دلفین یک پستاندار،نه یک ماهی!

دلفین یک پستاندار نه یک ماهی

اگر خواندن این متن را شروع کردید یعنی ما و شما، مشترکات و علاقه‌مندی‌های زیادی داریم ، که یکی از آن‌ها « دلفین‌ها» هست. دلفین موجودی خنده‌رو است که به دلایل مختلفی ازجمله هوش سرشار، بسیار سؤال‌برانگیز است. سؤالاتی در اینجا توسط زیست شناسان دریایی پاسخ‌داده‌شده‌اند. با واسط کالا همراه باشید تا حقایقی را در مورد خنده‌روی دریایی کشف کنیم. حقایقی که عمده‌ی آن سؤال ذهنی ما و شما بوده است.

آیا دلفین‌ها ماهی هستند؟

دلفین‌ها درست مثل ماهی‌ها و گاهی بهتر از آن‌ها شنا می‌کنند، اما در گروه ماهی‌ها جای نمی‌گیرند. دلفین‌ها در دسته‌ی پستانداران دریایی، مانند نهنگ‌ها، قرار می‌گیرند. اما چرا دلفین‌ها را در گروه پستانداران جای‌داده‌اند؟

 • جانورانی خونگرم هستند.
 • از طریق شش-ریه- نفس می‌کشند،نه آبشش.
 • از طریق زایمان بچه‌دار می‌شوند،نه تخم‌گذاری.
 • به بچه‌های خود شیر می‌دهند.
 • سطح بدن آن‌ها پوشیده شده از مو است.( برخلاف آنچه به نظر می‌رسد!)

ریه، نه آبشش

یکی دیگر از ویژگی‌های پستانداران دریایی این است که از طریق ریه نفس می‌کشند،نه آبشش. به همین دلیل دلفین‌ها نیز مانند نهنگ‌ها، برای پر کردن ریه‌هایشان از هوا باید به‌صورت دوره‌ای به سطح آب بیایند. آن‌ها سوراخ‌هایی دارند که هنگام شنا کردن در زیر آب بسته، و هنگام نفس کشیدن در روی سطح آب، باز می‌شوند.
بدن پستانداران دریایی برای زندگی در چنین محیط‌هایی سازگاری پیداکرده است. برای مثال ، دلفین‌ها با هربار نفس کشیدن 80٪ هوا را در ریه‌های خود تبادل می‌کنند ، درحالی‌که انسان‌ها قادر هستند تنها 17٪ از هوا را در ریه‌های خود مبادله کنند. که این امر به دلیل ظرفیت ذخیره‌ی اکسیژن در ریه‌ها است. این امر باعث می‌شود تا دلفین از میزان اکسیژن ذخیره‌شده به‌صورت کارآمدتری استفاده کنند و شیرجه‌های عمیق‌تری بزنند.

شش
نفس کشیدن دلفین ها از راه شش

زایمان بجای تخم‌گذاری

دلفین‌های ماده برای تولیدمثل زایمان می‌کنند. هر دلفین در هر بار زایمان یک نوزاد به دنیا می‌آورد و به‌طور متوسط دلفین‌ها می‌توانند در طول عمر خود بین 5 تا 25 بار زایمان انجام دهند. باروری دلفین‌ها، مانند انسان‌ها، با افزایش سن کاهش میابد و حتی دوره‌ی یائسگی را تجربه می‌کنند. دوره‌ی بارداری با توجه به نژاد دلفین‌ها متفاوت است. به‌عنوان نمونه برای دلفین پوزه بطری رودی، این زمان 11 تا 12 ماه است.

شیردهی دلفین

در بدن دلفین هم‌زمان با تشکیل جنین، شیر تولید می‌شود که برای تغذیه‌ی نوزاد از آن استفاده می‌شود. زمان شیردهی به نوزاد به‌طور تقریبی بین 400 تا 600 روز متغیر است و به همین دلیل نوزاد دلفین تا چند مدت بعد از به دنیا آمدن تمایل دارد در نزدیکی مادرش زندگی کند. گاهی هم این ماندگاری تا پایان عمر دلفین ادامه دارد.

موی بدن

این موجودات از بدو تولد روی پوزه‌ی خود مقداری مو دارند که بعد از تولد می‌ریزند(البته در گونه‌های مختلف میزان و زمان ریزش مو متفاوت است). اعتقاد بر این است که درگذشته سطح بدن دلفین‌ها نیز پوشیده شده از مو بوده است و دلفین‌ها درروند سازگاری با زیستگاه خود موی بدن خود را ازدست‌داده‌اند.

موی بدن
دلفین یک پستاندار نه یک ماهی

آیا دلفین‌ها باهوش هستند؟

دلفین‌ها جزو باهوش‌ترین حیوانات جهان هستند، که توانایی‌های شناختی دارند و این امر سبب تمایز آن‌ها شده است. بسیاری از محققین هوش را ترکیبی از ادراک، ارتباط و قدرت حل مسئله می‌دانند. ادراک بخش عمده‌ای از چگونگی معاشرت و شکار را شامل می‌شود. دلفین‌ها با تولید پژواک و ارسال و دریافت صدا می‌توانند با سایر دلفین‌ها ارتباط برقرار کنند و همچنین طعمه را در شرایط کم‌عمق اقیانوس شناسایی کنند. انسان‌هایی که جراحی کرده‌اند و قطعه‌ای فلزی مانند پلاتین در بدن خوددارند پژواک متفاوتی را تولید می‌کنند. 75% بدن انسان از آب تشکیل‌شده است که سبب حرکت راحت آن می‌شود. وجود فلز در بدن انسان ،بافتی متراکم‌تر از ماهیچه دارد و در بدن پر از آب انسان، به هنگام حرکت پژواک متفاوت‌تری را تولید می‌کند، که دلفین‌ها آن را درک می‌کنند.

ارتباطات دلفین‌ها

دلفین‌ها نحوه‌ی ارتباط پیچیده‌ای دارند، که در ظاهر بسیار شبیه نحوه‌ی ارتباط انسان‌هاست. محققین تاکنون نتوانستند در مورد چگونگی برقراری ارتباط بین دلفین‌ها و اطلاعاتی که بین آن‌ها ردوبدل می‌شود، به‌طور دقیق حرفی بزنند.
یکی دیگر از نمادهای هوش در دلفین‌ها قدرت حل مسئله است. قدرت حل مسئله به این معناست که دلفین‌ها می‌توانند کارها را به‌صورت بهترین حالت ممکن انجام دهند. به‌عنوان‌مثال دلفین‌ها علی‌رغم داشتن دست، اسفنج‌هایی را با پوزه‌ی خود حمل می‌کنند که از آن‌ها در مقابل برخورد با صخره‌های تیز به هنگام شنای عمیق برای پیدا کردن غذا محافظت می‌کنند، و مانند کیسه هوای جلوی خودرو، عمل می‌کند.

ارتباطات دلفین ها
ارتباطات دلفین ها

دلفین‌ها چگونه ارتباط برقرار می‌کنند؟

یکی از نکات جالب در مورد پستانداران دریایی شیوه‌ی پیچیده‌ی برقراری ارتباط در بین آن‌هاست. دلفین‌ها از سه طریق ارتباط برقرار می‌کنند:

 • سوت زدن
 • کد انعکاس یا همان پژواک
 • ارتباطات اجتماعی

دلفین‌ها نه‌تنها از طریق سوت زدن بلکه با ضربه زدن به سطح آب توسط دم یا بدنشان به برقراری ارتباط می‌پردازند. صدای دلفین‌ها یک طیف گسترده دارد که برای بخشی از آن نام آوا را تعیین کرده‌اند. صداهایی که دلفین‌ها تولید می‌کنند شبیه وزوز، سوت و کلیک کردن است. این صداهای دیوانه کننده آن‌قدر بلند هستند که از فاصله‌ی چند مایلی قابل‌شنیدن هستند و در طول عمر یک دلفین تغییر می‌کنند. دلفین‌ها این توانایی رادارند که صدای یکدیگر را تقلید کنند.

پژواک‌هایی که توسط دلفین‌ها تولید می‌شوند، برای جهت‌یابی و برقراری ارتباط استفاده می‌شوند، و مانند دستگاه جهت‌یاب از طریق صوت سونار که در زیردریایی وجود دارد، عمل می‌کنند. دلفین‌ها پس از ساطع کردن صدا، گوش‌به‌زنگ صداهایی که از اشیا منعکس می‌شوند- پژواک-، و در طول امواج سفر می‌کنند، می‌مانند. دلفین‌ها نسبت به انسان‌ها، اطلاعات بیشتری را از صداها دریافت می‌کنند. اطلاعاتی مانند اندازه ، شکل و حتی مواد سازنده‌ی اشیایی که در اطرافشان وجود دارند.

دلفین یک پستاندار نه یک ماهی
راه های ارتباط دلفین ها

چندگونه دلفین وجود دارد؟

ده‌ها گونه دلفین وجود دارند که ظاهر، رفتار و زیستگاه منحصربه‌فرد خود رادارند. گونه‌های مختلف رنگ‌های گوناگونی نیز دارند: خاکستری، سفید ، مشکی و حتی صورتی.
ازنظر رفتاری دلفین‌ها به‌صورت گروهی زندگی می‌کنند. گروه‌هایی با بیش از 1000 نوع که یک گروه قوی یا به‌اصطلاح super pods را به وجود می‌آورند. ولی هر نوع از دلفین، ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد.

دلفین‌های رودخانه‌ی آمازون

دلفین‌ها اغلب در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند اما این نوع خاص در رودخانه‌ی آمازون وجود دارد که به آن بوتو یا بوفئو می‌گویند. این‌گونه از دلفین‌ها با بالغ شدن به رنگ صورتی درمی‌آیند.

دلفین‌های رودخانه گنگ

این دسته از دلفین‌های ساکن آب‌های شیرین ، در رودخانه‌ی گنگ هندوستان زندگی می‌کنند. این نوع ترجیح می‌دهند در قسمت‌های عمیق رودخانه شنا کنند و روش شکار آن‌ها به این نحو است که با ایجاد اصوات خاص و استفاده از موقعیت‌یابی صوتی شکار خود را پیدا می‌کنند.

دلفین‌های کامرسون

این دلفین‌ها با نام‌های دلفین کامرسون، دلفین ابلق، دلفین راسو و دلفین پاندا شناخته می‌شود. این دلفین سیاه‌وسفید در سواحل آرژانتین و اقیانوس هند یافت می‌شوند. برخلاف سایر دلفین‌ها این نوع پوزه ندارد و از کوچک‌ترین‌ها_ با طول 1.5 متر- محسوب می‌شود.

کامرسون
دلفین کامرسون

دلفین‌های ریسو

این نوع دلفین‌ها عاشق آب‌های عمیق ، جایی که ماهی‌های مرکب و انواع گونه‌های ماهی یافت می‌شوند، هستند. رنگ جانور بالغ از خاکستری تا تقریباً سفید است ، اما خطوط و نقوش ، سطح بدن را پوشانده و رنگ بدن را به وجود آورده است. این نوع دلفین در سال 1370 در سواحل دریای عمان دیده‌شده‌اند.

نهنگ‌های قاتل

آیا می‌دانستید نهنگ‌های قاتل از گروه دلفین‌ها هستند؟ این گروه به نام ارکا ، از بزرگ‌ترین دلفین‌های جهان هستند. اما چقدر بزرگ؟ به طول 30 فوت و سنگینی 11 تن وزن!! این دسته ظاهر سیاه‌وسفیدی شبیه دلفین‌های کامرسون دارند و نحوه‌ی ارتباط آن‌ها جز پیچیده‌ترین‌هاست. معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جهان را مطالعه کنید و اطلاعات کسب کنید.

دلفین‌های چرخنده

این دلفین‌های بازیگوش نام خود را به دلیل چرخش‌های مرتفع خارج از آب خود دارند. به دلیل همین حرکات آکروباتیک تماشاگران خاص خود را دارند. این نوع در اکثر مناطق جهان و به‌خصوص مناطق گرم و کم‌عمق یافت می‌شوند .

نهنگ خلبان

اگر یک‌بار این دلفین را ببینید، برای همیشه آن را به یاد خواهید داشت. این نوع ، دارای سر مربعی شکل و فاقد پوزه است. طول این موجودبین ۵ تا ۷ متر است و وزنی برابر ۱ تا ۳ تن دارند. این نوع دلفین را نهنگ می‌نامند چراکه جثه‌ی بزرگی دارند و خلبان می‌گویند چون در زندگی اجتماعی‌اش در گروه‌های 50 نفر در حال سفر است.

دلفین یک پستاندار نه یک ماهی
نهنگ خلبان

دلفین ساعت شنی

این دلفین خجالتی از کوچک‌ترین دلفین‌هاست که بر روی پهلوهایش بخش‌های سفیدرنگی وجود دارند که به دلیل شکل ویژه خود همانند ساعت شنی به نظر می‌آیند. این‌گونه به‌ندرت توسط انسان دیده می‌شوند، چراکه در منطقه‌ی جنوب، در گروه‌های کم‌جمعیت 5 تا 10 عضوی زندگی می‌کنند.

دلفین راه‌راه

اگرچه دلفین پوزه بطری مشهورترین نوع دلفین است، اما شما می‌توانید دلفین راه‌راه را در آب‌های معتدل و گرم جهان مانند دریای عمان مشاهده کنید. این دلفین دو نوار سیاه‌رنگ باریک در هر طرف بدن خود دارد که از پوزه به‌طرف چشم‌ها کشیده شده است و سپس منشعب شده است. زندگی اجتماعی این دلفین در دسته‌های صدتایی و بیشتر است و حدود 150تا 160 کیلوگرم وزن دارد.

دلفین پوزه بطری

دلفین پوزه بطری از محبوب‌ترین نوع دلفین‌هاست که جای خود را در قلب انسان‌ها بازکرده است. همان‌گونه که از اسم این دلفین‌ها معلوم است، پوزه‌ی این نوع، شبیه بطری یا منقار است و بدنی به رنگ خاکستری پررنگ یا دودی دارد. این نوع دلفین در آب‌های گرم و معتدل زندگی می‌کنند و تنها در قطب‌ها وجود ندارند. مغز دلفین پوزه بطری از انسان بزرگ‌تر است و توانایی آموختن دارد. به همین دلیل است که پس از آموزش‌های خاص، از آن برای یافتن مین دریایی استفاده می‌کنند.

دلفین یک پستاندار نه یک ماهی
دلفین پوزه بطری

تهدیداتی برای دلفین‌ها

دلفین‌های جهان با خطرهایی مانند تغییرات آب‌وهوا، آلودگی آب‌ها ناشی از زباله‌ها، عملیات ماهیگیری به‌صورت تهاجمی و … روبرو هستند که جمعیت آن‌ها تحت تأثیر قرار داده است. به‌طور کل می‌توان گفت هرچه فاصله‌ی دلفین‌ها با انسان‌ها کمتر، خطرات پیرامون آن‌ها بیشتر است. اما چاره چیست؟
انسان‌ها می‌توانند با انجام موارد زیر به کاهش خطرات پیرامون دلفین‌ها کمک کنند:

 • کاهش تولید زباله و ضایعات خانگی
 • مبادرت به بازیافت
 • کاهش فعالیت‌هایی که منجر به تولید کربن می‌شوند
 • حمایت‌های دولتی و خصوصی
 • افزایش آگاهی در مورد زندگی دلفین‌ها

شنا کرد ن در زیستگاه دلفین ها

در اغلب موارد دلفین‌ها خطرناک نیستند، برخی از آن‌ها با انسان رفتار دوستانه‌ای دارند و برخی دیگر اصلاً تمایلی به برقراری ارتباط با انسان‌ها را ندارند.
البته این نکته فراموش نشود که دلفین‌ها حیوان هستند و حیوانات موجوداتی غیرقابل‌پیش‌بینی هستند.
آیا دوست دارید با دلفین‌ها در آب‌های آزاد شنا کنید؟ هرگز این کار را در طبیعت انجام ندهید و فاصله‌ی خود را با دلفین‌ها حفظ کنید. اگر دوست دارید تا با دلفین‌ها شنا کنید، این کار را در محیط‌های غیرطبیعی مانند استخرها و آکواریوم‌ها انجام دهید.

باید و نبایدهای دلفینی

تعدادی بایدها و نبایدها در رابطه با دلفین‌ها وجود دارد که بهتر است بدانید:

 • سعی کنید به دلفین‌ها در طبیعت غذا ندهید. چراکه این کار باعث می‌شود دلفین‌ها به انسان‌ها وابسته بشوند و نتوانند در طبیعت وحشی طعمه‌ی خود را پیدا کنند.
 • اگر شاهد غذا دادن افراد دیگری بودید سریعاً از آن‌ها بخواهید که این کار را متوقف کنند. آن‌ها به دلفین‌ها لطف نمی‌کنند بلکه باعث مرگ آن‌ها می‌شوند.
 • هرگز به دلفین‌ها دست نزنید حتی زمانی که به شما نزدیک می‌شوند. همیشه فاصله مناسب را حفظ نمایید.
 • اگر می‌خواهید دلفین‌ها را از هواپیما ببنید حتماً از فاصله‌ی 1000 فوت این کار را انجام دهید تا اختلالی برای آن‌ها به وجود نیاید.
 • هیچ‌گاه از هواپیمای بدون سرنشین برای عکس‌برداری از دلفین‌ها استفاده نکنید.
 • به هنگام تماشای دلفین‌ها سکوت را رعایت کنید و سعی کنید از تولید صداهای بلند اجتناب کنید. چراکه ممکن است باعث شوید دلفین دچار سردرگمی شود و از گروه خود جدا شود.
دلفین یک پستاندار نه یک ماهی
دلفین یک پستاندار نه یک ماهی

زندگی این جانور خنده‌رو و دوست قدیمی انسان، که در افسانه‌های ماهی گیران و دریانوردان زیاد از آن حرف زده‌شده است، بسیار شگفت‌انگیز و پیچیده است.اما یادآوری این نکته لازم است که هرچه آگاهی انسان از محیط اطرافش بیشتر و بیشتر باشد زندگی کم‌خطری را برای خود، محیط‌زیست و جانوران ساکن در آن رقم می‌زند.

کلام آخر

به پایان مقاله دلفین‌ها رسیدیم. امیدوارم لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. برای خواندن مطلب در مورد سایر پرندگان نظیر اردک، کاسکو ، مرغ مینا و مرغ عشق به وبلاگ واسط کالا سر بزنید و همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حیوانات خود به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و رایگان آگهی خود را منتشر کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.