تقویت مرغ مینا

مرغ مینا یکی از منحصر به فردترین پرنده‌های مورد علاقه انسان‌هاست که به واسطه سخنگو بودن و مهارت بی‌نظیر در تقلید صدا، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این ویژگی‌های جذاب مرغ مینا باعث می-شود بسیاری از دوستداران حیوانات، این پرنده خوش سر و زبان را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنند. اگر شما هم قصد دارید این پرنده را به خانواده خود وارد کنید، لازم است یک نکته را حتماً در نظر داشته باشید، تقویت مرغ مینا را جدی بگیرید .

تقویت مرغ مینا با رعایت اصول تغذیه‌ای

تقویت یک مرغ مینای خانگی آن‌قدرها هم پیچیده و سخت نیست.

همان طور که برای قوی و سالم ماندن ما انسان‌ها، مهم‌ترین چیز یک رژیم غذایی مناسب است، برای تقویت پرندگان نیز باید اول از همه به اصول تغذیه‌ای صحیح توجه کرد.

شاید با شنیدن واژه تقویت، اکثر ما به فکر مکمل‌ها و انواع ویتامین‌ها بیفتیم، اما در واقع تقویت یک جاندار، پیش از همه به خوردن غذاهای سالم بستگی دارد. علاوه بر سالم بودن، رعایت تعادل در حجم هر کدام از گروه‌های غذایی نیز برای سلامتی پرنده اهمیت دارد.

در ادامه این مقاله، شما را از پایه با نوع تغذیه مرغ مینا در طبیعت، سیستم گوارش خاص آن و بلخره نکات مهم در مهیا ساختن یک رژیم غذایی متعادل برای این پرنده زیبا، آشنا خواهیم کرد.

مرغ مینا، یک پرنده همه چیز خوار

می‌توان این پرنده‌ها را به نوعی همه چیز خوار دانست.

از انواع میوه‌ها گرفته تا انواع مختلف خزندگان کوچک مانند کرم‌ها، حشرات، جوندگان، تخم حیوانات و … همگی غذاهای مورد علاقه مرغ‌های مینا هستند.

این پرندگان هنگام زندگی در طبیعت، اگر به غذای مناسب دسترسی پیدا نکنند حتی ممکن است از فضولات نیز تغذیه کنند. اما شما اگر می‌خواهید یک مرغ مینای سالم و سرحال در خانه داشته باشید باید به نیازهای تغذیه‌ای او دقت کنید حتی اگر خودش به خوردن هر نوع غذای خوب یا بدی علاقه نشان دهد.

این پرندگان نیاز به یک رژیم غذایی خاص و برنامه ریزی شده دارند تا از بیماری دور بمانند. به همین دلیل هنگام خرید آن‌ها باید درباره تقویت مرغ مینا با مواد غذایی مناسب به خوبی اطلاع پیدا کنید.

تقویت مرغ مینا
مرغ مینا، پرنده همه چیز خوار

برای اطلاعات بیشتر در مورد این پرنده ی زیبا به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

انواع مرغ مینا

اهلی کردن مرغ مینا

سیستم گوارش مرغ مینا

نکته‌ای که درباره مرغ مینا وجود دارد، کوتاه بودن سیستم گوارش آن است. همین ویژگی باعث می‌شود سرعت متابولیسم نیز در بدن پرنده بالا باشد و در نتیجه بهترین راه برای سالم نگه داشتن یک مرغ مینا این است که وعده‌های غذایی کوچک را در دفعات بالا و به طور منظم در اختیارش قرار دهید. به ین ترتیب به گوارش آن نیز کمک کرده‌اید.

نیاز مرغ مینا به مواد مغذی

اگر به فکر تقویت مرغ مینای خود هستید و احساس می‌کنید به اندازه‌ای که باید سرحال و سالم نیست، بهتر است یک بار دیگر تغذیه‌اش را مورد ارزیابی قرار دهید.

