چگونه مرغ عشق را رام کنیم؟

رام کردن مرغ عشق این پرنده‌ی كوچك كار بسیار سختی است. ولی رام كردن جوجه‌ها كار آسانی است. جوجه‌های كوچك بعد از اینكه از لانه بیرون آمدند می‌توان آن را رام كرد. مرغ عشق‌ها زمانی كه خیلی كوچك هستند می‌توانیم آن‌ها را در دست بگیریم و نوازششان بكنیم. وقتی پروازكردن را یاد گرفتند باید از پدر و مادرشان جدا كنیم و دور از آن‌ها در قفس باشند. یادتان نرود كه در طول روز چندین بار نوازششان كنید. ابتدا با مشخصات ظاهری مرغ عشق آشنا می‌شویم.

مشخصات ظاهری مرغ عشق

مرغ عشق یكی دیگر از اعضای خانواده‌ی طوطی‌ها است و طرفداران بسیار زیادی دارد.

روش نگهداری و رام كردن آسان این پرنده‌ی خوشرنگ همراه با قیمت مناسبی كه دارد سبب شده است تا به یك پرنده‌ی ایده‌ال و مناسبی تبدیل شود.

زادگاه این مرغ عشق زیبا در كشور استرالیا بوده است. اوایل قرن 19 و 20 هزاران جفت از این پرنده‌ی خوشرنگ و زیبا به دیگر قاره‌ها آورده شدند.

مرغ عشق‌ها خیلی سریع و آسان توانستند به عنوان حیوان خانگی زیبا با رنگ‌های متنوع (سبز، زرد، آبی و شیری) و صدایی دلنشین به پرنده‌ی محبوبی تبدیل شوند. به وسیله‌ی منقار و شكل انگشت‌های پاهایش به راحتی می‌تواند راه برود.

این پرنده‌ی خوشرنگ و خوش صدا در 3 ماهگی بالغ خواهند شد.

برای تشخیص پرنده‌های ماده و نر بالغ از همدیگر باید به برجستگی كه بر روی منقار آن است توجه كرد. برجستگی منقار ماده‌ها به رنگ قهوه‌ای است.

برجستگی منقار نوع نر مرغ عشق به رنگ آبی روشن یا بنفش خواهد بود. این رنگ در هنگام بیماری یا پیر شدن مرغ عشق‌ها به تریج كمرنگ خواهد شد.

پرنده‌ی ماده بعد از هر بار تخم‌گذاری 4 تا 6 عدد تخم خواهد گذاشت.

به مدت 16 تا 18 روز درون تخم هستند و حدود 24 تا 28 روز در لانه زندگی می‌كنند. در طول این زمان مشخص كه جوجه‌ای این پرنده درون لانه هستند به شدت به مادر خود وابسته خواهند شد.

سرگرمی مرغ عشق

مرغ عشق پرنده‌ی بسیار جذابی است و بسیار باهوش. به راحتی می‌تواند خیلی از چیزها را یاد بگیرد. توانایی بسیار بالایی در صحبت كردن دارد و از اسباب بازی، آینه خیلی خوشش می‌آید. می‌توانید اسباب بازی‌های مورد علاقه‌اش را مانند توپ، نردبان كوچك، توپ پینك پنگ و زنگ در داخل قفس آن بگذارید تا با آن بازی كند.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سرگرمی مرغ عشق پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

سرگرمی مرغ عشق

نكات مهم خریدن مرغ عشق

توجه داشته باشید مهم‌ترین نكته‌ی هنگام خریدن مرغ عشق مورد علاقه‌تان باید آن را در جایی مطمئن و در سن 6 تا 7 هفتگی خریداری نمایید.

به تمام پرهای آن توجه كنید. پرنده سالم پرهای صاف، درخشان و شفافی دارد. در حالی كه مرغ عشق بیمار پرهای ژولیده‌ای خواهد داشت. پاهایش باید به آسانی میله‌ی قفسه را بگیرند و چشم‌ها شفاف و بدون هیچ‌گونه تورمی باشند. ظاهر پرنده كسل و گیج نباشد شاداب باشد.

مرغ عشق خیلی راحت به خانه خوی خواهد گرفت. وجود حیوان‌های دیگری مانند سگ و گربه سبب ناراحتی و رنجش این حیوان خانگی پرطرفدار می‌شود.

