اسب سیلمی

اسب نژاد سلیمی

اسب سیلمی (Stallion) یک اسب نر آخته نشده است که از فرم و فنوتیپ نژاد خود پیروی می‌کند. وجود هورمون‌هایی از قبیل تستوسترون باعث شده است که سیلمی‌ها از گردنی کلفت‌تر و جسمی عضلانی‌تر در مقایسه با اسب‌های ماده که به مادیان‌ها معروف هستند، برخوردار باشند. خلق و خوی اسب‌های سیلمی بسته به ژنتیک و پرورش متفاوت است اما غریزتاً مستعد رفتارهای پرخاشگرانه به ویژه در مقابل سایر سیلمی‌ها هستند از این‌رو نیازمند مدیریت دقیق توسط پرورش دهندگان کارآزموده هستند. با مدیریت و پرورش صحیح، سیلمی‌ها از مؤثرترین اسب‌ها در بالاترین سطح از رقابت‌های اسب‌سواری و المپیک هستند. این اسب به دوره هنری هفتم (پادشاه انگلستان) بر می‌گردد که قوانینی مربوط به پرورش و صادرات اسب‌ها در تلاش برای بهبود سهام بریتانیا تصویب کرد.

رفتارهای سیلمی‌ها

سیلمی‌ها تخمی‌های فصلی هستند بنابراین نور و دمای بیشتر زمینه‌ساز روند آماده‌سازی نریان برای تولید مثل است. نریان‌ها باید با شرایط جسمی و سلامتی مساعد وارد فصل تولید مثل شوند. در بهترین حالت، نریان با نمره وضیعت بدنی ( BCS) 5 یا 6 وارد دوره‌ی تولید مثلی می‌شود. نکته مهم دیگر سلامت نریان است. ممکن است نریان هنگام درد یا ناراحتی رفتارهای نامطلوبی از خود نشان دهد. در این حالت باید قبل از به کارگیری هرگونه استراتژی مدیریت رفتار، درد برطرف شود.

اصطبل نیز از جمله مواردی است که می‌تواند بر رفتار نریان تأثیر بگذارد. نریان‌ها اغلب برای حفاظت از خود، از اسب‌های دیگر جدا می‌شوند و در اصطبل‌هایی به دور از اسب‌های دیگر نگهداری می‌شوند که ممکن است در بعضی موارد باعث کاهش میل جنسی شود. نریان‌ها معمولاً به‌جای پیوستن به مادیان‌ها معمولاً به‌صورت گله‌ای هم می‌پیوندند که این فرآیند باعث کاهش سایز بیضه و در نتیجه کاهش میل جنسی می‌شود. این استراتژی به آن‌ها کمک می‌کند تا درکنارهم بدون درگیری زندگی کنند اما ممکن است بر تولید مثل آن‌ها تأثیری منفی بگذارد.

اسب نژاد سلیمی
رفتار های اسب های سیلمی

مزیت قرار گرفتن اسب سیلمی نریان در کنار مادیان

جای دادن نریان‌ها در اطراف مادیان‌ها ممکن است به اسب‌های بی‌میل برای جفت‌گیری کمک کند. بعلاوه محیط تولید مثل نیز باید موردتوجه قرار گیرد. برخی از مادیان‌ها ممکن است با هرگونه صدا یا حرکت اضافی آشفته شوند. اگر از یک مترسک استفاده می‌کنید مطمئن شوید که محکم در جای خود قرار گرفته است. از افراد محدودی برای مدیریت مادیان‌ها و نریان‌ها استفاده کنید. وجود افراد اضافی ممکن است سبب آشفتگی نریان‌ها شود. انتخاب و یا آموزش پرورش‌دهندگان نریان‌ها و مادیان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رفتارهای جنسی در اسب‌ها غالباً می‌تواند برای پرورش دهندگان مبتدی آزار دهنده باشد و می‌تواند منجر به اقداماتی نامناسب شود. رفتار خشمگینانه یا تنبیه بیش از حد موجب ترویج رفتارهای نامطلوب می‌شود. ایجاد صدا، گاز گرفتن از جمله رفتارهای معمول نریان‌ها است. پرورش‌دهندگان نریان باید خونسرد باشند و بیش‌ازحد حیوان را در مقابل رفتارهایش نیازارند. در تولید مثلی که به‌وسیله انسان مدیریت می‌شود، نریان‌ها ممکن است رفتارهایی از قبیل گاز گرفتن یا حمله کردن از خود نشان دهند که در شرایط طبیعی مشاهده نمی‌شود. پرورش‌دهندگان باید توانایی خود را برای مدیریت نریان‌ها ارزیابی کنند. نباید احساساتی از قبیل ترس یا عصبانیت بر پرورش‌دهنده غلبه کند و او باید بین رفتار تولید مثلی نریان با رفتار عادی آن‌ها تمایز قائل شود.

