وبلاگ واسط کالا
46

روش‌های بی‌نظیر دستی کردن و رام کردن عروس هلندی

رام کردن عروس هلندی

عروس هلندی پرند‌ه‌ایست که جایگاه ویژه‌ای دارد؛ اما بنظرتان رام کردن عروس هلندی کار آسانی است؟ می‌خواهیم ایندفعه آموزش دوست شدن با عروس هلندی را به شما دهیم. خیلی از افراد تمایل به داشتن یک حیوان خانگی دوست داشتنی و کم دردسر دارند، پس عروس هلندی برایشان بهترین انتخاب است.

ولی خب رام کردن همین پرنده دوست داشتنی می‌تواند دردسرهای خاص خودش را داشته باشد. اگر تصمیم دارید عروس هلندی خود را اهلی کنید، تصمیم عاقلانه و خوبی گرفته‌اید؛ زیرا در حین رام کردن این حیوان زیبا می‌توانید حسابی سرگرم شوید و در نهایت یک رابطه خوب با او برقرار کنید.

تبلیغ

تربیت عروس هلندی کار سختی نیست اما به زمان و حوصله کافی نیاز دارد. به نظرتان برای رام کردن عروس هلندی چه باید کرد؟ شما باید برای این کار یک سری کارها را با حوصله انجام دهید؛ دوست واسط کالا با ما تا انتها همراه باشید که با مراحل این کار آشنا شوید.

نمایش ویدیو در یوتیوب

نمایش ویدیو در آپارات

سن مناسب اهلی کردن عروس هلندی

هنگام انتخاب و تربیت عروس هلندی دقت داشته باشید که آن‌ها فقط در سنین خاصی رام و تربیت می‌شوند؛ بنابراین اگر عروس چند ساله دارید و یا می‌خواهید بخرید، انتظار رام شدن و سخن گفتن را از او نداشته باشید چون دیگر کار از کار گذشته.

البته لازم است در نحوه و روش تربیت جوجه عروس هلندی به این نکته دقت کنید که نرها برای اهلی شدن جسارت بیشتری نسبت به ماده‌ها دارند. نتیجه این می‌شود که رام کردن عروس هلندی نر آسان‌تر است.

2 تا 7 ماهگی، بهترین سن برای آموزش عروس هلندی است؛ پس نتیجه می‌گیریم تربیت عروس هلندی سه ماهه کار راحت‌تری است.

پس هر چه سن آن‌ها بالاتر برود برای گرفتن عروس هلندی باید وقت بیشتری را برای آموزش به او بگذارید. حتما می‌دانید که در سن بالا آن گونه که می‌خواهید به نتیجه نمی‌رسید.

برای اینکه بتوانید در تشخیص سن عروس هلندی سردرگم نشوید و هنگام خرید سن عروس هلندی را به درستی تشخیص دهید حتما به لینک مربوطه سر بزنید.

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا عروس هلندی رام شود؟

برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که برای ارتباط و دوست شدن با عروس هلندی زمان دقیقی نمی‌توان تعیین کرد.

ممکن است عروس هلندی شما ظرف 1 هفته رام شود و شما بتوانید به‌راحتی آن را بگیرید که این‌ها بستگی به سن، طریقه آموزش، محل نگهداری و… دارد.

برای این کار باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید و ناامید نشوید.

اگر عروس هلندی را تازه خریده‌اید، باید اجازه دهید که به محیط، خانه، افراد خانواده و قفس جدید عادت کند و استرس آن کم شود.

بعد از گذشت زمان مناسب می‌توانید آموزش‌های لازم برای گرفتن عروس هلندی انجام دهید.

پس انتظار نداشته باشید که بعد از خریداری و ظرف 2 الی 3 روز بتوانید آن را در دست بگیرید، زیرا پرنده در این زمان به شدت استرس دارد و آموزش‌پذیر نیست.

زمان مناسب رام کردن
زمان مناسب رام کردن عروس هلندی

طی این 2 هفته شما مجاز هستید نزدیک به قفس بشوید اما فقط برای آب‌ودانه دادن. پس نباید عروس هلندی را در دست بگیرید.

شما می‌توانید از دور با عروس هلندی خود آرام صحبت کنید. در این مدت سعی کنید، با لحنی مهربانانه، اسم آن را صدا بزنید.

