خانه » حیوانات » پرنده » حمام دادن مرغ مینا و نحوه‌ی بال چینی این پرنده جذاب
حمام دادن مرغ مینا و نحوه‌ی بال چینی این پرنده جذاب

حمام دادن مرغ مینا به صورت روزانه موجب درخشان و شاداب ماندن پرهای این پرنده می‌شود؛ بنابراین به‌محض آنکه مینای جوان در خانه شما آرامش گرفت و خودش را عضوی از خانواده شما پنداشت، بایست برنامه‌ای منظم برای حمام دادن آن ترتیب داده بود. بهترین وقت حمام دادن مینا صبح و بدترین وقت عصر است، زیرا ممکن است قبل از به خواب رفتن هنوز کاملاً خشک نشده باشد و خیس یا مرطوب بودن پرها در هنگام عصر، موجب سرما خوردن و بیمار شدن آن شود؛ بنابراین، سعی کنید حمام گرفتن میناها در صبح را برای آن‌ها یک عادت کنید. شاید بهترین وقت برای حمام دادن مرغ مینا، یک ساعت قبل از تمیز کردن قفس باشد. در این مقاله علاوه بر حمام دادن مرغ مینا در مورد بال چینی این پرنده نیز توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

توصیه در باب حمام دادن مرغ مینا

در هنگام نظافت قابل تمیز کردن است فراموش نکنید که تمام قفس‌ها فلزی‌اند و فلز اصلی تشکیل دهندگی به‌کل قفس آن امور است و آهن در مجاورت آب و رطوبت به‌راحتی زنگ می‌زند؛ بنابراین شما باید در هنگام آبتنی یا حمام دادن مرغ مینا و نظافت قفس، ترتیبی اتخاذ کنید که پس از هر بار پاشیده شدن آب هر چه زودتر سینی و دیواره‌های قفس را خشک‌کنید تا از زنگ زدن سریع قفس جلوگیری شود. وقتی مینا را یک ساعت قبل از نظافت قفس حمام می‌دهید این امکان فراهم می‌شود که آب پراکنده‌شده به دیواره‌ها و کف قفس، در هنگام نظافت خشک گردد و از ماندن آب در سینی کف قفس و زنگ زدن آن جلوگیری شود. برای حمام مینا باید از یک ظرف آب در اندازه‌ای مناسب با قفس استفاده کنید که حداکثر عمق آب در آن ۵ سانتی‌متر باشد.

حمام دادن مرغ مینا
توصیه های حمام دادن مرغ مینا

احتیاطات ضروری در حمام دادن پرنده

حمام دادن مرغ مینا به دو صورت ممکن می‌شود: یکی اینکه یک ظرف آب برای آبتنی آن در داخل قفس بگذارید تا مینا به میل خودش هر وقت که نیاز داشت آبتنی کند. در این روش، مسلماً میناها همانند دیگر پرندگان، این قابلیت ذاتی رادارند که در مواقعی آبتنی کنند که بدون نیاز به خشک‌کردن پرهایشان توسط صاحبشان، خودشان را خشک کنند و سرما نخورند. بی‌شک میناها زمانی اقدام به آبتنی می‌کنند که درجه حرارت محیط زندگی‌شان، به‌اندازه کافی بالا باشد که پس از خیس شدن، سرما نخورند. درروش دیگر، صاحب مینا اقدام به حمام دادن آن می‌کند و همان‌طور که از توصیه دیگران در متن فوق برمی‌آید، می‌بینید که توصیه‌شده است که میناها را حتماً هرروز حمام بدهید، اما هیچ توصیه‌ای نشده است که در شرایطی که ممکن است مینا سرما بخورد، حمام نگرفتن مینا مفیدتر از حمام گرفتن آن است.

توصیه‌ای در مورد زمان حمام دادن مرغ مینا

بنابراین توصیه‌ی اکید شده است که شما فقط در اوقاتی مینا را حمام دهید که مطمئن هستید دمای محیط به‌اندازه کافی گرم هست که مینا سرما نخورد. در تابستان، می‌توانید آن را با دوش حمام دهید یا یک ظرف آب برای آبتنی داوطلبانه آن در قفس بگذارید؛ اما در سایر مواقع سال، یک ظرف آب برای آبتنی داوطلبانه مینا در قفس بگذارید تا در صورت نیاز، آبتنی کند. همچنین از اسپری آب در هر زمان برای میناها می‌توانید استفاده کنید؛ اما از دوش دادن میناها به‌خصوص در اوقات سرد سال خودداری کنید تا مجبور به خشک‌کردن آن نباشید.

