چگونه عروس هلندی را رام کنیم؟

عروس هلندی یکی از پرنده‌هایی است که در میان دوستداران پرندگان جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. خیلی از افرادی که تمایل به داشتن یک حیوان خانگی دوست داشتنی و کم دردسر دارند، عروس هلندی را بهترین انتخاب می‌دانند. رام کردن عروس هلندی می‌تواند کاری بسیار لذت بخش باشد. اگر تصمیم به داشتن یه عروس هلندی و تربیت او دارید، ما به شما می‌گوییم که تصمیم خوبی گرفته-اید زیرا در حین رام کردن این حیوان زیبا می‌توانید حسابی سرگرم شوید و در نهایت یک رابطه دوستی خاص با او برقرار کنید.

تربیت عروس هلندی کار سختی نیست اما به زمان و حوصله نیاز دارد. شما باید جلسات آموزش را کوتاه در نظر بگیرید تا پرنده را خسته نکنید. البته اگر قرار است یک عروس هلندی کم سن و سال را تربیت کنید، احتمالاً کار شما ساده‌تر خواهد بود و زودتر به نتیجه می‌رسید.

نمایش ویدیو در یوتیوب

نمایش ویدیو در آپارات

اجتماعی کردن عروس هلندی

اولین مرحله از رام کردن عروس هلندی، اجتماعی کردن او است. در واقع منظور از اجتماعی کردن این است که بتوانید به او کمک کنید با انسان‌ها از جمله خود شما تعامل خوبی برقرار کنند.

بدون شک این پرنده تا قبل از این ترجیح می‌داده است با هم نوعان خود ارتباط برقرار کند و الان قرار است کنار انسان‌ها و در یک خانواده زندگی کند.

اجتماعی شدن عروس
ارتباط با همنوعان خود

با رعایت نکات زیر، از اولین مرحله به راحتی عبور خواهید کرد:

دعوت به صبر!

اگر به تازگی پرنده خود را به خانه آورده‌اید، باید صبور باشید.

لازم است برای تربیت عروس هلندی ابتدا به مدت چند هفته فقط ساکت و آرام در اطرافش باشید و هیچ کار دیگری نکنید.

قفسش را در جای بی سر و صدا بگذارید و اجازه دهید در آرامش، به محیط جدید عادت کند.

صحبت کردن

در این مرحله از رام کردن عروس هلندی نوبت به گپ و گفت می‌رسد.

اجازه دهید با صدای شما خو بگیرد. مهم نیست چه چیزهایی به او می‌گویید، مهم این است که با صدایی آرام و ملایم با او صحبت کنید.

صدای خود را به هیچ عنوان بلند نکنید و در هنگام صحبت با او در وضعیتی قرار بگیرید که هم قد قفس عروس هلندی خود بشوید. چشم‌های شما بایستی همسطح چشم‌های او قرار بگیرد. این کار را تا چند روز ادامه دهید.

ایجاد احساس راحتی

حالا که این پرنده زیبا با صدای شما آشنا شده است، کم‌کم بیشتر با شما احساس راحتی می‌کند و وقتی با او صحبت می‌کنید به شما نزدیک‌تر می‌شود. اکنون موقع آن است که رام کردن عروس هلندی را آغاز کنید. اما باید این فرآیند را بسیار آهسته پیش ببرید.

مهمانی با عروس هلندی

معمولاً از ارزن برای تربیت عروس هلندی استفاده می‌شود؛ ولی در اصل مهم این است خوراکی انتخابی شما همان خوراکی مورد علاقه و مناسب عروس هلندی باشد.

خوراکی را از میان میله‌ها به داخل قفس ببرید ولی نه دقیقاً جلوی صورت پرنده. اجازه بدهید با میل و رغبت خودش و به بهانه خوراکی به سمت شما بیاید.

خوراکی را ثابت نگه دارید تا بتواند دو سه بار یا حدود 5 ثانیه به آن نوک بزند. این نشان می‌دهد کارها خوب پیش رفته‌اند.

برنامه روزانه

روزانه یک یا دو بار و هر بار تنها به مدت 10 تا 15 دقیقه کنار قفس بنشینید، با عروس هلندی زیبای خود صحبت کنید، دستتان را نزدیک ببرید و به او خوراکی بدهید.