شرایط ایده‌آل بدنی اسب سیلمی

ارزیابی روزانه وضعیت بدن سیلمی ابزاری مؤثر برای تشخیص تغذیه کافی یا ناکافی اسب است. یک اسب سیلمی بسیار نحیف ممکن است انرژی لازم برای فعالیت نداشته باشد. در مقابل، آن‌ها نباید بیش‌ازاندازه هم چاق شوند. (نمره وضعیت 8 یا9). اضافه وزن باعث ایجاد استرس در اسب‌های فربه می‌شود ، ورم مفاصل را تشدید کرده، ریسک لنگش را افزایش داده و یا ممکن است باعث حمله قلبی شود.

اسب نژاد سلیمی
شرایط بدنی اسب سلیمی

حتی ممکن است اسب‌های فربه میل جنسی کمی داشته باشند. همان‌طور که قبلاً گفته شد، در حالت ایده‌آل، نمره وضعیت بدنی اسب‌ها باید در طول سال 5 یا 6 باشد. برخی از سیلمی‌ها ممکن است در طول دوره تولید مثل وزن کم کنند در حالی که ممکن است برخی دیگر بتوانند خودشان را در شرایط ایده ال نگه دارند. وضعیت بدنی سیلمی‌ها و وزن بدن باید در طول دوره تولید مثلی به‌صورت هفتگی بررسی شود و رژیم غذایی مطابق آن تنظیم شود.

روش‌های مراقبت

پروش دهندگانی که از اسب سیلمی درآمد کسب می‌کنند به تمام مسائلی که بر ظاهر و سلامت آن‌ها تأثیر می‌گذارند توجه دارند. بدین ترتیب، انگل زدایی و واکسیناسیون سلیمی‌ها باید طبق روال همانند اسب‌های بالغ دیگر در پرورشگاه انجام شود. دامپزشک باید واکسن‌هایی علیه بیماری‌هایی از قبیل کزاز، هاری، التهاب مغز، تورم بینی و ریه ، آنفولانزا تجویز کند. همچنین باید اصطبل سیلمی‌ها هر روز تمیز شود و اصول بهداشتی رعایت شود.

شرایط تغذیه‌ای اسب سیلمی

انتظار می‌رود اسب‌های نر از اندام مناسب و سلامت کامل برخوردار باشند تا بتوانند در دوره تولید مثل در بالاترین سطح از آمادگی خود باشند. از این‌رو، تغذیه اسب سیلمی قبل از دوره تولید مثل و پس از دوره تولید نقش مهمی در عملکرد تولید مثلی این اسب‌ها دارد. اسب‌های سیلمی نیازهای تغذیه‌ای متفاوت‌تری نسبت به مادیان‌ها و اسب‌های اخته در دوره تولید مثل دارند. برای داشتن حداکثر بازده باروری در اسب سیلمی، باید خوراک آن کمی متعادل باشد و کلیه نیازهای انرژی ، پروتئینی و مواد معدنی را فراهم آورد. استفاده از علوفه و کنسانتره می‌تواند کلیه نیازهای اسب سیلمی را برآورده سازد.