زمان حمام کردن مرغ مینا
زمان حمام کردن مرغ مینا

یکی از اشتباهات افراد مبتدی

برخی افراد مبتدی و طبعاً بسیار پرانرژی در خصوص رسیدگی به پرندگان، می‌گویند: ما دوست داریم پرنده را دوش دهیم، چون احساس می‌کنیم خیلی از دوش لذت می‌برد. آن‌ها همچنین می‌گویند، برای خشک‌کردن پرنده پس از دوش دادن، هرقدر وقت لازم باشد، مشتاقانه صرف خواهند کرد. بله! آن‌ها چنین می‌گویند و در اوایل که ذوق و شوقشان بسیار زیاد است، بسیار عالی به پرنده رسیدگی می‌کنند، اما به تدریج که نگهداری پرنده برایشان عادی می‌شود، در انجام برخی از رسیدگی‌ها؛ من‌جمله خشک‌کردن پرنده خیس پس از حمام دادن در مواقع سرد، سهل‌انگار و تنبل می‌شوند و به‌این‌ترتیب ممکن است متعاقب یکی از نوبت‌های دوش دادن پرنده، آن را خوب خشک نکنند و سرمایش دهند و بیمارش کنند و موجبات مرگ آن را فراهم کنند.

درهرصورت، حتی اگر از روش حمام دادن مرغ مینا توسط خودتان اطمینان دارید، در موقع حمام دادن این پرنده نباید چنان آن‌ را خیس کنید که آب داخل پرها، آن‌ را خیس کند و نباید آب به پوست بدن پرنده برسد.

اشتباهات افراد مبتدی
اشتباهات افراد مبتدی

در حمام دادن مرغ مینا از شامپو استفاده نکنید!

اصولاً بسیاری از مردم وقتی صحبت از حمام دادن پرنده می‌شود، چنین خیال می‌کنند که حمام دادن پرنده به این دلیل باید صورت گیرد که با آن چرک بدن پرنده زدوده شود و پرنده تمیز بماند. مردم در داشتن این تصور، قیاس به نفس می‌کنند؛ یعنی چون بدن خودشان نیاز به چرک زدایی از طریق کیسه کشیدن یا لیف صابون زدن دارد، خیال می‌کنند که پرنده نیز باید حمام داده شود تا چرکهای بدنش پاک شود و با داشتن این تصور، خیال می‌کنند که اگر از شامپو هم استفاده کنند، کار حمام دادن را بهتر انجام دهند. این در حالی است که بدن پرنده به‌هیچ‌وجه نیاز به چرک زدایی توسط ما ندارد.

ویژگی پرندگان

در حقیقت، عموم پرندگان، در انتهای دنبالچه خودشان، یک غده چربی‌دارند. آن‌ها در طول روز چندین ساعت را به پر آرایی می‌گذرانند. پرندگان در حین پر آرایی، از غده چربی موجود در انتهای دنبالچه خودشان، با منقارشان روغن می‌گیرند و درنهایت حوصله، این روغن را به تمام سطح پوست خودشان می‌مالند. همچنین با همین روش، تمام پرهای خودشان را روغن‌مالی، درخشان و ضد آب می‌کنند.

روغن خشک شده چگونه زدوده میشود؟

روغن مالیده شده به تمام سطح پوست و پرها تا روز بعد، توسط حرارت طبیعی بدن و دمای محیط خشک می‌شود. در روز بعد، با شروع پر آرایی، پرنده ابتدا با منقار خودش روغن خشک‌شده سطح پوست خود را می‌خراشند و روغن خشک‌شده به‌صورت ذرات بسیار ریز و بسیار سبک که مردم به آن گردوغبار بدن پرنده می‌گویند درمی‌آید و پس از مقداری خراشیدن پرنده یک تکان شدید به بدن خودش می‌دهد و این ذرات به‌صورت گردوغبار از بدنش جدا می‌شود و چون بسیار سبک است تا مدتی در هوا معلق می‌مانند.

واقعیت این است که هرگونه چرک سطح پوست پرنده به روغن مالیده شده به آن می‌چسبد و وقتی پرنده ذرات روغن خشک‌شده را از بدنش می‌تکاند، هم روغن و هم چرک بدن پرنده به‌صورت ذرات ریز از بدن پرنده جدا می‌شود؛ اما گردوغبار محیطی که روی پرها می‌نشیند، آن‌هم با روغن‌مالی پرها و سپس خشک شدن روغن و تکان بدن پرنده، جدا می‌شود؛ و حالا پس از خراشیدن روغن‌های خشک‌شده و تکاندن بدن وجداشدن گردوغبار از بدن پرنده (روغن خشک‌شده + چرک بدن پرنده +گردوغبار محیط)، پرنده بار دیگر آماده روغن‌کاری بدن و پرهایش می‌شود و بدون استثناء، هرروز این عمل را انجام می‌دهد.

