چگونه اسب را پرورش دهیم؟

واژه اسب از اوستا آمده است به احتمال زیاد به زمان‌های پیش از تاریخ (پارسی، اوستایی) باز می گردد. نام این حیوان زیبا با كلمه‌هایی مانند چابكی همراه بوده است. زمان‌های گذشته برای این حیوان نجیب احترام زیادی قائل می‌شدند و آن را حیوانی نجیب نامگذاری كردند. در پارسی میانه و اوستایی به آن اسپ می‌گفتند. در روزگار باستان نام بسیاری از بزرگان ایرانی دارای پسوند اسپ هست. نشان از توجه ویژه به این حیوان باوقار در بین ایرانیان بوده است. در صورتی كه در زبان سانسكریت این واژه به ریخت azva معروف بوده است به گونه‌ای كه دو کلمه‌ی سوار و اسوار از این واژه ریشه گرفته‌اند. با ما همراه باشید تا نکات پرورش اسب آشنا شوید.

اصل این واژه ریشه‌ی هندی و اروپایی دارد. در حالی كه در آسیای میانه برای اولین بار این حیوان وحشی اهلی شدند سپس به دشت‌های ایران راه پیدا كردند. زمان‌های هخامنشی اسب نقش ویژه‌ای داشت و به حیوان‌های اهلی و نجیب پارس می‌گفتند. در عربی به معنی تیزرو و سواركار معنی شده است. این حیوان زیبا حتی با شرایط سخت و كوهستانی سازگاری است.

چگونگی تولید مثل اسب

تولید مثل اسب و دوران باروری این حیوان تقریباً 320 تا 370 روز است. كره اسب‌ها بیشتر در فصل بهار به دنیا می‌آیند و هنگام تولد فوراً روی پای خود می‌ایستد و نزدیك به 6 ماه از شیر تغذیه می‌كنند. بعد از 18 ماهگی قابلیت جفت گیری دارند. این حیوان زیبا وقتی به سن 4 سالگی رسید می‌توان آن را بالغ شمرد. روش نگهداری، جنس، ابعاد و نژاد آن تأثیر فراوانی بر روی بزرگسال شدن آن دارد.

رشد و تغییر بافت استخوان اسب‌های درشت‌تر به زمان بیشتری به نسب اسب‌های کوچک‌تر نیاز دارد. برای پرورش و كار كردن این حیوان سن 2 تا 4 سالگی مناسب ترین سن می‌باشد. برای اسب‌های مسابقه به نام درساژ چون ماهیچه و استخوان‌های آن‌ها به طور كامل محكم نشده است، معمولاً بعد از 4 سالگی زیر زین می‌روند. در صورتی كه نژادهای تروبرد در سن 2 سالگی برای آموزش زیر زین می‌روند. اسب‌های برای مسابقه‌ی پرش شركت می‌كنند تا قبل از 5 سالگی بزرگسال شمرده نمی‌شوند.

تولیدمثل
تولیدمثل اسب

شیوه نگهداری و مراقبت از اسب‌ها

نگهداری و مراقبت از اسب‌ها كار بسیار سختی خواهد بود. این حیوان پستاندار از یونجه‌ی خشك تغذیه می‌كند. حتی به جای علف از دانه‌های غلات هم می‌توانند تغذیه كنند. حدود 38 تا 45 لیتر آب تمیز مصرف می‌كنند. به یک جای سرپوشیده مانند اسطبل در برابر باران، باد و برف نیاز دارند. برای پیشگیری از بیماری‌های ویروسی و پرورش اسب ، معاینه‌ی دندان‌ها، سم و نعل اسب توسط دامپزشك متخصص ضروری است. آیا در مورد بیماری های ویروسی اسب چیزی شنیده‌اید؟ پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

بیماری های ویروسی اسب

حیوان‌هایی كه به بیرون می‌روند باید آن منطقه امنیت بالایی در مورد نرده‌ها و حصارش داشته باشد همچنین حیوان‌هایی كه به بیرون برده نمی‌شوند باید حتماً تمرین و حركاتی داشته باشند. این حیوان گیاهخوار بیشتر از چمن، علوفه و یونجه تغذیه می‌كند و دارای روده‌ی بسیار بزرگی است كه كار جابجایی مداوم مواد خوراكی و تغذیه بدن را آسانتر می‌كند در صورتی كه اسب‌ها برخلاف روده‌ی بزرگ، معده‌ی نسبتاً كوچكی دارند. این حیوان قابلیت این را ندارد كه مواد غذایی را بالا بیاورد اگر به خوبی نتواند خوراكش را هضمم كند دچار شكم درد شدیدی خواهد شد گاهی اوقات منجر به مرگ خواهد شد. حتی به صورت ایستاده این توانایی را دارد كه بخوابد.