اندازه‌ی متوسط آن حدود 60 تا 100 سانتی‌متر است. این پرنده ترجیح می‌دهد میله‌های قفس به صورت افقی باشند تا مرغ عشق به راحتی بالا برود.

قفس پرنده باید در محیطی روشن و در جریان هوا بدون مزاحمت و هرگونه جابجایی باشد تا احساس امنیت و آرامش كند. قفس نباید در معرض تابش نور شدید قرار نگیرد. برای كنترل ساده و دید كافی باید قفسه در سطح چشمان قرار بگیرد و در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.

درون قفس آن باید ظرف آب لوله‌ای و ظرف غذا تمیزی و سنگریزه‌ی دریا باشد. برای كف قفس از كاغذهای الگوی خیاطی می‌توان استفاده كرد. در جلوی ظرف‌های آن باید لوله‌ای قرار داده شود تا به راحتی بتواند بر روی آن بنشیند و آب و غذا بخورد. یادآوری شود كه حتماً ظرف‌ها باید بالای این میله قرار داده شوند تا در موقع مدفوع كردن آب و غذایش كثیف نشود. انواع ویتامین‌های گروه ب برای تعادل عصبی و تنظیم سوخت ساز بدنش ضروری است.

چگونه مرغ عشق را رام کنیم
چگونه مرغ عشق را رام کنیم

دسته بندی مرغ عشق

مرغ عشق‌ها بر اساس نژاد به یازده دسته زیر تقسیم خواهند شد:

 • نژاد معمولی ساده
 • نژاد معمولی ساده چشم قرمز
 • نژاد انگلیسی ساده
 • نژاد انگلیسی چشم قرمز
 • نژاد كلاه چتری ساده
 • نژاد كلاه چتری چشم قرمز
 • نژاد پروانه‌ای ساده
 • نژاد پروانه‌ای چشم قرمز
 • نژاد فرفری ساده
 • نژاد فرفری چشم قرمز
 • نژاد دورگه دم دراز

نکات پرورش مرغ عشق

برای مرغ عشق‌های سالم یك سری نكات مهمی باید رعایت شود؛ در اینجا به طور خلاصه به آن‌ها اشاره خواهیم كرد:

 • مرغ عشق پرنده‌ی خوش رنگی كه تازه خریداری كرده اید برای اطمینان بودن از سلامتش آن را برای مدتی در قرنطینه نگهداری نمایید.
 • هر وقت متوجه بیماری در هریك از مرغ عشق‌ها شدید فوراً آن را از بقیه جدا كنید.
 • سعی كنید از میله‌های چوبی استفاده كنید در صورتی كه میله‌ی پلاستیکی استفاده كردید شكاف یا شكستگی نداشته باشد.
 • اندازه‌ی قفس بسیار مهم است، قفس كوچك سبب بی حركتی و تحرك آن می‌شود و چاقی را به دنبال دارد.
 • طرز قرار گرفتن میله‌ها باید برخلاف هم و با فاصله‌ی زیاد از هم قرار داده شوند.
 • روزی چند بار آب درون ظرف را تعویض نمایید.
 • هفته‌ای 3 بار ظروف غذا و آب را ضدعفونی كنید با مواد شوینده و اگر شكسته شده‌اند آن را تعویض كنید.
 • برای اینكه مرغ عشق‌ها گرسنه نشوند در طول روز پوست و دانه‌ی اضافی را دور بیندازید و دانه‌ی جدیدی را به آن بدهید تا گرسنه نماند.
 • یک‌بار در طول ماه مرغ عشق‌ها را درون قفسه‌ی دیگری بگذارید و تمام قفس و حتی میله و ظروف آن را با مواد ضدعفونی كننده بشورید و برای چند ساعتی بگذارید در جلو نور خورشید قرار بگیرد تا كاملاً خشك شود.
 • بهتر است در طول هفته دو بار ظرف حمام برایشان بگذارید ( غیر از زمان جفت گیری).
شستن مرغ عشق
شستن مرغ عشق

رام کردن مرغ عشق چگونه است؟

برای رام کردن مرغ عشق دو روش را در این مقاله برای شما بازگو خواهیم كرد.

ممكن است بعد از اینكه آن‌ها را به خانه آوردید برای مدت افسرده و ناراحت شوند و از شما ترس داشته باشند.

در این مدت زمان اصلاً كاری با آن نداشته باشید و در زمان گذاشتن آب و غذا بسیار با احتیاط عمل بكنید تا خود را با محیط جدید به آرامی وقف بدهد.