زدوده شدن روغن خشک
زدوده شدن روغن خشک

باور غلط در مورد حمام دادن مرغ مینا

وقتی هروز حمام دادن مرغ مینا صورت گیرد و با این «حمام روغن» بسیار مؤثر، جداً بی‌انصافی است که ما خیال کنیم بدن پرنده چرک است و برای تمیز شدن، نیاز است که ما آن را بشوییم و خنده‌دارتر از آن، این است که ما خیال کنیم برای شستشوی چرک بدن پرنده، آب کفایت نمی‌کند و بهتر است از شامپو هم کمک بگیریم!

پیامد حمام دادن مرغ مینا بصورت اشتباه

حال ببینیم که وقتی افراد ناآگاه از شامپو یا شستشوی زیاد با دوش آب ولرم استفاده می‌کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟

دوش آب نیمه گرم زیاد و به‌خصوص شامپو، سبب می‌شود که روغن مالیده شده به پوست و پرهایی که به‌زحمت روغن‌کاری یا روغن‌مالی شده‌اند، شستشو شود و چون پرنده عمل روغن‌مالی (پر آرایی) تمام پرها و پوست خودش را فقط یک‌بار در روز انجام می‌دهد، شستشوی زیاد و به‌خصوص استفاده از شامپو سبب می‌شود که روغن سطح پوست و پرها، به‌طور غیرطبیعی از بدن جدا شود و در مابقی روز، سطح پوست و پرها بی‌روغن بمانند و چون روغن‌مالی بودن پوست و پرها یک امر طبیعی و موردنیاز پرنده است، طبعاً پاک کردن چنان روغن یک حالت خشکی غیرطبیعی به پوست و پرها می‌دهد و این حالت برای پرنده یک استرس محسوب می‌شود و چه‌بسا که این استرس به‌قدری روی پرنده اثر منفی و تنش‌زا بگذارد که موجب پرکن شدن آن شود.

حمام توسط میناها

عموم پرندگان با عمل پر آرایی (خراشیدن روغن خشک‌شده‌ای که روز قبل به پوست و پرها مالیده + روغن‌کاری پوست و پرها در روز بعد)، درواقع مؤثرترین حمام را به‌طور روزانه به خودشان می‌دهند و لذا هیچ پرنده‌ای ابداً نیاز ندارد که ما حمامش بدهیم مگر آنکه ماده یا مایعی به بدنش ریخته شده باشد و موجب کثیفی آشکار آن شده باشد.

یکی دیگر از اهداف حمام دادن مرغ مینا با روغن

یکی از اهداف پرندگان برای عمل روغن‌مالی پوست و پرهای خود، ضد آب‌کردن پوست و پرهاست. به‌عبارت‌دیگر، پرندگان با عمل روغن‌مالی، پوست و پرهای خودشان را ضد آب می‌کنند تا در شرایط هوای بارانی، آب باران به لای پرهای آن‌ها نفوذ نکند و به پوست نرسد. حال وقتی در عمل حمام دادن پرنده با دوش آب نیمه گرم، ما چنان زیاده‌روی کنیم که لابه‌لای پرها و نیز پوست بدن پرنده خیس شود، در حقیقت یک عمل ضد طبیعت پرنده را انجام داده‌ایم و لذا خیس کردن لابه‌لای پرها و پوست بدن، نه‌تنها هیچ خاصیتی برای پرنده ندارد، بلکه قطعاً ضرر هم دارد و موجب تنشی ناراحت‌کننده برای پرنده می‌شود.

پیامد استفاده از شامپو در حمام دادن مرغ مینا

حال توجه کنید که وقتی دوش آب نیمه گرم سبب شستشوی روغن پرها و پوست می‌شود و سبب تنش در پرنده می‌شود، تأثیر استفاده از شامپو چه خواهد بود؟ بنابراین، دوش آب زیاد و به‌خصوص استفاده از شامپو را یکی دیگر از چندین عامل تنش‌زایی است که لااقل در مینا ها ممکن است منجر به پرکن شدن آن‌ها بینجامد.