پرورش اسب در شهرها و شهرستان ها

پرورش اسب در شهرها و سایر شهرستان ها در حال حاضر به منظورهای زیر انجام می‌شود. در مورد نکات پرورش اسب بیشتر بدانید.

  • به وسیله‌ی نهادها و مؤسسات دولتی مانند نیروی انتظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع و پشتیبانی، نیروهای مسلح، اداره كل سواركاری و پرورش اسب و دیگر نهادهای دولتی پرورش دهندگان اسب هستند.
  • هدف از صاحبان اصطبل و باشگاه های خصوصی اسب برای پرورش اسب‌های شركت در مسابقات ورزشی مانند كورس، درساژ، پرش، چوگان، سواركاری و صحرا نوردی می‌باشد. یزد و تهران بیش‌ترین باشگاه‌های پرورش این حیوان پرطرفدار را دارند.
تولیدمثل
پررش اسب
  • آموزش سواركاری به مبتدیان، تضمین سلامت سواركاران و تهیه سرویس سواركاری برای كسانی كه اسب شخصی ندارند. نگهداری از حیوان‌های كه اسطبل ندارند و برای نگهداری آن نیاز به اسطبل دارند. پرورش حیوان هم به صورت تكی یا جمعی در باغات یا اصطبل‌های خصوصی برای سواری، شكار، سرگرمی، تفریح و مسابقه خواهد بود. در تفرجگاه و پارك‌ها برای تفریح و سرگرمی. كره كشی و تولید و ازدیاد این حیوان زیبا برای خرید و فروش اسب.

استانداردهای لازم برای پرورش اسب

از مهم‌ترین استاندارها برای پرورش اسب در وهله‌ی اول اسطبل است. چون بیشتر اوقات در اسطبل هستند باید محیط نگهداری آن‌ها آفتاب‌گیر باشد تا در معرض شدید نور خورشید یا عدم تابش آن قرار نگیرند. چون دفع بالایی دارند برای جلوگیری از رشد و نمو میكروب‌ها مانند كزاز حتماً باید آفتاب‌گیر باشد.

فضای كافی و حرارت مناسبی داشته باشد تا بتواند حیوان به راحتی بخوابد و بلند شود. كف اسطبل و آخورها هرچند روز یكبار تمیز گردد و قابل شستشو باشد و بستر آن از خاك اره یا كلش تمیز باشد. برای اطلاعات بیشتر خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

شستن اسب

درب‌های اسطبل به اندازه كافی بزرگ باشند تا حیوان به راحتی رفت و آمد كند. باید برای مدتی در محیط‌های آزاد باشند علاوه بر علف خوردن در محیط‌های باز سبب آرامش برای حیوان خواهد بود. یك نكته‌ی اساسی در مورد حصار اینكه باید درست تعبیه شد‌ند تا به این حیوان زیبا هیچ‌گونه آسیبی نزند.

چگونه می توان نسبت به پرورش اسب اقدام کرد؟

اینكه چگونه اسب پرورش دهیم علاوه بر رفتار انسان، رفتار با این حیوان نجیب هم اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. رفتار خوب و ارتباط منظم و اصولی از مهم‌ترین اركان این سؤال است. رفتار اسب نشان‌دهنده‌ی تربیت آن است. هركسی كه با این حیوان زیبا در ارتباط باشد باید خودش یاد بگیرد چگونه خوش رفتاری را به حیوان نجیب آموزش بدهد.

چگونه اسب را پرورش دهیم
چگونه اسب را پرورش دهیم

كسانی كه در حال پرورش و در ارتباط با اسب هستند باید یاد بگیرند كه در حیطه آموزش كارشان مثبت و تداوم دار باشد. اگر خواسته‌هایشان مبهم و متغیر باشد حیوان باوقار زود سردرگم خواهد شد. پس ضروری است که چگونه اسب پرورش دهیم تا در حین كار با آن دچار هیچ‌گونه مشكلی نشویم.