چگونه با عروس هلندی دوست شویم؟

بنظرتان چگونه عروس هلندی را به خود عادت دهیم؟ راه‌های دستی شدن عروس هلندی چیست؟

اگر عروس هلندی در خانه دارید و می‌خواهید او را رام و اهلی کنید باید به این نکته توجه کنید که این پرنده بسیار حساس است و بعد از مدتی به صاحب خود وابسته می‌شود؛ بنابراین باید زمان کافی را برای تربیت عروس هلندی برای او قرار دهید تا پرنده با شما خو بگیرد؛ مراحل زیر را دنبال کنید تا به یک نتیجه مطلوب برسید.

صبوری!

اگر به تازگی پرنده خود را به خانه آورده‌اید، باید صبور باشید.

لازم است برای تربیت عروس هلندی ابتدا به مدت چند هفته فقط ساکت و آرام در اطرافش باشید و هیچ کار دیگری نکنید.

قفسش را در جای بی سروصدا بگذارید و اجازه دهید در آرامش، به محیط جدید عادت کند.

گذراندن آموزش‌ها توسط 1 نفر

اولین قدم در رام کردن عروس هلندی این است که آموزش‌ها توسط یک نفر به پرنده داده شوند.

زمانی که به پرنده آموزش‌ها و یا تمرینات لازم را می‌دهید فقط 1 نفر باید مسئول این فعالیت باشد.

حتما به این نکته توجه نمایید که نباید بین افراد این مسئولیت‌ها تقسیم شود.

اجتماعی کردن عروس هلندی

در واقع منظور از اجتماعی کردن این است که بتوانید به او کمک کنید با انسان‌ها از جمله خود شما تعامل خوبی برقرار کنند.

بدون شک این پرنده تا قبل از این ترجیح می‌داده که با همنوعان خود ارتباط برقرار کند و الان می‌خواهد بین انسان‌ها و در یک خانواده زندگی کند.

صحبت کردن

در این مرحله از رام کردن عروس هلندی نوبت به گپ و گفت می‌رسد.

اجازه دهید با صدای شما خو بگیرد. مهم نیست چه چیزهایی به او می‌گویید، مهم این است که با صدایی آرام و ملایم با او صحبت کنید.

صدای خود را به هیچ عنوان بلند نکنید و در هنگام صحبت با او در وضعیتی قرار بگیرید که هم قد قفس عروس هلندی خود بشوید.

چشم‌های شما بایستی همسطح چشم‌های او قرار بگیرد. این کار را تا چند روز ادامه دهید.

صحبت کردن
صحبت کردن با عروس هلندی

به زور پرنده را در دستتان نگیرید

به‌هیچ‌عنوان عروس هلندی را نباید به‌زور بگیرید. نوازش کردن عروس هلندی در ابتدا بزرگ‌ترین اشتباه است.

شاید شما بخواهید پرندهٔ خود را نوازش کنید یا اینکه از بین میله‌های قفس آن را لمس کنید که این کار در مراحل اولیه آشنایی با پرنده کاملاً اشتباه است.

فریاد زدن ممنوع

زمانی که در حال آموزش عروس هلندی خود هستید به‌هیچ‌عنوان نباید فریاد بزنید.

این عمل به شدت تأثیر منفی بر پرنده دارد و ممکن است پرنده به شما توجهی نکند.

چه زمانی در طول روز بهتر است؟

به‌طورکلی، صبح‌ها 10 دقیقه و عصرها هم 10 دقیقه به عروس هلندی خود آموزش‌های لازم را بدهید تا پرنده شما به مرور زمان رام شود و در نهایت بتوانید آن را در دست خود بگیرید.

توجه داشته باشید که صبح‌ها عروس هلندی‌ها بیشتر انرژی دارند. در صورتی که ظهر زمان استراحت پرنده است و پیشنهاد نمی‌دهیم که در این زمان به او نزدیک شوید و سر به سر پرنده بگذارید.

احساس راحتی

حالا که این پرنده زیبا با صدای شما آشنا شده است، کم‌کم بیشتر با شما احساس راحتی می‌کند و وقتی با او صحبت می‌کنید به شما نزدیک‌تر می‌شود.

تغذیه اولیه

معمولاً از ارزن برای تربیت عروس هلندی استفاده می‌شود؛ ولی در اصل مهم این است خوراکی انتخابی شما همان خوراکی مورد علاقه و مناسب او باشد.