درست مانند ما انسان‌ها، پرندگان نیز احتیاج به جذب مقادیر کافی و مشخصی از مواد مغذی و معدنی دارند که عدم توجه به این موضوع می‌تواند منجر به مشکلاتی در سلامتی آن‌ها گردد. البته وجود نشانه‌ای از بیماری در پرنده همیشه به منزله کمبود مواد مغذی در بدن او نیست.

بسیاری از کسانی که از یک مرغ مینا در خانه نگهداری می‌کنند به گمان خود بهترین رژیم غذایی را برای پرنده خود در نظر گرفته‌اند حال آن که هر حیوان و البته هر پرنده‌ای ممکن است احتیاجات تغذیه‌ای خاصی داشته باشد.

برای مثال یکی از مشکلات مرسوم در رژیم غذایی مرغ‌های مینا، به میزان “آهن” بر می‌گردد، اما نه کمبود آهن! در بسیاری از موارد بیماری هموکروماتوز یا ذخیره آهن در این پرنده‌ها به چشم می‌خورد که ناشی است از میزان بیش از حد آهن در رژیم غذایی. همین موضوع نشان می‌دهد، برای داشتن یک حیوان خانگی سالم و خصوصاً برای تقویت مرغ مینا باید بیش از این-ها اطلاعات کسب کرد و حتماً از کمک یک دامپزشک نیز استفاده نمود.

پرنده همه چیزخوار
مرغ مینا

چند درصد مواد مغذی ومعدنی؟

برای تنظیم میزان مورد نیاز و کافی مواد مغذی و معدنی موجود در رژیم غذایی مرغ مینا، باید با درصدهای مورد نیاز از هر کدام از این مواد آشنا باشید.

همان طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، میزان آهن مواد غذایی این پرندگان نباید بالا باشد به همین دلیل توصیه می‌شود حدود 50 تا 60 درصد از خوراکی‌هایی را که در رژیم او قرار می‌دهید، از میان موادی با میزان آهن کم انتخاب کنید.

علاوه بر این نکته، توجه داشته باشید که وجود 18 درصد پروتئین و 8 درصد چربی در مواد غذایی مورد استفاده این پرندگان ضروری است.

بهترین غذا جهت تقویت مرغ مینا

تقویت مرغ مینا منوط به در نظر گرفتن یک رژیم غذایی جامع و متنوع برای او است.

درست است که این پرنده حشره خوار ممکن است در طبیعت از هر چیزی تغذیه کند و در واقع در آن نوع از زندگی غذایی مانند بذر نداشته است، اما شما می‌توانید در خانه بهترین رژیم غذایی را برای او مهیا کنید و بهترین رژیم همیشه حاوی بیشترین یا گران‌ترین مواد غذایی نیست.

خوب است بدانید مرغ مینا نمی‌تواند مانند پرندگانی مثل طوطی غذای خود را به خوبی خرد کند. علاوه بر این همان طور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، این پرنده سیستم گوارش محدودی دارد و مانند سایر پرندگان از چینه‌دان برخوردار نیست. پس به عنوان اولین نکته برای انتخاب مواد غذایی مناسب یک مرغ مینا باید سعی کنید غذای او را در قطعات بسیار کوچک که برای بلعیدن آسان و مناسب باشند، تهیه کنید.
در ادامه شما را با تمام انتخاب‌های غذایی مناسب برای مرغ مینا آشنا خواهیم کرد:

از پلت‌ها استفاده کنید

پلت یکی از بهترین انتخاب‌ها به عنوان یک رژیم غذایی کامل برای پرندگان به شمار می‌رود که تمام مواد مغذی و معدنی مورد نیاز آن‌ها را شامل می‌شود. اگر به فکر تقویت مرغ مینای خود هستید حتماً پلت‌ها را در رژیم غذایی او قرار دهید.