دقت کنید که در این جلسات اولیه رام کردن عروس هلندی نباید بیش از زمان پیشنهادی وقت بگذارید زیرا ممکن است پرنده را مضطرب سازید.

حتی اگر عروس هلندی شما جوان و شاداب است و دوست دارد با شما بیشتر بازی کند، باز توصیه می‌شود هر بار بیش از 15 دقیقه جلسات را ادامه ندهید.

چگونگی رام کردن عروس هلندی
چگونگی رام کردن عروس هلندی

عروس هلندی دست به کار شو!

در این مرحله از رام کردن عروس هلندی باید به او کمک کنید کم‌کم روی پاهایش بلند شده و قدم بردارد.

در واقع وقت آن رسیده که کمی جنب و جوش به کار اضافه کرده و او را از قفس بیرون بیاورید.

در ادامه قدم به قدم از این مرحله نیز عبور خواهیم کرد:

آیا در قفس را باز کنیم؟

اگر عروس هلندی شما با آرامش کنارتان می‌ماند، به شما نزدیک می‌شود و حتی از دست شما غذا می‌خورد، این یعنی او با شما احساس راحتی پیدا کرده است.

البته برای یک عروس هلندی بالغ ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها زمان ببرد تا بتواند به ارتباط نزدیک با انسان‌ها عادت کند. اما هر موقع که به این مرحله رسیدید، لازم است در قفس پرنده را باز و او را ترغیب کنید بیرون بیاید.

البته پرنده‌های بالغی که هیچ‌گاه به زندگی اجتماعی با انسان‌ها عادت نداشته‌اند، ممکن است در ابتدا تمایلی به این کار نشان ندهند.

فراموش نکنید هنگام باز کردن در قفس، تمام درها و پنجره‌ها بسته بمانند و حیوان دیگری نیز در محل نباشد.

آشنا شدن با دست شما

در جریان رام کردن عروس هلندی، هر موقع پرنده هنگام خوردن خوراکی، به تدریج به دست شما نزدیک شد، می‌توانید به مرور، بدون خوراکی نیز دست خود را به همان شکل به او نزدیک کنید. هر بار که دست خود را نزدیک می‌برید، صبر کنید تا عروس هلندی شما آرام بماند.

می‌توانید چنین مواقعی به او به عنوان پاداش خوراکی بدهید. این تمرین جلو بردن دست را نیز روزانه یک یا دو بار و هر بار برای 10 تا 15 دقیقه تکرار کنید تا کم‌کم پرنده بتواند با آرامش به دست خالی شما نزدیک‌تر شود.

چگونگی آمدن روی انگشت

حالا وقت آن رسیده انگشتان خود را به پاهای پرنده نزدیک کنید. هر موقع مشاهده کردید عروس هلندی شما با تماس انگشتتان به پاهایش مضطرب نمی‌شود، به آرامی ترغیبش کنید قدم روی انگشتتان بگذارد.

اگر با حوصله پیش بروید عروس هلندی دوست داشتنی شما به صاحبش اعتماد کرده و بدون ترس پایش را روی انگشت شما قرار می‌دهد.

آمدن عروس روی دست
چگونگی رام کردن عروس هلندی

در رابطه با نحوه‌ی دستی کردن عروس هلندی خواندن این مقاله از وبلاگ واسط کالا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

تشویق مهم است!

هر موقع پرنده با پایش روی انگشتتان قدم می‌گذارد از کلمه‌ای خاص مانند “بیا بالا” یا “بالا” استفاده کنید.

می‌توانید به عنوان تشویق و جایزه خوراکی نیز به او بدهید.

زمانی که یاد گرفت هر دو پاهایش را روی انگشتتان بگذارد باز هم او را تشویق کنید تا به انجام این رفتار بیشتر ترغیب شود. این آموزش را برای چند دقیقه ادامه دهید تا جایی که به یک نتیجه مثبت برسید. اما مراقب باشید پرنده را نترسانید و خسته نکنید.