خوراکی را از میان میله‌ها به داخل قفس ببرید ولی نه دقیقاً جلوی صورت پرنده. اجازه بدهید با میل خودش و به بهانه خوراکی به سمت شما بیاید.

خوراکی را ثابت نگه دارید تا بتواند دو سه بار به آن نوک بزند. این نشان می‌دهد تا اینجا کارها خوب پیش رفته‌اند.

بازی روزانه

روزانه یک یا دو بار و هر بار تنها به مدت 10 تا 15 دقیقه کنار قفس بنشینید، با عروس هلندی زیبای خود صحبت کنید، دستتان را نزدیک ببرید و به او خوراکی بدهید.

دقت کنید که در این جلسات اولیه رام کردن عروس هلندی نباید بیش از زمان پیشنهادی وقت بگذارید زیرا ممکن است پرنده را مضطرب سازید.

حتی اگر عروس هلندی شما جوان و شاداب است و دوست دارد با شما بیشتر بازی کند، باز توصیه می‌شود هر بار بیش از 15 دقیقه جلسات را ادامه ندهید.

رام کردن عروس هلندی
برنامه روزانه عروس هلندی

آیا در قفس را باز کنیم؟

اگر عروس هلندی شما با آرامش کنارتان می‌ماند، به شما نزدیک می‌شود و حتی از دست شما غذا می‌خورد، این یعنی او با شما احساس راحتی پیدا کرده است.

البته برای یک عروس هلندی بالغ ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها زمان ببرد تا بتواند به ارتباط نزدیک با انسان‌ها عادت کند. اما هر موقع که به این مرحله رسیدید، لازم است در قفس پرنده را باز و او را ترغیب کنید بیرون بیاید.

البته پرنده‌های بالغی که هیچ‌گاه به زندگی اجتماعی با انسان‌ها عادت نداشته‌اند، ممکن است در ابتدا تمایلی به این کار نشان ندهند.

فراموش نکنید هنگام باز کردن در قفس، تمام درها و پنجره‌ها بسته بمانند و حیوان دیگری نیز در محل نباشد.

اگر برای پرنده‌تان به دنبال یک قفس مناسب هستید می‌توناید در بین آگهی‌های سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا یک قفس با قیمت مناسب پیدا کنید.

آشنا شدن با دست شما

هنوز نمی‌دانید چکار کنید عروس هلندی روی دسستان بیاید؟ در جریان رام کردن عروس هلندی، هر موقع پرنده هنگام خوردن خوراکی، به تدریج به دست شما نزدیک شد، می‌توانید به مرور، بدون خوراکی نیز دست خود را به همان شکل به او نزدیک کنید. هر بار که دست خود را نزدیک می‌برید، صبر کنید تا عروس هلندی شما آرام بماند.

می‌توانید چنین مواقعی به او به عنوان پاداش خوراکی بدهید. این تمرین جلو بردن دست را نیز روزانه یک یا دو بار و هر بار برای 10 تا 15 دقیقه تکرار کنید تا کم‌کم پرنده بتواند با آرامش به دست خالی شما نزدیک‌تر شود.

چگونگی آمدن روی انگشت

حالا وقت آن رسیده انگشتان خود را به پاهای پرنده نزدیک کنید. هر موقع مشاهده کردید عروس هلندی شما با تماس انگشتتان به پاهایش مضطرب نمی‌شود، به آرامی ترغیبش کنید قدم روی انگشتتان بگذارد.

اگر با حوصله پیش بروید عروس هلندی دوست داشتنی شما به صاحبش اعتماد کرده و بدون ترس پایش را روی انگشت شما قرار می‌دهد.

تشویق مهم است!

هر موقع پرنده با پایش روی انگشتتان قدم می‌گذارد از کلمه‌ای خاص مانند “بیا بالا” یا “بالا” استفاده کنید.

می‌توانید به عنوان تشویق و جایزه خوراکی نیز به او بدهید.

زمانی که یاد گرفت هر دو پاهایش را روی انگشتتان بگذارد باز هم او را تشویق کنید تا به انجام این رفتار بیشتر ترغیب شود. این آموزش را برای چند دقیقه ادامه دهید تا جایی که به یک نتیجه مثبت برسید. اما مراقب باشید پرنده را نترسانید و خسته نکنید.

تشویق
تشویق عروس هلندی

توجه داشته باشید در ابتدا عروس هلندی برای این که مطمئن شود انگشت شما استوار و قابل اعتماد است، ممکن است به آن نوک بزند. سعی کنید در این مواقع دست خود را تکان ندهید و اجازه دهید با منقارش دست شما را لمس کند.