در حین آموزش ارتباط و تشویق اسب اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر حركت غلطی را اصلاح كرد فوراً به او پاداش بدهیم و به راحتی به این نكته پی خواهد برد كه حركت صحیح چگونه است و سعی در تكرار آن را دارد. آموزش دهنده یا پرستار حیوان باوقار باید مسئولیت پذیر و مهربان باشد تا حیوان نظم پذیر شود. با اینكه هزار سال اهلی شده هستند ولی غریزه‌ی اجدادی دارند. حتی می‌توانند شرور، موذی یا عصبی باشند. ممكن است در حین آموزش اشتباه سبب واكنش های خطرناكی از طرف آن باشیم.

اگر دوست دارید درباره‌ی بیماری عصبی در اسب بدانید، خواندن مقاله‌ را از دست ندهید!

تداوم رفتار بد اسب

در صورتی كه رفتار نادرستی از خود نشان دهد و توجهی به آن نشود باعث تداوم آن رفتار خواهد شد و آن را جزو عادت خود قرار می‌دهد. باید با صدای كمی بلند و قاطعانه به آن تذكر داد. اگر لحن صحبت كردن قاطعانه باشد تأثیر فراوانی بر آن دارد. اگر همیشه آموزش دهنده در حال فریاد كشیدن بر روی حیوان متین باشد او را ناراحت می‌كند. در كل صدای بلند سبب خواهد شد حیوان با این خوی یا رفتار عادت كند و هیچ فایده‌ای ندارد.

زمانی كه با صدای كمی بلند تأثیر نداشت باید با ضربه های كف دست بر روی گردن یا كپل به روی آن زده شود. اگر حیوانی كه گاز می‌گیرد ضروری است ضربه دستی روی پوزه آن زده شود. تنبه كردن باید هم‌زمان با كار اشتباه باشد تا متوجه شود چه چیزی را از او می‌خواهند. همانطور که می‌بینید پرورش اسب شامل نکات بسیار مهم و ریز است.

چگونه اسب را پرورش دهیم
رفتار بد با اسب

پاداش به موقع

زمانی كه كار درست را آموخت پاداش دادن هایی مانند ضربه ملایم روی گردن، صدای مهربانانه یا حتی دادن حبه‌ای قند به آن واجب است در این مواقع یاد می‌گیرد كه نتیجه رفتار درستش خوش رفتاری خواهد بود. این حیوان دوست داشتنی به آسانی با انسان دوست می‌شوند و خوش اخلاقی سبب اعتماد آنها می‌شود و خوش رفتار می‌شوند و به موجودات عزیز و دوست داشتنی تبدیل خواهند شد. كره اسب ها تقریباً روان پاكی دارند و در آینده رفتارشان به چگونگی آموزش در طول نگهداری آنها بستگی دارد. اگر طرفدار کره اسب هستید پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی زیر را حتماََ مطالعه کنید:

اصول نگهداری از کره‌ اسب

هدف از چگونگی رفتار با اسب استحكام بخشیدن پایه های ایمنی است ولی در این مورد هدف ما چگونه برخورد، كار كردن و نحوه‌ی رفتار با این حیوان دوست داشتنی است. این حیوان نجیب یكسری صفات و غرایزی دارد كه بر روی واكنش‌ها تأثیر فراوانی دارد. از زمان پیدایش این حیوان پستاندار جزء شكار بوده و حكم شكارچی را نداشته است. زمینه و اخلاق آن بیشتر به سمت مظلوم واقع شدن رفته است تا اینكه حیوانی مهاجم باشد. هنوز هم تمام سازوكارهای اسب دفاعی می‌باشد و كار كردن با آن بازدهی بسیار خوبی دارد. ولی در كل به خاطر داشته باشد كه بعضی اوقات رفتارهای غیر قابل پیش بینی از خود سر می‌دهند. گاهی اوقات سبب خطرناك جبران ناپذیری یا حتی مرگ می‌شود.

اسب باشخصیت!