نریان ها
شرایط تغذیه ای اسب نژاد سلیمی

وجود مقادیر کافی از ویتامین ای، سلنیوم و روی در خوراک اسب بر شاخص‌های اسپرم از قبیل افزایش شتاب حرکت، دیواره بی‌نقص، حرکت پیشرونده و کاهش تعداد اسپرم‌های غیرطبیعی مؤثر است. در تولید خوراک اسب سیلمی از غلات بخار پز با بالاترین قابلیت هضم و جذب انرژی و کنجاله سویا به عنوان منبع غنی از پروتئین استفاده می‌شود. بعلاوه، در این خوراک کلیه اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز سیلمی در دوره تولید مثل به بهترین نحو تأمین می‌شود. همچنین در تولید خوراک اسب سیلمی از توکسین بایندر، پروبیوتیک و اسیدهای چرب ضروری گیاهی استفاده می‌شود.

کدام سیلمی برای تولید مثل مناسب است؟

به‌طورکلی، اسب سیلمی اسب نری است با خصوصیات عالی و برتر که قادر است این خصوصیات را به کره‌های خود منتقل کند. از این تعریف بر می‌آید که مهم‌ترین پارامتری که در انتخاب یک اسب به‌عنوان سیلمی مهم است، این است که خود آن اسب ویژگی‌های مدنظر ما را برای تولید کره داشته باشد. نکته بعدی که در انتخاب یک نریان مهم است. فنوتیپ یا همان بدن اسب است که البته جزو ویژگی‌های آن اسب محسوب می‌شود.

هرچقدر یک اسب نر فیزیک و اندام قوی‌تر و مناسب‌تری داشته باشد، از شانس بیشتری درجهت انتخاب برخوردار است. اگر اسب‌هایی که مشکلاتی در اندام‌های حرکتی و غیره دارند به‌عنوان سیلمی انتخاب شوند به‌ احتمال بسیار زیاد این مشکلات را به نسل‌های بعدی هم منتقل می‌کنند. نکته دیگری را هم که باید مدنظر داشت خلق‌وخوی اسب است. هیچ‌گاه نباید از یک سیلمی بداخلاق استفاده کرد. چراکه این بداخلاقی را هم مانند سایر صفات به نسل‌های بعد منتقل می‌کنند.

شجره چه نقشی در انتخاب یک اسب نر به‌عنوان سیلمی دارد؟

شجره نقش بسیار مهمی در انتخاب یک اسب سیلمی دارد و همان‌طور که می‌تواند ما را در این انتخاب یاری کند، ممکن است باعث گمراهی نیز بشود. مسئله‌ای که در ابتدا اصلاح نژاد کشور ترکیه و کشورهای عربی را چندین سال گمراه کرد و عقب برد. به‌طورکلی شجره یک اسب نشان‌دهنده‌ی عملکرد خانواده آن اسب است. یک شجره خوب، حاصل عملکردهای خوب هست و این مسئله به‌خوبی اهمیت بیشتر عملکرد را نسبت به سایر فاکتورها نشان می‌دهد. شجره به ما کمک می‌کند که در ارتباط با یک اسب به پیش‌بینی کلی و جزئی بپردازیم. در مورد سیلمی هم به همین صورت است.

نریان ها
خانواده یک اسب سلیمی

شجره و خانواده یک سیلمی می‌توانند به ما در پیش‌بینی این نکته که این سیلمی چقدر می‌تواند ویژگی‌های خود را به نسل‌های بعدی منتقل کند، کمک می‌کند. گرچه انتقال ویژگی‌ها و صفات نسل‌های قبلی هم به کره زیاد است اما به علت این‌که احتمال انتقال ویژگی‌ها و صفات پدر بزرگ و نوه بسیار کمتر از احتمال انتقال صفات و ویژگی‌های پدر به فرزند است ، عملکرد نسل‌های قبل‌تر، به‌تنهایی برای انتخاب یک اسب نر به‌عنوان سیلمی هرگز کافی نیست.

جفت گیری

پس از انتخاب اسب سیلمی مناسب، سوالی که مطرح می‌شود این است که جفت‌گیری چه زمانی صورت می‌گیرد؟
مادیان‌ها به‌طور طبیعی دارای فصل باروری خاصی هستند. طولانی شدن روز محرکی است که مراکز گیرنده خاصی را در مغز مادیان فعال می‌کند که باعث تولید هورمون‌های تولید مثل در بدن او می‌شود. این هورمون‌ها دوره‌های منظم استروس را آغاز می‌کند که مشخصه‌ی فصل باروری مادیان در بهار است. این دوره‌ها در طول فصل تابستان ادامه پیدا می‌کند و در پاییز کم‌کم از بین می‌رود.