اگر قصد دارید رفتار زشت گاز گرفتن این پرنده را از او دور کنید پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:
گاز گرفتن عروس هلندی

سوت زدن و رقص عروس هلندی

بعد از گذراندن مراحل بالا؛ می‌بینید که جریان رام کردن عروس هلندی به مرور جذاب‌تر می‌شود و می‌توانید آموزش رقصیدن عروس هلندی را نیز شروع نمایید.

به او نگاه کنید، همراه با یک موسیقی جالب، سرتان را تکان دهید و انگشتانتان را به جلو و عقب تاب دهید.

به تدریج پرنده نیز شروع می‌کند به جلو و تاب بخورد، در این مرحله جایزه را فراموش نکنید.

اگر به همین منوال پیش بروید و موسیقی مورد علاقه عروس هلندی خود را پیدا کنید، می‌بینید که کم‌کم پرهایش را نیز باز می‌کند و حرکاتش بیشتر به رقص شبیه می‌شود.

هم‌زمان با این آموزش می‌توانید سوت هم بزنید تا او را هم به ایجاد صدا ترغیب نمایید.

با گاز گرفتن‌هایش باید چکار کنید؟

این پرنده‌های زیبا و دوست داشتنی گاهی شیطنت‌هایی مانند نوک زدن و گاز گرفتن نیز دارند.

برای رام کردن عروس هلندی باید راه حلی نیز برای این شیطنت‌ها داشته باشید. در ادامه با چند راهکار ساده برای حل این مشکل آشنا خواهید شد:

بی‌تفاوت باشید!

وقتی پرنده، شما را گاز می‌گیرد سعی کنید کمترین واکنش را نشان دهید. اگر با خشونت دست خود را پس بکشید، با صدای بلند عکس‌العمل نشان دهید یا روند آموزش را همان لحظه قطع کنید، در واقع عروس هلندی خود را ترغیب کرده‌اید که باز هم این کارش را تکرار کند. البته آرام ماندن آن هم وقتی یک پرنده چموش یک گاز دردناک از انگشت شما گرفته است، کار آسانی نیست.

به همین دلیل بهتر است از شرایطی که به گاز محکم منجر می‌شود دوری کنید. حالات پرنده خود را زیر نظر بگیرید، تغییر در شکل ظاهری تاج سرش می‌تواند نشان دهنده یک حرکت خشونت‌آمیز باشد.

تنبیه ممنوع!

اگر می‌خواهید در تربیت رام کردن عروس هلندی خود موفق عمل کنید باید بدانید که این پرنده اساس تنبیه کردن را نمی‌فهمد؛ پس تنبیه عروس هلندی ممنوع.

تنبیه عروس هلندی
تنبیه عروس هلندی ممنوع

اگر سرش داد بزنید یا او را به قفس بازگردانید، متوجه نمی‌شود که این اعمال در جهت تنبیه برای رفتار نادرستش است و حتی ممکن است برایش خوشایند هم باشد. پس بهتر است زحمت تنبیه کردن را به خودتان ندهید و در عوض از همان روش تشویق و پاداش استفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود در ازای رفتار صحیحش او را تشویق کنید تا تفاوت صحیح و غلط را بهتر بفهمد.

اگر هم می‌خواهید او را تنبیه کنید از روش‌های ملایم استفاده کنید. مثلاً کمی به او بی‌توجهی کنید یا وسیله مورد علاقه‌اش را که به آن نوک می‌زند به آرامی از او دور کنید.

نکات برجسته

 • برای حفظ یک رژیم غذایی سالم، از دادن غذای زیاد به پرنده خود اجتناب کنید.
 • صبور باشید اگر او گاز بگیرد تقصیر پرنده نیست، هرگز پرنده را سرزنش نکنید. پرنده به دلیل کاری که شما انجام می دهید گاز می گیرد، این است که به اندازه کافی با آن کار نمی کند یا خیلی سریع حرکت می کند و غیره. اکثریت قریب به اتفاق پرندگان به اطراف می آیند و همراهان خوبی با آموزش خوب خواهند بود.
 • پرنده را در یک منطقه آرام فقط با دو نفر در اطراف آموزش دهید تا حواس پرتی را به حداقل برسانید.
 • عروس هلندی ها با استفاده از منقار و زبان خود چیزهایی را که مورد توجهشان است آزمایش می کنند.
 • هرگز سعی نکنید به پرنده خود آینه بدهید، زیرا این کار باعث می شود که پرنده فکر کند پرنده دیگری در اطراف وجود دارد.