نگهداری درست در شخصیت آن اهمیت ویژه‌ای دارد. به طور مثال اگر تنگ حیوان به طور ناگهانی كشیده شود و احساس درد بكند نمی تواند به عقب برگردد و از شما معذرت خواهی بكند تنها دندان قروچه ای می‌كند و دست و پایش را بلند خواهد كرد. روش ارتباط با حیوان نجیب منحصر به تظاهرات اندامی او می‌باشد. اگر رفتار تندی با او ادامه داشته باشد او تمام قدرت خود را برای جلوگیری و رفع آن استفاده می‌كند.

به طور روشن می‌توان اعلام كرد كه اسب درون اسطبل حالت تل افتادن دارد. به راحتی نمی‌توان ادعا كرد كه همه‌ی اسب‌ها همچنین برداشتی داشته باشند. گاهی اوقات امكان دارد حیوان عصبی یا وحشی در چنین موقعیتی از خودش واكنشی نشان بدهد حتی گاهی اوقات دوست ندارند‌ در حین علف خوردن خلوتشان به هم بخورد. پیشنهاد می‌کنیم تغذیه و آموزش کره اسب را مطالعه کنید.

چگونه اسب را پرورش دهیم
چگونه اسب را پرورش دهیم

باید در سمتی كه باز است و به آرامی و احتیاط به آن نزدیك شوید. به آرامی با او صحبت كنید و برایش نامی انتخاب كنید. در هنگام مواجه شدن با حیوان‌های غریبه خیلی مواظب باشید و نكات ایمنی را رعایت كنید نمی‌توان ادعا كرد كه همه‌‌ی اسب‌ها یك اخلاقی دارند. هرگز در زمان وارد شدن بر روی آن دست دراز نكنید ممكن است واكنش منفی از خود نشان دهد یا به درب حمله می‌كند یا از طرف دیگر اسطبل فرار می‌كند. رفتارشناسی یکی از مهم‌ترین نکات در پرورش اسب است. در ادامه توضیح مختصری از آن آورده شده است.

رفتارشناسی اسب

رفتارشناسی اسب را نمی‌توان به راحتی بیان كرد. اعمال و رفتارشان تا چه اندازه اهلی یا رام شده‌اند را بیشتر از اجداد وحشی خود به ارث می‌برند. در حین رابطه با این حیوان نجیب و باوقار باید بر رفتار او اشرف داشته باشیم تا از واكنش‌های آن در حین محرك‌های خاص آگاه باشیم و زبان گویای اندام و حركات هشدار دهنده او مطلع شویم. برای دوری از هر گونه خطر احتمالی حفظ سلامت و روان آن می-باشد كه به درستی و به موقع از عصبانیت و مریضی او آگاه شویم و فوراً آن را رفع كنیم.

مشخصات ظاهری اسب

اسب دارای مشخصات و وجه تمایزی است كه نیمی از آن سرچشمه‌ی طبیعت آن است. رفتار و روش زندگی او سبب شده آن را با سایر موجودات زنده‌ی دیگر متمایز كند.
این حیوان احتیاج دارد تا در كنار حیوانات دیگر زندگی كند.زندگی گله‌ای كه دارند شانس بقاء آنها را افزایش می‌دهد و امنیت بخش بوده. تنهایی او را كج خلق و شرور می‌كند. اگر اسبی را در محیطی باز رها كنید مشاهده می‌كنید كه چگونه به این طرف و آن طرف می‌رود حتی از روی نرده‌ها می‌رود تا به دیگران برسد.

چگونه اسب را پرورش دهیم
تمایل اسب به زندگی گله ای

زندگی كردن با حیوانات دیگر مثل گاو و .. را نسبت به تنهایی ترجیح می‌دهند. این خصلت اجتماعی بودن گاهی سبب دردسر برای سواركاران سوار بر اسب‌های جوانی كه به درستی تربیت نشده‌اند. و حیوان تمایلی برای سواری دادن نداشته باشد یا آن‌قدر قاطع نباشد كه آن را مجبور به ترك كردن گروه یا از محوطه بكند. گاهی اوقات این خصلت به نفع سواركار می‌باشد یعنی سواركاری كه تمایل زیادی به سواركاری ندارد بر روی حیوانی پیر به حركت در مسیر مسابقه پرش وادار كرد. اگر به سوارکاری علاه دارید خواندن مقاله آموزش سوارکاری را از دست ندهید.