این امکان وجود دارد که با افزایش نور مصنوعی، مثلاً با استفاده از لامپ‌های الکتریکی در اصطبل، فصل باروری را جلو انداخت. این کار در مزارع پرورش اسب تروبرد رایج است که در آن‌ها سعی می‌شود کره‌ها تا حد امکان نزدیک به اول ژانویه (حدود ۱۱دی‌ماه) متولد شوند؛ تاریخ تولد رسمی همه تروبردهای مسابقه‌ای.بهترین زمان برای تولد کره، بین ماه‌های می و جولای (حدوداً اردیبهشت تا تیرماه) است که بیشترین علف برای کمک به شیردهی مادیان وجود دارد. ازآنجاکه بارداری در اسب‌ها ۱۱ ماه طول می‌کشد، بهترین زمان برای جفت‌گیری اسب از ماه ژوئن تا اوت (خرداد تا اواخر مرداد) است.

آماده‌سازی نریان برای جفت‌گیری

برای تحریک نریان بایستی مادیان‌های فحل را به نریان نشان داد. بعد از این‌که نریان تحریک شد، برای تمیز کردن آلت، نریان را در باکس مخصوصی کاملاً مهار کرده و برای شستن آلت باید با آب گرم و صابون کاملاً شسته شود. قبل از فصل جفت‌گیری چندین مرتبه باید بدن نریان را تمیز کرد که معمولاً این عمل سه یا چهار بار قبل از فصل جفت‌گیری انجام می‌شود . اگر این عمل انجام نگیرد معمولاً بدن نریان و آلت تناسلی کثیف می‌شود. داشتن آلت تناسلی کثیف در هنگام جفت‌گیری باعث ایجاد عفونت‌های رحمی و در نهایت سقط جنین می‌شود.

اسب نژاد سلیمی
اسب نژاد سلیمی

آماده‌سازی مادیان برای جفت‌گیری با نریان‌ها

بعد از این‌که مشخص شد مادیان آماده جفت‌گیری است یک سری اصول و عملیات بهداشتی را باید انجام داد. در زمان فحلی مادیان ادرار زیادی می‌کند که این حالت یکی از ویژگی‌های اصلی مادیان‌های فحل هست. همچنین ممکن است نواحی اطراف فرج کثیف باشند لذا بخش تناسلی خارجی مادیان باید قبل از جفت‌گیری کاملاً تمیز شود. برای انجام این کار مادیان را در باکس‌های مخصوصی برای شستن بخش‌های تناسلی خارجی مهار می‌کنند. وسایل موردنیاز شامل گاز یا نوار بهداشتی برای پیچاندن دم حیوان و دستکش پلاستیکی بلند یک‌بارمصرف هست. در هنگام جفت‌گیری باید مواظب بود که موهای دم همراه با آلت تناسلی نریان وارد واژن نشوند.

این موها ممکن است حاوی عوامل عفونی باشد که منجر به عفونی شدن رحم و درنهایت باعث سقط جنین گردند. همچنین مو ممکن است به اطراف آلت تناسلی پیچیده و باعث زخم شدن آلت تناسلی شده و جفت‌گیری انجام نشود . آلت تناسلی خارجی مادیان و نواحی اطراف آن باید توسط آب و صابون کاملاً شسته شود. بعد از شستن بخش‌های خارج دستگاه تناسلی مادیان، محلول صابون باید کاملاً با آب تمیز شود و هیچ اثری از صابون باقی نماند زیرا صابون خاصیت کشندگی اسپرم دارد. معمولاً زمانی که مادیان کاملاً فحل باشد، برای جفت‌گیری می‌ایستد تا این‌که نریان پرش کند. اگر مادیان در هنگام جفت‌گیری لگد می‌زند پاهای عقبی‌اش را توسط طنابی بسته و سر طناب را به حلقه‌ای که به دور گردنش آویزان شده می‌بندند تا این‌که مادیان نتواند لگد بزند.