توجه داشته باشید در ابتدا عروس هلندی برای این که مطمئن شود انگشت شما استوار و قابل اعتماد است، ممکن است به آن نوک بزند. سعی کنید در این مواقع دست خود را تکان ندهید و اجازه دهید با منقارش دست شما را لمس کند.

اگر قصد دارید رفتار زشت گاز گرفتن این پرنده را از او دور کنید پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

گاز گرفتن عروس هلندی

دستورات پیچیده

درست است که در ابتدا پرنده ممکن است از این که از قفسش خارج شود، بترسد اما وقتی با محیط پیرامون آشنا شد و توانست بیرون از قفس گردش و تفریح کند، ممکن است برگرداندن او به قفس کار ساده‌ای نباشد.

توجه داشته باشید، هنگامی باید برای برگرداندن طوطی به قفس اقدام کنید که هنوز سرحال باشد و خسته و کسل نشده باشد. در واقع همیشه آخرین تجربه بیرون بودن از قفس باید با احساسی مثبت پایان پذیرد.

برای بازگرداندن عروس هلندی به قفس باید آموزش‌های قبلی را طوری انجام داده باشید که او با شما احساس راحتی کند. حال می‌توانید به آرامی پرنده را در دست خود بگیرید و صورتش را به سینه خود نزدیک کنید تا دید کامل برای پیدا کردن راه فرار نداشته باشد.

وقتی به در قفس نزدیک شدید، به نحوی او را قرار دهید که بتواند عقب عقب برود و خودش وارد قفسش شود.
در این مواقع از یک کلمه خاص مانند “خانه” استفاده کنید تا یاد بگیرد هر بار با شنیدن این واژه باید به قفس برگردد. در این جا هم نباید از تأثیر مثبت پاداش و تشویق غافل شوید.

به یاد داشته باشید همیشه تربیت تدریجی عروس هلندی برای انجام یک رفتار، نتیجه به مراتب بهتری از زور و اجبار دارد. پس هرگز او را به زور به قفس باز نگردانید.

چگونگی رام کردن عروس هلندی
چگونگی رام کردن عروس هلندی

سایر ترفندهای رام کردن عروس هلندی

حال که دستورات اولیه را برای تربیت عروس هلندی، به او آموزش دادید، نوبت به ترفندهای جدیدتر می‌رسد.

استفاده از کلیک

با وجود پیچیده‌تر شدن آموزش‌هایی که به پرنده خود می‌دهید، ممکن است او دچار سردرگمی شود که برای چه رفتاری خوراکی و پاداش دریافت می‌کند.

در این حالت می‌توانید از یک صدای کوتاه استفاده کنید. به این صورت که هر بار با رؤیت یک رفتار صحیح از پرنده و دادن جایزه به او، با زدن خودکار روی میز یا با استفاده از دستگاهی که صدای کلیک داشته باشد، به عروس هلندی بفهمانید کارش را درست انجام داده است. به این ترتیب توجهش جلب شده و می‌فهمد برای چه کاری پاداش دریافت می‌کند.

بعد از مدتی که پرنده شما به این آموزش خوب پاسخ داد، می‌توانید تنها از صدای کلیک استفاده کنید؛ اما تا قبل از یادگیری کامل حتماً پاداش را در نظر داشته باشید.

آموزش ترفند کلیک

حال که عروس هلندی با صدای کلیک آشنا شده می‌توانید از این روش به عنوان یک ابزار قدرتمند برای سایر آموزه‌ها نیز استفاده کنید، به این ترتیب روند رام کردن عروس هلندی برای شما آسان‌تر خواهد شد.

هر بار که می‌خواهید یک دستور جدید به پرنده یاد بدهید از صدای خودکار یا کلیک برای تأیید رفتار صحیحش بهره ببرید و بلافاصله به او یک خوراکی به عنوان پاداش بدهید.

این روند را تا جایی ادامه دهید که عروس هلندی باهوش شما بدون دریافت خوراکی و تنها با شنیدن صدای کلیک به عنوان جایزه، دستور شما را انجام دهد.

آشنایی با حوله

شاید با خودتان بگویید حوله چه کمکی به نگهداری از یک پرنده خانگی می‌کند. ما به شما خواهیم گفت.

هنگامی که دیدید پرنده شما بیرون قفس با محیط پیرامون کاملاً احساس راحتی می‌کند، سراغ آموزش حوله بروید.