معرفی کامل اسب چرنده

اسب چرنده اسبی كه از تمام سبزیجات به عنوان خوراك تغذیه می‌كند. در تمام طول روز حدود 20 ساعت به طور مداوم می‌چرد و زمان كمی استراحت می‌كند. به این نحوه چرانیدن، پیوسته خوردن می‌گویند. نحوه تغذیه اسب‌های اهلی كه با دفعات مشخص شده و علوفه كم چرانیده می‌شوند با این غریزه كاملاً فرق دارد.
سازوكار دفاعی این حیوان باوقار و نجیب بستگی به واكنش‌های آنها دارد كه بیشتر قربانی شكارچیان بوده‌اند. وسیله‌ی دفاعی این حیوان نجیب اول فرار و در آخر جنگ می‌باشد. در صورت گیرافتادن حركاتی مانند لگد پرانی، جفتك اندازی می‌پردازد.

شیوه صحیح تغذیه اسب

شناخت غذا در پرورش اسب بسیار مهم است. تغذیه اسب باید چند خاصیت عمده داشته باشد اول اینكه حرارت بدن آن را ثابت نگه دارد، انرژی لازم برای آن فراهم نماید. خوراكش باید شامل موادی مانند چربی، ازته، مواد هیدروكربنه، مواد معدنی و ویتامین‌ها باشد. پرخوری و كم خوری برای حیوان مضر می‌باشد. حیوانی كه به خوبی تغذیه نشود یا گرسنه و تشنه باشد به درستی به سواركار سواری نخواهد داد. غذای حیوان باید بر اساس سن و وزنش تأمین شود تا نیازهای رشدش را فراهم سازد.

به طور مثال برای حیوانی با وزن 400 كیلوگرم و قد 160 سانتی‌متر 4 كیلو خوراك و 4 كیلو جو كفایت می‌كند. همچنین همیشه باید آب تمیز در دسترس آن باشد. حدود 60 درصد وزن حیوان را شامل می‌شود و عامل اصلی جذب غذای آن می‌باشد. نقش مهمی در تنظیم حرارت بدن و دفع مواد زائد دارد. همچنین ویتامین‌ها نقش مهمی در پرورش اسب دارند که در مطلب زیر بطور مفصل توضیح داده شده است.

نقش ویتامین در پرورش اسب

آشنایی کامل با آخته كردن اسب

دلیل اصلی آخته كردن اسب‌های نر بعد از بلوغ وحش و كج خلقی می‌كنند حتی گاهی اوقات حركات خطرناكی مانند گاز گرفتن، لگد زدن یا صدمه به اشخاص یا سواركاران می‌شوند. پرورش و نگهداری حیوان‌های نر بیشتر هزینه بردار می‌باشد زیرا باید همیشه در اتاق یا اصطبل‌های جداگانه نگهداری شوند و به توجه زیادی نیاز دارند.
خلق و خوی بد حیوان‌های آخته نشده حیوان را غیرقابل اعتماد می‌كند. در حین مسابقه نمی‌توان از روی این حیوان‌ها حسابی باز کرد مخصوصاً اگر مادیان در كنارشان باشد و سبب حركات ناخوشایندی شوند و به سواركار و حیوان‌های دیگر صدمات شدیدی وارد كنند.

چگونه اسب را پرورش دهیم
چگونه اسب را پرورش دهیم

تنفر اسب از تنبیه

این حیوان زیبا از تنبیه به شدت تنفر دارد و حتی كینه‌ی سواركار و آموزش دهنده‌ی خود را به دل می-گیرد. آخته كردن بر توانایی و كیفیت آن اثری ندارد و آن را خوش اخلاق‌تر می‌كند. توصیه‌ی ما این است برای سوارکاران تازه كار و كودكان و یا كسانی كه برای تفریح سواركاری می‌كنند از این نوع استفاده كنند. آخته كردن فقط خلق و خوی وحشیانه‌ی آن را از بین می‌برد.