صبر و حوصله مهم ترین فاكتور برای رام كردن این پرنده‌ی خوش سیما است.

از حركات ناگهانی، صداهای بلند، ضربات سنگین به میله و قفس جداً خودداری كنید همه‌ی این‌ها سبب احساس ترس در پرنده می‌شود.

پس محیط زندگی آرام مهم ‌ترین شرط برای ماه‌های اول آن است. رام كردن مرغ عشق‌های بالغ كار آسانی نیست؛ بستگی به فرد دارد و میزان وقتی كه برای این كار می‌گذارد. تفاوت اصلی آن در مراحل ابتدایی آن است.

روش اول رام کردن مرغ عشق

در زمان‌های قدیم هم بیشتر از این روش استفاده می‌نمودند و به توجه، زمان و صبر فراوانی نیاز دارد.

اساس كار در اینجا بر پایه‌ی عادی شدن و حذف محرك‌های بی اثر است و بعد آن بستگی به كار شما دارد.

در این مدت هر روز زمانی را صرف غذا دادن به این مرغ عشق زیبا كنید و با نرمی و ملایمت با او صحبت نمایید.

در طول این دوره به هیچ عنوان حركت‌های تند و ناگهانی از خودتان نشان ندهید. زیرا این حیوان دوست داشتی از شما به عنوان محرك بسیار خطرناك و آسیب‌پذیر شناسایی می‌كند.

تنها عكس العملی كه مرغ عشق می‌تواند از خودش نشان دهد فرار است.

بعد از گذشت زمان به این پی خواهید برد كه این پرنده‌ی زیبا چگونه با شما عجین و انس گرفته است. حتی اگر دست خود را در داخل قفس ببرید عكس العمل تندی از خودش نشان نمی‌دهد و به كار خود ادامه می‌دهد.

به طور ذاتی به آن پی برده است كه شما هیچ‌گونه خطر یا آسیبی برای او ندارید و برایش به عنوان محرك بی اثر عمل می‌كنید.

ملایمت با مرغ عشق
ملایمت با مرغ عشق

روش دوم رام کردن مرغ عشق

در این روش علاوه بر نوع حیوان به عكس العملی كه حیوان از خود نشان می‌دهد فرق می‌كند. به طور مثال می‌خواهید به مرغ عشق زیبا با صدای شما به طرف شما بیاید باید در مرحله‌ی اول برای این كار در موقع غذا دادن یك صدای مخصوصی از خودتان دربیاورید مثل سوت زدن یا یك صدای ممتد.

توجه داشته باشید در تمام مدت زمان آموزش باید به یك نوع صدا از خودتان ساطع كنید تا برای این مرغ عشق شرطی شود.

در حین شنیدن صدای شما فوراً به گمان اینكه غذا به آن می‌دهید واكنش مثبتی از خودش نشان بدهد و به طرف شما جذب شود. به فرض با دست خودتان به او غذا یا سبزی كه دوست دارد بدهید و همیشه با دیدن دست شما برایش شرطی شده است و به سمت شما می‌آید. به این الگوی بسیار زیبا و جذاب در اصطلاح شرطی شدن كلاسیك خواهند گفت.

در صورتی رفتار پیچیده تر این رفتار ناكارآمد خواهد بود و به الگوی دیگر به نام شرطی شدن فعال نیاز خواهید داشت.

اساس این الگوی فعال بر پایه‌ی تنبیه و تلاش خواهد بود. بروز یك رفتار درست سبب پاداش می‌شود در غیر این صورت منجر به تنبیه آن خواهد شد.

اگر عمل و رفتار درستی از خود نشان بدهند قطعاً احتمال بروز مجدد آن افزایش پیدا می‌كند یا اگر رفتار نادرستی از خود نشان دهند و به تنبیه منجر بشود احتمال تكرار آن كاهش پیدا می‌كند.

چگونگی رام کردن مرغ عشق

حتی مقداری ارزن در دست خود قرار دهید و دست‌هایتان را به صورت آهسته داخل قفس بگذارید برای چند دقیقه دستتان را بدون حركت ثابت نگه دارید تا مرغ عشق بر روی دست شما بنشیند.

توجه داشته باشید در این مرحله باید مرغ عشق شما گرسنه باشد؛ اگر سیر باشد تمایلی به خوردن ارزن نخواهد داشت. اگر تمایلی به خوردن نداشت برای چند ساعت ظرف غذایش را از قفس در بیاورید تا این پرنده‌ی خوشرنگ و زیبا گشنه شود و به راحتی بر روی دست شما بنشیند.