حال که آموزش عروس هلندی تمام شد؛ بنظرتان چگونه عروس هلندی وحشی را دستی کنیم؟ آیا با این روش‌ها می‌شود پرنده وحشی را نیز اهلی و دستی کرد؟ اگر تجربه‌ای از نگهداری و پرورش عروس هلندی دارید با ما و دیگر خوانندگان عزیزمان در انتهای مطلب، قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ

چگونه به یک عروس هلندی آموزش دهیم تا سخنگو شود؟

پاسخ: حرف زدن عروس هلندی اکتسابی است و با آموزش و تکرار می‌توان به این مرحله رسید؛ بنابراین هیچ دارویی برای سخنگویی او وجود ندارد. سخنگو کردن عروس هلندی، پرنده‌ها و حتی به حیوانات دیگر با استفاده از شیوه شرطی کردن هست. یعنی وقتی می‌خواهید حرف یا کاری به پرنده یا حیوان خود یاد دهید باید او را تشویق کنید.

چگونه پرنده را به پرواز تشویق کنیم؟

پاسخ: هنگامی که برای اولین بار جوجه عروس هلندی شما به سمت دست شما پرواز می‌کند با عکس‌العمل مثبت شما روبرو می‌شود. این مورد سبب می‌شود پرنده حس خوبی از این حرکت داشته باشد. حال اگر همراه این عکس‌العمل مثبت یک هدیه کوچک مانند یک خوراکی به او بدهیم، روند پرواز سریع‌تر می‌شود.

منبع:
wikihow.com

be.chewy.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. iiii گفت:

  جواب داد ممنون از سایت خوبتون حتما امتحان کنید

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام سپاس دوست گرامی خوشحالیم که برای شما مفید بوده

 2. یوسف گفت:

  سلام
  من یک عروس هلندی دارم تقریبا ۳ ماهشه الان نمیدونم چرا ولی همش از دست من فرار میکنه و پیش اهالی خونه بیشتر میره من وقت بیشتری پیش اون هستم فقط یکم درگیر کارامم همین وگرنه از صبح تا شب توی اتاق پیش منه ولی وقتی در اتاق باز میشه سریع فرار میکنه و میره پیش خونوادم و وقتی من میرم پیشش پیش من نمیاد و از من فاصله میگیره چیکار کنم که دوباره درست بشه و از من فرار نکنه در ضمن از موقعی که خریدمش خودم ازش مراقبت کردم و بهش غذا میدادم ولی بازم داره فرار میکنه لطفا کمکم کنید ممنون

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام دوست گرامی
   احتمالا یک رفتار ناخواسته از شما دیده که این موضوع پیش آمده.
   سعی کنید با نکاتی که در مطلب فوق گفته شده دوباره اعتماد این پرنده‌ی دوست داشتنی را به دست آورید.

 3. عرفان عصمت گفت:

  سلام عروس هلندی من تو دماغش گرفته شده نمیدونم مدلش است یا نه جواب بدین

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام وقت بخیر
   احتمالا پرنده شما سرما خورده است؛ پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله سرما خوردگی عروس هلندی را از دست ندهید.

 4. فری گفت:

  خسته نباشید من یک سوال دارم امروز طوطی عروس هلندی من که تازه ۱ هفته است خریدمش از قفس پرید بیرون و وقتی در اومد به چند جا کوبیده شد و موقعی که داشتم میزاشتم داخل قفس بخاطر ترس و نگرانی تند باهاش برخورد کردم و سعی داشتم سریع بگیرمش و بزارمش تو قفس و اون بخاطر این موضوع خیلی ازم میترسه موقعی که نزدیک قفس میشم کاری نداره ولی وقتی در قفس رو باز کنم یا دستم رو نزدیک میکنم میترسه و میخواد حمله یا فرار کنه چکار کنم که نترسه و دوباره بهم اعتماد کنه 😭😭 سر این موضوع عذاب وجدان گرفتم 😥

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام وقت بخیر
   معمولا اعتمادی که به واسطه‌ی دعوا کردن پرنده (مخصوصا عروس هلندی که اجساساتی است) از بین می‌رود رو سخت میشه بازگردانی کرد.
   اما شما دوباره می‌توانید با مهربانی کردن با این پرنده و راهکارهایی که در مقاله دستی کردن عروس هلندی گفته شده اعتماد پرنده خود را جلب کنید.