حوله را روی زمین قرار داده و روزانه طی جلسات آموزش پرنده، او را روی حوله بگذارید تا به آن کمی عادت کند. بعد از مدتی گوشه‌های حوله را گرفته و کمی به سمت بالا جمع کنید.

عجله نکنید، اجازه دهید پرنده با این رفتار شما و با حوله‌ای که زیر پایش است احساس راحتی کند.

هنگامی که متوجه شدید با بالا بردن گوشه‌های حوله، پرنده تقلا نمی‌کند و مضطرب نمی‌شود، می‌توانید او را در حوله بپیچید و بلند کنید. این آموزه زمانی به کمک شما می‌آید که لازم است عروس هلندی را نزد دامپزشک ببرید یا سریعاً او را از یک وضعیت خطرناک دور کنید.

آموزش حرف زدن

شاید یکی از دلایل اصلی شما برای خرید یک عروس هلندی این بوده است که بتوانید به او صحبت کردن بیاموزید.

معمولاً این جذاب‌ترین قسمت داشتن یک طوطی خانگی و رام کردن عروس هلندی برای ما انسان‌هاست.

زمانی را انتخاب کنید که عروس هلندی شما آرام و سرحال باشد. حالا کلمه مورد نظر خود را چندین بار برای او تکرار کنید، اما همراه با حالت متحرک صورت و یک تن صدای خاص.

اگر پرنده در این حالت به شما خوب نگاه می‌کند و واکنشی از خود نشان می‌دهد (برای مثال سرش را بالا می‌آورد یا مردمک‌هایش را گشاد می‌کند)، یعنی کلمه برایش جالب بوده است. پس به تکرار کلمه ادامه دهید اما مراقب باشید او را خسته نکنید.

هر زمان که متوجه شدید عروس هلندی سعی دارد از شما تقلید کند به او یک جایزه بدهید.

چگونگی رام کردن عروس هلندی
انواع آموزش های عروس هلندی
  • عروس هلندی نر در ادای کلمات صدای بلندتری دارد زیرا گونه نر این پرندگان معمولاً از صدای خود برای جذب پرنده‌های ماده استفاده می‌کنند. البته عروس هلندی ماده نیز می‌تواند حرف زدن یاد بگیرد اما وضوح صدایش کم‌تر است.
  • به طور معمول عروس هلندی در سن 8 ماهگی می‌تواند حرف زدن بیاموزد. البته اگر پرنده شما در این باره از خودش توجه و علاقه زیادی نشان می‌دهد، حتی در 4 ماهگی هم می‌توانید ادای کلمات را به او یاد بدهید. اما آموزش حرف زدن به یک عروس هلندی که سن بالایی دارد و هنوز عادت به صحبت کردن پیدا نکرده است، کار آسانی نخواهد بود.

سوت زدن و رقص عروس هلندی

می‌بینید که جریان رام کردن عروس هلندی به مرور جذاب‌تر می‌شود.

به او نگاه کنید، همراه با یک موسیقی جالب، سرتان را تکان دهید و انگشتانتان را به جلو و عقب تاب دهید.

به تدریج پرنده نیز شروع می‌کند به جلو و تاب بخورد، در این مرحله جایزه را فراموش نکنید.

اگر به همین منوال پیش بروید و موسیقی مورد علاقه عروس هلندی خود را پیدا کنید، می‌بینید که کم‌کم پرهایش را نیز باز می‌کند و حرکاتش بیشتر به رقص شبیه می‌شود.

همزمان با این آموزش می‌توانید سوت هم بزنید تا او را هم به ایجاد صدا ترغیب نمایید.

با گاز گرفتن‌هایش باید چکار کنید؟

این پرنده‌های زیبا و دوست داشتنی گاهی شیطنت‌هایی مانند نوک زدن و گاز گرفتن نیز دارند.

برای رام کردن عروس هلندی باید راه حلی نیز برای این شیطنت‌ها داشته باشید. در ادامه با چند راهکار ساده برای حل این مشکل آشنا خواهید شد:

بی‌تفاوت باشید!