این مواد علاوه بر دارا بودن مواد مورد نیاز پرنده، چون به صورت دانه‌های خشک هستند، هم برای بلعیدن راحت‌اند و هم میزان دفع ادرار مرغ مینا را کم‌تر می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که پلت‌ها نباید تنها غذای مرغ مینا به شمار آیند بلکه لازم است در کنار سایر مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه‌ها به کار روند.

پرنده همه چیز خوار
پلت مرغ مینا

هنگام تهیه پلت برای مرغ مینا حتماً به میزان آهن موجود در آن دقت کنید زیرا برخی از انواع پلت‌ها حاوی مقادیر زیادی از آهن هستند که طبق توضیحات قبلی، می‌توانند به سلامتی پرنده شما آسیب برسانند. برخی از تولیدکنندگان، پلت‌هایی با میزان کمتر از ppm 60 آهن نیز تولید کرده‌اند که می‌تواند برای مرغ مینا مناسب باشد. اما بهتر است پیش از هر اقدامی حتماً با متخصص مشورت نمایید.

احتیاج مرغ مینا به میوه و سبزیجات

همان طور که ما انسان‌ها برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، روی میوه‌ها و سبزیجات حساب ویژه‌ای باز می‌کنیم، برای تقویت مرغ مینا نیز نباید از نقش مهم این دسته از مواد غذایی غافل شد.

حتماً هر روز میزان مناسب و متنوعی از انواع میوه‌ها و سبزیجات را به صورت خرد شده و در اندازه‌هایی که مناسب پرنده شما باشد، در اختیار مرغ مینا بگذارید.

توجه داشته باشید که همه این میوه‌ها باید کاملاً شسته و خشک شده و عاری از مواد شیمیایی باشند. (نیازی به کندن پوست میوه‌ها نیست.) علاوه بر این در انتخاب میوه‌ها نیز باید دقت کافی داشته باشید. در ادامه بهترین انتخاب‌ها را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

بهترین میوه برای مرغ مینا

به طور کلی برای تقویت مرغ مینا می‌توانید از میوه‌های مختلف خصوصاً میوه‌هایی که آهن کمتری دارند استفاده نمایید اما توجه کنید که نباید درصد خیلی زیادی از مواد غذایی مورد استفاده پرنده را تنها این مواد تشکیل دهند. در واقع استفاده همزمان و متنوع از خوراکی‌های مختلف، بهترین انتخاب است. چند مثال از سبزیجات و میوه‌های مناسب برای مرغ مینا عبارتند از: سیب، گلابی، انگور، انبه، آلو، هویج، جعفری، سیب زمینی آب پز، اسفناج، تمشک، کلم، گوجه و …

توصیه می‌شود این خوراکی‌ها را در ظروفی جدا از پلت‌ها قرار دهید تا پلت‌های خشک، به واسطه‌ی میوه‌ها مرطوب نشوند. از آنجایی که مواد مغذی موجود در میوه‌ها بیشتر از سبزی‌هاست، بهتر است 80 درصد از حجم کل میوه‌ها و سبزیجات مورد استفاده مرغ مینا را “میوه‌ها” تشکیل دهند.
چند نکته دیگر در خصوص استفاده از میوه و سبزیجات برای تقویت مرغ مینا در ادامه آورده می‌شود:

تقویت مرغ مینا
خوردن میوه باعث تقویت مرغ مینا

نکات استفاده از میوه در تقویت مرغ مینا

  • هیچگاه از آووکادو، ریواس و سیب زمینی خام در رژیم غذایی این پرنده استفاده نکنید زیرا بالقوه سمی هستند.
  • از میوه‌ها و سبزیجات خشک مانند نخود فرنگی، کلم بروکلی، سیب زمینی شیرین یا لوبیا سبز نیز دوری کنید زیرا حاوی مقادیر زیادی از آهن هستند و ممکن است برای مرغ مینا مشکلاتی ایجاد کنند.
  • اجازه دارید موز را نیز در ترکیب میوه‌های مورد استفاده توسط مرغ مینای خود قرار دهید، اما به دلیل این که این میوه قند بالایی دارد، تنها گهگاهی از آن استفاده کنید.
  • سبزیجاتی مانند کاهو یا کرفس و … که مواد مغذی کمتری برای پرنده دارند و علاوه بر آن آب فراوانی نیز دارند، گزینه‌های خیلی مناسبی برای تقویت مرغ مینا نیستند.
  • هنگام آماده سازی میوه‌ها برای پرنده، حتماً دانه‌های داخل آن‌ها را خارج کنید.
  • اگر پرنده شما به یک میوه علاقه زیادی نشان می‌دهد به حدی که بیشتر از باقی میوه‌ها از آن می‌خورد، بهتر است برای مدتی از مقدار این میوه کم کنید تا مجبور شود از میوه‌های دیگر نیز استفاده کند.
  • اگر مرغ مینای شما به یک میوه تمایلی نشان نداد، سریعاً آن را از رژیم غذایی پرنده حذف نکنید. بلکه سعی کنید در زمان‌های دیگر باز هم او را به استفاده از آن ترغیب نمایید و دست از تلاش برندارید.

آب تمیز و تازه را از یاد نبرید!

یک رژیم غذایی سالم تنها به مواد خوراکی مقوی محدود نمی‌شود.

نباید از اهمیت آب در یک سیستم تغذیه‌ای صحیح غافل شد.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید، از آنجایی که حجم زیادی از رژیم غذایی مرغ مینا را پلت‌های خشک تشکیل می‌دهد، مصرف آب کافی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می-شود. پس حتماً مطمئن شوید هر روز میزان کافی از آب کاملاً تمیز و سالم در دسترس مرغ مینای شما باشد. ظروف آب را هر روز با صابون کاملاً بشویید و اگر کیفیت آب شیر به نظر خودتان به حد کافی خوب نیست، از آب معدنی استفاده کنید.

تقویت مرغ مینا تخم‌گذار

توصیه می‌شود 5 درصد از رژیم غذایی مرغ مینای بالغ و تخم‌گذار خود را به کرم‌ و جیرجیرک اختصاص دهید. زیرا این پرندگان برای تخم‌گذاری و مراقبت از فرزند خود به میزان بیشتری از پروتئین نیاز دارند.

البته می‌توانید از مقدار کمی گوشت یا تخم مرغ پخته نیز برای تأمین پروتئین مورد نیاز پرنده استفاده کنید.

تقویت مرغ مینا
تقویت مرغ مینا

هم‌سفره شدن با مرغ مینا!

تعجب نکنید! مرغ مینا پرنده‌ای است که تقریباً از هیچ خوراکی خوشمزه‌ای رویگردان نیست. می‌توانید از غذایی که خودتان می‌خورید نیز به او بدهید به این شرط که سالم و بی‌خطر باشد. برای مثال بدون شک خوراکی‌هایی مثل شکلات، انواع هله هوله‌ها یا مواد خوراکی دارای کافئین و الکل نه تنها برای تقویت مرغ مینا کارساز نیست بلکه مضر نیز به حساب می‌آید. اما موادی مانند لبنیات، سفیده تخم مرغ و حتی گوشت پخته شده نیز می‌توانند یک انتخاب غذایی برای پرنده شما باشند. (البته در مصرف لبنیات حد اعتدال را نگه دارید)

جهت اطلاعات بیشتر در مورد دستی کردن مرغ مینا، خواندن مقاله زیر ار از دست ندهید:

دستی کردن مرغ مینا

نیاز به مکمل غذایی

اگر دغدغه تقویت مرغ مینای خود را داشته باشید احتمال به این فکر می‌کنید که شاید پرنده شما به مقدار بیشتری ویتامین، مواد معدنی یا آمینواسیدها احتیاج دارد. ولی ما به شما توصیه می‌کنیم بدون مشورت با یک دامپزشک سراغ مکمل‌ها نروید.

