نحوه مراقبت اسب آبستن

اسب‌ها، دنیای بسیار شگفت‌انگیزی دارند و به دلایل زیادی موردتوجه انسان‌ها قرارگرفته‌اند. این حیوان نجیب همانند بقیه حیوانات تولیدمثل می‌کند و برای صاحبان اسب ضروری است که در مورد اسب‌های آبستن اطلاعات لازم را داشته باشند تا آن‌ها بارداری خوب و موفقی را پشت سر بگذارند. مراقبت اسب آبستن می‌تواند یک کار دلهره‌آور باشد؛ اما این کار یک تلاش ارزشمند است. اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که برای مادیان خود اسطبل راحت و تمیز تهیه کنید. سپس، اطمینان حاصل کنید که به او غذا و آب کافی برای تأمین نیاز‌های او و همچنین ورزش مناسب داده‌اید. اسب آبستن شما در طول دوران بارداری، برای اطمینان از زایمان موفق به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد. با ما همراه باشید تا نکات مراقبت اسب آبستن را به شما آموزش دهیم.

محل نگهداری اسب آبستن

در صورت امکان اسب آبستن خود را از اسب‌های دیگر دور نگه‌دارید. بهتر است برای او یک انبار یا اتاقی جداگانه در نظر بگیرید. این کار اسب را از آسیب‌های تصادفی یا قرار گرفتن در معرض بیماری محافظت می‌کند. به این صورت شما می‌توانید استرس در اسب را نیز کاهش دهید. معمولاً نگهداری اسب آبستن در کنار اسب‌های دیگر که با او آشنا هستند، بسیار امن است. اسب شما باید در برابر رطوبت، گرما و سرما و همچنین شکارچیان بالقوه، ایمن باشد.

شرایط محل نگهداری

 گفته‌شده است که اسب آبستن، برای زایمان کره خود به فضایی به‌اندازه 18.5 مترمربع نیاز دارند. استرس می‌تواند باعث شود مادر، بارداری خود را از دست بدهد؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که او تا آنجا که ممکن است راحت و خوشحال باشد. هر نوع بستر خیس شده را برداشته و آن را با بستر تازه جایگزین کنید. سطل آب را در بیرون خالی کنید و آن را با برس پاک ‌کنید. آن را با آب تمیز دوباره پرکنید و به اتاق اسب خود برگردانید. در آخر، بررسی کنید که همه‌چیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

شرایط نگهداری
شرایط محل نگهداری مطلوب

محل نگهداری در اواخر بارداری اسب

چند روز قبل از زایمان، اتاق اسب آبستن را ضدعفونی کنید. او را به‌منظور چرخاندن در چراگاه از اتاق خارج کنید. تمام پوشش بستر و سطل آب و کیسه خوراک آن را بردارید. برای تمیز کردن کف و دیواره‌ها از یک ماده ضدعفونی‌کننده ملایم استفاده کنید. سپس کل اتاق را بشویید و اجازه دهید تا به صورت کامل خشک شود. اتاق اسب آبستن خود را با ملافه تازه بپوشانید و سطل آب و کیسه خوراک تمیز شده او را به اتاق برگردانید. این امر باعث می‌شود که کره‌اسب شما در محیط سالم متولد شود.

تغذیه دوران بارداری اسب

این انتظار را باید داشته باشید که اسب آبستن شما نسبت به قبل اشتهای کمتری داشته باشد. بااین‌حال اسب شما بیش از هر زمان دیگری به مواد مغذی احتیاج دارد. می‌توانید غذای او را در وعده‌های بیشتر ولی به میزان کمتر به او بدهید. اگر اسب آبستن به‌اندازه کافی غذا نخورد، بدن او به‌طور طبیعی شروع به بیرون کشیدن مواد مغذی از چربی، ماهیچه‌ها و استخوان‌های خود خواهد کرد. این امر بدن او را تضعیف خواهد کرد و مراقبت از کره خود پس از تولد را برای او دشوارتر می‌کند. برای عملکرد بهتر از دامپزشک برای توصیه‌های خاص تغذیه اسب آبستن خود کمک بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب تغذیه اسب را از دست ندهید.