بعد از نشستن بر روی دست شما اجازه دهید مقداری ارزن بخورد و به آرامی آن را نوازش كنید اگر دست شما را گاز گرفت هیچ‌گونه عكس العملی از خودتان نشان ندهید.

هر چند روز یک‌بار این عمل را تكرار كنید با این كار پرنده ی شما یاد خواهد گرفت كه با گاز گرفتن دست شما چیزی درست نخواهد شد.

كم كم برایش شرطی می‌شود كه با شما خوب رفتار كند و دیگر گاز نگیرد. بعد این كار با خیال آسوده می‌توانید آن را از قفس بیرون بیاورید.

غذای مرغ عشق
غذا دادن به مرغ عشق

نشستن مرغ عشق روی انگشت

آموزش مرغ عشق برای نشستن روی انگشت با استفاده از ارزن بهترین انتخاب است. برای این كار ابتدا مقداری ارزن را همراه با كمی عسل به انتهای انگشت بچسبانید سپس آن را به آرامی داخل قفس ببرید و آن را روی میله یا نشیمنگاه جایی كه این پرنده ی زیبا روی آن می‌نشیند قرار دهید. بعد از این كار پرنده فوراً به گوشه ای از قفس می‌پرد و به انگشت شما زل خواهد زد.

پرنده اگر چیز جدیدی وارد قفس آن‌ها شود به زمان نیاز دارد تا به آن عادت كند این كار چند بار در طول روز انجام بدهید حتی برای چند دقیقه انگشتتان را در داخل قفس نگه دارید تا به آن عادت می‌كند و احساس خطر نكند.

بعد از این زمان به دست شما عادت می‌كند این كار تا زمانی ادامه دهید كه به حضور دست شما در درون قفس عادت كرده باشد. در حین نشستن بر روی آن به آرامی پاهایش را نوازش كنید. حدود 1 هفته این كار طول خواهد كشید.

نکات رام کردن مرغ عشق

چند نكته‌ی مهمی كه باید به مرغ عشق خانگی آموزش داده شود در اینجا برای شما عزیزان بازگو خواهیم كرد. مهم‌ترین ویژگی این پرنده‌ سخن گفتن و تكرار كلمات خواهد بود.

پرنده‌های سخن‌گو ارزش فراوانی دارند؛ مرغ عشق هم یكی دیگر از این دسته پرندگان است.

 • از مهم‌ترین ابزار كار می‌توان صبر و تكرار مطالب و چگونگی انجام كار اشاره كرد. اگر تمایل دارید این پرنده‌ی خوش زبان را به حرف دربیاورید باید یك پرنده داشته باشید. زیرا هم‌زمان نمی‌توان دو تا مرغ عشق را وادار به حرف زدن كرد.
 • آموزش و رام كردن مرغ‌های عشق جوان بسیار راحت‌تر خواهد بود. این پرنده‌ها باید سالم و با نشاط باشند. در غیر این صورت باید زحمت بسیار زیادی كشید تا پرنده‌های پیرتر و كوچكتر را به زبان آورد.
 • پرنده‌های جنس نر خیلی زودتر و راحت‌تر نسبت به جنس ماده سخن می‌گویند و زحمت كمتری دارند.
 • جهت جلوگیری از فرار این پرنده‌های زیبا در داخل بهتر است پرهای آن‌ها را قیچی كنید و آن‌ها را رام كنید تا به راحتی روی دستتان بنشیند.
 • هر روز چند ساعت را صرف غذا و آب دادن به مرغ عشق و به آرامی با آن صحبت کنید. زیرا به طور ذاتی متوجه می‌شود كه شما برای آن هیچ‌گونه خطری ندارید و تبدیل به محرك بی‌اثر شده‌اید.
تغذیه
دادن غذا به پرنده ها