بال چینی

تمام پرندگان وحشی اهلی‌شده و دست آموزش ده که به‌طور روزمره از قفس خارج می‌شوند، باید به‌طور صحیح بال چینی شوند تا از فرار آن‌ها جلوگیری شود. برای چیدن بال‌های مینا دو روش وجود دارد.

روش اول بال چینی

یک روش برای بال چینی میناها این است که شاه‌پرهای یک بال چیده شود. شاه‌پرها را نباید زیاد کوتاه چید. شاه‌پرهای کوتاه چیده شده، هریک همانند چوبی در زیر بغل مینا عمل می‌کنند. همچنین ممکن است دوشاخه شوند یا به‌طرف پیاز پر فشرده شوند و از رشد پرهای جدید موجود در پیاز پرها ممانعت شود. بهتر است شاه‌پرها از اول به‌اندازه نصف تا دوسوم چیده شوند. برخی افراد به‌جای یک بال، هر دو بال را می‌چینند، زیرا از منظره غیر متعادل مینایی که فقط یک بالش چیده شده باشد، خوششان نمی‌آید. همچنین پرندگانی که فقط یک بالشان چیده می‌شود، در پروازهای جزئی و ضروری تعادل ندارند، لذا حتی پروازهای کوتاه و ضروری مثل فرود آمدن از بالای قفس به روی زمین، برای آن‌ها مشکل می‌شود.

روش اول بال چینی
روش اول بال چینی

روش دوم بال چینی

یک روش دیگر برای بال چینی میناها، چیدن شبکه پرهای پرواز و دست‌نخورده گذاشتن ساقه آن‌هاست. برخی افراد چند سانتی‌متر نوک پرهای پرواز را دست نمی‌زنند، اما شبکه عرضی پرهای آن‌ها به‌طرف بدن را می‌چینند. برخی از میناهای جوان وارداتی از هندوستان، به همین روش پر چینی می‌شوند و سپس نسبت به صادرات آن‌ها اقدام می‌شود، درحالی‌که میناهای وارداتی از تایلند، معمولاً با بالای دست‌نخورده وارد می‌شوند. بیشتر پرهای جوان در خلال دوره پر ریزی جایگزین پرهای ریخته شده می‌شود، اما شماری از آن‌ها در خارج از فصل پر ریزی جایگزین می‌شوند.

روش دوم بال چینی مرغ مینا
روش دوم بال چینی مرغ مینا

چرا پرهای در حال رشد نباید چیده شوند؟

هیچ‌یک از پرهای درحال رشد نباید چیده شوند، زیرا ساقه پرهای در حال رشد پر از خون است و چیدن آن را موجب خونریزی می‌شود. به‌هرحال اگر چنین اتفاقی از روی اشتباه افتاد و خونریزی انجام شد، باید نسبت به بند آوردن خون پر جوان چیده شده اقدام کنید.

هشدار در مورد بال چینی

در بحث فوق گفته شد که اگر بال چینی درست انجام نشود و زیاد کوتاه چیده شود، هریک از شاه‌پرهای زیاد کوتاه شده، همانند یک چوب سیخ مانند در زیر بغل پرنده عمل می‌کنند و موجب ناراحتی یا وارد شدن استرس به پر زده می‌شود. وقتی فرد ناشی چنین عمل کند، پرنده زبان ندارد که ناراحتی خودش را بگوید؛ و چون دائماً این بال‌های کوتاه چیده شده موجب آزارش می‌شود، تلاش می‌کند که با منقارش این بال‌های سیخ مانند و سیخ زننده به بدنش را بکند؛ اما چون این شاه پرها ریشه‌های بسیار محکم دارند، کندن آن‌ها توسط پرنده به‌سادگی مقدور نیست.

از طرفی پرنده، در تلاش دائم است که این سیخ‌ها را از زیر بغلش بکند و خودش را راحت کند. به‌هرحال گاه موفق می‌شود که یکی از آن‌ها را بکند، اما غالباً چون زورش به آن‌ها سراغ دیگر پرهایش می‌رود و به کندن آن‌ها مشغول می‌شود. لذا بال چینی غلط نیز یکی از عوامل بسیار مهم در عادت کردن پرنده به پرکنی است.