میزان تغذیه اسب آبستن

میزان تغذیه بسته به وزن اسب تغییر می‌کند. در طول بارداری، اسب خود را با مقدار زیادی علوفه یا یونجه تغذیه کنید. نیاز‌های غذایی او در 3 ماهه اول مانند قبل از دوران بارداری است. در حدود 8 ماه او برای تأمین نیاز‌های غذایی خود به مکمل‌های اضافی نیاز دارد. شما می‌توانید یک مکمل را در فروشگاه مواد غذایی محلی خریداری کنید. از دامپزشک اسب خود بپرسید که مکمل مناسب اسب شما چیست. برای اطمینان از سلامتی کره‌اسب شما به پروتئین زیادی احتیاج دارد. بعید است که او به‌اندازه کافی غذای حاوی پروتئین موردنیاز خود را بخورد؛ اما مکمل، کمک خواهد کرد.

تغدیه
میزان تغذیه اسب

آب موردنیاز اسب آبستن

همیشه مطمئن باشید که اسب آبستن، دسترسی مداوم به آب تازه و تمیز دارد. هر صبح و عصر سطل آب او را تمیز و پرکنید. اگر متوجه شدید که سطل آب او خالی یا تقریباً خالی می‌شود، به دنبال سطل بزرگ‌تری بروید و یا سطل آب دومی در نظر بگیرید. سطل آب اسب آبستن باید از دیگر اسب‌ها جدا باشد زیرا ممکن است آب توسط میکروب آن‌ها آلوده شود.

ورزش اسب آبستن

فعالیت اسب آبستن را در 60 روز اول بارداری به حداقل برسانید. در ابتدای بارداری اسب، خطر زیادی وجود دارد که جنین از بین برود. اسب را آرام نگه‌دارید. بعد از 60 روز اول، او می‌تواند به فعالیت عادی خود برگردد. در این مدت سوار اسب خود شوید. حفظ سطح فعالیت طبیعی به او کمک می‌کند تا بارداری سالم‌تری داشته باشد. اسب شما به‌طور طبیعی اواخر بارداری، فعالیت خود را کم خواهد کرد؛ بنابراین نگران او نباشید.

خدمات بهداشتی دوران بارداری اسب

اسب آبستن نسبت به کرم‌‌ها بسیار حساس است که می‌تواند در رشد جنین آن نیز تأثیر داشته باشد. اکثر کرم‌های شبنم به‌صورت خوراکی و با استفاده از یک سرنگ یا با مخلوط کردن آن در مواد غذایی اسب آبستن مورداستفاده قرار می‌‌گیرند. از دامپزشک اسب خود بخواهید که واکسن EHV_1 را در روز 90 یا 150 بارداری انجام دهد. این واکسن می‌تواند از سقط خود به خودی جنین جلوگیری کند.

اولین زمانی که دامپزشک می‌تواند این واکسن را اجرا کند، روز 90 بارداری است؛ اما بسته به سلامت مادر ممکن است تا روز 150 بارداری صبر کند. همچنین واکسن آنسفالیت و کزاز توسط دامپزشک انجام می‌شود؛ که این کار هم اسب آبستن و هم کره متولدشده که سیستم ایمنی ضعیفی دارد را محافظت می‌کند. دامپزشک تصمیم خود را برای واکسینه کردن اسب آبستن بر اساس سلامت مادر، سلامتی گله شما و پتانسیل شیوع بیماری در منطقه شما می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال، شاید لازم باشد که اسب‌های آبستن شما در برابر آنفولانزا، HV_4، هاری، خفگی و تب اسب نیز واکسینه شوند.

نحوه مراقبت از اسب آبستن
نحوه مراقبت اسب آبستن

آماده‌سازی برای زایمان

یک هفته قبل از تولد کره، اسب آبستن را با شامپوی اسب بشویید تا میکروب‌ها از بین بروند. اسب شما باید تمیز باشد تا با میکروب یا باکتری‌ها در تماس نباشد. اسب آبستن خود را با آب گرم بشویید، سپس از اسفنج تمیز برای شستشوی او استفاده کنید. بعد از شستشو می‌توانید اسب را با یک حوله بزرگ خشک‌کنید.