کافی است نگاه كوتاهی به حیوان‌های برنده‌ی مسابقات بیندازید، بیشتر آنها آخته شده‌اند. به همین دلیل آخته كردن تمام كیفیت‌های خوب لازم برای موفقیت حیوان‌های مسابقه حفظ می‌كند. بهترین زمان برای آخته كردن آن در حین جوانی هنگام بلوغ (1 سال و نیم تا 2 سالگی) قبل از آنكه عادت‌های بد یاد بگیرد. توجه داشته باشید این عمل بسیار ساده و بی خطر حتماً باید توسط دامپزشك انجام شود.

نكته پایانی

ایمنی سواركار قبل از هركاری در درجه اول بسیار مهم می‌باشد. سواركاری از جمله ورزش‌های پر خطر است و هیچ ارتباطی با اندازه و چگونگی اسب ندارد. سواركاران زیادی به علت استفاده نكردن كلاه ایمنی و .. دچار صدمات جبران ناپذیری شده‌اند. سازمان‌ها و انجمن‌های برگزار كننده موظف‌اند تمام شركت كنندگان را وادار به رعایت كردن نكات ایمنی كنند.

هیچ‌گاه بدون كلاه سوار این حیوان جوان یا حیوانی كه رفتارش قابل پیش بینی نمی‌باشد نشوید. همیشه بهترین و پیشرفته‌ترین كلاه ایمنی و زانو بند كه سایز خودتان است تهیه نمایید. سواركار باید نخست به اسب كمك كند تا متعادل و آرام حركت كند و هرچه آموزش آن پیشرفته تر باشد این هماهنگی بیشتر و بهتر می‌باشد به جایی می‌رسد كه سواركار به نفع خود به اسب دستور حركت را بدهد و آن را با ثقل خود تنظیم و هماهنگ نماید. اگر مدیریت مراقبت و نگهداری مزرعه، پادوك و یا مرتع مناسب باشد محیطی ساكت و امن برای چرای و آرامش آنها فراهم كرده‌اید.

کلام آخر

به پایان مقاله‌ی پرورش اسب رسیدیم. امیدواریم لذت برده باشید. منتظر مقاله‌های جذاب و هیجان‌انگیز واسط کالا باشید. اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و وسایل دست ‌دوم خود را در آن بفروشید. شما می‌توانید اسب موردنظر خود را با بهترین قیمت در واسط کالا پیدا کنید.

پرسش و پاسخ

پرورش اسب به شيوه عشايری چگونه انجام می‌شود؟

 پاسخ:عشاير کشور ما بنا به اقتضاي وضع و به لحاظ سنت آبا و اجدادي به نگهداري و پرورش اسب اقدام و معمولا” بسته به وابستگيهاي آبا و اجدادي خود به ايل، عشيره و طايفه، نژاد و تيره، اسب خاصي را پرورش مي دهند، همانگونه که در خوزستان در نژاد برخي از قبايل عرب منطقه و از جمله ميرها، سنجابي ها و جافها در مناطق اسب کردي (کردستان، کرمانشاه و …) و تراکمه در ترکمن صحرا.

توصیه های بهداشتی برای پرورش اسب کدامند؟

پاسخ:سلامت سُم اسب همواره باید بررسی شود یا نعل آن دیده شود. همچنین زدن واکسن برای پیشگیری از بیماری‌های ویروسی و معاینهٔ دندان‌ها توسط یک دامپزشک یا یک متخصص دندان خانوادهٔ اسبیان، ضروری است. اگر اسب‌ها بیرون برده نمی‌شوند برای سلامت روح و ورزش بدنشان باید تمرین و حرکت روزانه داشته باشند.و اگر بیرون برده می‌شوند باید آن ناحیه دارای امنیت خوبی باشد و نرده‌های محکم در پیرامونش باشد. بُرس کشیدن مرتب بدن اسب، برای رشد بهتر موهای بدنش و سلامت پوستش مناسب است.

به طور کلی محل نگهداری اسب به طور کلی باید چگونه باشد؟

 پاسخ:جايگاه اسب در تمامي شرايط آب و هوايي مختلف ضمن داشتن دماي منااسب بايد عاري از رطوبت باشد و در عين حال براي تامين و حفظ بهداشت، سلامتي و قابليت باروري بايد از تهويه و روشنايي خوبي نيز برخوردار باشد.

مطالب مرتبط:

نظرات
علی

علی

تشکر بدردمون خورد

ثبت نظر