درجه حرارت مناسب برای میناها

میناهایی که به‌عنوان پرندگان زینتی داخل خانه نگهداری می‌شوند، معمولاً در معرض تغییرات درجه حرارت محیط قرار نمی‌گیرند و در شرایط مناسب دمای محیط زندگی شما مشکلی نخواهند داشت. در برخی از مقالات مربوط به قابلیت تحمل سرما توسط میناها، آورده شده است که میناها پرندگانی نسبتاً مقاوم به سرما هستند و می‌توانند دمای ۱۰ درجه سانتی گراد بالای صفر را به‌خوبی تحمل کنند؛ اما واقعیت این است که تحت شرایط سرمای زیاد، میناها به‌سادگی سرما می‌خورند و به ذات‌الریه دچار می‌شوند و در گرمای زیاد، گرمازده می‌شوند. به‌هرحال باید توجه داشت که نباید هرگز محل زندگی آن‌ها خیلی سرد یا خیلی گرم باشد.

نشانه گرما زدگی

وقتی میناها در محیط بسیار گرم قرار گیرند، اولین نشانه‌های گرمازدگی آن‌ها له‌له زدن و کاهش فعالیت است، همچنین اولین علائم تأثیر استرس سرما روی آن‌ها پف‌کردگی پرها و کوچک شدن و رنگ‌پریده شدن یا مایل به آبی شدن گوشواره‌هاست.

بال چینی
نشانه گرمازدگی در مرغ مینا

راه حلی برای قوی شدن پرنده دربرابر دما

تحت شرایط آب و هوایی معتدل، میناها می‌توانند زمستان را در پرنده خانه‌های داخل فضای باز که دارای دیواره‌های توری سیمی و فضای سرپوشیده لانه هستند، بگذرانند. میناها تحت این شرایط بسیار قوی می‌شوند و می‌توانند در مقابل بسیاری از ناخوشی‌ها مقاومت کنند.

عادت دادن مرغ مینا به مناطق معتدل

برای عادت دادن میناها به شرایط فضای باز، می‌توان در مناطق معتدل، آن‌ها را در اواخر تابستان در فضای باز نگهداشت تا به‌تدریج در فصل پاییز به محیط سرد عادت کنند و بتوانند زمستان را در پرنده خانه فضای باز بگذرانند. در برخی نواحی معتدل آمریکا؛ مثل جنوب کالیفرنیا که گاهی در زمستان درجه حرارت هوا به ۵ درجه سانتی گراد زیر صفر می‌رسد، میناهای عادت داده‌شده به سرما در فصل پاییز، توانسته‌اند فصل زمستان را بدون مشکل پشت سر بگذرانند. به نظر می‌رسد در شرایط کشور ما که مردم میناها را به‌صورت تکی و داخل خانه نگهداری می‌کنند، هرگز مشکل گرما و سرما برای میناها به وجود نخواهد آمد، زیرا درجه حرارت داخل خانه‌ها هرگز پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی گراد و بالاتر از ۲۷ درجه سانتی گراد نخواهد بود.

به نظر می‌رسد در شرایط کشور ما که مردم میناها را به‌صورت تکی و داخل خانه نگهداری می‌کنند، هرگز مشکل گرما و سرما برای میناها به وجود نخواهد آمد، زیرا درجه حرارت داخل خانه‌ها هرگز پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی گراد و بالاتر از ۲۷ درجه سانتی گراد نخواهد بود.

عاملی که باعث بیماری مرغ مینا در خانه می‌شود

مضاف بر این‌که می‌دانیم در خانه‌هایی که دمای داخل خانه در زمستان با وسایل گرم‌کننده و در تابستان با وسایل خنک‌کننده تنظیم می‌شود، درجه حرارت داخل خانه به‌طور متوسط در حدود ۲۵ درجه سانتی گراد خواهد بود و میناها نیز همانند سایر پرندگان زینتی، در این دما هیچ مشکلی نخواهند داشت. درواقع تنها عاملی که ممکن است پرندگان زینتی را در داخل خانه‌ها در معرض سرما یا گرمای زیاد قرار دهد و آن‌ها را بیمار کند، قرارگرفته تصادفی آن‌ها در معرض باد سرد کولر در تابستان یا هوای گرم شوفاژ یا فن‌کوئل است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مرغ مینا می‌توانید به ویکی پدیا مراجعه نمایید. جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی نیز می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید. همچنین جهت اطلاع بیشتر در مورد مرغ مینا می توانید برروی مطلب زیر کلیک کنید.

منبع: مرغ مینا (فرهنگ جامع)


غلامرضا

غلامرضا

سلام اصول شستن مرغ مینا چیه


فریبا

فریبا

چگونه مرغ مینا را سخنگو کنیم؟


محسن

محسن

علت پرخاشگری مرغ مینا به نظرتون چیه کار هایی که باید رام کرد این پرنده رو چیه؟