نکات بحرانی

مراقبت اسب آبستن نیاز به اطلاعات بسیار مهمی دارد. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

در دو یا سه هفته آخر بارداری، برای جلوگیری از تولد زودرس یا زایمان دشوار به جزئیات خاصی توجه کنید. در این مدت از حمل‌ونقل اسب آبستن خودداری کنید. به پستان اسب آبستن توجه کنید. او تا چند ساعت قبل از زایمان، نباید شیر را از دست بدهد. اگر اسب این کار را انجام داد با دامپزشک تماس بگیرید تا جفت را بررسی کند. در صورت ابتلا به عفونت، درمان اولیه پستان معمولاً باید با آنتی‌بیوتیک‌ها انجام گیرد. در ارتباط با مکمل‌های غذایی، باید توجه داشته باشید که بهتر است از مکمل‌های گیاهی که اطلاعاتی از آن‌ها ندارید اجتناب کنید، نه اینکه آن‌ها را استفاده کنید و خیلی دیر متوجه شوید که مضر بوده‌اند.

زمان بارداری اسب

اسب‌ها پستاندار هستند و مانند همه پستانداران دیگر، فرزندانی به دنیا می‌آورند که برای اولین بار از زندگی خود توسط شیر مادر تغذیه می‌شوند. واضح است که اسب ماده فقط یک‌بار در سال می‌تواند باردار شود، زیرا مدت بارداری او 11 الی 12 ماه است. اسب ماده در حدود 18 ماهگی قادر به آبستن شدن است، اما اگر حداقل 4 سال سن داشته باشد برای خود و جنینش بهتر است زیرا تا این زمان مادیان به‌اندازه کامل خود رسیده‌اند. همان‌طور که گفته شد، دوره بارداری متوسط در اسب‌ها به‌طورمعمول بین 330 تا 345 روز یا 11 ماه است. پونی‌ها معمولاً دوره بارداری کوتاه‌تری نسبت به اسب دارند. اگر کره‌اسب قبل از 315 روز متولد شود، زودرس محسوب می‌شود.

نحوه مراقبت از اسب آبستن
اسب باردار

تشخیص بارداری اسب

مادیان ممکن است علائم قابل‌توجهی از بارداری را در سه‌ماهه اول نشان ندهند. بارداری را می‌توان با سونوگرافی پس از حدود دو هفته تشخیص داد. ضربان قلب جنین نیز در روز 30 بارداری در سونوگرافی قابل‌مشاهده است.

زایمان اسب آبستن

یک اسب آبستن برای زایمان و به دنیا آوردن کره‌اسب خود به 20 دقیقه زمان نیاز دارد. او در این مدت کارهای مختلفی را انجام می‌دهد تا کره خود را به دنیا آورد. به دور خود می‌چرخند، چند بار دراز کشیده و بلند می‌شوند، تکرر ادرار پیدا می‌کنند، بسیار زیاد عرق می‌کنند تا اینکه کره متولد شود. بعدازآن حدود 15 تا 20 دقیقه دراز می‌کشند. کره متولدشده در همان 30 دقیقه اول تلاش می‌کند روی پای خود بایستد و با بو کشیدن مادر خود را شناسایی کند. مادر نیز با لیسیدن و نوازش کره به او در این کار کمک می‌کند. بیشتر زایمان‌های اسب، در شب دیده‌شده است تا کره‌اسب فرصت لازم را تا طلوع صبح برای بلند شدن و وفق با محیط داشته باشد.

دانستن مراحل زندگی اسب، مخصوصاً مرحله تولیدمثل و دوران بارداری و زایمان آن‌ها همیشه مسائل جالب و کارآمدی برای انسان‌ها بوده است. ما اغلب در مورد بارداری به‌عنوان یک شرایط ظریف و شکننده فکر می‌کنیم. اسب آبستن شما مانند یک گنج برای شماست و این وظیفه را دارید که دوران بارداری او را به‌گونه‌ای اداره کنید که بهترین سلامتی و رفاه ممکن را برای او ایجاد کنید. در نظر بگیرید که دانستن مراحل حاملگی و آمادگی کامل برای مراقبت اسب آبستن ، بهترین بیمه در برابر مشکلات درحال‌توسعه است. خوشبختانه، بیشتر بارداری‎‌‌ها و زایمان‌ها بدون هیچ‌گونه مشکلی است.

نحوه مراقبت از اسب آبستن
زایمان اسب

کلام آخر

جهت اطلاعات بیشتر در مورد اسب می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین اگر قصد خریدوفروش اسب موردنظر خود رادارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به‌راحتی این کار را انجام دهید.

خواندن سایر مطالب زیر را در رابطه با این حیوان نجیب و زیبا از دست ندهید:

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر