قفس شده و به خوراکی نزدیک می‌شود ولی در ابتدا هنوز از سمت شما احساس خطر می‌کند و به عبارتی زیرچشمی به شما نگاه می‌کند تا واکنشتان را بسنجد. اگر سریعاً به سمت قفس بروید تا در آن را ببندید بدون شک در نقشه خود شکست می‌خورید. پس فاصله‌تان را با قفس حفظ کرده و خودتان را مشغول کار دیگری کنید تا موقعی که طوطی خیالش راحت شده و حسابی سرگرم خوراکی‌اش شود. حالا وقت آن است که در قفس را ببندید.

عادت دادن طوطی به قفس جدید: جابجایی او را نگران می‌کند

طوطی‌ها ذاتاً موجوداتی هستند که به راحتی عادت می‌کنند. این موضوع عادت به محیط زندگی را نیز در بر می‌گیرد. این پرنده زیبا بعد از مدتی زندگی کردن در قفسش، به آن عادت کرده و آن را خانه امن خود می‌داند. به همین دلیل انتقال او به یک قفس جدید می‌تواند او را بترساند و مضطرب کند. هرچند این ترس به حدی نیست که خطرناک جلوه کند ولی بدون شک شما دوست ندارید پرنده دوست داشتنی خود را ترسان و مضطرب ببینید.
در ادامه به شما خواهیم گفت چگونه می‌توانید با رعایت مواردی ساده، از استرس جابجایی پرنده خود بکاهید و فرآیند عادت دادن طوطی را به قفس جدیدش ساده و حتی لذت‌بخش کنید.

نگرانی از جابجایی
عادت دادن طوطی به قفس جدید

پرنده خود را چقدر می‌شناسید؟

شاید عادت دادن طوطی به قفس برای اولین باری که او را به خانه آوردید کمی زمان‌بر بوده باشد ولی دلیل نمی‌شود جابجایی آن به قفس جدید نیز همانقدر سخت باشد. اتفاقاً برخی از طوطی‌ها به راحتی و بدون دردسر با قلمرو جدیدشان کنار آمده و به آن عادت می‌کنند. کافیست در قفس جدید را باز کنید و ببینید که پرنده به راحتی و حتی مشتاقانه وارد آن شده و طوری رفتار می‌کند که گویا همه چیز مشابه قبل است.

اما باید توجه داشت که در اکثر مواقع این اتفاق نمی‌افتد و شما باید برای وارد کردن طوطی به قفس جدید به نحوی غیر مستقیم او را وادار به این کار کنید. برخی مواقع طوطی گمان می‌کند این قفس جدید یک تله مرگ است و به همین دلیل از وارد شدن به آن می‌ترسد. اینجاست که شناخت شما از طوطی خود کمک می‌کند شرایط را بهتر پیش‌بینی کرده، بسنجید و راه حلی مناسب برای این کار پیدا کنید.

کنار هم قراردادن قفس سابق و جدید

زور و اجبار برای فرستادن طوطی داخل قفس جدید فقط او را وحشت‌زده می‌کند. در عوض تنها کافیست قفس جدید را 5 تا 10 روز درست کنار قفس قبلی بگذارید. این باعث می‌شود پرنده شما کم-کم بدون وارد شدن به قفس جدید به آن عادت کند. به اینصورت طوطی بدون این که با زور وارد مکان جدید شود، فرصت دارد از مکان امن خودش، قفس جدید را نگاه کند. بعد از مدتی در حدود یک هفته، ترس او از این خانه جدید بسیار کمتر می‌شود و شما راحت‌تر می‌توانید او را به قفس جدید منتقل کنید.

تماشای عکس العمل طوطی

حالا زمان آن رسیده که درهای دو قفس را باز بگذارید و تنها به تماشای عکس العمل طوطی بنشینید. بستگی به پرنده شما دارد که این روش در همین مرحله به نتیجه برسد یا خیر. اگر طوطی به قفس جدیدش پرواز نکرد ناامید نشوید. هنوز راه‌های دیگری نیز باقی مانده که می‌تواند مؤثر باشد. برای مثال می‌توانید اسباب بازی‌های مورد علاقه پرنده خود را داخل قفس جدید بگذارید. به این ترتیب این فضای جدید، حس و حال آشناتری برای طوطی ایجاد کند.

معجزه خوراکی‌های جذاب

طوطی شما به چه خوراکی‌هایی علاقه بیشتری نشان می‌دهد؟ از همان خوراکی‌ها به عنوان طعمه استفاده کرده و پرنده را ترغیب کنید وارد قفس جدیدش شود. هنگامی که طوطی دلبندتان پا به خانه جدید گذاشت به هر روشی که می‌دانید او را خوشحال می‌کند، تشویقش کنید و به او پاداش بدهید، یک نوازش ساده، یک وسیله بازی جالب یا حتی خوراکی بیشتر می‌تواند جایزه‌ای مناسب برای طوطی شما باشد.

1
خوراکی های جذاب طوطی

علاقه طوطی به خانه جدید

همینطور که دیدید عادت دادن طوطی به قفس جدید، آنقدرها هم کار سخت و پیچیده‌ای نیست بلکه تنها احتیاج به کمی صبوری و پشتکار دارد. اگر طبق همین نکات پیش بروید و طوطی خود را بدون زور و ترس به قفس جدیدش منتقل کنید، به شما قول می‌دهیم پرنده به سرعت عاشق خانه جدیدش خواهد شد و به آن عادت می‌کند.

به طور کلی راز مهم عادت دادن طوطی به قفس تنها در این است که قفس را برای او به محیطی امن، جذاب و راحت تبدیل کنید. توجه داشته باشید که پرنده‌ها نیز مانند ما انسان‌ها باید خانه خود را دوست داشته باشند تا بتوانند زمان بیشتری را در آن گذرانده و به آن عادت کنند. پس یک خانه رویایی و بزرگ برای طوطی خود بسازید، همانطور که دوست دارید خودتان یک خانه دلپذیر داشته باشید. با پرنده خود دوست باشید. با او حرف بزنید و محبت خود را ابراز کنید. هرچقدر طوطی با شما رابطه بهتری برقرار کند در کنار شما احساس راحتی بیشتری کرده و به شما بیشتر اعتماد می‌کند. در این حالت خانه شما و قفسش را نیز بیشتر دوست دارد.

کلام آخر

جهت اطلاعات بیشتر در مورد طوطی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

جهت خرید و فروش حیوانات خود نظیر اسب می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

نظرات
ژیار فتح اله زاده

ژیار فتح اله زاده

طوطی ها کلا حیوانات جذابی هستن خودم به شخصه دوس دارم که یکی دو طوطی داشته باشم تو خونه واقعا ممنون از راهنماییتون واسه عادت دادن طوطی به قفس

حامد

حامد

فوق العاده بود

ثبت نظر