سایر نکات مهم

 • اگر تمایل دارید كه با صدا یا ریتم خاصی به سمت شما بیاید بهتر است در هنگام غذا دادن این صدا را از خودتان ساطع كنید تا برای آن هم شرطی شود.
 • بعد از رام كردن و روی دست نشستن، بهتر است كلمات را دوباره تكرار نمایید. تكرار كلمات كمك فراوانی می‌كند. چنانچه وقت اضافی برای سخن گفتن یا تكرار كلمات ندارید بهتر است رادیو یا تلویزیون را برایش روشن كنید تا با سخن گفتن آدم‌ها آشنایی پیدا كند.
 • به محض اینكه اولین كلمه را به زبان آورد دیگر كار شما راحت می‌شود و به آسانی می‌تواند كلمات بیشتری را یاد بگیرد.
 • آموزش دهنده‌ی سخن یا مربی بهتر است یك نفر باشد تا به راحتی با آن انس بگیرد.
 • هرگز تصور نكنید كه این مرغ عشق تنها است یا برایش جفتی تعیین كرد. در این صورت تمایلی به سخن گفتن ندارد.
 • بهتر است تنها یك مرغ عشق را آموزش دهید. چون اگر بیشتر باشند آموزش دادن رو فراموش و با یكدیگر بازی می‌كنند.
 • صدای این پرنده بسیار ضعیف است و برای اینكه صدایش مشخص‌تر شود آن را با میكروفن آشنا خواهند كرد. بعد از آموزش حتی قادر است جملات طولانی را هم بازگو كند.
 • مرغ عشق قابلیت و توانایی این را هم دارد كه به عنوان سرگرم كننده یا كارهای خنده دار آموزش ببیند. برای این كار باید از روش تشویق كردن بیشتر استفاده خواهند كرد.

تغذیه مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق چه در زمان آزادی و چه درون قفس از دانه تغذیه می‌كند. دانه‌ها شامل 2 گروه مهمی هستند.

 • دانه غلات: این نوع دانه چربی كم و كربوهیدرات بالایی دارند مانند ارزن و ذرت
 • دانه‌های روغنی: تخم كتان و تخم آفتابگردان با چربی زیاد و كربوهیدرات كم را می‌توان نام برد.

بهترین غذای مورد علاقه‌ی این پرنده‌ی خوش صدا ارزن خواهد بود. هنگام تولید مثل و بالانس كردن آن باید یك دانه‌ی روغنی دیگری هم به آن داده شود چون به تنهایی غذایی مقوی برای آن نمی‌باشد. از میوه-های تازه و سبزیجات مانند كلم و هویج به عنوان مكمل استفاده كنید.
به ازای هر یك كیلو ارزن باید چیزی در حدود 200 گرم تخم كتان به آن اضافه نمود. زیرا تخم یا دانه‌ی كتان روغنی می‌باشد برای تأمین انرژی و مواد لازم برای بدنشان ضروری است. كامل‌ترین غذایی كه می-توان برای مرغ عشق حساب كرد جوانه‌ها می‌باشد. دانه‌ها در حین جوانه زدن منبع بسیار مقوی از ویتامین، پروتئین، املاح معدنی، کربوهیدرات‌ها و قندهای طبیعی خواهد بود. برای آن‌ها بسیار مقوی و ضروری خواهد بود. بهتر است هفته‌ای یک‌بار این كار را انجام دهید.

پرسش و پاسخ

برای اهلی شدن یک مرغ عشق چه مدت باید صبر کرد؟

از آنجایی که مرغ عشق اخلاق های متفاوتی دارند، زمان یکسانی برای آن ها وجود ندارد. شما با محبت کردن بیشتر و نوازش آن ها می توانید زودتر او را دستی کنید.

آیا مرغ عشق های وحشی نیز به راحتی دستی می شوند؟

بله . با تلاش و رعایت نکات و اصول مهمی که گفته شد می توانید به راحتی حتی یک مرغ عشق بسیار وحشی را دستی کنید.البته پیشنهاد ما این است در این زمینه خواندن مقاله ی دستی کردن مرغ عشق وحشی را نیز از دست ندهید.

چرا مرغ عشقم از دستم غذا نمی‌خورد؟

 بعضی از پرنده‌ها بیشتر از سایرین ویژگی مای طبیعی و وحشی خود را حفظ می‌کنند؛ اما شما صبور باشید و به تلاش خود ادامه دهید. روش‌هایی که در بالا توضیح داده شد را انجام دهید.

کلام آخر

خب به پایان مقاله رام کردن مرغ عشق رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید. امکان دارد شما نیاز به شناخت بیشتر در مورد مرغ عشق داشته باشید، در مقالات زیر شما می‌توانید اطلاعات تخصصی بیشتری کسب نمایید:


شما می‌توانید حیوانات خانگی موردنظر خود را از طریق وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش کنید.

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر