اسب نژاد هلشتاین

اسب نژاد ترکمن

اسب نژاد هلشتاین قدیمی، خونی آمیخته از خون اسب‌های آلمان، نپولیتان، اسپانیا و مناطق شرقی داشتند. این اسب‌ها در طول قرن نوزدهم با اسب‌های نژاد یورک شایر کوچ آمیزش داده شدند. این کار هیبت آن‌ها را بزرگ‌تر و ماهیت آن‌ها را بسیار رام کرد.
برای به وجود آوردن نژاد اسب مناسب برای نیازهای امروزی در دوره پس از جنگ جهانی دوم بیشتر خون اسب‌های تروبرد استفاده شد که باعث تولید نوع سبک‌تری از این نوع اسب به‌عنوان اسب کاری گردید. اگرچه آمیزش‌های انجام‌یافته با اسب تروبرد این اسب را تحریک‌پذیرتر همانند قبل کرد، ولی خلق‌وخوی خوب این اسب حفظ شد.

شجاعت و هوش این نژاد، آن را برای نمایش سوارکاری در رده‌های بالا و نمایش پرش در رتبه اول قرار داده است.
اسب هلشتاین مانند دیگر اسب‌های خونگرم باکیفیت بالا پرورش داده نمی‌شود و منطقه پرورش و آمیزش این اسب بزرگ و وسیع نیست.

تاریخچه اسب‌های هلشتاین

هلشتاینر یا در اصطلاح عامیانه هلشتاین گونه‌ای از اسب است که نام آن از منطقه شلسویگ-هلشتاین (Schleswig-holstein) در شمال آلمان سرچشمه می‌گیرد و زادگاه این اسب در آن منطقه است.
هلشتاین یک نژاد قدیمی آلمانی از اسب‌های خون‌گرم ( warmblood) است که در اصل در صومعه‌ها پرورش داده‌شده‌اند.

تاریخچه این نژاد به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد .در قرن سیزدهم، زمانی که یک صومعه محلی مجوز پرورش اسب هلشتاین توسط کنت را دریافت کرد، اولین گزارش مکتوب از هلشتاینر تهیه شد.
قبل از شروع مکانیزاسیون در دنیا، این اسب‌ها در صنعت کشاورزی مورداستفاده قرار می‌گرفتند.
اسب نژاد هلشتاین یک نژاد قدرتمند و زیبا است که به‌عنوان یک اسب ورزشی مدرن نیز در المپیک موفقیت زیادی داشته است ( به‌عنوان‌مثال در المپیک 1976 اسب‌های هلشتاین بر رشته سوارکاری چیره گشتند به‌گونه‌ای که برندگان مدال طلا و نقره در آن دوره هر دو از نژاد هلشتاین بودند.)

قدرتمند و چابک
اسب مسابقاتی

اسب‌های هلشتاین به خاطر قدرت و چابکی‌شان مورد تحسین قرار گرفتند و به تمام اروپا به‌ویژه فرانسه صادر شدند.
امروزه نیز این نژاد به‌طور مداوم در رقابت‌های بین‌المللی برتری دارد حتی باوجوداینکه این نژاد تنها 6% از جمعیت اسب‌های سوارکاری اروپایی را تشکیل می‌دهد و کوچک‌ترین نژاد در اروپا هست.

ویژگی‌های ظاهری

  • این نژاد از اسب‌ها نژاد سبکی به شمار می‌رود که عموماً زیر 1500 پوند وزن‌دارند، همچنین به‌طور متوسط ارتفاع آن‌ها بین (1.55 تا 1.65متر) است. امروزه از اسب هلشتاین معمولاً به‌عنوان اسب‌های سوارکاری تفریحی و سوارکاری حرفه‌ای استفاده می‌شود.
  • هلشتاین دارای یک گردن قوسی شکل زیبا و ماهیچه‌ای است که باعث انعطاف‌پذیری بالایی در آن‌ها شده است آن‌ها همچنین دارای مفاصل محکم و قدرتمندی هستند که پاهای آن‌ها را به زیر بدن وصل کرده است اسب‌های هلشتاین به داشتن پاهای عقبی قوی و مطمئن مشهور هستند.
  • اسب‌های هلشتاین دارای سری صاف و زیبا با چشمانی درشت و مهربان و گردنی عضلانی و قوی هستند.

پرش اسب نژاد هلشتاین

قوی‌ترین ویژگی و دارایی این نژاد توانایی پرش آن‌هاست. به‌طوری‌که حتی اسب‌های نژاد هلشتاین متوسط نیز معمولاً قدرت، میدان دید و تکنیک صحیحی را در وجود خود دارند.
میدان دید در این نژاد از اجداد پیر سنگین‌تر این اسب‌ها به ارث برده شده، اما آن‌ها فاقد دقت، سرعت، قابلیت تنظیم و تکنیک بودند، که در طول زمان با تلاش‌هایی که پرورش‌دهندگان و مربیان بر روی این نژاد از اسب‌ها انجام دادند، این معایب را از بین بردند و امروزه نژاد هلشتاین در سطح بین‌المللی به خاطر پرش‌هایی با کالیبر المپیک مشهور است.

پرش
پرش های معروف اسب هلشتاین

انواع اسب‌های هلشتاین

نوع کلاسیک: نوع سنگین‌تر با استخوان‌بندی درشت‌تر ، این نوع یادآور اجداد این نژاد است که به اسب‌های جنگی مشهورند. از این اسب‌ها در قرون‌وسطی نیز برای شرکت در تورنمنت‌ها استفاده می‌شده است. امروزه نیز از این نوع در بعضی کشورها برای کارهای کشاورزی استفاده می‌شود.
نوع مدرن: سبک‌تر، چابک‌تر و پالایش‌شده‌تر، درواقع از این نوع، امروزه در مسابقات پرش و تورنمنت‌ها استفاده می‌شود.
هر دو نوع در حرکات خود انعطاف‌پذیری بالایی را نشان می‌دهند و تعادل طبیعی و قابلیت ارتجاعی دارند. اسب‌های هلشتاین خلق‌وخوی گرمی دارند که آرام هستند و گاهی اوقات کمی تنبلی می‌کنند.

مراقبت و تغذیه

اسب‌های هلشتاین شرایط نگهداری ساده‌ای دارند. درواقع به‌راحتی خود را با محیط زندگی‌شان سازگار می‌کنند، انعطاف‌پذیر و خوش‌قلب هستند. در آخور یا چراگاه خوب کار می‌کنند و محیط مناسبی برای زندگی‌شان است. بااین‌حال آن‌ها ترجیح می‌دهند در مکانی باشند که بتوانند با اسب‌های دیگر در ارتباط اجتماعی باشند.
ازنظر شرایط غذایی نیز اسب نژاد هلشتاین علاقه زیادی به مخلوط یونجه و علف خشک و همچنین غلات معمولی دارند. همچنین مکمل‌های معدنی نیز به رشد و چابکی آن‌ها کمک می‌کند و باعث بهبود عملکردشان می‌شود.
برای تکمیل اطلاعات خود راجع به تغذیه اسب به مقاله زیر حتماً سری بزنید.
تغذیه اسب

آموزش و فعالیت

نژاد هلشتاین به‌طور مداوم در مسابقات اسب‌سواری در رقابت‌های بین‌المللی به برتری می‌رسند. به خاطر دستورالعمل‌های سفت و سختی که در آلمان برای سلامت، خلق‌وخو و اصالت اسب‌ها تنظیم‌شده است، تنها تعداد کمی از اسب‌ها واجد شرایط پرورش و زادوولد هستند. بنابراین هلشتاین به‌طور منحصربه‌فرد برای سوارکار حرفه‌ای و همچنین یک غیرحرفه‌ای جدی که به دنبال برتری در رشته‌های پرش، شکار، درساژ و… است مناسب است.

اسب نژاد هلشتاین
آموزش اسب های هلشتاین

مشکلات شایع در سلامت اسب‌ها

هلشتاین اسبی قوی و تنومند است. به‌طور طبیعی در این نژاد اختلالات و ناراحتی‌های فیزیکی کمی وجود دارد.
زمینی که آن‌ها در آن پرورش داده می‌شوند در زمستان گل‌آلود و در تابستان سخت است. بنابراین این اسب برای زنده ماندن مجبور است پاهای مقاوم و انعطاف‌پذیری داشته باشد.

بااین‌حال به دلیل تقاضای بسیار زیاد این اسب‌ها در رقابت‌ها و مسابقات و نیز جمع‌آوری بیش‌ازحد آن‌ها ممکن است در دستگاه گوارش آن‌ها اختلالاتی به وجود آید. همچنین برخی از موارد لنگش به دلیل مشکلات تاندون در آن‌ها وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکلات باید در نگهداری و مراقبت از آن‌ها دقت کافی صورت گیرد. در هنگام پرش و کار درساژ پیشرفته بایستی محافظت از پاها حتماً انجام گیرد.
اسب‌های جدید هلشتاین حاصل قرن‌ها اسب‌سواری و پرورش با دانش است. امروزه این نژاد اولین انتخاب بسیاری از سوارکاران رده بالا در مسابقات پرش، درساژ و سواری هستند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب بیماری‌های اسب را از دست ندهید.

رنگ‌ اسب هلشتاین

اسب‌های کلاسیک دارای رنگ‌های تیره با حداقل علائم هستند و رایج‌ترین آن‌ها قهوه‌ای و قهوه‌ای سیاه هستند.
رنگ‌های روشن‌تر مانند خاکستری و سفید در آن‌ها کمتر پیدا می‌شود اما هنوز هم اتفاق می‌افتند و همگام با استانداردهای نژادی مجاز هستند.
همانند بسیاری از این نژادها بعد از جنگ جهانی دوم، دیگر نیاز نظامی یا کالسکه برای آن‌ها وجود نداشت و بنابراین هیئت‌مدیره فدراسیون پرورش‌دهندگان، ۳۰ اسب نر هلشتاین و سه نژاد اصیل خریداری کرد و شروع به تغییر شکل دادن این نژاد کرد

اسب نژاد هلشتاین
اسب نژاد هلشتاین

نژاد اصیل دوباره برای اصلاح نژاد و حذف ویژگی‌هایی که در اسب کالسکه مطلوب در نظر گرفته‌شده بودند مانند حرکت بالاتر زانو استفاده شد.
این منحصربه‌فرد بودن همراه با پرورش دقیق برای حذف صفات کم‌تر مطلوب، منجر به هلشتاین مدرن شده است. اسب هلشتاین یک ورزش‌کار قدرتمند که در ورزش اسب‌سواری برتری دارد. در هلشتاین های مدرن رنگ‌های روشن‌تر خاکستری و سفید با علائم زیاد روی بدن بیشتر یافت می‌شود .
رنگ‌های معمول در هلشتاین‌ها, شاه‌بلوطی، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه است.

سخن پایانی

در این مقاله همه اطلاعاتی را که لازم بود درباره اسب نژاد هلشتاین بدانید، گفته شد؛ امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.

اگر قصد خریدوفروش اسب موردنظر خود رادارید می‌توانید به سایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به‌راحتی این کار را انجام دهید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.