وقتی پرنده، شما را گاز می‌گیرد سعی کنید کمترین واکنش را نشان دهید. اگر با خشونت دست خود را پس بکشید، با صدای بلند عکس العمل نشان دهید یا روند آموزش را همان لحظه قطع کنید، در واقع عروس هلندی خود را ترغیب کرده‌اید که باز هم این کارش را تکرار کند. البته آرام ماندن آن هم وقتی یک پرنده چموش یک گاز دردناک از انگشت شما گرفته است، کار آسانی نیست.

به همین دلیل بهتر است از شرایطی که به گاز محکم منجر می‌شود دوری کنید. حالات پرنده خود را زیر نظر بگیرید، تغییر در شکل ظاهری تاج سرش می‌تواند نشان دهنده یک حرکت خشونت آمیز باشد.

چگونگی رام کردن عروس هلندی
نوازش عروس هلندی


اگر این گاز گرفتن‌ها ادامه پیدا کرد، برای دست‌هایتان از یک محافظ یا دستکش استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

گاز گرفتن عروس هلندی

تنبیه ممنوع!

اگر می‌خواهید در تربیت رام کردن عروس هلندی خود موفق عمل کنید باید بدانید که این پرنده اساس تنبیه کردن را نمی‌فهمد.

اگر سرش داد بزنید یا او را به قفس باز گردانید، متوجه نمی‌شود که این اعمال در جهت تنبیه برای رفتار نادرستش است و حتی ممکن است برایش خوشایند هم باشد. پس بهتر است زحمت تنبیه کردن را به خودتان ندهید و در عوض از همان روش تشویق و پاداش استفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود در ازای رفتار صحیحش او را تشویق کنید تا تفاوت صحیح و غلط را بهتر بفهمد.

اگر هم می‌خواهید او را تنبیه کنید از روش‌های ملایم استفاده کنید. مثلاً کمی به او بی‌توجهی کنید یا وسیله مورد علاقه‌اش را که به آن نوک می‌زند به آرامی از او دور کنید.

آیا نوازش جواب می دهد؟

همه پرنده‌ها عادات یکسانی ندارند. برخی از آن‌ها از نوازش شدن لذت می‌برند. برای مثال دوست دارند منقار یا سینه آن‌ها را نوازش کنید. اما ممکن است برخی دیگر از این کار خوششان نیاید. پس خوب دقت کنید و نوازش کردن عروس هلندی را تا زمانی ادامه دهید که پرنده آرام است.

اگر دیدید سعی دارد شما را نوک بزند، صدای ناهنجار از خود بروز می‌دهد یا تاجش را صاف می‌کند بهتر است به آرامی دست خود را عقب بکشید.

می‌بینید که رام کردن عروس هلندی هر چند به صبر و پشتکار نیاز دارد اما لذت بخش است. پرنده‌ها را موجوداتی دارای احساس در نظر بگیرید و سعی کنید با آن‌ها رابطه دوستی برقرار کنید. هنگامی که نزد شما امنیت را پیدا کنند، تقریباً موفق شده‌اید.

پرسش و پاسخ

چگونه به یک عروس هلندی آموزش دهیم تا سخنگو شود؟

پاسخ: حرف زدن عروس هلندی اکتسابی است و با آموزش و تکرار می‌توان به این مرحله رسید. بنابراین هیچ دارویی برای سخنگویی او وجود ندارد. سخنگو کردن عروس هلندی، پرنده‌ها و حتی به حیوانات دیگر با استفاده از شیوه شرطی کردن هست. یعنی وقتی می‌خواهید حرف یا کاری به پرنده یا حیوان خود یاد دهید باید او را تشویق کنید.

چگونه پرنده را به پرواز تشویق کنیم؟

پاسخ: هنگامی که برای اولین بار جوجه عروس هلندی شما به سمت دست شما پرواز می‌کند با عکس العمل مثبت شما روبرو می‌شود. این مورد سبب می‌شود پرنده حس خوبی از این حرکت داشته باشد. حال اگر همراه این عکس العمل مثبت یک هدیه کوچک مانند یک خوراکی به او بدهیم، روند پرواز سریعتر می‌شود.

کلام آخر

خب به پایان مقاله، امیدواریم لذت برده باشید. شما می‌توانید حیوانات خانگی موردنظر خود را از طریق وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش کنید.