مادیان جوان یا مادیان مسن؟

مادیان‌ها معمولاً می‌توانند تا سنین بالا باردار شوند و این امر مشکلی برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند، اما باردار کردن یک مادیان در سن بالا برای اولین بار دشوارتر است. کره‌های مادیان در حدود سن ۱۸ ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند و در سن دوسالگی می‌توانند بارور شوند. بااین‌وجود مادیان‌ها در این سن هنوز در حال رشد هستند و بارداری ممکن است رشد آن‌ها را متوقف کند. توصیه این است که تا قبل از چهارسالگی مادیان‌ها باردار نشوند (درنتیجه کره آن‌ها در ۵ سالگی‌شان متولد می‌شود)، چون این بهترین حالت است. اگرچه بعضی از مادیان‌ها را در سن سه‌سالگی هم باردار می‌کنند.

اسب نژاد سلیمی
اسب سلیمی

ممکن است که بخواهید طول عمر اسب‌ها را بدانید، پیشنهاد ما به شما این است خواند مطلب زیر را از دست ندهید:

طول عمر اسب

بارداری چقدر طول می‌کشد؟

در طی فصل باروری، از ماه مارس تا اکتبر (حدوداً اسفند تا مهر)، مادیان‌ها دوره‌های باروری منظمی بین ۴ تا ۶ روز نشان می‌دهند. این دوره‌ها هر ۱۴ تا ۱۶ روز پس از پایان دوره قبلی اتفاق می‌افتد. بنابراین چرخه باروری مادیان‌ها حدود ۳ هفته است. در آغاز و پایان فصل کشش، ممکن است مادیان‌ها دوره‌های استروس نامنظم نشان دهند

نکاتی کاربردی در مورد در زایمان مادیان

مدت‌زمان آبستنی در مادیان‌ها یازده ماه است ولی این زمان معمولاً متغیر است و بین 330 تا 350 روز در نوسان است. اکثر مالکان باید این نکته را در نظر داشته باشند که مادیان هنگامی‌که آمادگی داشته باشد زایمان می‌کند و نه زمانی که مالکان آن‌ها محاسبه کرده‌اند. با در نظر گرفتن زمان لقاح پارامترهای مختلفی مدت ماندن جنین را در رحم تحت تأثیر قرار می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها مدیریت نگهداری مادیان و تغذیه مادیان در طول بارداری است. به‌طور معمول کره‌های نر یک یا چند روز دیرتر از کره‌های ماده به دنیا می‌آیند. عوامل دیگر مانند آسیب به جفت و یا دوقلوزایی در صورت مرگ یکی از آن‌ها باعث طولانی شدن زایمان می‌گردد.(در مادیان اکثر دوقلوها سقط می‌گردد.)

نکته مهم

مالکان باید با تعیین تقریبی روز زایمان محیط مناسبی را برای مادیان فراهم کنند از جمله باید مادیان در طول بارداری حرکات ورزشی منظم و سبکی داشته باشد و از دو ماه قبل از زایمان روزانه طی دو مرحله 45-30 دقیقه قدم بزند (به‌صورت دست‌گردان توسط کارگر یا در لنچ برقی) باید از چاق شدن بیش از اندازه مادیان‌ها جلوگیری کنند تا زایمان راحتی داشته باشد. در مادیان‌هایی که عمل کسلیک (دوختن فرج به منظور جلوگیری از پنوموواژینا) انجام شده است باید 2 هفته قبل از زایمان محل دوخته شده باز شود تا زایمان به راحتی انجام گیرد. باید یک باکس بزرگ به ابعاد حداقل 4*4 متر با بستری نرم (کلش – پوشال) فراهم شود و حتی الامکان در باکس‌های مجاور مادیان و یا کره دیگری نگهداری نشود و خود افراد هم از ایجاد سر و صدا جلوگیری نمایند تا برای مادیان ایجاد مزاحمت نشود.

کلام آخر

به پایان مقاله اسب سلیمی رسیدیم امیدواریم این مقاله کارایی مورد نظر را برای شما داشته باشد.

شما می‌توانیدبا مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات موردنظر خود از جمله اسب را خرید و فروش نمایید.

منابع:

shareok.org

extension.okstate.edu

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.