به طور کلی گفته می‌شود اگر حدود 75 تا 80 درصد از رژیم غذایی مرغ مینا را پلت تشکیل دهد، دیگر نیازی به مکمل‌های دیگر نیست. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که احتمالاً نیاز به مواد مغذی مختلف در پرنده‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

علاوه بر این برخی از انواع خاص ویتامین‌ها یا مواد معدنی در بازه‌هایی از زندگی پرندگان بیشتر مورد نیاز است. برای مثال یک پرنده برای تخم‌گذاری به کلسیم بیشتری نیاز دارد و شاید احتیاج باشد در این مواقع از مکمل‌های کلسیم استفاده کنید، البته باز هم تأکید می‌شود این کار باید تحت نظر متخصص باشد.

اگر دامپزشک برای تقویت مرغ مینای شما استفاده از مکمل‌ها را پیشنهاد کرد، باید بدانید چطور از آن‌ها استفاده کنید. اگر مکمل‌های تجویزی از نوع پودری باشند (که معمولاً این نوع از مکمل‌ها مورد اعتمادتر هستند)، می‌توانید آن‌ها را در آب حل کنید یا به نحوی به خوراکی‌های آب‌دار اضافه کرده و سپس در اختیار پرنده خود بگذارید. اضافه کردن مکمل‌های پودری به خوراکی‌های خشک و بذر‌ها باعث می‌شود مقدار زیادی از آن‌ها ته ظرف باقی بماند و عملاٌ مرغ مینای شما مقدار خیلی کمی از این داروها را مصرف کند.

استفاده از شن و سنگریزه

بر سر این موضوع که آیا وجود شن در غذای مرغ مینا لزومی دارد یا خیر، بحث‌های زیادی است.

در واقع قبلاً این طور تصور می‌شد که وجود سنگریزه‌ها به هضم غذای پرنده توسط سیستم گوارش آن، کمک می‌کند. اما امروزه دیده می‌شود پرنده‌ها بدون وجود این شن‌ها نیز از پس گوارش غذای خود برمی‌آیند و حتی در مواردی این سنگریزه‌ها برای دستگاه گوارش آن‌ها مشکلاتی نیز ایجاد کرده است.

یک توصیه ما به شما این است که از فروشنده مرغ مینای خود سؤال کنید. اگر تا قبل از این، از شن در غذای پرنده استفاده می‌شده است و او نیز با این روند مشکلی نداشته، شما نیز به همین منوال پیش بروید. اما دقت کنید که زیاد از حد از سنگریزه‌ها استفاده نکنید و در صورت بروز مشکل حتماً سریعاً به دامپزشک مراجعه نمایید.

تقویت مرغ مینا
تمرغ مینا

نکات مهم تقویت مرغ مینا

در کنار رعایت تمام این موارد لازم است چند نکته دیگر را نیز درباره رژیم غذایی پرنده خود در نظر داشته باشید تا در جریان تقویت مرغ مینای خود با مشکلی مواجه نشوید:

  • اگر بیش از یک مرغ مینا را در خانه نگهداری می‌کنید، حتماً دقت کنید هر پرنده به میزان کافی و معادل با دیگری از مواد غذایی که در اختیار آن‌هاست، بهره می‌برد. در غیر این صورت بعد از مدتی، با بر هم خوردن تعادل در مقدار دریافت مواد غذایی مختلف، ممکن است هر یک از آن‌ها با مشکلاتی مواجه شوند.
  • همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد بیماری هموکروماتوز که در اثر استفاده بیش از حد از آهن بروز پیدا می‌کند، ممکن است حتی به مرگ مرغ مینا نیز منجر شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در انتخاب نوع پلت‌های مصرفی پرنده خود دقت کافی داشته باشید. به طور کلی گفته می‌شود نوعی از پلت که کمتر از 90 میلی‌گرم آهن در 1 کیلوگرم از آن وجود دارد، بهترین انتخاب برای سالم ماندن مرغ مینا است.