مقالات مرتبط:

منبع:
wikihow.com

be.chewy.com
ockatielcottage.net

نظرات
ملیکا کامیاب

ملیکا کامیاب

سلام من به عروس هلندی دارم که ۵ ماه و خورده ای سن داره... من یک ماه و خورده ای هست که باهاش کار کردم دستی شه و الان فقط سرش رو میاره و منم ناز میدم و از دستم غذا میگیره. ولی نمیشینه رو دست و شونم.. بیرون عم نمیارمش چون بعد نمیتونم بگیرمش.. چیکار کنم بیاد رو دستم؟ چون من دستم رو میارم رو پاش نمیاد رو دستم و بازم سرش رو میاره ناز کنم. دارم دیوونه میشم😭لطفا جواب بدید😭😭

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام ملیکا عزیز بهت پیشنهاد میکنم مطلب دستی کردن عروس هلندی و حتما برای اینکه روال کارت بهتر بشه بخونی.

عرفان

عرفان

سلام عروس هلندی من چندین هفتس تو خونمون و عادت کرده به همه چی وصحبت کردن هم در حد بوس بده یاد گرفته ولی علاقه نداره بیاد بیرونم میارم بیرون دوست نداره بمونه چی کار کنم

قاسم

قاسم

سلام منظور از خوراکی یا تشویقی چیه چی دوست دارن بیشتر

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر محترم هر پرنده به یک نوع ماده غذایی علاقه بیشتری دارد و به آن واکنش بهتری نشان می‌دهد. شما باید ببینید عروس هلندی شما از همه بیشتر کدام را دوست دارد. ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید.

عرفان

عرفان

سلام عرفان هستم ولی پرنده من عادت کرده و خوب غذا می‌خره و بازرسی ک رو آن میشینه میاد بیرون فرار نمی کنه اما با دست نمیاد بیرون

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام عرفان عزیز پس فعلا سعی کنید هرجور که پرنده راحت است با او رفتار کنید و بعد توسط آموزش های لازم آن را به مرور زمان دستی کنید تا راحت بر روی دست شما قرار بگیرد.

عرفان

عرفان

سلام عروس هلندی من حدود دوهفته است دارم از قفس دوست نداره بیاد بیرون ولی از دستم غذا می خوره و وقتی میاد از قفس بیرون رو شونم میشینه آروم باهام بازی میکنه میذاره نازش کنم ولی وقتی میره تو دیگه نمی خواد بیاد بیرون چجوری بیارمش بیرون

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز شما باید در ابتدا به پرنده خود فرصت دهید تا نسبت به محیط و اطرافیان عادت کند و شروع به غذا خوردن و تحرک استاندارد کرده و بعد این آموزش را آغاز کنید. همیشه به یاد داشته باشید که پرنده را کجبور به انجام کاری نکنید؛ زیرا این اجبار استرس و ترس را به وجود می آورد. آرام آرام به دستی کردن عروس هلندی خود بپردازید. ممنون که مشکلتان را با ما در میان گذاشتید. خوشحال میشویم بچه های وبلاگ واسط کالا را از حال پرنده خود با خبر کنید.

امیر حسین

امیر حسین

سلام عروس هلندی من ۲ ماهه هست تازه خریدم روی دستم نمیاد مثلا وقتی دستم رو می برم جلوش فقط نگاه میکنه از من نمی ترسه میزاره بهش غذا بدم یا نازش کنم

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز شما برای دستی کردن عروس هلندی خود نیاز به انجام برخی مراحل دارید تا او با شما رابطه بهتری برقرار نماید. تیم واسط کالا به شما پیشنهاد می‌دهد لینک دستی کردن عروس هلندی را در https://vasetkala.com/blog/مرور نمایید. امیدواریم هرچه زودتر پرنده شما رابطه بهتری برقرار نماید. ما را از میزان برقراری ارتباط و نزدیکی میان خود و پرنده تان بی خبر نزارید.