 5. فری گفت:

  من مقاله راجب دستی کردن عروس هلندی را خواندم ولی به نتیجه نرسیدم و اینکه من با طوطی ام دعوا نکردم و سرش داد نزدم فقط خیلی سریع خواستم اورا به قفسش ببرم ولی اون هی پرواز میکرد و به چند جا خورد و وقتی گذاشتمش داخل قفس هی جیغ میزد و خودشو به قفس میکوبید و بعد از اون وقتی دستمو نزدیکش میکنم هی صدای فیس در میاره و فرار میکنه 😣😣

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام دوست گرامی
   در وبلاگ واسط کالا مقالات متعددی در مورد عروس هلندی منتشر شده.
   پیشنهاد می‌کنیم مقاله علت جیغ زدن عروس هلندی رو از وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید.
   تشکر

 6. علی گفت:

  سلام یه سوال اگه چند نفره به عروس هلندی اموزش بدیم مثلا تا ۳ نفره مشکلی پیش نمیاد؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   بستگی به پرنده دارد. ببینید قابلیت پذیرفتن اینجور چیزی دارد یا نه.

 7. فاطمه گفت:

  سلام
  من پرنده ام ازم فرار می‌کنه چون تازه گرفتمش م به ما عادت نکرده شما گفتید پرنده به ابتدا در یک محیط آرام و ساکت باشد من برادرم هی میرهه در قفس و پرنده هم چون عادت نکرده می‌ترسه
  و شما هم گفتید فعلا باید آرام باشه تا عادت کنه

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   سعی کنید یک محیط آرام برای او محیا نمایید تا استرس پرنده کاهش یابد.

 8. امیر حسین گفت:

  سلام عروس هلندی من ۲ ماهه هست تازه خریدم روی دستم نمیاد مثلا وقتی دستم رو می برم جلوش فقط نگاه میکنه از من نمی ترسه میزاره بهش غذا بدم یا نازش کنم

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   شما برای دستی کردن عروس هلندی خود نیاز به انجام برخی مراحل دارید تا او با شما رابطه بهتری برقرار نماید. تیم واسط کالا به شما پیشنهاد می‌دهد لینک دستی کردن عروس هلندی را در https://vasetkala.com/blog/مرور نمایید.
   امیدواریم هرچه زودتر پرنده شما رابطه بهتری برقرار نماید. ما را از میزان برقراری ارتباط و نزدیکی میان خود و پرنده تان بی خبر نزارید.

 9. عرفان گفت:

  سلام عروس هلندی من حدود دوهفته است دارم از قفس دوست نداره بیاد بیرون ولی از دستم غذا می خوره و وقتی میاد از قفس بیرون رو شونم میشینه آروم باهام بازی میکنه میذاره نازش کنم ولی وقتی میره تو دیگه نمی خواد بیاد بیرون چجوری بیارمش بیرون

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   شما باید در ابتدا به پرنده خود فرصت دهید تا نسبت به محیط و اطرافیان عادت کند و شروع به غذا خوردن و تحرک استاندارد کرده و بعد این آموزش را آغاز کنید. همیشه به یاد داشته باشید که پرنده را کجبور به انجام کاری نکنید؛ زیرا این اجبار استرس و ترس را به وجود می آورد. آرام آرام به دستی کردن عروس هلندی خود بپردازید.
   ممنون که مشکلتان را با ما در میان گذاشتید. خوشحال میشویم بچه های وبلاگ واسط کالا را از حال پرنده خود با خبر کنید.

 10. عرفان گفت:

  سلام عرفان هستم ولی پرنده من عادت کرده و خوب غذا می‌خره و بازرسی ک رو آن میشینه میاد بیرون فرار نمی کنه اما با دست نمیاد بیرون

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام عرفان عزیز
   پس فعلا سعی کنید هرجور که پرنده راحت است با او رفتار کنید و بعد توسط آموزش های لازم آن را به مرور زمان دستی کنید تا راحت بر روی دست شما قرار بگیرد.