نکته پایانی تقویت مرغ مینا

درست است که یک مرغ مینای خانگی به راحتی به انواع مواد غذایی با ارزش مانند میوه‌ها، پلت و … دسترسی دارد اما فراموش نکنید که این پرنده در طبیعت عاشق حشرات بوده است. پس می‌توانید میزان کمی از رژیم غذایی آن را به حشرات اختصاص دهید. اما همان طور که قبلاً اشاره شد، مقادیر بیش از 5 درصد حشرات در رژیم غذایی، تنها برای مرغ‌های مینای پرورشی مناسب است. بنابراین اگر مرغ مینای شما در این دسته نیست، بیش از 5 درصد از غذای آن را نباید به حشرات اختصاص دهید

کلام آخر

به پایان مقاله تقویت مرغ مینا رسیدیم. امیدوارم که لذت برده باشید و راهکارهای گفته شده برای شما مفید واقع شود. جهت خرید و فروش حیوانات خود نظیر مرغ مینا می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط:

نظرات
جواد فاروجی زاده

جواد فاروجی زاده

باسلام. مطالب خوبی بود. ولی یه سئوالی که برام پیش اومد در مورد میوه هاست. مگه اسفناج و هویج دارای آهن بسییییار زیاد نیست؟؟ حتی درصد و حد خیلی کمش هم برا مینا زیاده....نظر شما در این مورد چیه؟؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی درسته که سیستم گوارشی مرغ مینا بر خلاف سایر پرنده ها قادر به هضم و جذب آهن بدان صورت نمی باشد، بنابراین باید از دادن غذاهایی سرشار از آهن مانند حبوبات، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، جگر، تن ماهی و… به پرنده خودداری کنید. زیرا مصرف زیاد این منابع غذایی پرنده را با بیماری ذخیره آهن (هموکروماتوز) مواجه خواهد ساخت. در عوض می توانید مرغ مینا را با انواع میوه ها، سبزیجات، سفید تخم مرغ پخته شده، سیب زمینی پخته شده، میوه های خشک شده تغذیه کنید. این میوه ها شامل سیب، گلابی، انگور، هلو، شلیل، توت فرنگی، انجیر، موز و … و سبزیجات شامل: خیار، هویج، کاهو، اسفناج، کلم، ریحان، جعفری و … شاید شما انواع مواد غذایی را به مرغ مینا بدهید. پس با یک برنامه غذایی مناسب همه ی غذاها را از جمله اسفناج و هویج را به میزان لازم در برنامه قرار دهید.

فاطمه

فاطمه

با سلام ضمن تشکر از مقاله زیبا و مفیدتان. خواهش می کنم منرا راهنمایی کنید .یک مرغ مینا دارم که قلبلاخیلی خوب حرف میزد و غذا می خورد ولی مدتی است که هم کم غذا میخوره و حرف میزنه صداش گرفته نمی تونه بلند حرف بزنه .پرهاش شل و آویزون شده و اکثر وقتها سرش تو بالش است نمی تونه تعادلش روی میله قفس حفظ کنه. البته تا کنون من هیچ مکمل و تقویتی بهش ندادم . وغذای اصلی اون پلت و سیب درختی است.

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت شما بخیر ممنون از بازخورد مفیدتان. با این اوصاف پرنده شما بیمار است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بیماری‌های عروس هلندی از وبلاگ واسط کالا را مطالعه نمایید.

رامین رادمهر

رامین رادمهر

مقاله بسیار جالبی در مورد تقویت غذایی مرغ مینا نوشته بودین انشاالله همیشه در کارهایتان موفق وپیروز وسر بلند باشید با آرزوی موفقیت

ممد جان

ممد جان

سلام خیلی مفید و جالب بود واقعا استفاده کردم ممنون از شما و سایت خوبتان

ثبت نظر