فاطمه

فاطمه

سلام من پرنده ام ازم فرار می‌کنه چون تازه گرفتمش م به ما عادت نکرده شما گفتید پرنده به ابتدا در یک محیط آرام و ساکت باشد من برادرم هی میرهه در قفس و پرنده هم چون عادت نکرده می‌ترسه و شما هم گفتید فعلا باید آرام باشه تا عادت کنه

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز سعی کنید یک محیط آرام برای او محیا نمایید تا استرس پرنده کاهش یابد.

علی

علی

سلام یه سوال اگه چند نفره به عروس هلندی اموزش بدیم مثلا تا ۳ نفره مشکلی پیش نمیاد؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی بستگی به پرنده دارد. ببینید قابلیت پذیرفتن اینجور چیزی دارد یا نه.

فری

فری

من مقاله راجب دستی کردن عروس هلندی را خواندم ولی به نتیجه نرسیدم و اینکه من با طوطی ام دعوا نکردم و سرش داد نزدم فقط خیلی سریع خواستم اورا به قفسش ببرم ولی اون هی پرواز میکرد و به چند جا خورد و وقتی گذاشتمش داخل قفس هی جیغ میزد و خودشو به قفس میکوبید و بعد از اون وقتی دستمو نزدیکش میکنم هی صدای فیس در میاره و فرار میکنه 😣😣

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست گرامی در وبلاگ واسط کالا مقالات متعددی در مورد عروس هلندی منتشر شده. پیشنهاد می‌کنیم مقاله علت جیغ زدن عروس هلندی رو از وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید. تشکر

فری

فری

خسته نباشید من یک سوال دارم امروز طوطی عروس هلندی من که تازه ۱ هفته است خریدمش از قفس پرید بیرون و وقتی در اومد به چند جا کوبیده شد و موقعی که داشتم میزاشتم داخل قفس بخاطر ترس و نگرانی تند باهاش برخورد کردم و سعی داشتم سریع بگیرمش و بزارمش تو قفس و اون بخاطر این موضوع خیلی ازم میترسه موقعی که نزدیک قفس میشم کاری نداره ولی وقتی در قفس رو باز کنم یا دستم رو نزدیک میکنم میترسه و میخواد حمله یا فرار کنه چکار کنم که نترسه و دوباره بهم اعتماد کنه 😭😭 سر این موضوع عذاب وجدان گرفتم 😥

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت بخیر معمولا اعتمادی که به واسطه‌ی دعوا کردن پرنده (مخصوصا عروس هلندی که اجساساتی است) از بین می‌رود رو سخت میشه بازگردانی کرد. اما شما دوباره می‌توانید با مهربانی کردن با این پرنده و راهکارهایی که در مقاله دستی کردن عروس هلندی گفته شده اعتماد پرنده خود را جلب کنید.

عرفان عصمت

عرفان عصمت

سلام عروس هلندی من تو دماغش گرفته شده نمیدونم مدلش است یا نه جواب بدین

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت بخیر احتمالا پرنده شما سرما خورده است؛ پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله سرما خوردگی عروس هلندی را از دست ندهید.

یوسف

یوسف

سلام من یک عروس هلندی دارم تقریبا ۳ ماهشه الان نمیدونم چرا ولی همش از دست من فرار میکنه و پیش اهالی خونه بیشتر میره من وقت بیشتری پیش اون هستم فقط یکم درگیر کارامم همین وگرنه از صبح تا شب توی اتاق پیش منه ولی وقتی در اتاق باز میشه سریع فرار میکنه و میره پیش خونوادم و وقتی من میرم پیشش پیش من نمیاد و از من فاصله میگیره چیکار کنم که دوباره درست بشه و از من فرار نکنه در ضمن از موقعی که خریدمش خودم ازش مراقبت کردم و بهش غذا میدادم ولی بازم داره فرار میکنه لطفا کمکم کنید ممنون

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام دوست گرامی احتمالا یک رفتار ناخواسته از شما دیده که این موضوع پیش آمده. سعی کنید با نکاتی که در مطلب فوق گفته شده دوباره اعتماد این پرنده‌ی دوست داشتنی را به دست آورید.

iiii

iiii

جواب داد ممنون از سایت خوبتون حتما امتحان کنید

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام سپاس دوست گرامی خوشحالیم که برای شما مفید بوده

ثبت نظر