 11. قاسم گفت:

  سلام منظور از خوراکی یا تشویقی چیه چی دوست دارن بیشتر

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر محترم
   هر پرنده به یک نوع ماده غذایی علاقه بیشتری دارد و به آن واکنش بهتری نشان می‌دهد. شما باید ببینید عروس هلندی شما از همه بیشتر کدام را دوست دارد.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید.

 12. عرفان گفت:

  سلام عروس هلندی من چندین هفتس تو خونمون و عادت کرده به همه چی وصحبت کردن هم در حد بوس بده یاد گرفته ولی علاقه نداره بیاد بیرونم میارم بیرون دوست نداره بمونه چی کار کنم

 13. سلام من به عروس هلندی دارم که ۵ ماه و خورده ای سن داره… من یک ماه و خورده ای هست که باهاش کار کردم دستی شه و الان فقط سرش رو میاره و منم ناز میدم و از دستم غذا میگیره. ولی نمیشینه رو دست و شونم.. بیرون عم نمیارمش چون بعد نمیتونم بگیرمش.. چیکار کنم بیاد رو دستم؟ چون من دستم رو میارم رو پاش نمیاد رو دستم و بازم سرش رو میاره ناز کنم. دارم دیوونه میشم😭لطفا جواب بدید😭😭

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام ملیکا عزیز
   بهت پیشنهاد میکنم مطلب دستی کردن عروس هلندی و حتما برای اینکه روال کارت بهتر بشه بخونی.

 14. زینب گفت:

  سلام من یک عروس هلندی دو ماهه دارم چند تا سوال دارم
  ۱ از کجا بفهمم عروس هلندیم نر هست یا ماده
  ۲ چند باری مجبور شدم بگیرمش رام میشه
  ۳ همش می خواد بیاد بیرون چیکار کنم که نخواد بیاد بیرون چون وقتی میاد بیرون دیگه نمیره تو
  ۴ از انگشتم غذا میگیره ولی از دستم نه چرا
  ۵ عروس هلندی چه غذایی دوست داره
  ۶ عروس هلندیم از تاریکی می ترسه چیکار کنم ترسش بریزه

  1. نجمه گفت:

   سلام من پیشنهاد میدم برای اینکه بتونی درست جنسیت عروس هلندیتو مشخص کنی مقاله تشخیص جنسیت عروس هلندی وبلاگ واسط کالارو بخونی به من که خیلی کمک کرد.
   وسایل سرگرمیش و تو قفس بیشتر کنید تا بیشتر دوست داشته باشه تو قفس بمونه.
   در رابطه با ترس پرندتونم مقاله ایا عروس هلندی از تاریکی میترسه و بخونید.

 15. سارا گفت:

  سلام من دوروزه عروس هلندی گرفتم
  از قفس میاد بیرون و میاد روی شونم و دستمو میبرم زیر شکمش میاد رو دستم ولی وقتی میخام نازش کنم گازم میگیره و یه صدای هیس هیس درمیاره
  چیکار کنم که گازم نگیرم و بزاره نازش کنم

  1. مجتبی گفت:

   سلام خب محتوا دستی کردن عروس هلندی و بخون تا بتونی خیلی راحت دستیش کنی.

 16. حسام گفت:

  دوست عزیز برای آموزش حرف زدن به عروس هلندی چیزی که میدونم اینه که
  باید آنقدر بهش بگیم و بعد یک سایت بهش جایزه بدیم تا تشویق شه

 17. Koorosh گفت:

  سلام من به چیز هایی که گفتین عمل کردم ولی عروس هلندیم هیچ فرقی نه کرد و ۱۱ روز خانه ما هست

 18. پوریا گفت:

  سلام من یه عروس هلندی دارم سه ماه و نیم روز یازدهم پیشم ولی نمیتونم دستیش کنم کنارم غذا می خوره ولی نزدیک قفس میرم میره عقب تا کی این روند ادامه داره جز خودمم کسی نمیبینه

 19. اسماعیل نژاد گفت:

  سلام من حدود دو هفته پیش عروس هلندی خریدم پرنده فروش گفت که دست اموز وبالغ هستش مشکلی که من با پرنده م دارم اصلا قفس دوست نداره ‌هر وقت خودش دلش می‌خواد میان روی شونه من میشنه وغذای که میخورم به لبم نوک میزنه ومیخوره ودائم میپره روی سرو شونه ما ولی همه اینا به دلخواه خودش وبقیه مواقع بالای لوستر خونه اس ومن نگران بی آبی ‌بدون غذا تا شب میشینه وبیشتر با همسر انس داره در ضمن یه دونه خارج از قفس تخم گذاشته بود باید چکار کنم بیاد پایین

 20. لطفی گفت:

  سلام چند روزی هست عروس هلندی خریدم اولش آواز میخواند غذا می‌خورد بعد از چند روز چرت میزنه هی دوماه است و من نگران هستم خیلی استرس دارم خیلیییی حساس شده میشه راهنمایی کنید اصلأ به ما محل نمیزارع🥺

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   محیط پرنده رو عوض کنید یا ی محیط بهتر و متفاوت براش فراهم کنید . شاید ی چیزی تو این محیط بهش استرس میده .

 21. لطفی گفت:

  توروخدا جواب بدید

 22. علی گفت:

  سلام عروس هلندی خریدم و وقتی دستم را در قفس میبرم گاز میگیرد و جیغ می زند و از دستم غذا نمی گیرد لطفاً راهنمایی کنید

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام علی عزیز
   قبلا از دستتون غذا میگرفت؟

 23. سهیل گفت:

  عروس من از 2 ماهگی پیشم بوده، نر هستش و الان 11 ماهشه و بهمون عادت کرده و مشکلی نداره. دیروز براش جفت خریدیم. اصلا سمت عروس ماده نمیره و همش دوری میکنه ازش. دعوا نمیکنن باهم اما دوری میکنه از عروس ماده و اینکه عروس ماده یکم بی حاله انگار. هر از گاهی یه صدایی میکنه اما دستمونو که میبریم سمتش میخواد گاز بگیره و غذا هم درست نخورده. میخواستم بدونم با تمام این تفاسیر رفتار هردوشون عادیه؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام سهیل عزیز
   اینکه سمتش نمیره چون هنوز بهم عادت نکردن و باهم غریبن. بله عادیه چون محیطش عوض شده با باید به محیط جدید عادت کنه.

 24. امیرعلی قاسمی گفت:

  سلام
  من به محض اینکه میارم بیرون پرواز می کنند
  با،ید چه کار کنم

 25. مهدی گفت:

  سلام من امروز یه عروس هلندی خریدم بعد داخل فروشگاه حالش خیلی خوب بود ولی از وقتی آوردمش خونه نه غذا میخوره نه اینکه انگار داره چرت می زند خواهش میکنم راهنمایی کنید.ممنون از سایت خوبتون.

  1. کارشناس واسط کالا گفت:

   سلام مهدی عزیز
   به دلیل تغییر محیطه که حالش عوض شده. سعی کنید ی محیط آروم براش فراهم کنید و زیاد بهش فشار نیارید تا کم کم خوب بشه.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید.

 26. سهیل گفت:

  سلام هر دو عروس نر و و ماده من سرماخوردن و بردمشون دکتر گفت مترونیدازول رو هر 12 ساعت 1/4 قرص رو داخل 2 سی سی آب حل کنم و بریزم داخل دهن هردوشون. الان 4 نوبت هرکدوم به فاصله 12 ساعت این کار رو انجام دادم، داخل آبشون مولتی ویتامین ریختم و غذای جانبی هم مثل کاهو سفیده تخم مرغ و هویج هم میدم بهشون و همیشه هم نزدیک رادیاتور هستند که گرمشون باشه اما هنوز هم بی حال هستند و همش چرت میزنن (غذا میخورن اما کمتر از قبل و آبریزش و پر ریزی هم ندارند فقط پف میکنن و میخوابن). میخواستم بدونم کار دیگه ای هس

 27. عماد گفت:

  سلام چرا عروس هلندی من رو انگشتم نمیشینه فقط سرشو میاره پایین تا نازش کنم طبق توضیحات باهاش کار کردم ولی جواب نداد از انگشتم و دستم غذا میخوره ولی رو انگشتم نمیشه چیکار کنم خواهش میکنم جواب بدید ممنون میشم

 28. عماد گفت:

  سلام چرا عروس هلندی من رو انگشتم نمیشینه فقط سرشو میاره پایین تا نازش کنم طبق توضیحات باهاش کار کردم ولی جواب نداد از انگشتم و دستم غذا میخوره ولی رو انگشتم نمیشه چیکار کنم خواهش میکنم جواب بدید ممنون میشم میخواد بیاد بیرون ولی اول میخوام که رو انگشتم بشینه